Одним із пріоритетних напрямків роботи служби обліку і збуту Ковельського УВКГ "Ковельводоканал" є зменшення комерційних втрат:
- зниження втрат і неврахованих витрат води;
- створення багаторівневої системи обліку води — впровадження будинкових та поквартирних лічильників;
- впровадження приладів технологічного контролю.
Комерційні втрати — це недоотримані доходи підприємства від не виставлення споживачам рахунків на обсяги послуг, фактично спожитих або втрачених ними, але не оплачених.
До комерційних втрат води відносяться наступні види втрат:
- втрати в житлових багатоквартирних будинках,
- втрати у приватному секторі,
- втрати води з колонок загального користування,
- втрати від несанкціонованого підключення до мереж та недотримання вимог експлуатації лічильників.
До комерційних втрат у житлових багатоквартирних будинках відносяться такі види втрат:
- втрати у квартирах, які не оснащені засобами обліку, через встановлення норм споживання, менших за фактичне споживання, нераціональне споживання та наявність фактично проживаючих але не зареєстрованих споживачів;
- втрати у квартирах, оснащених квартирними засобами обліку через недооблік квартирних лічильників та втрати від маніпуляції показами лічильників;
- втрати у внутрішньобудинкових мережах.
Протягом багатьох років в весняно-літній період збільшується розбір води з мереж Ковельського УВКГ "Ковельводоканал" в районах приватного сектора. Це пов'язано з використанням води з комунальної водопровідної мережі для поливу присадибних ділянок.
Станом на 01.05.2018 року в службі обліку та збуту управління зареєстровано 4868 абонентів-споживачів комунальних послуг з централізованого постачання холодної води, що мешкають в індивідуальних житлових будинках з присадибними земельними ділянками (садами, городами, зеленими насадженнями, тощо); з них 2190 абонентів за спожиті послуги розраховуються згідно з показниками засобів обліку холодної води; 2678 абонентів, для яких нарахування за спожиті послуги з водопостачання здійснюються за санітарними нормами; 983 абонентам в рахунках за використану воду не враховуються об'єми води, що використана для поливу присадибних ділянок. Таким чином, споживачі воду використовують, але не оплачують за неї, в результаті чого підприємство несе збитки.
Зростання обсягів виробництва послуг при одночасному зменшенні реалізації спожитих послуг як наслідок зростання втрат в мережах з перевищенням їх нормативних показників, зростання витрат на електроенергію.
Працівниками служби обліку і збуту управління в травні 2018 року проводилися обстеження споживачів на факт несанкціонованих підключень до централізованих мереж водопостачання та наявності кранів для поливу.
В ході проведення обстежень було виявлено, що споживачі, які проживають в м. Ковелі по вул. Шевченка, 24/1, вул. Шевченка, 39/2, вул. Шевченка, 33Б, вул. Шевченка, 39/3, вул. Винниченка, 10/1, вул. Ак. Богомольця, 1/3, вул. Підколодного, 8А самовільно безобліково користувалися послугами водопостачання для поливу присадибних ділянок.
З квітня 2018 року Ковельське УВКГ "Ковельводоканал" розпочало проведення масштабної інвентаризації особових рахунків своїх абонентів, роботу з виявлення фактів самовільного безоблікового водокористування, а також перевірку наявності у споживачів необхідної технічної документації (технічних умов на приєднання до централізованого водопостачання і водовідведення).
Працівниками управління виявлено, що окремі споживачі, а саме, що проживають в м. Ковелі по вул. Партизанській, 5, вул. Підколодного, 7/2, Підколодного, 4/4, вул. Макаренка, 45, вул. Макаренка, 42, вул. Макаренка, 8, вул. Ак.Богомольця, 1/4, вул. Партианській, 1, вул. Шевченка, 39/4, вул. Грушевського, 14 та вул. Грушевського, 26 в с. Дубовому Ковельського району, самовільно приєдналися до централізованих мереж водовідведення; вул. Шевченка, 33/2, вул. Піщана, 25 с. Волі Ковельської — самовільне приєднання до централізованих мереж водопостачання; вул. Партизанська, 4, вул. Міяковського, 6, вул. Шукшина, 7 — самовільно приєдналися до централізованих мереж водопостачання та водовідведення, чим завдали істотної матеріальної шкоди підприємству.
Правила користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджені наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 за № 190 (далі Правила) чітко визначають, які підключення вважаються безобліковими та які штрафні санкції за це передбачено. Згідно з п. 3.2 Правил водокористування вважається безобліковим, якщо споживач самовільно приєднався до систем централізованого комунального водопостачання та водовідведення або самовільно користується ними.
Відповідно до вимог Правил, самовільне приєднання до діючої системи комунального водопостачання й каналізації заборонено.
У п. 3.3 Правил передбачено, що у випадку самовільного приєднання та безоблікового водокористування виробник (Ковельське УВКГ "Ковельводоканал") виконує розрахунок витрат води за пропускною спроможністю труби вводу при швидкості руху води в ній 2.0 м/с та дією її повним перерізом протягом 24 годин за добу. Розрахунковий період при безобліковому водокористуванні та водовідведенні встановлюється з дня початку такого користування. Якщо термін початку безоблікового водокористування (водовідведення) виявити неможливо, розрахунковий період становить один місяць ( п. п. 3.3, 3.4).
Як приклад розрахунку при стандартному діаметрі труби 15 мм і максимальній швидкості води в ній 2 м/с споживання за відповідною формулою розрахунку складає за місяць 915 куб. м водопостачання (в грошовому еквіваленті на сьогоднішній день — 5907,24 грн.) та 915 куб. м водовідведення (в грошовому еквіваленті на сьогоднішній день — 9453,78 грн.). Разом вода та каналізація — 15361,02 грн. Якщо діаметр труби буде більший, то й сума штрафу відповідно збільшиться.
Також п. 3.11 Правил визначено, що витрати, пов'язані з відключенням і можливою ліквідацією пристроїв (споруд), які самовільно зведені і приєднані до систем централізованого водопостачання та водовідведення оплачуються їх власником, тобто споживачем.
Ковельське УВКГ "Ковельводоканал" застерігає своїх споживачів від самовільного приєднання до водопровідно-каналізаційних мереж, адже своїми діями ви завдаєте збитків підприємству, яке є комунальною власністю (тобто власністю громади), і в такий спосіб створюєте передумови для погіршення якості надання послуг по водопостачанню та водовідведенню.
Управління закликає ковельчан, як фізичних, так і юридичних сплживачів, які свого часу самовільно підключилися до міських мереж водопостачання та водовідведення, не мають укладеного договору на відповідні послуги, з метою уникнення сплати штрафних санкцій врегулювати свої відносини з підприємством відповідно до вимог діючого законодавства.
За детальною інформацією та роз'ясненням необхідно звертатися в "Єдине вікно" (технічний відділ), що знаходиться за адресою: м.Ковель, вул. Івасюка,13 ( режим роботи: з понеділка по п'ятницю — з 8-ї до 17-ї години, обідня перерва — з 12-ї до 13-ї години, прийомні дні: середа, п'ятниця; тел. 5-12-09).
Ковельське УВКГ й надалі продовжуватиме відпрацьовувати всі мікрорайони міста з метою виявлення несанкціонованих підключень.
Щиро дякуємо тим ковельчанам, які сумлінно виконують всі вимоги чинного законодавства в частині водопостачання та водовідведення та вчасно і в повному обсязі сплачують за спожиті послуги.
Ковельське УВКГ “Ковельводоканал”.
Залишити коментар