Раді вітати Вас!
  • Головна
  • Контакти
  • Реклама
Четвер, 21 січня 2021 року, №3 (12748)
Весь архів випусків
  • Головна
  • Категорії
    • Повідомлення в номер
    • Місцева влада
    • Репортаж
    • Політика
    • Погода
    • Редакційна пошта
    • Духовність
    • Закон і ми
    • Благодійність
    • Пам’ять
    • Спорт, природа і здоров’я
    • Всяка всячина
    • Реклама і оголошення
    • З неопублікованого
  • Галерея
  • Про нас
  • Наша команда
  • Відгуки читачів
  • Передплата
  • Контакти

Спорт, природа і здоров’я / Переможні старти

21.06.2018

семенюкПереможні  старти

Онуку Тарасу присвячую
Заспів
– Спортсмени, на старт! – лунає команда.
Крилаті човни – "двійки" шикуються в одну лінію. Волиняни (ковельчани) стартують на 5-й воді.
Ех, вода, вода!.. Скільки емоцій, переживань та пристрастей таїться у тобі! Скільки сил, енергії забираєш ти! 
Чотири весла – мов чотири крила сокола-птаха. За командою злітають у повітря і миттєво занурюються у хвилю. Кожен рух виважений, чіткий, злагоджений. Летить стрімко човен-птах.
Поруч такі ж самі красиві, як стріла.
– Давай-й-й, Тарасе! Сергій-ю, жми! – завзято галасують уболівальники з берега і трибун. Кожен хоче підсилити дух спортсмена. Ставки високі – боротьба за звання чемпіона України серед юніорів. 
А спортсмени впевнено долають дистанцію. Вони ніби пресують час до рекордної позначки.
Люблю і горджуся тими, хто намагається осягнути неймовірне: долетіти до Місяця, підкорити Еверест. Ці ж юнаки підкоряють воду і час!
Фінішна лінія все ближче і ближче. Кожна пара з восьми прискорює рух, летить все швидше і швидше. "Двійка" наших під номером 5 попереду – на півчовна.
В потилицю дихають суперники. Кожен сплеск весел – це ніби постріл за спиною, що нагадує: треба додати. 
– Хлопці, давай-й-й!  – кричу і я. 
Спортсмени все бачать і чують й роблять потужний ривок. Ось він, переможний старт! Ось вона, перемога! Ось вона, слава! Гордися, Ковелю: хлопці для тебе перемагають. 
– До нагородження запрошуються!.. – лунає в ефірі.
Виснажені, майже без сил, але щасливі, чемпіони стають на п'єдестал слави. Цю радість і славу найперше розділяють наставники-тренери.
Бо за словом "чемпіон" – клята, виснажлива праця, тренування, гарт сили і духу.
Чемпіонат: цифри, факти, переможці
13-17 червня цього року простір Ковеля був заповнений спортивною подією високого рангу – відкритим чемпіонатом України з веслування на байдарках і каное серед юніорів та дівчат 2002-2005 р. р. Спортсменів можна було бачити в формі і навіть з веслами на центральних вулицях міста.
Та найбільше свято і дух змагань відчувалися на веслувальній базі. Там – рух, спілкування. Одні – на воді, другі – на трибунах, треті готуються до стартів.
Маємо відзначити, що організатори змагань поставилися до своїх обов'язків належно: все чітко, безпечно та інформаційно вичерпно. А це було нелегко. Судіть самі: на чемпіонат України до Ковеля прибуло більше 700 осіб (спортсменів, суддів, тренерів), до них додайте масу вболівальників-ковельчан. 
Окремі області і місто Київ представили на змагання по дві команди. Тому загальна кількість команд в різних номінаціях – 34.
І всі ці дні, зранку і до вечора, вирувала запекла спортивна боротьба за місце "під Сонцем". Волинських веслувальників презентували Луцьк, Ковель та Шацьк. І спортсмени не підвели: у загальному командному заліку зайняли почесне третє місце, поступившись першій команді із міста Києва та чемпіонам-львів’янам  (теж – перша команда).
У загальній скарбниці перемог – 7 золотих медалей, 4 срібні та одна бронзова.
Найбільше залікових очок у командний залік принесли веслувальники "двійки"-каное Сергій Яковлєв і Тарас Семенюк. Вони боролися на дистанціях 1000, 500, 200 метрів і тричі піднімалися на чемпіонську сходинку. Молодці! Вагомий результат у кандидата в майстри спорту Василини Калитюк. Вона стала чемпіонкою на дистанції 500 метрів і була другою на "двохсотці".
"Четвірка" – захоплююче, красиво і складно. І тут наші найкращі! Чемпіонами України стали: Дмитро Мирончук, Анатолій Шворак, Богдан Лопухович, Олександр Ягодинець. Вони на найвищу сходинку підіймалися двічі (дистанції 500 та 200 м).
Високий клас показали юні веслувальниці. "Четвірка" в складі Ангеліни Видрич, Ангелінки Глебець, Анни Дудки, Софії Цуп'ях виборола чемпіонське звання на дистанції 200 метрів і друге – на 500 метрів.
Будемо справедливі: за кожною перемогою, за кожним призовим місцем – клята, важка праця, довготривалі тренування і навчання. І кожну перемогу разом із спортсменами розділяють наставники-тренери та їх спортивні школи.
Серед тренерів, героїв дня, які вели своїх вихованців до переможних стартів, – Федір Семенюк та Василь Прохорук (ОСДЮШОР "Олімп"), Світлана Проніна та Володимир Троцюк (КДЮСШ імені Є. Кондратовича), Лариса Гурська, Володимир Домарецький та О. М. Гичка (КДЮСШ) і В. І. Жипа та М. І. Романович, Л. Цуп'ях (Шацька ДЮСШ).
Що ж, змагання Всеукраїнського значення на ковельському "морі" (до речі, кожного року освяченому на Водохреще), – це тільки проміжний переможний етап. Попереду нові старти, нова боротьба і нові перемоги. Хай щастить!
Анатолій СЕМЕНЮК.  
НА ЗНІМКАХ: триразові чемпіони Тарас СЕМЕНЮК і Сергій ЯКОВЛЄВ; переможці і їх уболівальники.
Фото з архіву автора.   

Онуку Тарасу присвячую

Заспів
– Спортсмени, на старт! – лунає команда.
Крилаті човни – "двійки" шикуються в одну лінію. Волиняни (ковельчани) стартують на 5-й воді.
Ех, вода, вода!.. Скільки емоцій, переживань та пристрастей таїться у тобі! Скільки сил, енергії забираєш ти! 
Чотири весла – мов чотири крила сокола-птаха. За командою злітають у повітря і миттєво занурюються у хвилю. Кожен рух виважений, чіткий, злагоджений. Летить стрімко човен-птах.
Анатолій СЕМЕНЮК.  
Коментарів до новини: 1
Переглядів новини: 428
Читати далі

Спорт, природа і здоров’я / Червень в саду і на городі

14.06.2018

червеньЧервень в саду і на городі

У червні особливої актуальності набувають боротьба з бур'янами та шкідниками,  висадка в ґрунт розсади теплолюбних однорічників, посів насіння двохрічників, розмноження клематисів, установка опор під ліани і багато іншого.
У червні формуються зав'язі плодів майбутнього врожаю, в цей період особливо важливо дати деревам і кущам достатньо вологи, щоб запобігти осипанню зав'язі. У посушливу погоду сад поливають, приблизна норма – 2-4 відра для молодого деревця і більше 10 відер для дорослого плодоносного дерева. Грунт має промокнути на глибину не менше 50 см. Поливна вода повинна бути теплою. Холодна вода призводить до стресів, погіршення росту рослин і захворювань. 
Визначити, чи вистачає дереву води, можна по молодому приросту: якщо до кінця червня молоді пагони виросли не більше, ніж на 20 см, значить, дереву явно не вистачає вологи та харчування. У нормі за перший літній місяць вони повинні виростати довжиною близько 50 см. У червні підгодовують сад рідкими розчинами органічних або мінеральних добрив, регулярно вирізують молоду поросль,що з'являється біля основи стовбурів.
В незамульчованих пристовбурних кругах регулярно видаляють бур'яни, щоб вони не встигли зав'язати насіння. Їх можна там же і залишати до повного розкладання – буде і мульча, і органіка. Запам'ятайте: найбільш вологолюбною культурою серед ягідних кущів є чорна смородина, в посуху її обов'язково поливають, інакше плоди будуть дрібними і не такими смачними. Дуже корисно замульчувати грунт навколо ягідних кущів товстим шаром перегною: це запобіжить швидкому випаровуванню вологи і послужить додатковою підгодівлею.
В червні  дозріває садова суниця. У цей час у неї активно відростають і батоги з дочірніми розетками. Їх потрібно обрізати, залишаючи тільки необхідну кількість для розмноження. Як правило, залишають найбільш сильні - першу і другу розетки. Під плодоносними кущами грунт можна замульчувати соломою, тирсою або покрити чорною плівкою. Ці заходи допоможуть запобігти появі бур'янів і допоможуть отримати чисті та здорові ягоди суниці. 
Малину перед цвітінням підгодовують розчинами добрив. До середини місяця прищипують у неї верхівки молодих пагонів, які досягли висоти не нижче 70 см, щоб викликати розгалуження. В результаті цього на верхівці з'являється кілька бічних пагонів, що посприяє збільшенню врожаю майбутнього року.
Протягом усього місяця треба стежити за станом саду - чи не з'явилися шкідники та хвороби, треба перевіряти ловчі пояси на штамбах плодових дерев. Опадаючі зав'язі треба обов'язково збирати і знищувати: вони зазвичай вражені плодожеркою. Уражені борошнистою росою гілки смородини та агрусу потрібно відразу ж зрізати і знищити. Але якщо захворювання сильно поширилося, то застосовують відповідні препарати (вибір в магазинах зараз досить широкий).
Боротьба 
з шкідниками 
та догляд за деревами
Одна з головних турбот в червні – боротьба з шкідниками. Ловчі пояси з мішковини або клоччя на штамбах дерев, що плодоносять, будуть перешкоджати підніманню шкідника в крону або спуску до землі для утворення лялечок. Роблять їх шириною 15 см і закріплюють в 20 см від ґрунту.
Пагони, які з'явилися в 15-18 см від щеплення у переприщеплених у весняний час плодових дерев, видаляють. Підрослу на задерніння до 8-10 см траву косять.
Після цвітіння агрус і смородину проти пильщиків і вогнівки обприскують водою, настояною з гірчицею або деревною золою. З молодих кущів пошкоджені ягоди збирають вручну. Зав'язі ягід малини від жука обприскують содовим розчином (на відро води – 2 ст. л.).
Проти кліщів і тлі використовують такий настій: подрібнений часник (250 г) залити гарячою водою (2-2,5 л). На другий день в розчин без віджатої маси додати води 8 л і 30 г мила (господарського). 2 л складу долити водою до повного відра і обприскувати смородину, грушу і яблуню.
Плодові дерева підгодовують після опадання зав'язі, а ягідні чагарники – після цвітіння. Можна значно розведеною гнойовою рідиною, можна пташиним послідом. Ґрунт під деревами та чагарниками і міжряддя суниці продовжують рихлити і чистити від бур'янів.
Потім з'являється час для не настільки термінових, але не менш важливих справ. Це очищення від відмерлої кори штамба і головних гілок у плодових дерев. Видаляють мокнучу в результаті сонячних опіків в березні кору. Очищені в обох випадках місця необхідно промити розчином мідного купоросу, розчином марганцівки (слабким), потім замазувати садовим варом.
При зростанні плодів у яблуні та груші під навантажені скелетні гілки ставлять підпори з торцем у вигляді ластівчин хвіст, обвитим смужкою гуми.
На задернілих ділянках важко вносити добрива, не пошкодивши горизонтальних коренів. Альтернатива - зробити поживні колодязі у вигляді лунки глибиною до півметра по лінії проекції крони дерева, де знаходиться основна кількість дрібних коренів. Колодязі заповнюють щебенем або галькою з піском. Добрива вносять в розчині. Свердловина добре діє 4-5 років.
Техніка боротьби 
з бур'янами 
Основне правило в боротьбі з бур'янами – своєчасні прополки і розпушування ґрунту. Не чекайте, поки бур'яни підростуть. Як тільки помітили їх проростки, просапайте ґрунт навколо рослин – і бур'янів не буде, і рослинам користь. Коли ж не встежили і бур'яни підросли, намагайтеся виполювати їх з коренем, захоплюючи якомога нижче.
Добре ще, коли на ділянці ростуть тільки однорічні бур'яни – лобода, сурепка, грицики, ромашка, щириця. Від них звільнитися легко. І навіть з багаторічниками зі стрижневою кореневою системою – кульбабою, кінським щавлем, будяками – боротися не так складно, потрібно тільки постаратися глибше підкопати і висмикнути корінь.
Справжня біда, коли ділянка засмічена кореневищними бур'янами – такими, як пирій, снить, хвощ польовий. Скільки їх не висмикують і не перекопують ґрунт, ростуть ще сильніше. Справа в тому, що на їх підземних кореневищах знаходяться сплячі бруньки, і якщо при прополюванні відривають рослину лише з частиною кореневища, то бруньки, що залишилися, прокидаються. В результаті з однієї рослини виходить декілька. Те ж відбувається при перекопуванні ґрунту: чим дрібніше поріже кореневища лопатою, тим більше "садивного матеріалу" утворюється – з кожного шматочка проросте один або кілька бур'янів. Вихід один - при перекопуванні ґрунту ретельніше вибирати кореневища бур'янів, навіть найдрібніші. Якщо на ділянці окремі кореневищні бур'яни все ж проростуть, постарайтеся трохи розкопати ґрунт і видалити все кореневище, що залишилося.
Часто буває, що такі бур'яни вростають в кущі багаторічників. Видалити прополкою їх не завжди вдається. Доводиться пересаджувати культурну рослину і ретельно вибирати сміттєві кореневища. Але пересаджувати рослини можна тільки в певний час, а деякі, наприклад, чагарники або квіти, що ростуть в каменях на гірці, взагалі неможливо. У цьому випадку доведеться застосувати гербіцид.
Після ретельного прополювання відвойовану у бур'янів територію можна замульчувати або висадити на ній рослини,що стеляться. В якості мульчі можуть бути використані вологий торф, компост, розкришена кора, гравій, перегній, в деяких випадках тирса. Рубану траву можна внести дуже тонким шаром, щоб виключити її гниття. Перед мульчуванням землю потрібно полити і удобрити. Мульчування зберігає вологу, покращує структуру і склад ґрунту.
Для “придушення” бур'янів використовується чорна плівка. Вкопані по периметру ділянки листи шиферу вбережуть сад від проникнення бур'янів сусідів.
Догляд за садовою ділянкою
Червень відрізняється від інших місяців активним ростом пагонів, зав'язі і листя.
Роботи по догляду, загальні для дерев, чагарників, газонів і  квітників такі:
n Проріджування сходів.
n Періодично розпушування грунту в квітниках, видалення бур'янів.
n Санітарна обрізка декоративних дерев і чагарників.
n У молодих яблунь і груш до плодоношення прищипування сильно зростаючих пагонів.
n Установка опор під гілки врожайних дерев.
n Формуюча обрізка хвойних рослин при необхідності.
n Полив залежно від сухості ґрунту.
n Дощування крон дерев і чагарників при недостатній кількості опадів.
n Мульчування рослин при нестачі опадів.
n Видалення бур'янів вручну або із застосуванням гербіцидів.
n Обробка декоративних чагарників від шкідників і хвороб.
n Підживлення літників і троянд мінеральними добривами (проводиться раз в 10 днів)
n Підживлення квітників мінеральними добривами. (2 рази на місяць)
n Розпушування і мульчування грунту.
n Висадження в грунт розсади теплолюбних рослин.
n Посів дворічників: братків, маргаритки, незабудки, гвоздики гренадін і турецької, мальви, наперстянки, дзвіночка.
n Посів багаторічних квітів, серед них: аквілегія, гіпсофіла, хризантема, ясколка, гвоздика перська, люпин, дзвіночок карпатський, рудбекія.
n Розмноження трав'янистих багаторічників поділом, до них відносяться: примула, астра альпійська, флокс, чистець хвилястий, очиток чудовий.
n Живцювання багаторічників: флокси волотистої, рододендронів, геленіума.
n Зріз квітів з півонії, гіпсофіли, троянди, бородатих ірисів.
n Збір насіння дворічників і багаторічників
n Викопування і просушування цибулин тюльпанів.
n Прочищення та видалення бур'янів з доріжок і майданчиків.
Підготувала 
Орися ФІЛІПЧУК.
У червні особливої актуальності набувають боротьба з бур'янами та шкідниками,  висадка в ґрунт розсади теплолюбних однорічників, посів насіння двохрічників, розмноження клематисів, установка опор під ліани і багато іншого.
У червні формуються зав'язі плодів майбутнього врожаю, в цей період особливо важливо дати деревам і кущам достатньо вологи, щоб запобігти осипанню зав'язі. У посушливу погоду сад поливають, приблизна норма – 2-4 відра для молодого деревця і більше 10 відер для дорослого плодоносного дерева. Грунт має промокнути на глибину не менше 50 см. Поливна вода повинна бути теплою. Холодна вода призводить до стресів, погіршення росту рослин і захворювань. 
Підготувала Орися ФІЛІПЧУК.

Коментарів до новини: 1
Переглядів новини: 1813
Читати далі

Спорт, природа і здоров’я / П’ятий чемпіонат України з БОЧА

31.05.2018

рибачка сонькаП’ятий чемпіонат України з БОЧА

З 15 по 20 травня ц. р. в Одесі проходив 5-й чемпіонат України з БОЧА серед спортсменів з ураженнями опорно-рухового апарату. В ньому взяли участь 67 спортсменів із 13 областей України, в тому числі й Волинської.
Волинь представляли: в категорії ВС-5 Бакаєвич Валерій (м. Луцьк), Дубінська Ольга (Горохів), Барбарук Олександр (с. Погиньки Ковельського району). В категорії ВС-4 — Мажула Володимир (с. Замшани Ратнівського району), Яренчук Ольга (м. Ковель). В категорії ВС-2 — Вакульський Олександр (м. Ковель).
В неофіційному медальному заліку Волинь посіла п’яте місце.
Олександр Барбарук зайняв почесне 2-е місце. Однак головне досягнення, як наголосив заступник начальника обласного "Інваспорту" В. Л. Шевчук, — це здобутий досвід і бажання розвивати БОЧА на Волині.
Також у вільний час спортсмени мали можливість відвідати цікаві місця Одеси, покупатись в морі.
Спортсмени висловлюють щиру вдячність тренеру Володимиру Кравчуку, супроводжуючим Іллі Савчуку, Сергію Яремчуку, Олені Лисюк. А також Михайлу Пірожику (директору ковельського Народного дому "Просвіта") — за надання приміщення для тренування і підготовки до чемпіонату та Ковельській районній раді під керівництвом Андрія Броїла.
Осіб з інвалідністю, які бажають спробувати себе в такому виді спорту, як БОЧА, просимо звертатися за тел. 097-8358332.
Ольга Яренчук,
прес-секретар ГО "АСОЦІАЦІЯ ОСІБ З ІНВАЛІДНІСТЮ "ДОБРОДІЯ В ДІЇ".
З 15 по 20 травня ц. р. в Одесі проходив 5-й чемпіонат України з БОЧА серед спортсменів з ураженнями опорно-рухового апарату. В ньому взяли участь 67 спортсменів із 13 областей України, в тому числі й Волинської.
Волинь представляли: в категорії ВС-5 Бакаєвич Валерій (м. Луцьк), Дубінська Ольга (Горохів), Барбарук Олександр (с. Погиньки Ковельського району). В категорії ВС-4 — Мажула Володимир (с. Замшани Ратнівського району), Яренчук Ольга (м. Ковель). В категорії ВС-2 — Вакульський Олександр (м. Ковель).
Ольга Яренчук,
прес-секретар ГО "АСОЦІАЦІЯ ОСІБ З ІНВАЛІДНІСТЮ "ДОБРОДІЯ В ДІЇ".
Коментарів до новини: 0
Переглядів новини: 435
Читати далі

Спорт, природа і здоров’я / Спорт — у навчанні підмога

26.10.2017

спортСпорт — у навчанні підмога

19 жовтня ц. р. в Ковельському професійному ліцеї завершився другий етап спартакіади з різних видів спорту серед учнів закладу. Цей  етап включав в себе розіграш  з настільного тенісу.  У змаганнях взяли участь понад 35 учасників.
Ігри проходили  цікаво й  динамічно. Кожен учасник проявив і характер, і тягу до перемоги, "хитрість" у ставленні до суперника.
В кінцевому результаті перемогу серед юнаків здобув Владислав Яношук  (гр. №14), друге  місце посів Роман Мацюк (гр.№16) і третє — Дмитро Юзепчук  (гр.№1 Т). Серед дівчат перемогу здобула Ірина Степанюк  (гр.№32), другою була Надія Козак  (гр. №27), третє місце дісталось Вікторії Бондар  (гр. №23).
Переможці були нагороджені грамотами.
Нагадаємо, що першим етапом змагань став турнір з міні-футболу,  в фіналі якого зійшлися група  №38 (класний керівник Г. С. Бондарук, майстри  М. М. Мороз, В. М. Кондратюк; група №22 (класний керівник  Л. О. Хмеляр, майстер Ю. В. Клімук) та група №14 (О.Д. Ковальчук та  В. О. Лисюк). В запеклій та безкомпромісній боротьбі перше місце завоювала група №22, друге — група №14, третє — група №38.
Спартакіада  триває і принесе ще немало цікавих поєдинків та сюрпризів.
Тож учасникам хочеться побажати успіхів й перемог!
 21 жовтня  в м. Берестечку відбулися обласні змагання з міні-футболу серед учнів професійно-технічних навчальних закладів. На жаль, нашій команді не вистачило 40 секунд, щоб увійти в трійку найсильніших. В кінцевому результаті ми завоювали почесне четверте місце серед 12 команд, що є непоганим результатом.
Олександр ВЕЛЬМА, 
старший викладач фізкультури вищої категорії Ковельського 
професійного ліцею.
19 жовтня ц. р. в Ковельському професійному ліцеї завершився другий етап спартакіади з різних видів спорту серед учнів закладу. Цей  етап включав в себе розіграш  з настільного тенісу.  У змаганнях взяли участь понад 35 учасників.
Ігри проходили  цікаво й  динамічно. Кожен учасник проявив і характер, і тягу до перемоги, "хитрість" у ставленні до суперника.
В кінцевому результаті перемогу серед юнаків здобув Владислав Яношук  (гр. №14), друге  місце посів Роман Мацюк (гр.№16) і третє — Дмитро Юзепчук  (гр.№1 Т). Серед дівчат перемогу здобула Ірина Степанюк  (гр.№32), другою була Надія Козак  (гр. №27), третє місце дісталось Вікторії Бондар  (гр. №23).
Переможці були нагороджені грамотами.
Коментарів до новини: 0
Переглядів новини: 749
Читати далі

Спорт, природа і здоров’я / Вибираємо, споживаємо і зберігаємо

03.08.2017

кавунВибираємо, споживаємо і зберігаємо

Батьківщиною кавуна є Південна Африка, де він досі зустрічається  у дикому вигляді. Уже в Стародавньому Єгипті люди знали і обробляли цю культуру. У Західну Європу кавуни були завезені в епоху хрестових походів, а в Росії з'явилися лише в XVI столітті, але до ХІХ століття вони були делікатесом.
Щодо того, чим же усе-таки є плід кавуна, єдиної думки поки не існує. Одні стверджують, що це несправжня ягода, інші ж схильні приписувати його до родини гарбузових. Хоч би що там було, на смакові якості кавунів цей факт не впливає.
Склад кавуна
Кавун містить багато вітамінів, таких, як А, Е, С, В1, В2, В6, В9, і РР. Також він багатий мікроелементами, такими, як магній, калій, кальцій, фосфор, залізо та натрій. А ще кавун містить фруктозу, завдяки чому його в помірних кількостях можуть вживати навіть діабетики.
Корисні 
властивості кавуна
Серед корисних властивостей можна відзначити, що кавун – один із лідерів за вмістом лікопену – сильного антиоксиданту. Сік і м'якоть кавуна – дуже ефективний сечогінний і жовчогінний засіб. М'якоть містить харчові волокна, які знижують рівень холестерину в організмі. Сік кавуна добре очищає печінку та нирки.
Кавуни корисні при подагрі, артриті, атеросклерозі, гастриті, хворобі Боткіна, хворобах печінки, жовчного міхура, гіпертонії, анемії, вадах серця, носових кровотечах та ожирінні.
Вибираємо кавуна
Ніколи не купуйте кавуни "із землі", під плодами обов'язково повинен бути настил. Те саме стосується і придорожніх кавунових розвалів. Зелені смугастики вкрай чутливі “створіння”: вони вбирають у себе і пил доріг, і вихлопи машин.
Не купуйте розрізані або пошкоджені кавуни. Побачили тріщину – відмовляйтеся. І вже тим більше не платіть за плід, з якого продавець вирізав пірамідку, щоб продемонструвати його стиглість. Магазинні кавуни, розрізані на частинки і загорнуті в харчову плівку, нітрохи не безпечніші за ринкові.
Принісши кавуна додому, не кладіть його на стіл, перш ніж ретельно не помиєте проточною водою. Мікроби можуть залишитися на скатертині, а звідти перекочують на інші продукти.
Зі струнких кавунових рядів вибирайте плід великий, але не гігантський і не найменший. Маленький, найімовірніше, виявиться просто незрілим, а незвично великий розмір – ознака "інтенсивних технологій вирощування". Кращий претендент на ваш стіл – великий і водночас легкий кавун, він найстигліший.
Ознака стиглості – сухий кавуновий хвостик. Дозрівши, кавун "відривається" від баштану. Потім у ньому перестає вироблятися вже непотрібний пігмент хлорофіл, який ловить сонячне світло і забезпечує дихання та розвиток рослин, і під дією світла з'являються жовтуваті плями. Вони – точна ознака того, що кавун стиглий.
Яскраві контрастні смуги на шкірці кавуна – також ознака стиглості. Стиглий кавун запросто нігтем не проткнеш. А все тому, що "порвавши" з баштаном, він більше не вбирає вологу і його шкірка твердне. Ну а якщо ніготь легко входить у кавунову шкірку – значить це і не шкірка ще, а шкурка, і плід перед вами незрілий.
Потріть і понюхайте зелений бочок претендента на ваш стіл: запах свіжоскошеної трави теж говорить про нестиглість.
Достиглий кавун від удару пружинить і резонує при постукуванні. Постукайте по кавуну, якщо звук дзвінкий і чистий, – плід достиг.
Низ ягоди говорить не тільки про статеву приналежність того чи іншого плоду, а й про те, який же з них солодший. У "дівчаток" кружечок плоскіший і ширший, ніж у "хлопчиків", отже, в них більше цукру і менше кісточок.
Як вибрати кавун без нітратів
Природа створила цей плід корисним і поживним, але людська діяльність наклала на користь кавуна свій неприємний відбиток.
Так, нітрати, якими кавуни "накачують", щоб вони росли більшими і швидше, можуть мати як пізніший, так і миттєвий отруйний ефект. У людей з міцним здоров'ям вони накопичуються, з часом викликаючи слабкість, зниження імунітету, дратівливість і безсоння. А ось у дітей, вагітних і людей, які страждають від захворювань шлунково-кишкового тракту, симптоми можуть з'являтися вже через кілька годин після їжі: це нудота, блювання, запаморочення і біль.
Щоб перевірити кавуна на вміст нітратів, потрібно:
– опустити шматочок у склянку з водою: кавун із нітратами забарвить воду в червоний або рожевий колір, а "чистий" кавун лише зробить воду каламутною;
– стиснути кавун: якщо він не тріщить, але на вигляд стиглий, значить дозрів не без "допомоги";
– зріз кавуна не повинен бути гладким, в ідеалі він світиться цукровими крупинками, і прожилки не повинні бути товстими і жовтими.
Ризик купити небезпечний для здоров'я кавун з нітратами знижується до кінця серпня. До цього часу баштанні вже достигають природним шляхом, і необхідність використовувати штучні технології відпадає.
Як правильно зберігати кавуна
Кавуни можна тривалий час зберігати у свіжому вигляді. При правильному зберіганні він може прикрасити стіл не тільки на Новий рік, але навіть на 8 Березня. Для цього слід купити восени кавун вагою не більше 4 кг із сухим хвостиком. Бажано, щоб жовта пляма на боці була якомога меншою. 
Потрібно його помити, висушити, помістити в сітку і підвісити в темному прохолодному місці, краще в льоху, при температурі не вище +50С так, щоб він ні до чого не торкався. Можна, звичайно, обійтися і темною коморою у квартирі, але в такому випадку кавун зможе зберегтися лише до кінця року.
Підготував
 Ігор ВИЖОВЕЦЬ.
Батьківщиною кавуна є Південна Африка, де він досі зустрічається  у дикому вигляді. Уже в Стародавньому Єгипті люди знали і обробляли цю культуру. У Західну Європу кавуни були завезені в епоху хрестових походів, а в Росії з'явилися лише в XVI столітті, але до ХІХ століття вони були делікатесом.
Щодо того, чим же усе-таки є плід кавуна, єдиної думки поки не існує. Одні стверджують, що це несправжня ягода, інші ж схильні приписувати його до родини гарбузових. Хоч би що там було, на смакові якості кавунів цей факт не впливає.
Склад кавуна
Кавун містить багато вітамінів, таких, як А, Е, С, В1, В2, В6, В9, і РР. Також він багатий мікроелементами, такими, як магній, калій, кальцій, фосфор, залізо та натрій. 
Коментарів до новини: 0
Переглядів новини: 374
Читати далі

Спорт, природа і здоров’я / Іграшка — друг чи ворог

30.06.2017

дитиІграшка — друг чи ворог?

Іграшки дитини — це її помічники у розвитку, її перші друзі. Вони оточують малечу  з перших днів життя, а тому повинні бути абсолютно безпечними.
Якість — це перше, на що потрібно звертати увагу при купівлі іграшки. В ідеалі, кожна іграшка повинна супроводжуватись сертифікатом відповідності, але нині в Україні лише 10% іграшок сертифікується. Тому батькам залишається самим дбати про вибір якісних та безпечних забавок для своїх дітей.
Маленька дитина обов'язково оближе іграшку, тому фарба не повинна злазити. А надто яскраве забарвлення негативно впливає на зір і нервово-психічний стан дитини. 
Перед купівлею понюхайте іграшку. Іграшка не повинна різко пахнути пластмасою чи гумою. Якщо запах дитячої забавки насторожує, краще відмовитися від її придбання, адже вона може виявитися токсичною.
Варто ретельно перевіряти надійність всіх кріплень і з'єднань, оскільки неміцно прикріплені частини забавки можуть відламатися й поранити дитину. Не менш важливим є те, чим набита м'яка іграшка. Ідеальний варіант — синтепон, адже поролон через півроку може почати виділяти шкідливі речовини.
При купівлі  дитячої музичної іграшки обов'язково звертайте увагу на етикетку. Безпечна шумова межа для іграшки — 85 децибел. Якщо музичний супровід вище цього рівня, це може викликати у дитини проблеми зі слухом. 
Під час вибору іграшки варто звертати увагу і на її розмір: бажано, щоб елементи іграшки були достатньо великими, аби дитина не могла їх проковтнути. Якщо на етикетці вказано, що дана іграшка рекомендується для дітей від трьох років, значить, вона може містити дуже дрібні деталі. Що стосується ваги іграшки, то вона, наприклад, не повинна перевищувати 400 грамів для дітей до 7 років.
У кожного малюка є два види іграшок: ті, які він бере на прогулянку, і ті, з якими він грається вдома — "домосіди". Так от, зберігати їх потрібно окремо один від одного, в пластикових контейнерах. Ті іграшки, які бувають на вулиці, потрібно мити і дезінфікувати відразу після повернення додому.
 Не економте на дітях! Неякісні іграшки можуть стати причиною травм, пошкоджень, отруєнь токсичними речовинами і виникнення алергії у дитини. Проте, окрім якості, іграшка повинна бути позитивною. Краще за все малечі краще купувати м'які іграшки, набори для рольових ігор, розвиваючі конструктори, пазли.
Лілія Богданович,
Світлана Усик. 
Іграшки дитини — це її помічники у розвитку, її перші друзі. Вони оточують малечу  з перших днів життя, а тому повинні бути абсолютно безпечними.
Якість — це перше, на що потрібно звертати увагу при купівлі іграшки. В ідеалі, кожна іграшка повинна супроводжуватись сертифікатом відповідності, але нині в Україні лише 10% іграшок сертифікується. Тому батькам залишається самим дбати про вибір якісних та безпечних забавок для своїх дітей.
Коментарів до новини: 0
Переглядів новини: 387
Читати далі

Спорт, природа і здоров’я / Дбайливий господар

29.06.2017

Дбайливий  господар
Полуничне варення
Інгредієнти для приготування:
– полуниця - 1 кг,
– цукор - 2 кг.
Спосіб приготування:
Помиту і обсушену полуницю пересипте в емальовану велику миску і засипте 1 кг цукру. Залиште до вечора.
Поставте миску на слабкий вогонь і, постійно помішуючи, доведіть до кипіння. Кип'ятіть 5 хвилин.
На наступний ранок знову проваріть, доведіть до кипіння, вимкніть вогонь. У трохи остигле варення засипте ще 1 кг цукру. Ввечері кип'ятіть варення 2-3 хвилини.
Через півгодини розлийте варення по стерильних банках і закатайте.
Полуницю для варення краще вибирати велику або середню, і бажано не водянисту.Полуничне морозиво
Інгредієнти для приготування:
– полуниця - 200 г + для прикраси,
– лимонний сік - 3 ч. ложки,
– вершки (20% жирності) - 200 мл,
– вершки (35% жирності) - 200 мл,
– цукор - 100 г,
– жовтки - 2 шт.
Спосіб приготування:
Полуницю подрібніть за допомогою блендера. Потім з'єднайте з лимонним соком і перемішайте.
У каструлі з'єднайте не жирні вершки з цукром, добре перемішайте і нагрійте на слабкому вогні.
У теплу масу поступово додавайте жовтки, помішуючи. Збийте масу.
Варіть до загустіння маси протягом 8 хвилин, постійно помішуючи.
Отриману масу остудіть, з'єднайте зі збитими жирними вершками і полуничним пюре, перемішайте.
Поставте в морозильну камеру на 4 години. Через кожні 30 хвилин діставайте масу з морозильної камери і збивайте за допомогою міксера.
Дістаньте з морозилки полуничне морозиво і викладіть в креманку. Прикрасьте полуницею.
Полунично-сирний десерт
Інгредієнти для приготування:
– сир –300 г,
– жовтки – 2 шт,
– желатин – 10 г,
– цукрова пудра – 3 ст. ложки,
– цукор – 1 ст. ложка,
– вершки 33% жирності – 100 мл,
– полуниця – 100 г,
– м'ята – за смаком.
Спосіб приготування:
Замочити желатин згідно з описом на упаковці. Сир, жовтки і цукрову пудру перемішати в глибокій чашці до однорідної маси. Сюди ж вмішати желатин, щоб він добре розійшовся по всій сирній масі. Збити вершки. Ввести їх в підготовлену сирну масу. Перемішати, викласти в креманки.
Полуницю та цукор перемішати в блендері до однорідності. Залити на сирну масу. Поставити в холодильник охолоджуватися. Перед подачею прикрасити м'ятою.Сире варення з чорниці
Інгредієнти для приготування: 
– цукор – 1,5 кг,
– чорниця – 1 кг.
Спосіб приготування:
Ягоди чорниці ретельно промити і обсушити на паперових рушниках. Змішати ягоди з цукром, пропустити через м'ясорубку і розкласти у простерилізовані банки. Закрити кришками і поставити на зберігання у холодильник.Консервовані кабачки
Інгредієнти для приготування:
– 2 кг кабачків,
– 1 л води,
– 250 мл кетчупу чилі,
– 1,5 скл. цукру,
– 2,5 ст. л. солі,
– 200 мл оцту (9%),
– суцвіття кропу,
– чорний перець-горошок,
– часник,
– лавровий лист.
Спосіб приготування:
Кабачки порізати кружечками або брусочками. Якщо овочі не дуже молоді, зняти шкірку та видалити насіння.
Банки ретельно вимити та висушити в негарячій духовці.
На дно кожної банки покласти по одному лавровому листку, зубчику часнику, кілька горошин перцю та кріп.
Щільно викласти підготовлені кабачки в банки і залити окропом. Накрити банки кришками і дати кабачкам пропаритися протягом 10-15 хв.
3а той час приготувати маринад. Відміряти потрібну кількість води, поставити на вогонь. Коли почне закипати, додати сіль, цукор, кетчуп та оцет. Довести до кипіння.
З усіх банок злити воду та одразу ж залити киплячим маринадом по вінця.
Закатати кришки, перевернути банки догори дном та щільно вкутати теплою тканиною. Залишити до повного вистигання.Як заморожувати кріп на зиму?
Кріп для заморозки на зиму краще збирати опівдні, тому що в цей час в кропі міститься максимальна кількість ефірних масел. Потім траву необхідно ретельно промити, розкласти на рушник і трохи підсушити.
Можна заморожувати зелень просто пучками, не подрібнюючи її. Пучок чистої і сухої зелені кладемо в пакетик або судок і заморожуємо. Заморожування зелені в кубиках льоду
Ще один варіант для завзятих господинь. Кріп вимити, нарізати, скласти по невеликій щіпці у  форми для льоду, залити водою і заморозити. Потім кубики льоду із зеленню – в судок або щільний пакетик і на подальше зберігання. Взимку дістаєте 1-2 кубики льоду і кидаєте в підготовлену страву.Малосольні огірки
Інгредієнти для приготування:
– огірки – щоб заповнити банку
– зелений кріп – за смаком,
– свіжий часник – 5 зубчиків,
– сіль – 3 ст. л. з невеликою гіркою,
– окріп.
Спосіб приготування:
Огірки добре миються, для швидкого приготування малосольних огірків у них зрізаються кінчики. Готується трилітрова банка: просто добре миється, без стерилізації. На дно укладаються кріп і порізаний часник.
Потім кладуть огірки, зверху теж можна покласти кріп. Всипати 3 столові ложки солі. Закип'ятити чайник і залити огірки окропом. Закрити капроновою кришкою.
Банку потрібно обережно, тримаючи за кришку, покрутити в різні сторони, щоб розійшлася сіль.
Коли малосольні огірки охолонуть, їх потрібно поставити в холодильник. Малосольні огірки швидкого приготування (залиті окропом) можна їсти вже ввечері.Кабачкова ікра
Інгредієнти для приготування:
– кабачки – 2 кг,
– цибуля – 300 г,
– морква – 300 г,
– солодкий перець – 300 г,
– м'ясисті помідори – 300 г (або 100 г томатної пасти),
– рослинне масло – 100 г,
– сіль, перець,
– свіжа або сушена зелень – за смаком.
Спосіб приготування: основний секрет в тому, що кабачки для ікри спочатку треба зварити! Очищені від шкірки і насіння плоди наріжте на великі шматки, складіть у каструлю, додайте трохи води і поставте на вогонь. Зверху покладіть цілі помідори та перець, щоб вони "ошпарились" на пару і можна було зняти з них шкірку. Варіть хвилин 10-15, до м'якості кабачків і перцю. У цей час подрібніть цибулю і натріть на дрібній тертці моркву. 
Обсмажте їх в сотейнику на олії до золотистого кольору. З кабачків злийте відвар (краще навіть злегка віджати шматочки). Очистіть перець і помідори. Якщо віддаєте перевагу ікрі однорідній, "магазинній" – подрібніть всі овочі блендером або протріть через сито. Якщо, любите відчуття живих овочів – просто розімніть кабачки виделкою, а помідори та перець нарубати як доведеться. 
Викладіть пюре в сотейник, додайте сіль і спеції, поставте на невеликий вогонь і, помішуючи, варіть хвилин 10-15. Готову ікру гарячою розкладіть в пропарені банки, стерилізувати на водяній бані 10-15 хвилин і закатати. Ну а якщо плануєте з'їсти її відразу – просто охолодіть і додайте часник за смаком.
Ірина ГОЛЄНКОВА.Полуничне варення

морозивоДбайливий господар

Полуничне варення
Інгредієнти для приготування:
– полуниця - 1 кг,
– цукор - 2 кг.
Спосіб приготування:
Помиту і обсушену полуницю пересипте в емальовану велику миску і засипте 1 кг цукру. Залиште до вечора.
Поставте миску на слабкий вогонь і, постійно помішуючи, доведіть до кипіння. Кип'ятіть 5 хвилин.
На наступний ранок знову проваріть, доведіть до кипіння, вимкніть вогонь. У трохи остигле варення засипте ще 1 кг цукру. Ввечері кип'ятіть варення 2-3 хвилини.
Через півгодини розлийте варення по стерильних банках і закатайте.
Полуницю для варення краще вибирати велику або середню, і бажано не водянисту.
Полуничне морозиво
Інгредієнти для приготування:
– полуниця - 200 г + для прикраси,
– лимонний сік - 3 ч. ложки,...
Коментарів до новини: 0
Переглядів новини: 573
Читати далі

Спорт, природа і здоров’я / Бійців АТО лікують безкоштовно

29.06.2017

20170622_105304Бійців АТО лікують безкоштовно

Минають місяці, роки, а війна на Сході України все ще триває. Тому святим обов'язком кожного свідомого українця є не забувати про тих, хто ціною власного здоров'я і життя стримує "пекло війни",  допомагати військовослужбовцям та їх родинам. 
Так, протягом тижня на базі приватної стоматологічної клініки "Morozov clinic", що у Ковелі по вул.  Косачів, 8  тривала соціально-благодійна акція для учасників АТО і членів їх сімей, в рамках якої безоплатну стоматологічну та консультативну допомогу нашим бійцям тут надавали американські стоматологи. Ініціював акцію Християнський адвентистський медичний центр "Ангелія" за підтримки Школи Стоматології Університету Loma Linda (Каліфорнія, США), Української Академії Пародонтології та Асоціації Імплантологів України. 
— Нині в Україні й на теренах Волині зокрема в рамках проведення заходів із відзначення 500-річчя  Реформації в Україні (проект R500) за підтримки Євангельських та Протестантських церков відбуваються різноманітні дитячі, молодіжні, розважально-пізнавальні і соціальні програми,  спрямовані на реформу особистого здоров'я та способу життя дітей та молоді, — майбутнього української нації, — розповідає пастор Церкви адвентистів сьомого дня, керівник соціального відділу при Волинському оргкомітеті по відзначенню 500-річчя Реформації в Україні Володимир МЕЛИСЬ. 
— Саме одним із таких проектів є безкоштовна стоматологічна допомога бійцям АТО та їх родинам. На запрошення Церкви адвентистів сьомого дня на Волинь і, зокрема, у Ковель прибули лікарі-стоматологи із американської Школи Стоматології Університету Лома Лінда, що у Каліфорнії. Це — професори та студенти, котрі, жертвуючи власним часом та й, власне, коштами (адже 30 відсотків усіх витрачених на поїздку коштів вони оплачують із власної кишені!), вирішили взяти участь у благодійній місії, — продовжує пан Володимир. — Нелегко було знайти й людей, які б погодилися надати місце для проведення подібної акції. Тож особлива вдячність приватній клініці "Morozov clinic", яка віднайшла таку можливість, і протягом тижня приміщення клініки та обслуговуючий персонал перебували у повному розпорядженні американських лікарів.
— Коли ми із братом Ярославом почули про те, що відбуватиметься така благодійна акція, відразу ж без вагань погодились, аби вона проходила саме на базі нашої клініки, — розповідає  керівник приватної стоматологічної клініки "Morozov clinic" Павло МОРОЗОВ. — Таким чином ми вирішили долучитися до справи допомоги нашим захисникам.  Звичайно, бажаючих отримати професійну стоматологічну допомогу та ще й абсолютно безкоштовно, було чимало. Тож, аби нікого не образити й задовольнити чим більшу кількість бійців, ми вирішили вносити до списку пацієнтів по одній людині із сім'ї з найбільшою потребою.
Серед багатьох інших пощастило отримати стоматологічні послуги від американських лікарів і ковельчанину-учаснику АТО Михайлу ОКСЕНЮКУ. "Про те, що буде проходити така акція, довідався із газети, — каже Михайло. — Зателефонував, і потрапив під цю програму. Наданими послугами дуже задоволений. Хотілося б, аби подібні акції проводилися частіше, адже потреба у стоматологічній допомозі серед бійців АТО досить велика та й, не секрет, що коштують такі послуги не дешево.
Разом із групою студентів і професорів із Каліфорнії прибула до України, аби взяти участь у благодійній місії, й американка Регіна Ігнусова. "Почула про місію від професора Школи Стоматології університету Лома Лінда Ніка Дойла. Школа закупила усі необхідні речі — переносні стоматологічні крісла, апаратуру, медикаменти і т. д. Ми надаємо таку допомогу, як пломбування, виривання зубів, також робимо досконалу чистку ротової порожнини. Намагаємося зберегти зуб, наскільки це можливо, — розповідає Регіна. 
— У подібних благодійних акціях беру участь не вперше, — продовжує вона. — Так, минулого року протягом двох тижнів разом з іншими лікарями-волонтерами надавала стоматологічну допомогу мешканцям  Африки. Зазвичай, нам доводиться працювати не в таких комфортних умовах. Тож клініка "Morozov clinic"  приємно вразила: умови тут дуже хороші, а технології розвинені на досить високому рівні.
Загалом, протягом акції у клініці було надано стоматологічну допомогу 70 бійцям. В кінцевому результаті задоволеними залишилися усі: і пацієнти, і лікарі-волонтери. Тож, хочеться вірити, що ця акція стане лише початком у справі підтримки і допомоги наших захисників, адже вони цього дійсно заслуговують.
Наш кор.
НА ЗНІМКАХ: у приватній стоматологічній клініці "Morozov clinic" під час благодійної акції; Павло Морозов та Володимир Мелись і стоматологами-волонтерами.
Фото автора.
Минають місяці, роки, а війна на Сході України все ще триває. Тому святим обов'язком кожного свідомого українця є не забувати про тих, хто ціною власного здоров'я і життя стримує "пекло війни",  допомагати військовослужбовцям та їх родинам. 
Так, протягом тижня на базі приватної стоматологічної клініки "Morozov clinic", що у Ковелі по вул.  Косачів, 8  тривала соціально-благодійна акція для учасників АТО і членів їх сімей, в рамках якої безоплатну стоматологічну та консультативну допомогу нашим бійцям тут надавали американські стоматологи. Ініціював акцію Християнський адвентистський медичний центр "Ангелія" за підтримки Школи Стоматології Університету Loma Linda (Каліфорнія, США), Української Академії Пародонтології та Асоціації Імплантологів України. 
Коментарів до новини: 0
Переглядів новини: 710
Читати далі

Спорт, природа і здоров’я / Яку воду ми п'ємо

22.06.2017 Зінчук Вікторія Петрівна

водаЯку воду ми п'ємо?

Люди, що живуть у містах, рідко замислюються над тим, яку воду вони п'ють. Мовляв, головне, щоби у кранах вона була чиста і смачна. А про те, яка повинна бути питна вода, яке очищення вона проходить і як така вода впливає на наше здоров'я, теж не завжди всім цікаво. Однак при цьому основна частина населення впевнена, що пити водопровідну воду не дуже корисно, тому купує фільтри для очищення води, кип'ятить, відстоює її або ж вживає бутильовану воду. 
Більшість з нас і не здогадується, від скількох факторів залежить якість води, яку ми п'ємо, тієї самої води, яку п'ють наші діти. Саме це ми й спробували  з'ясувати.
– Серед багатьох галузей виробництва, спрямованих на підвищення рівня життя людей, благоустрій населених пунктів і розвиток промисловості, водопостачання займає велике і важливе місце. 
Адже вода – це неодмінна частина всіх живих організмів, життєдіяльність яких без неї неможлива, – говорить начальник лабораторії Ковельського УВКГ Ніна ЛЕВЧУК. – Для нормальної течії фізіологічних процесів у людини й  створення сприятливих умов життя людей дуже важливим є гігієнічне значення води, тобто її якість. Нині забезпечення населення водою високої якості стало справжньою проблемою. Питна вода – це вода, найвища вимога до якості якої – бути безпечною в епідеміологічному і радіаційному відношеннях, нешкідливою за хімічним складом, мати сприятливі органолептичні властивості.
– Ніно Федорівно, що зроблено останнім часом для того, аби підвищити якість питної води?
– Для задоволення всіх необхідних вимог УВКГ "Ковельводоканал" використовує цілу низку заходів. Контроль якості питної води на відповідність нормативам ведемо від моменту підйому води з артезіанських свердловин до надходження її до споживача. Обов'язковими процесами підготовки води є якісне очищення і знезаражування.
Очищення, куди входить знезалізнення, є першим етапом водопідготовки. Знезаражування - це надійний і керований бар'єр на дорозі можливої передачі кишкових інфекцій та інших небезпечних хвороб, тобто знищення патогенних мікроорганізмів – бактерій і вірусів.
– Деякі ковельчани вважають, що хлорування води – це застаріла технологія, і є кращі альтернативи. Чи мають вони рацію?
– Хлорування – найбільш розповсюджений метод обробки води. До 2015 року "Ковельводоканал" використовував для знезаражування зріджений хлор. Хлорування водоводів і мереж з ємностей з рідким хлором було дуже небезпечною і дорогою операцією. Тому для безпечного проведення робіт керівництвом водоканалу було вирішено використовувати для знезаражування гіпохлорид натрію, який виробляється електро- хімічним способом на гіпохлоридних установках. Такі установки були придбані підприємством, і силами працівників водоканалу налагоджена їх робота. 
Електрохімічне хлорування води має ряд переваг перед хлоруванням рідким хлором: метод безпечний, не потрібно доставляти і зберігати на станції рідкий хлор (установки піддаються автоматизації).
Сьогодні ковельчани отримують якісну питну воду, яка відповідає вимогам ДСТУ 7525:2014 "Вимоги та методи контролювання якості" та ДержСанПіну 2.2.4-171-10 "Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною".
– Тобто ковельчанам немає підстав турбуватись з приводу якості води, яку вони щодня споживають? 
– Якість питної води, яка подається споживачам міста, відповідає вимогам всіх нормативних документів і не має відхилень від норм. Підприємство докладає багато зусиль для задоволення вимог споживачів до якості питної води. Це важка і непомітна праця, але дуже потрібна й важлива.
– У цьому навіть не сумніваюсь. Але, все ж таки, яким чином ведеться контроль якості питної води?
– Наступним чином. Відбір проб здійснюється пробовідбірниками згідно з робочими програмами і графіками, погодженими з Держпродспоживслужбою м. Ковеля. При відборі враховуються вимоги методик виконання вимірювань. При потребі проби води консервуються (згідно з МВВ), що обов'язково відображається у супроводжувальному акті відбору. Відібрані проби доставляються у відповідні лабораторії і реєструються у "Журналі реєстрації відбору проб".
– Які фактори негативно впливають на якість питної води?
– Факторами, які могли б впливати на якість води, є застарілі мережі та споруди водопостачання, недостатнє очищення на очисних спорудах водопроводу та введення реагенту для знезараження. 
Також негативний вплив на якість води може мати висока аварійність на мережах та ігнорування необхідності промивання водопроводів після ліквідації аварійних ситуацій.
l
Чи підприємство робить щось для того, аби запобігти цьому, цікавимось у начальника Ковельського УВКГ Юрія РИБАЧКА.
– Ковельським водоканалом постійно проводиться робота з недопущення впливу негативних факторів на якість води, – розповідає Юрій Іванович. – За останні роки було замінено більше трьох кілометрів аварійних водопровідних мереж (вул. Мазепи, Липинського, П. Мирного, Старицьких, Брестська, Шукшина, М. Гончара, Курбаса). Постійно проводиться промивання водопроводів відповідно до затвердженого графіка. 
На замовлення мешканців міста проводимо будівництво нових вуличних мереж водопостачання. У 2016 році прокладено водопроводи по вул. Черняховського та вул. Винниченка. 
Сьогодні розпочаті роботи з реконструкції водозаборів, що включають в себе повну заміну технологічного обладнання на свердловинах – насосів, труб, запірної арматури та автоматики. Окрім того, на стадії завершення знаходиться проект реконструкції водогонів від свердловин, в рамках реалізації якого буде здійснено повну заміну трубопроводів та запірної арматури від свердловин до насосної станції другого підйому по вул. Геологів. 
Для поліпшення водопостачання споживачам було замінено насосне обладнання та автоматику на насосній станції другого підйому по вул. В. Кияна (колишня вул. Ватутіна). 
З настанням літа і підвищенням температури навколишнього середовища різко зростає споживання води.
В спекотні місяці минулих років існуючих свердловин подекуди було недостатньо для нормального забезпечення споживачів необхідною кількістю води. Для покращення ситуації введено в експлуатацію резервну свердловину №7, що дозволило вже в минулому році подавати в мережі близько 1000 м3 питної води на добу додатково. 
Однак на поточний період цього вже недостатньо. Наразі "Ковельводоканал" хоче відновити роботу свердловини №2, розташованої на території  Зеленської сільради. Роботу цієї свердловини було припинено в 2011 році. Відновлення роботи свердловини коштуватиме нашому управлінню 200 тис. грн. На будівництво нової свердловини необхідно близько 2 млн. грн. Таких коштів "Ковельводоканал" не має.
Користуючись нагодою, звертаюсь за допомогою до органів місцевого самоврядування  усіх рівнів, адже з кожним роком питання водозабезпечення ставатиме гострішим, а відновлення роботи існуючої свердловини не потребуватиме таких затрат, як будівництво нової.
Хочу звернути увагу населення міста на необхідність вчасно розраховуватись за послуги водопостачання і водовідведення.
Дякую за розуміння тим, хто вчасно платить за надані послуги. Це дозволяє підприємству виконувати покладені на нас обов'язки по безперебійному та безаварійному забезпеченню міста питною водою.
– А які завдання все ж першочергові? 
– На сьогодні одним з основних завдань, що стоять перед управлінням, є вирішення питання  централізованого водопостачання населення мікрорайону Ковель-ІІ. В першу чергу, буде прокладатися водопровідна мережа в район тих вулиць, де населення не може користуватися водою від власних колодязів та свердловин через перевищення концентрацій забруднюючих речовин внаслідок діяльності Ковельської філії ДП "Укрветсанзавод". Вже виділено кошти з міського бюджету на проектні роботи та проводяться інженерно-геодезичні вишукування для розроблення проекту.
Ковельське УВКГ й надалі буде працювати в напрямку покращення якісних і кількісних показників якості питної води та сподівається, що у ковельчан не будуть виникати сумніви щодо якості водопостачання.
Розмовляла 
Вікторія ЗІНЧУК.
Люди, що живуть у містах, рідко замислюються над тим, яку воду вони п'ють. Мовляв, головне, щоби у кранах вона була чиста і смачна. А про те, яка повинна бути питна вода, яке очищення вона проходить і як така вода впливає на наше здоров'я, теж не завжди всім цікаво. Однак при цьому основна частина населення впевнена, що пити водопровідну воду не дуже корисно, тому купує фільтри для очищення води, кип'ятить, відстоює її або ж вживає бутильовану воду. 
Коментарів до новини: 2
Переглядів новини: 813
Читати далі

Спорт, природа і здоров’я / Олександр Барбарук - бронзовий призер

08.06.2017
Сьогодні хочемо познайомити усю Ковельщину з людиною,  в якої в один момент життя кардинально  змінилась доля: з незалежних від нього обставин отримав інвалідність, і тепер його життя, на жаль, тісно пов'язане  з інвалідним візком.
Але він  не впав у   розпач, не замкнувся в чотирьох стінах, а в силу своїх можливостей працює і займається спортом. Саме про спортивні досягнення Олександра Володимировича Барбарука, жителя села Погиньок Ковельського району сьогодні говорять усі. На чемпіонаті України у грі з бочче, що відбувся в Одесі,  у складі збірної команди з Волині, яка, до речі, складалась лише з двох учасників,  Олександр Барбарук  в парних змаганнях разом із Володимиром Мажулою,  жителем села Замшан Ратнівського району,  посів  ІІІ призове місце. 
Щодо самої гри, то це –  паралімпійський вид спорту для людей з найтяжчими порушеннями опорно-рухового апарату. Це спортивна гра на точність, яка поєднує в собі такі види спорту, як більярд, керлінг і боулінг. Особливого почуття гордості додає той факт, що навчився грати і професійно грає Олександр у цю, зовсім нову для Волині гру,  без допомоги тренерів. 
Під час спортивних змагань для людей з обмеженими фізичними можливостями, що відбувались на Волині Олександр, у складі команди спортсменів  Громадської організації інвалідів "ДОБРОДІЯ В ДІЇ",  відкрив для себе цю гру, здобув певні навички  і тепер  має гарні результати.
Від Ковельської райдержадміністрації та Ковельської районної ради Олександру Барбаруку  вручено відзнаку за успішний виступ у чемпіонаті України у грі в бочче, вагомий внесок у справу пропагування здорового способу життя та активну громадянську позицію. 
Користуючись нагодою, усім  людям з особливими потребами бажаємо  витримки,  незламної сили духу, добра та злагоди, благополуччя, енергії й оптимізму, успіхів в усіх справах!
Відділ з питань внутрішньої та інформаційної політики Ковельської райдержадміністрації.

на першу Олександр Барбарук - бронзовий призер чемпіонату України

Сьогодні хочемо познайомити усю Ковельщину з людиною,  в якої в один момент життя кардинально  змінилась доля: з незалежних від нього обставин отримав інвалідність, і тепер його життя, на жаль, тісно пов'язане  з інвалідним візком...
Відділ з питань внутрішньої та інформаційної політики Ковельської райдержадміністрації.
Коментарів до новини: 0
Переглядів новини: 452
Читати далі
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

ВІСТІ КОВЕЛЬЩИНИ

  • Редактор
    Вельма Микола Григорович
  • Перший заступник редактора
    Ляшук Світлана Олександрівна
  • Головний бухгалтер
    Мацюк Валентина Захарівна

Громадсько-політична газета "Вісті Ковельщини" 2012-2021