Червень в саду і на городі
У червні особливої актуальності набувають боротьба з бур'янами та шкідниками, висадка в ґрунт розсади теплолюбних однорічників, посів насіння двохрічників, розмноження клематисів, установка опор під ліани і багато іншого.
У червні формуються зав'язі плодів майбутнього врожаю, в цей період особливо важливо дати деревам і кущам достатньо вологи, щоб запобігти осипанню зав'язі. У посушливу погоду сад поливають, приблизна норма – 2-4 відра для молодого деревця і більше 10 відер для дорослого плодоносного дерева. Грунт має промокнути на глибину не менше 50 см. Поливна вода повинна бути теплою. Холодна вода призводить до стресів, погіршення росту рослин і захворювань.
Визначити, чи вистачає дереву води, можна по молодому приросту: якщо до кінця червня молоді пагони виросли не більше, ніж на 20 см, значить, дереву явно не вистачає вологи та харчування. У нормі за перший літній місяць вони повинні виростати довжиною близько 50 см. У червні підгодовують сад рідкими розчинами органічних або мінеральних добрив, регулярно вирізують молоду поросль,що з'являється біля основи стовбурів.
В незамульчованих пристовбурних кругах регулярно видаляють бур'яни, щоб вони не встигли зав'язати насіння. Їх можна там же і залишати до повного розкладання – буде і мульча, і органіка. Запам'ятайте: найбільш вологолюбною культурою серед ягідних кущів є чорна смородина, в посуху її обов'язково поливають, інакше плоди будуть дрібними і не такими смачними. Дуже корисно замульчувати грунт навколо ягідних кущів товстим шаром перегною: це запобіжить швидкому випаровуванню вологи і послужить додатковою підгодівлею.
В червні дозріває садова суниця. У цей час у неї активно відростають і батоги з дочірніми розетками. Їх потрібно обрізати, залишаючи тільки необхідну кількість для розмноження. Як правило, залишають найбільш сильні - першу і другу розетки. Під плодоносними кущами грунт можна замульчувати соломою, тирсою або покрити чорною плівкою. Ці заходи допоможуть запобігти появі бур'янів і допоможуть отримати чисті та здорові ягоди суниці.
Малину перед цвітінням підгодовують розчинами добрив. До середини місяця прищипують у неї верхівки молодих пагонів, які досягли висоти не нижче 70 см, щоб викликати розгалуження. В результаті цього на верхівці з'являється кілька бічних пагонів, що посприяє збільшенню врожаю майбутнього року.
Протягом усього місяця треба стежити за станом саду - чи не з'явилися шкідники та хвороби, треба перевіряти ловчі пояси на штамбах плодових дерев. Опадаючі зав'язі треба обов'язково збирати і знищувати: вони зазвичай вражені плодожеркою. Уражені борошнистою росою гілки смородини та агрусу потрібно відразу ж зрізати і знищити. Але якщо захворювання сильно поширилося, то застосовують відповідні препарати (вибір в магазинах зараз досить широкий).
Боротьба
з шкідниками
та догляд за деревами
Одна з головних турбот в червні – боротьба з шкідниками. Ловчі пояси з мішковини або клоччя на штамбах дерев, що плодоносять, будуть перешкоджати підніманню шкідника в крону або спуску до землі для утворення лялечок. Роблять їх шириною 15 см і закріплюють в 20 см від ґрунту.
Пагони, які з'явилися в 15-18 см від щеплення у переприщеплених у весняний час плодових дерев, видаляють. Підрослу на задерніння до 8-10 см траву косять.
Після цвітіння агрус і смородину проти пильщиків і вогнівки обприскують водою, настояною з гірчицею або деревною золою. З молодих кущів пошкоджені ягоди збирають вручну. Зав'язі ягід малини від жука обприскують содовим розчином (на відро води – 2 ст. л.).
Проти кліщів і тлі використовують такий настій: подрібнений часник (250 г) залити гарячою водою (2-2,5 л). На другий день в розчин без віджатої маси додати води 8 л і 30 г мила (господарського). 2 л складу долити водою до повного відра і обприскувати смородину, грушу і яблуню.
Плодові дерева підгодовують після опадання зав'язі, а ягідні чагарники – після цвітіння. Можна значно розведеною гнойовою рідиною, можна пташиним послідом. Ґрунт під деревами та чагарниками і міжряддя суниці продовжують рихлити і чистити від бур'янів.
Потім з'являється час для не настільки термінових, але не менш важливих справ. Це очищення від відмерлої кори штамба і головних гілок у плодових дерев. Видаляють мокнучу в результаті сонячних опіків в березні кору. Очищені в обох випадках місця необхідно промити розчином мідного купоросу, розчином марганцівки (слабким), потім замазувати садовим варом.
При зростанні плодів у яблуні та груші під навантажені скелетні гілки ставлять підпори з торцем у вигляді ластівчин хвіст, обвитим смужкою гуми.
На задернілих ділянках важко вносити добрива, не пошкодивши горизонтальних коренів. Альтернатива - зробити поживні колодязі у вигляді лунки глибиною до півметра по лінії проекції крони дерева, де знаходиться основна кількість дрібних коренів. Колодязі заповнюють щебенем або галькою з піском. Добрива вносять в розчині. Свердловина добре діє 4-5 років.
Техніка боротьби
з бур'янами
Основне правило в боротьбі з бур'янами – своєчасні прополки і розпушування ґрунту. Не чекайте, поки бур'яни підростуть. Як тільки помітили їх проростки, просапайте ґрунт навколо рослин – і бур'янів не буде, і рослинам користь. Коли ж не встежили і бур'яни підросли, намагайтеся виполювати їх з коренем, захоплюючи якомога нижче.
Добре ще, коли на ділянці ростуть тільки однорічні бур'яни – лобода, сурепка, грицики, ромашка, щириця. Від них звільнитися легко. І навіть з багаторічниками зі стрижневою кореневою системою – кульбабою, кінським щавлем, будяками – боротися не так складно, потрібно тільки постаратися глибше підкопати і висмикнути корінь.
Справжня біда, коли ділянка засмічена кореневищними бур'янами – такими, як пирій, снить, хвощ польовий. Скільки їх не висмикують і не перекопують ґрунт, ростуть ще сильніше. Справа в тому, що на їх підземних кореневищах знаходяться сплячі бруньки, і якщо при прополюванні відривають рослину лише з частиною кореневища, то бруньки, що залишилися, прокидаються. В результаті з однієї рослини виходить декілька. Те ж відбувається при перекопуванні ґрунту: чим дрібніше поріже кореневища лопатою, тим більше "садивного матеріалу" утворюється – з кожного шматочка проросте один або кілька бур'янів. Вихід один - при перекопуванні ґрунту ретельніше вибирати кореневища бур'янів, навіть найдрібніші. Якщо на ділянці окремі кореневищні бур'яни все ж проростуть, постарайтеся трохи розкопати ґрунт і видалити все кореневище, що залишилося.
Часто буває, що такі бур'яни вростають в кущі багаторічників. Видалити прополкою їх не завжди вдається. Доводиться пересаджувати культурну рослину і ретельно вибирати сміттєві кореневища. Але пересаджувати рослини можна тільки в певний час, а деякі, наприклад, чагарники або квіти, що ростуть в каменях на гірці, взагалі неможливо. У цьому випадку доведеться застосувати гербіцид.
Після ретельного прополювання відвойовану у бур'янів територію можна замульчувати або висадити на ній рослини,що стеляться. В якості мульчі можуть бути використані вологий торф, компост, розкришена кора, гравій, перегній, в деяких випадках тирса. Рубану траву можна внести дуже тонким шаром, щоб виключити її гниття. Перед мульчуванням землю потрібно полити і удобрити. Мульчування зберігає вологу, покращує структуру і склад ґрунту.
Для “придушення” бур'янів використовується чорна плівка. Вкопані по периметру ділянки листи шиферу вбережуть сад від проникнення бур'янів сусідів.
Догляд за садовою ділянкою
Червень відрізняється від інших місяців активним ростом пагонів, зав'язі і листя.
Роботи по догляду, загальні для дерев, чагарників, газонів і квітників такі:
n Проріджування сходів.
n Періодично розпушування грунту в квітниках, видалення бур'янів.
n Санітарна обрізка декоративних дерев і чагарників.
n У молодих яблунь і груш до плодоношення прищипування сильно зростаючих пагонів.
n Установка опор під гілки врожайних дерев.
n Формуюча обрізка хвойних рослин при необхідності.
n Полив залежно від сухості ґрунту.
n Дощування крон дерев і чагарників при недостатній кількості опадів.
n Мульчування рослин при нестачі опадів.
n Видалення бур'янів вручну або із застосуванням гербіцидів.
n Обробка декоративних чагарників від шкідників і хвороб.
n Підживлення літників і троянд мінеральними добривами (проводиться раз в 10 днів)
n Підживлення квітників мінеральними добривами. (2 рази на місяць)
n Розпушування і мульчування грунту.
n Висадження в грунт розсади теплолюбних рослин.
n Посів дворічників: братків, маргаритки, незабудки, гвоздики гренадін і турецької, мальви, наперстянки, дзвіночка.
n Посів багаторічних квітів, серед них: аквілегія, гіпсофіла, хризантема, ясколка, гвоздика перська, люпин, дзвіночок карпатський, рудбекія.
n Розмноження трав'янистих багаторічників поділом, до них відносяться: примула, астра альпійська, флокс, чистець хвилястий, очиток чудовий.
n Живцювання багаторічників: флокси волотистої, рододендронів, геленіума.
n Зріз квітів з півонії, гіпсофіли, троянди, бородатих ірисів.
n Збір насіння дворічників і багаторічників
n Викопування і просушування цибулин тюльпанів.
n Прочищення та видалення бур'янів з доріжок і майданчиків.
Підготувала
Орися ФІЛІПЧУК.
У червні особливої актуальності набувають боротьба з бур'янами та шкідниками, висадка в ґрунт розсади теплолюбних однорічників, посів насіння двохрічників, розмноження клематисів, установка опор під ліани і багато іншого.
У червні формуються зав'язі плодів майбутнього врожаю, в цей період особливо важливо дати деревам і кущам достатньо вологи, щоб запобігти осипанню зав'язі. У посушливу погоду сад поливають, приблизна норма – 2-4 відра для молодого деревця і більше 10 відер для дорослого плодоносного дерева. Грунт має промокнути на глибину не менше 50 см. Поливна вода повинна бути теплою. Холодна вода призводить до стресів, погіршення росту рослин і захворювань.
Підготувала Орися ФІЛІПЧУК.
Коментарів до новини: 1
Переглядів новини: 3367