В рамках 12-го арт-каравану дружби "Схід і Захід разом" під патронатом народного депутата України Степана Івахіва на Волині відбувся проект "Дитинство без сліз". Його учасниками були юні художники з прифронтових міст Луганщини – Рубіжного, Лисичанська, Кремінної та Сватового. Мета проекту – арт-реабілітація дітей із зони АТО.
Наприкінці насиченої подіями програми перебування на Волині діти-художники відвідали Ковель. В міському Палаці учнівської молоді учасників проекту привітали представники благодійного фонду Степана Івахіва "Патріоти Волині".
– "В своєму юному віці, на жаль, ви вже добре знаєте, що таке війна. Але так не повинно бути, – зауважила помічник народного депутата Наталія Маленицька. – Нашу країну цинічно і штучно поділили на Схід і Захід. Хоча, насправді, між нами немає ніякої різниці. Саме тому Степан Івахів і запросив групу дітей – вихованців художніх шкіл Луганщини до нас, на Волинь, де проживає він сам зі своєю родиною. Запросив для того, щоб вони познайомилися з унікальною волинською природою, побачили красу шацьких озер, подружилися з нашими волинянами-полішуками. І, звичайно, набралися позитиву та нових творчих вражень...".
За шість днів, доки юні художники милувалися красотами Шацького краю та озера Світязь, дорослі та діти не просто познайомилися, а й подружилися. Представники благодійного фонду "Патріоти Волині" передали для кожного з учасників проекту "Дитинство без сліз" пам'ятні сувеніри та солодощі. Директор комунального закладу "Кремінська районна дитяча художня школа" Світлана Гарькавець подякувала Степану Івахіву та всім волинянам, дотичним до реалізації проекту, за гостинність та теплий прийом делегації.
Свої враження від перебування на Волині діти-художники відтворили в малюнках та картинах під час пленерів та майстер-класів. Ці роботи й представили на виставці "Україна очима дітей АТО" в Палаці учнівської молоді. Серед тих, хто ознайомився з експозицією, була й директор Ковельської дитячої художньої школи Олена Цьомик.
– Багато непорозумінь між людьми виникають саме через незнання, через брак спілкування, – зауважила художниця. – Тому це дуже правильне рішення – запросити сюди дітей, аби вони на власні очі побачили, як живуть волиняни, як їх тут зустрічають. І ці емоції та враження вони повезуть додому. Я вже не кажу, що таке спілкування дуже важливе в творчому плані. Хочеться побажати цим дітям якомога більше подорожувати. Не лінуватись, а працювати і викладати свої емоції на папері.
Діти зі Сходу України також відвідали головну адміністративну споруду Ковеля – Будинок рад. Міський голова Олег Кіндер розповів їм про сучасний потенціал Ковеля та співпрацю з селищем Нікольським – адміністративним центром Володарського району Донецької області. А про минуле волинського міста над Турією, яке ще 500 років тому отримало Магдебурзьке право, гостям розповіла завідувачка фондів міського історичного музею Мирослава Мороз.
Діти також поспілкувалися з волонтерами ГО "Храм надії" та військовим капеланом Матвієм Олійником, який отримав відзнаку Президента України за гуманітарну участь в АТО (на знімку внизу).
– Коли ми тільки-но почули, що такий проект відбудеться на Волині, вирішили зустрітися з цими дітьми, – розповідає настоятель храму святого великомученика Пантелеймона УПЦ КП в Люблинці протоієрей Матвій Олійник. – Бо віримо і знаємо, що тільки в єдності – наша сила. І в такій же, як сьогодні, атмосфері любові та дружби ми і маємо іти далі, будувати майбутнє нашої України.
Цікавим був і майстер-клас з плетіння маскувальної сітки та виготовлення ляльки-мотанки. Побували юні художники і в музеї-садибі Лесі Українки в Колодяжному.
Також вони познайомилися зі своїми ровесниками з творчих гуртків та студій Ковеля. На запрошення голови ГО "Велика ідея" Людмили Савиної-Зубарєвої діти з Луганщини долучилися і до патріотичного проекту "З Батьківщиною в серці" та залишили свій хрестик на полотні майбутньої сорочки-вишиванки для пам'ятника Шевченку в Ковелі (на знімку – вгорі).
– Для нас було честю об'єднати у роботі над такою вишиванкою дітей із Східної та Західної України, – підсумувала Людмила Савина-Зубарєва. – Це дуже символічно, бо Батьківщина у нас одна – де б ми не проживали...
Додому гості повезуть лише гарні спогади та емоції про Волинь.
– Дуже гарний настрій. Нам все сподобалося, – ділиться враженнями 17-річна художниця з Кремінної Валерія Горбачова. – Ми багато купалися, засмагали. Ліпили з глини, малювали на склі... Було багато цікавих екскурсій. Зокрема, у Ковелі, де нас просто задарували подарунками!".
– На Волині дуже гарні озера, природа, краєвиди. Сподобалося малювати озеро Світязь, подорожувати. А ще – тут дуже гостинні люди, – доповнює подругу Олена Киричок.
А от з емоціями та враженнями, які юні художники з прифронтових районів Луганщини залишили в своїх малюнках та картинах, в подальшому ознайомлять і народних депутатів: виставку "Україна очима дітей АТО" організатори проекту планують розгорнути і в кулуарах Верховної Ради України.
Олексій ТІЩЕНКО.
Фото автора.
Залишити коментар