Літо: “смачний” яблучний сезон
Продовжується пора смачних та корисних фруктів. Досить щедрим цьогоріч є врожай яблук, особливо “білого наливу”. Тож господині подеколи просто ламають голову, гадаючи, що ж них приготувати?
Яблука — це по-справжньому універсальний фрукт, який підходить для приготування не тільки різних десертів і випічки, але й безлічі других страв, а також закусок і салатів. Спробуйте урізноманітнити за допомогою цього чудового фрукта своє щоденне меню, і організм обов’язково віддячить вам за такий раціон прекрасним самопочуттям.
Регулярно їсти яблука дуже корисно, адже цей фрукт дуже багатий цінними речовинами: вітамінами В1 і В2, В6, Е, Р, а також каротином, калієм, залізом, органічними кислотами, пектинами, клітковиною, фосфором, йодом, флавоноїдами. При регулярному вживанні яблука нормалізують роботу шлунково-кишкового тракту і покращують травлення, стануть прекрасною профілактикою запорів, покращують роботу печінки.
Також яблука сприяють зниженню холестерину в крові, перешкоджають руху вільних радикалів, що викликають старіння, виводять з організму шкідливі речовини, знижують ризик розвитку раку товстої кишки.
Ароматне варення
зі шматочками яблук
Щоб у вас вийшло дійсно смачне і ароматне варення з яблук "білий налив", треба чітко дотримуватися технологічного процесу. Щоб шматочки фруктів не почорніли, їх викладають у розчин, приготовлений з одного літра води і чайної ложки солі. При цьому плоди не обов'язково очищати від шкірки. Через кілька хвилин часточки промивають чистою водою і на п'ять хвилин занурюють у содовий розчин. Ці дії дозволять зберегти цілісність і красиву форму порізаних яблук.
Промиті від соди часточки викладаємо в тазик з плоским широким днищем, засипаємо цукром-піском і залишаємо на ніч. Вранці ємність з фруктами і сиропом, що утворився, ставимо на плиту і кип'ятимо не більше п'яти хвилин. Після цього посуд забираємо з вогню і залишаємо холонути до самого вечора. За цей час фруктові скибочки встигнуть просочитися сиропом і стануть прозорими.
Увечері варення знову кип'ятимо протягом п'яти хвилин і залишаємо на ніч. Зранку процедуру повторюємо втретє, а потім до фруктів додаємо трохи лимонної кислоти, ванілін і корицю. Готове варення розливаємо в стерилізовані банки і закриваємо.
Варення з яблук сорту “Білий налив” і малини
Необхідно взяти дві ємності для варіння варення. В одну покласти малину, а в іншу — яблука. Кількість взятих продуктів в цьому рецепті варення довільне, проте слід враховувати, що ягоди малини краще взяти за основу, тому співвідношення 1:2 буде в даному випадку більш гармонійним.
Цукровий пісок потрібно покласти в кількості, рівній вазі ягідно-фруктової суміші.
Для приготування варення слід діяти в такій послідовності. Насамперед, вимити яблука і порізати їх на маленькі часточки. Потім перемішати їх з цукровим піском і відкласти на 24 години. За цей час яблука встигнуть дати сік.
Ягоди малини також слід засипати цукром і залишити в спокої на 24 години.
Окремий посуд з яблуками поставити на вогонь і довести до кипіння, потім остудити і знову повторити цей процес тричі. З малиною чинимо аналогічно. На завершення з'єднуємо ягоди і фрукти разом в одну посудину. Варимо суміш протягом 30 хвилин, потім охолоджуємо і знову доводимо до кипіння. Розливаємо в стерилізовані банки і закриваємо.
Яблучний штрудель з родзинками та горіхами
Інгредієнти для тіста: 250 г борошна (плюс для розкатування тіста); 3 ст. л. вершкового масла, 1 яйце, 1 щіпка солі, близько 100 г теплої води (±60°С), олія для змащування тіста.
для начинки: 1 кг яблук, 1 невеликий лимон (цедра та сік), 100 г родзинок, 100 г подрібнених горіхів, 100 г цукру (залежно від солодкості яблук), 1 ч. л. меленої кориці, 50 г мелених сухарів.
Крім того: вершкове масло для змащування форми для випічки та самого штруделя, цукрова пудра — для посипки.
Розтоплене вершкове масло і яйце додаємо до борошна, підсолюємо. Починаємо замішувати тісто, поступово додаючи теплу воду при потребі (води може знадобитися трохи менше або більше). Готове тісто буде м’яким та еластичним. Формуємо з тіста кульку, змащуємо зверху олією, кладемо в поліетиленовий пакет і залишаємо мінімум на 20 хвилин, а краще до години часу, при кімнатній температурі.
Яблука чистимо, нарізаємо скибочками. Горіхи подрібнюємо. З лимона натираємо цедру і витискаємо трохи соку (за смаком) в начинку. Змішуємо яблука з лимоном, половиною горіхів, родзинками, корицею та цукром.
Тісто розкачуємо на скатертині, підсипаючи трохи борошна. Потім розтягуємо тісто руками, щоб воно стало ще тоншим. Тісто виходить досить еластичним, але разом із тим треба пильнувати, щоб воно при тому не рвалося. Далі змазуємо тісто топленим маслом і посипаємо сухарями та частиною горіхів.
Викладаємо на тісто начинку, залишаючи по краях відступ близько 2 см. Акуратно починаємо потрохи загортати штрудель за допомогою скатертини.
Сформований штрудель, знову ж за допомогою скатертини, перекладаємо у форму для випічки, застелену пергаментом. Випікаємо близько години часу при температурі 180 градусів. Час від часу поверхню штруделя змащуємо вершковим маслом. Готовий штрудель трохи охолоджуємо і присипаємо цукровою пудрою.
мегаВітамінний салат
2 твердих яблука, одну моркву і 300 г свіжої білокачанної капусти дрібно наріжте, і змішайте в салатниці.
Заправте лимонним соком, бальзамічним оцтом і оливковою олією. Додайте за смаком перець і сіль. Така страва цілком може забезпечити організм добовою дозою мало не всіх вітамінів і мікроелементів, необхідних для його нормальної життєдіяльності.
Свинина
тушкована з яблуками
ІНГРЕДІЄНТИ: вирізка свиняча - 2 шт., яблука - 2 шт., бульйон (вода) - 200 мл, гірчиця французька — 1 ст. л., сметана - 1 ст. л., сіль, перець чорний мелений.
Свинячу вирізку помити, обсушити паперовим рушником і нарізати скибочками товщиною 2 см. Кожен шматок злегка відбити, посипати сіллю і перцем.
Очистити яблука, видалити серцевину і розрізати на вісім частин. У великій сковороді розігріти 1 столову ложку олії і перемішати нарізані яблука. Готувати протягом 5-10 хвилин, поки яблука не підрум’яняться, але все ще збережуть форму. Видалити з сковороди і відкласти в сторону.
У тій же сковороді, нагріти 1-2 столові ложки олії і обсмажити відбивні з обох сторін. Відбивні залити бульйоном або водою, додати гірчицю і тушкувати 5 хвилин.
Додати обсмажені яблука, сметану. Готувати протягом 1-2 хвилин, при необхідності додатково приправити сіллю та перцем.
ЯБЛУЧНИЙ ПИРІГ
З КРЕМОВОЮ ЗАЛИВКОЮ
Інгредієнти для тіста: 150 г топленого вершкового масла або маргарину, 0,5 склянки сметани, 1,5 склянки борошна (250 г), 1-1,5 ч. л. розрихлювача.
Для сметанної заливки: 1 склянка сметани, 1 стакан цукру, 1 яйце, 1 ч. л. ванільного цукру, 3 ст. л. борошна.
Для начинки: 500-600 г яблук.
Усі інгредієнти для приготування тіста змішуємо в одній мисці і замішуємо м’яке тісто. Кількість розпушувача, яку даємо, залежить від самого розпушувача (його потрібно з розрахунку на 250 г борошна). Поки готуємо начинку, тісто покладіть в поліетиленовому пакеті в холодильник.
Сметану, яйце, цукор і борошно збиваємо міксером або вінчиком до розчинення цукру. Яблука нарізаємо тоненькими шматочками, або можна їх натерти на крупній терці.
Тісто викладаємо у форму на пергамент, розрівнюємо руками так, щоб по боках утворилися бортики. Всередину викладаємо яблука. Яблука можна присипати зверху корицею для додаткового пікантного смаку, але це не обов’язково.
Заливаємо яблука збитою сметанною заливкою. Випікаємо при температурі 180 градусів 50 хвилин.
ЯБЛУЧНий ПЛОВ
ІНГРЕДІЄНТИ: 80 г яблук, 30 г сухого рису, по 10 г цедри лимона, родзинок і цукру, 5 г вершкового масла, сіль.
Рис промити до прозорості, приготувати розсипчасту кашу. Нарізати часточками яблука і залити окропом (невеликою кількістю), довести до кипіння, покласти родзинки, цукор, цедру, рис, олія, сіль, накрити кришкою і проварити 10 хв. на повільному вогні. Подавати такий плов можна і гарячим, і холодним.
Яблучний збитень
Одне велике або два маленьких яблука вимити й нарізати на шматочки разом зі шкіркою. Викласти їх у каструлю.
Додати м’яту, 1 см кореня імбиру, 1 паличку кориці, 4 бутона гвоздики.
Залити все шістьма склянками води, довести до кипіння, зменшити вогонь до мінімального і варити 15 хвилин. Потім прибрати каструлю з вогню, дати схолонути до 35-40оС, додати мед, перемішати, закрити кришкою і залишити настоюватися хвилин 15-20. Готовий напій перед вживанням процідити через марлю або дрібне сито.
ЯБЛУЧНО-СИРНЕ СУФЛЕ
Інгредієнти: 2 великих яблука, 200 г сиру, 2 яйця, 3 ст. ложки цукру, 2 ст. ложки цукрової пудри, 1 пакетик ванільного цукру, 1 ст. ложка сметани, 1 ст. ложка вершкового масла.
Яблука дрібно нарізати, засипати цукром і на повільному вогні довести до кипіння.
Білки з 1 ст. ложкою цукрової пудри збити в круту піну. Сир розтерти зі сметаною та жовтками. Покласти у форму для запікання, попередньо змащену маслом.
Зверху викласти яблука, посипати 1 ст. ложкою цукрової пудри і ваніліном, потім залити білки.
Випікати в духовці 30 хвилин при температурі 150 градусів.
Підготувала Галина ЦЮРА.
Продовжується пора смачних та корисних фруктів. Досить щедрим цьогоріч є врожай яблук, особливо “білого наливу”. Тож господині подеколи просто ламають голову, гадаючи, що ж них приготувати?
Яблука — це по-справжньому універсальний фрукт, який підходить для приготування не тільки різних десертів і випічки, але й безлічі других страв, а також закусок і салатів. Спробуйте урізноманітнити за допомогою цього чудового фрукта своє щоденне меню, і організм обов’язково віддячить вам за такий раціон прекрасним самопочуттям.
Регулярно їсти яблука дуже корисно, адже цей фрукт дуже багатий цінними речовинами: вітамінами В1 і В2, В6, Е, Р, а також каротином, калієм, залізом, органічними кислотами, пектинами, клітковиною, фосфором, йодом, флавоноїдами. При регулярному вживанні яблука нормалізують роботу шлунково-кишкового тракту і покращують травлення, стануть прекрасною профілактикою запорів, покращують роботу печінки.
Також яблука сприяють зниженню холестерину в крові, перешкоджають руху вільних радикалів, що викликають старіння, виводять з організму шкідливі речовини, знижують ризик розвитку раку товстої кишки.
Ароматне варення зі шматочками яблук
Щоб у вас вийшло дійсно смачне і ароматне варення з яблук "білий налив", треба чітко дотримуватися технологічного процесу. Щоб шматочки фруктів не почорніли, їх викладають у розчин, приготовлений з одного літра води і чайної ложки солі. При цьому плоди не обов'язково очищати від шкірки. Через кілька хвилин часточки промивають чистою водою і на п'ять хвилин занурюють у содовий розчин. Ці дії дозволять зберегти цілісність і красиву форму порізаних яблук.
Промиті від соди часточки викладаємо в тазик з плоским широким днищем, засипаємо цукром-піском і залишаємо на ніч. Вранці ємність з фруктами і сиропом, що утворився, ставимо на плиту і кип'ятимо не більше п'яти хвилин. Після цього посуд забираємо з вогню і залишаємо холонути до самого вечора. За цей час фруктові скибочки встигнуть просочитися сиропом і стануть прозорими.
Увечері варення знову кип'ятимо протягом п'яти хвилин і залишаємо на ніч. Зранку процедуру повторюємо втретє, а потім до фруктів додаємо трохи лимонної кислоти, ванілін і корицю. Готове варення розливаємо в стерилізовані банки і закриваємо.
Варення з яблук сорту “Білий налив” і малини
Необхідно взяти дві ємності для варіння варення. В одну покласти малину, а в іншу — яблука. Кількість взятих продуктів в цьому рецепті варення довільне, проте слід враховувати, що ягоди малини краще взяти за основу, тому співвідношення 1:2 буде в даному випадку більш гармонійним.
Цукровий пісок потрібно покласти в кількості, рівній вазі ягідно-фруктової суміші.
Для приготування варення слід діяти в такій послідовності. Насамперед, вимити яблука і порізати їх на маленькі часточки. Потім перемішати їх з цукровим піском і відкласти на 24 години. За цей час яблука встигнуть дати сік.
Ягоди малини також слід засипати цукром і залишити в спокої на 24 години.
Окремий посуд з яблуками поставити на вогонь і довести до кипіння, потім остудити і знову повторити цей процес тричі. З малиною чинимо аналогічно. На завершення з'єднуємо ягоди і фрукти разом в одну посудину. Варимо суміш протягом 30 хвилин, потім охолоджуємо і знову доводимо до кипіння. Розливаємо в стерилізовані банки і закриваємо.
Яблучний штрудель з родзинками та горіхами
Інгредієнти для тіста: 250 г борошна (плюс для розкатування тіста); 3 ст. л. вершкового масла, 1 яйце, 1 щіпка солі, близько 100 г теплої води (±60°С), олія для змащування тіста.
для начинки: 1 кг яблук, 1 невеликий лимон (цедра та сік), 100 г родзинок, 100 г подрібнених горіхів, 100 г цукру (залежно від солодкості яблук), 1 ч. л. меленої кориці, 50 г мелених сухарів.
Крім того: вершкове масло для змащування форми для випічки та самого штруделя, цукрова пудра — для посипки.
Розтоплене вершкове масло і яйце додаємо до борошна, підсолюємо. Починаємо замішувати тісто, поступово додаючи теплу воду при потребі (води може знадобитися трохи менше або більше). Готове тісто буде м’яким та еластичним. Формуємо з тіста кульку, змащуємо зверху олією, кладемо в поліетиленовий пакет і залишаємо мінімум на 20 хвилин, а краще до години часу, при кімнатній температурі.
Яблука чистимо, нарізаємо скибочками. Горіхи подрібнюємо. З лимона натираємо цедру і витискаємо трохи соку (за смаком) в начинку. Змішуємо яблука з лимоном, половиною горіхів, родзинками, корицею та цукром.
Тісто розкачуємо на скатертині, підсипаючи трохи борошна. Потім розтягуємо тісто руками, щоб воно стало ще тоншим. Тісто виходить досить еластичним, але разом із тим треба пильнувати, щоб воно при тому не рвалося. Далі змазуємо тісто топленим маслом і посипаємо сухарями та частиною горіхів.
Викладаємо на тісто начинку, залишаючи по краях відступ близько 2 см. Акуратно починаємо потрохи загортати штрудель за допомогою скатертини.
Сформований штрудель, знову ж за допомогою скатертини, перекладаємо у форму для випічки, застелену пергаментом. Випікаємо близько години часу при температурі 180 градусів. Час від часу поверхню штруделя змащуємо вершковим маслом. Готовий штрудель трохи охолоджуємо і присипаємо цукровою пудрою.
мегаВітамінний салат
2 твердих яблука, одну моркву і 300 г свіжої білокачанної капусти дрібно наріжте, і змішайте в салатниці.
Заправте лимонним соком, бальзамічним оцтом і оливковою олією. Додайте за смаком перець і сіль. Така страва цілком може забезпечити організм добовою дозою мало не всіх вітамінів і мікроелементів, необхідних для його нормальної життєдіяльності.
Свинина тушкована з яблуками
ІНГРЕДІЄНТИ: вирізка свиняча - 2 шт., яблука - 2 шт., бульйон (вода) - 200 мл, гірчиця французька — 1 ст. л., сметана - 1 ст. л., сіль, перець чорний мелений.
Свинячу вирізку помити, обсушити паперовим рушником і нарізати скибочками товщиною 2 см. Кожен шматок злегка відбити, посипати сіллю і перцем.
Очистити яблука, видалити серцевину і розрізати на вісім частин. У великій сковороді розігріти 1 столову ложку олії і перемішати нарізані яблука. Готувати протягом 5-10 хвилин, поки яблука не підрум’яняться, але все ще збережуть форму. Видалити з сковороди і відкласти в сторону.
У тій же сковороді, нагріти 1-2 столові ложки олії і обсмажити відбивні з обох сторін. Відбивні залити бульйоном або водою, додати гірчицю і тушкувати 5 хвилин.
Додати обсмажені яблука, сметану. Готувати протягом 1-2 хвилин, при необхідності додатково приправити сіллю та перцем.
ЯБЛУЧНИЙ ПИРІГ З КРЕМОВОЮ ЗАЛИВКОЮ
Інгредієнти для тіста: 150 г топленого вершкового масла або маргарину, 0,5 склянки сметани, 1,5 склянки борошна (250 г), 1-1,5 ч. л. розрихлювача.
Для сметанної заливки: 1 склянка сметани, 1 стакан цукру, 1 яйце, 1 ч. л. ванільного цукру, 3 ст. л. борошна.
Для начинки: 500-600 г яблук.
Усі інгредієнти для приготування тіста змішуємо в одній мисці і замішуємо м’яке тісто. Кількість розпушувача, яку даємо, залежить від самого розпушувача (його потрібно з розрахунку на 250 г борошна). Поки готуємо начинку, тісто покладіть в поліетиленовому пакеті в холодильник.
Сметану, яйце, цукор і борошно збиваємо міксером або вінчиком до розчинення цукру. Яблука нарізаємо тоненькими шматочками, або можна їх натерти на крупній терці.
Тісто викладаємо у форму на пергамент, розрівнюємо руками так, щоб по боках утворилися бортики. Всередину викладаємо яблука. Яблука можна присипати зверху корицею для додаткового пікантного смаку, але це не обов’язково.
Заливаємо яблука збитою сметанною заливкою. Випікаємо при температурі 180 градусів 50 хвилин.
ЯБЛУЧНий ПЛОВ
ІНГРЕДІЄНТИ: 80 г яблук, 30 г сухого рису, по 10 г цедри лимона, родзинок і цукру, 5 г вершкового масла, сіль.
Рис промити до прозорості, приготувати розсипчасту кашу. Нарізати часточками яблука і залити окропом (невеликою кількістю), довести до кипіння, покласти родзинки, цукор, цедру, рис, олія, сіль, накрити кришкою і проварити 10 хв. на повільному вогні. Подавати такий плов можна і гарячим, і холодним.
Яблучний збитень
Одне велике або два маленьких яблука вимити й нарізати на шматочки разом зі шкіркою. Викласти їх у каструлю.
Додати м’яту, 1 см кореня імбиру, 1 паличку кориці, 4 бутона гвоздики.
Залити все шістьма склянками води, довести до кипіння, зменшити вогонь до мінімального і варити 15 хвилин. Потім прибрати каструлю з вогню, дати схолонути до 35-40оС, додати мед, перемішати, закрити кришкою і залишити настоюватися хвилин 15-20. Готовий напій перед вживанням процідити через марлю або дрібне сито.
ЯБЛУЧНО-СИРНЕ СУФЛЕ
Інгредієнти: 2 великих яблука, 200 г сиру, 2 яйця, 3 ст. ложки цукру, 2 ст. ложки цукрової пудри, 1 пакетик ванільного цукру, 1 ст. ложка сметани, 1 ст. ложка вершкового масла.
Яблука дрібно нарізати, засипати цукром і на повільному вогні довести до кипіння.
Білки з 1 ст. ложкою цукрової пудри збити в круту піну. Сир розтерти зі сметаною та жовтками. Покласти у форму для запікання, попередньо змащену маслом.
Зверху викласти яблука, посипати 1 ст. ложкою цукрової пудри і ваніліном, потім залити білки.
Випікати в духовці 30 хвилин при температурі 150 градусів.
Підготувала Галина ЦЮРА.
Залишити коментар