Під час боротьби з українськими повстанцями, які воювали за вільну Україну, сталінська влада не гребувала жодними методами, щоб позбавити їх підтримки місцевих жителів. Одним із основних заходів було переслідування та висилка у віддалені райони рідних і близьких вояків УПА.
Показовою у цьому відношенні є доля сім'ї одного з найбільш видатних діячів ОУН та УПА в нашому краї Андрія Михалевича "Коса", який народився на хуторі Хочево біля с. Замшани у 1918 р. Ще в 1939 р. його призначили керівником Седлищанського районного проводу ОУН. У період німецької окупації Андрій Михалевич став помітною постаттю у національно-визвольному русі як референт служби безпеки ОУН і керівник Седлищанського (з червня 1946 р. Старовижівського) районного проводу ОУН. З квітня 1947 р. він – Старовижівський надрайонний провідник ОУН, а з жовтня 1949 р. референт Служби безпеки і заступник провідника ОУН Ковельської округи. Тому радянські каральні органи за ним постійно, хоча і безуспішно, полювали. Значно простіше було розправитися з його рідними, які проживали на території Замшанівської сільради.
Виселення у Молотовську область
Вже в листопаді 1944 р. сім'я Михалевичів була заарештована для висилки в Сибір. По дорозі на станцію Ковель затриманих розмістили у школі с. Сереховичі. Незважаючи на охорону вони звідти втекли. Лише дід Йосип Данилович, який мав 87 років, був вивезений на спецпоселення у Молотовську (Пермську) область росії, де 26 березня 1945 р. помер від голоду. Цікаво, що чекісти називали його у своїх документах “дідусем” і звинувачували, що він "брав активну участь у ворожій роботі як розвідник та пособник бандформувань".
Через деякий час втікачі повертаються до свого дому на хуторі та продовжують господарювати. До 1945 р. батьки Андрія Михалевича – Сергій Йосипович та Мотрона Терентіївна – мали 14 га землі, одну пару коней, три корови, кінну молотарку, віялку, сільгоспінвентар та господарські будівлі. Найманої робочої сили ніколи не використовували. Батькам допомагали молодші діти та дружина Андрія – Наталія. На питання слідчих про соціальне походження Сергій Йосипович відповідав, що він селянин-середняк, але Замшанівська сільська рада написала у довідці, що він куркуль.
Надії родини Михалевичів на те, що радянська влада про них забула, виявилися марними. Обласне управління НКВС оформило на них облікову справу і в жовтні 1945 р. затримало їх "як членів сім'ї учасника банди ОУН, які переховувалися". Три місяці тримали у Старій Вижві у бліндажах. А 15 лютого 1946 р. були засуджені рішенням Особливої Наради при НКВС СРСР і вислані на Воткінське торфопідприємство Молотовської області. Вислані були батьки Андрія Михалевича і троє їх неповнолітніх дітей – Юхимка, 1932 р. н., Григорій, 1936 р. н. і Анастасія, 1938 р. н. Умови життя в засланні були дуже суворі. У Михалевичів не було навіть можливості заробити на продукти для своїх дітей, тому вони вирішують втікати додому. Ймовірно, що на це їх рішення вплинули і попередні розмови із сином Андрієм та іншими повстанцями.
В архівно-кримінальній справі Михалевича С. Й. та інших як речовий доказ збереглася листівка ОУН такого змісту:
“За українську самостійну соборну державу!
ВОЛЯ НАРОДАМ! ВОЛЯ ЛЮДИНІ!
ДО НАСИЛЬНО ВИВОЖУВАНИХ НА СИБІР І НА БІЛЬШОВИЦЬКІ КАТОРЖНІ РОБОТИ
Московсько-більшовицькі окупанти, що насильно загарбали Україну, намагаються навіки закріпити її за собою шляхом масового фізичного винищування українського народу. Одним із засобів фізично винищити український народ є широко застосоване масове вивожування українського населення на Сибір, на каторжні роботи в Донбас і т. д.
Зокрема, масові вивози проводить окупант на західно-українських землях, де найширше розгорнулася визвольна протибільшовицька боротьба українського народу. Московсько-більшовицькі імперіалісти думають, що, вирвавши Вас із рідного середовища і кинувши на люту каторгу, вони послаблять визвольну боротьбу на наших землях. Вони думають, що між чужими людьми Ви не зможете "бунтуватися", що, не маючи підтримки з боку своїх однодумців і близьких, Ви не відважитеся боротися проти СССР; що забудете на чужині про свій народ і його змагання.
Вони думають, що в снігах Сибіру і темних підземеллях рудників і шахт зломиться Ваш волелюбний дух і згасне душений морозним вітром Ваш патріотизм. Більшовицький окупант задумує врешті Вашими руками, руками тих, яких він жорстоко скривдив, позбавив рідних хат і яким помордував дітей, – будувати свою криваву імперію. Своєю непосильною працею, глибоко під землею, в понурих лісах і тундрі Сибіру Ви, як німі новітні раби, маєте будувати царство для ката Сталіна. На Ваших кістках і крові має ще більше зміцніти совєтська тюрма народів, щоб у найближчій війні ще більше поширитись коштом загарбання і поневолення нових народів.
Загрожені вивозом! Не давайте ловити себе й арештовувати! Якщо сподіваєтесь вивозу – втікайте й у всякий спосіб скривайтеся! Коли ж Ви, батьки дрібних дітей, старики чи не способні до втечі або не маєте змоги втекти, то насамперед не впадайте в розпуку. До вивозу, по можливості, підготовтеся. Не залишайте ворогові свого майна! Беріть зі собою те, що можете взяти, а решту знищуйте, роздавайте тим, що залишаються.
У холодних, брудних вагонах, на далеких шляхах Ви згадуйте тих, які вже довгі роки мучаться у тюрмах та інших більшовицьких катівнях і не ломляться, витримують. Ви згадайте там своїх дітей, братів і сестер - повстанців, що будучи вже цілі роки вічно гоненими і переслідуваними, часто голодними, без даху над головою і спокійного місця, де можна було б перев'язати завдану ворогом рану, – не падають на дусі, не кидають з рук зброї. Вони пам'ятають про Вас і за Вас борються. Будьте їх гідні.
На місцях – у шахтах, рудниках і лісах, на "стройках" - будьте і далі тими українцями, героїчну боротьбу яких подивляє нині весь світ. У всіх, навіть найважчих умовах, Ви збережіть свою українську душу і вірте в нашу перемогу. Учіть своїх дітей української мови й українського Отченашу. Виховуйте в них безсмертну любов до України і закляту ненависть до її більшовицьких окупантів…
Смерть Сталіну і його партійно-енкаведівській кліці – організаторам сибірських каторг!
Хай живе незнищимий український народ!”
Втеча і поневіряння по чужих людях
У червні 1946 р. Сергію Йосиповичу вдалося придбати квитки на пароплав, і вся сім'я Михалевичів вирушила додому. Спочатку по річках Камі і Волзі допливли до Саратова, а потім поїздами їхали до Ковеля. Тут жили старші дочки – Ольга і Тамара, які перевели своїх рідних у с. Колодяжне до Гаврила Бутрима.
Його дружина – Домна Матвіївна була родом із с. Замшани. Протягом досить тривалого часу члени сім'ї Михалевичів жили в цьому селі, але з метою конспірації – у різних людей. Сергій Йосипович у серпні 1946 р. перейшов до Федчук Олександри, чоловік якої був арештований і засуджений до 25 років. Виконував у неї різні господарські роботи, потім пішов у с. Шайно Луківського району (нині с. Журавлине) до Яцика Севелія, в якого кілька тижнів молотив хліб. У серпні 1947 р. Сергій Йосипович вперше після втечі із заслання зустрівся зі своїм сином Андрієм.
Свідчення Сергія Михалевича: "У серпні 1947 р. я проживав у с. Шайно Луківського району, в Яцика Петра. До мене прийшла моя дочка Тамара і сказала, щоб я разом з нею ішов на зв'язок до сина Андрія. Наступного дня в Труденському лісі біля с. Буцинь Старовижівського району до нас прийшов "Іван", який провів нас до інших повстанців. Там був син Андрій "Кос", "Сміливий", "Архип", "Ярий" та інші. Пізніше я дізнався, що "Ярий" є їх командиром (керівник Ковельського окружного проводу ОУН – Авт.). Там був ще один бандит, якого підозрювали у зв'язках з органами МГБ і в ту ж ніч вони його ліквідували…
Зустрівшись із сином "Косом", поговорили з ним на різноманітні теми: як я втік з місць поселення, де до цього часу переховувався. Після бесіди Андрій сказав, що я буду переховуватися в с. Самари в Касянчука Михайла і буду допомагати йому по господарству в міру можливості”.
Але спочатку "Кос" наказав батькові зайти в с. Комарове Ратнівського району до Василя Шури. Останній пізніше згадував: "Приблизно в серпні, під вечір, до мене в будинок прийшов старий, років до 70, на двох костилях, який мені заявив, що він є батьком "Коса" і що він у мене відпочине з тиждень. Я пояснив йому, що жити такий час у мене неможливо через нестачу продуктів харчування. На що батько "Коса" сказав, що в такому разі він побуде в мене не більше двох днів… Перед тим, як іти, батько "Коса" сказав, що на моє ім'я будуть приходити листи з Сибіру від жінки "Коса" до нього і ці листи я повинен буду віддавати Макару Антонюку, жителю с. Комарове. Через кілька днів туди прийшов "Зоренко" і перевів Сергія Йосиповича у с. Самари до Михайла Касянчука. Допомагав господарю будувати клуню та виконувати іншу роботу. Під час перебування у Самарах Сергія Йосиповича кілька разів відвідували повстанці, які приносили продукти та одяг”.
Відтоді "Кос" постійно турбувався про свого батька. Мотрона Терентіївна також у різний час жила в селах Колодяжне, Шайно та Комарове. В останньому селі до неї кілька разів приходили повстанці, а Омелян Харлампович "Ясень" подарував хустку і чоботи. На початку 1948 р. від сина Андрія вона отримала 200 карбованців, щоб перевезти чоловіка Сергія, який зламав ногу, із Шайно у Комарове. Пізніше Сергій Йосипович переховувався також на хуторі Липовий біля с. Гірники та в с. Заброди у Параски Шмиговської. Іноді ходив по селах і просив продукти. Хто що міг – те й давав. У літній час часто ловив рибу в річці Прип'ять. У жовтні 1949 р. пішов на хутір Ферма Видраницької сільради до Лахтюка Сазона, де і був затриманий оперативно-військовою групою.
l
Мотрона Терентіївна на початку 1949 р. переховувалася в с. Лучичі, а потім у Забродах у Борецьких Євдокії і Терентія. Кілька разів зустрічалася з сином Андрієм і один раз із дочкою Марією. У березні "Кос" попросив матір піти в с. Гірники і забрати в одного жителя свого молодшого сина Федора, 1939 р. н., та перевести його до Марії Філіпчук. Марія, по-вуличному Бобелиха, жила на хуторі Вороничка Адамівської сільради. Одного разу, коли вона виходила з лісу, то зустріла групу повстанців, серед яких був "Кос".
Свідчення Марії Філіпчук: "Після попереднього знайомства, "Кос" сказав, що він мене добре знає, тому він хоче у мене переховати свого сина Федора, якого я повинна годувати і вдягати. Я на це "Косу" дала свою згоду…
На початку 1949 р. до мене в хату під вечір прийшла вже не молода жінка, яка назвала себе матір'ю "Коса", і з собою привела хлопчика на ім'я Федір віком 11-12 років". Оскільки перебувати на одному місці було небезпечно, Мотрона Терентіївна часто ходила по селах і ночувала у різних людей. Зрештою, вона втомилася від такого життя і на початку грудня 1949 р. прийшла в Замшанівську сільраду та сказала, що більше не буде переховуватися і хоче зустрітися зі співробітником МГБ. До неї прийшов лейтенант Босий і відвіз у Ратне, де її допитували про зв'язки із повстанцями. Потім відвезли в Луцьк, де також допитували про зв'язки із сином Андрієм та зятем "Панасом", але вона заявила, що з ними ніколи не зустрічалася і її відпустили на проживання в с. Замшани. Чекісти за нею слідкували, щоб вийти на "Коса", але це нічого не дало. Потім підіслали до неї агентурно-бойову групу, члени якої повідомили, що син запрошує її на зустріч. Завели в ліс у якусь криївку. Мовляв, з хвилини на хвилину має підійти "Кос", а самі стали задавати різні запитання. Але мати здогадалася, з ким має справу, і відмовилася відповідати.Через кілька місяців її знову затримали і судили разом із чоловіком.
Ще під час допиту 9 грудня лейтенант Босий запитав Мотрону Терентіївну: "Де проживають і чим займаються ваші діти: син Михалевич Григорій і дочка Анастасія?".
Вона відповіла: "Син Михалевич Григорій, 1936 р. н., у 1946 р. переховувався на території Ковельського р-ну, с. Колодяжне у Бутрим Домни, а потім із 1947 р. по даний час переховується в с. Волошки Ковельського р-ну в одинокої жінки, імені її не знаю. В сина була, приблизно, у вересні 1949 р. Дочка Анастасія, 1939 р. н., у 1945 р. проживала в с. Колодяжне у жінки на ім'я Параска, недалеко від Бутрим. В даний час проживає в с. Шайно Луківського р-ну, у колишнього учасника банди ОУН Зуб Григорія. Дочку Анастасію я бачила приблизно у серпні 1949 р.".
(Закінчення на 6-й стор.).
Під час боротьби з українськими повстанцями, які воювали за вільну Україну, сталінська влада не гребувала жодними методами, щоб позбавити їх підтримки місцевих жителів. Одним із основних заходів було переслідування та висилка у віддалені райони рідних і близьких вояків УПА.
Микола Михалевич,
завідувач Кортеліського історичного музею.
Коментарів до новини: 0
Переглядів новини: 136