У цьому місяці завершується збір урожаю й починається підготовка ділянки до зими. Потрібно також створити умови для тривалого
зберігання плодів і овочів.
В цей час вдається посадка, пересадження й розподіл багатолітників. Слід проводити саме зараз підгодівлі мінеральними добривами, рясний полив листових культур, цибулинних і коренеплодів.
Збирайте у вересні врожай листових овочів і плодово-ягідних культур. До того ж, це – вдалий час для засолювання й консервації, виготовлення вина, зрізки квітів.
В першій половині місяця краще обмежитися прополкою бур’янів, розпушуванням ґрунту. Після цього можна приступати до посадки цибулинних, закладки врожаю на зберігання, знищення шкідників і бур’янів, заготівлі компосту, живцювання рослин.
До слова, органічні добрива слід вносити помірковано, щедро треба поливати листові культури, рясно – цибулинні й коренеплоди.
Виконуйте обрізку, збирайте врожай коренеплодів і цибулин. Вдається сушіння врожаю, виготовлення соків, заготівля дров. Наприкінці вересня краще зайнятися знищенням бур’янів і шкідників.
ЗБИРАННЯ КАРТОПЛІ
До кінця місяця постарайтеся завершити збирання. Краще це робити в суху погоду й до настання похолодань. Окремо відкладайте насіннєву картоплю.
УРОЖАЙ КОРЕНЕПЛОДІВ
Моркву й буряк викопують на початку місяця, до заморозків. Щоб уникнути зів’янення коренеплодів, обріжте в них бадилля. Закладайте здорові, неушкоджені овочі на зберігання.
КОПАННЯ ДІЛЯНКИ
Звільніть грядки від рослинних залишків і перерийте на багнет лопати, тільки розбивши грудки. Виберіть корінь бур’янів і спаліть. Перекопаний ґрунт удобріть органікою.
ОБРІЗКА САДУ
Наприкінці місяця у всіх дерев вирізують поламані й хворі гілки. Також потрібно прищепити сильно зростаючі молоді пагони яблунь і груш, щоб дати деревині визріти до морозів.
ПІДГОДІВЛЯ ПЛОДОВО-ЯГІДНИХ
Зараз продовжує активно розвиватися коренева система дерев, тому пристовбурні кола потрібно удобрити калійно-фосфорними добривами й компостом.
ОБРОБКА ДЕРЕВ
Після збору врожаю обробіть крони плодових від хвороб і шкідників.
ПОСАДКА ЧАСНИКУ
У другій декаді місяця висаджують часник. Посадковий матеріал підбирайте тільки місцевих селекцій. Внесіть у грунт перегній і попередньо перерийте ділянку.
ПОДІЛ ПІВОНІЙ
Кущі півоній обкопують на відстані не менше, ніж 20 см від кореневища й виймають рослину вилами, намагаючись не ушкодити корінь. Всі наявні стебла зрізують на висоті 15-20 см.
Ґрунт із коріння добре змивають струменем води, після чого рослину залишають у тіні на деякий час. Кореневище розділяють вручну або за допомогою клинів. Невеликі частини (з 3-5 бруньками) відокремлюють ножем. Уражені гнилизною місця зачищають.
М’ясистий корінь укорочують, залишаючи біля бруньок поновлення 15-20 см. Посадковий матеріал дезінфікують у розчині марганцевокислого калію (3-4 г на 10 л води).
Зрізи обробляють деревним вугіллям. При посадці стебла розміщають вертикально, корінь засипають до бруньок поновлення, які розміщують на глибині 5-6 см.
РОЗМНОЖЕННЯ СМОРОДИНИ
Наріжте із середньої частини однолітніх пагонів червоної й чорної смородини черешки з 5-7 бруньками. Їх вкладіть у ґрунт на 1-2 бруньки під кутом 450 і на відстані 12-15 см.
Місце посадки ретельно поливають, а з настанням холодів – вкривають торфом або перегноєм.
ДОБРИВО ГАЗОНУ
Наприкінці місяця востаннє в цьому сезоні скосіть траву й підготуйте газон. Вибирайте добрива з високим вмістом калію й заліза, але без фосфору й з малим змістом азоту.
У результаті трава легше перенесе морози й буде менше піддаватися грибковим захворюванням. Якщо на газоні утворилися прогалини, підсійте нове насіння й присипте тонким шаром піску.
НОВИЙ ВОДОСТІК
Водостік – важлива конструктивна частина будь-якого будинку. Від його якості й цілісності залежить цілісність фундаменту. На даний момент ідеальним рішенням можна вважати використання водостічних конструкцій із ПВХ.
Вони відрізняються не тільки високою надійністю й експлуатаційними якостями, але й простотою монтажу. Тому, якщо ви збиралися замінити водостік, варто зробити це саме зараз.
Підготувала Орися ФІЛІПЧУК.
Ніжне і смачне
Хто не любить вареників чи пельменів? Певно, таких не знайдеться. Їхній смак значною мірою залежить від тіста, а потім уже від начинки, яка кому смакує. Пропонуємо традиційні рецепти приготування тіста й сучасніші.
Універсальне заварне тісто для вареників, пельменів тощо.
Потрібно взяти одне яйце, три склянки борошна, столову ложку олії та склянку окропу.
До яйця всипте сіль і збийте виделкою. Потім додайте борошно і олію. Ретельно перемішайте і влийте окріп — не бійтеся, клею не вийде.
Вимішайте ложкою. А потім місіть руками, за необхідності підсипте трохи борошна. Руки самі відчують, коли тісто готове – ніжне, еластичне, приємне у роботі.
Тісто на мінералці
Складові: склянка мінеральної газованої води, яйце, по пів чайної ложки солі та цукру, 4 столові ложки олії, борошно (скільки візьме тісно).
У мисці перемішайте всі складові, крім борошна. Його підсипайте поступово. Замісіть м’яке еластичне тісто. Воно має вийти блискучим і не прилипати до рук і столу.
Ліпіть із нього вареники або пельмені. Воно годиться і для приготування чебуреків, але тоді не додавайте яйце.
Заварне тісто
Складові: 50 г вершкового масла, дрібка солі, два яйця, три склянки борошна, склянка води.
У каструлю налийте воду, додайте сіль, вершкове масло. Вода має закипіти, масло розчинитись. Зніміть з вогню, додайте, швидко перемішуючи, склянку борошна, вбийте по одному яйця, розмішуючи спочатку ложкою, потім руками.
Поступово всипте борошно і замісіть тісто. Накрийте його харчовою плівкою і залиште на 30 хвилин.
Тісто виходить дуже м’яке, еластичне. Його смакові якості вас вразять. І ще є дуже великий плюс: якщо залишиться трохи вареників або пельменів, розігрійте їх на вечерю — неначе щойно зварені!
Пісне заварне тісто для вареників і пельменів
Не містить яєць, дуже пластичне, добре ліпиться, але не липне до рук і поверхні столу.
Складові: 50 г олії, пів чайної ложки солі, приблизно 400 г борошна, 250 мл окропу.
В окріп влийте олію, додайте сіль і половину борошна.
Розмішайте міксером з насадками для тіста. Спершу воно досить грудкувате, але швидко стає однорідним і гладеньким.
Поступово додаючи борошно, замісіть м’яке тісто. Якщо вийшло дуже круте, можна покласти його в поліетиленовий пакет — і у холодильник на 30 хвилин, воно стане пластичнішим.
Тісто добре ліпиться, при цьому абсолютно не прилипає до рук, столу і качалки. Розкочується досить тонко, при розтягуванні не рветься.
Традиційне тісто на
вареники та пельмені
4 склянки борошна, 700 г підігрітої сироватки (погасити 1 ч. ложку соди), 1 ч. ложка солі, одне яйце.
Отже, висипте на стіл або в глибоку миску борошно. У центрі отриманої гірки зробіть невелику ямку, розбийте туди яйце і влийте сироватку, додайте сіль.
Ретельно вимішайте.
Одержане тісто накрийте рушником і залиште на 20 хвилин для дозрівання.
Сливовий рай
Для сиропу на 1 л води беруть 300 г цукру. Сливи помити, дрібні наколоти, великі розрізати навпіл, вийняти кісточку, розкласти по стерилізованих банках.
Цукор розчинити у воді і довести до кипіння. Гарячим сиропом залити сливи. Літрові банки стерилізувати 15 хв., півлітрові — 10 хв.
Закатати, перевернути до охолодження.
Мариновані сливи
На 1 кг твердих слив беруть по одній склянці води та столового оцту, кардамон на кінчику ножа, цедру лимона за смаком, 500 г цукру, 3-4 шт. гвоздики.
Сливи розрізати на половинки і видалити кісточки. Покласти у скляні банки і залити холодною кип’яченою водою з оцтом.
Через добу відкинути сливи на друшляк. Воду з оцтом злити, довести до кипіння, охолодити і знову залити сливи в банках. Через добу маринад ще раз злити, довести до кипіння, додати прянощі й залити сливи.
І ще через добу знову відкинути сливи на друшляк і дати стекти маринаду. Плоди щільно вкласти в банки, пересипаючи цукром. Заповнені банки закрити поліетиленовими кришками.
Варення зі слив з гвоздикою
На 1 кг слив — 1 кг цукру, 200 мл води, 1,5 чайної ложки лимонної кислоти, 3 шт. гвоздики.
Сливи вимити, обсушити, видалити кісточки, засипати 500 г цукру і поставити в холодильник на 10 годин. Воду з цукром і лимонною кислотою довести до кипіння.
Сливи перекласти у форму для запікання, залити гарячим сиропом і запікати в попередньо розігрітій до 1400C духовці до загустіння. Форму зі сливами періодично струшувати.
Сливи разом із соком перекласти у стерилізовані банки і простерилізувати (1-літрова банка — 10 хв.). Закатати, перевернути, накрити і залишити до охолодження. Зберігати в прохолодному місці.
Ліна ВАСИЛЮК.
Мариновані помідори на зиму
Ці смачні мариновані помідори з болгарським перцем і цибулею мають кисло-солодкий смак. Якраз той, що любить більшість гурманів.
Така заготівля незамінна в зимовому меню, коли вже залишається так мало овочів, з яких можна приготувати салат.
Ось і приходить тоді пора маринованих помідорів. Вони настільки гарні, що зникають зі столу за лічені хвилини.
Урізноманітнити смак помідорів з цибулею допоможе доданий в банку солодкий болгарський перець. З цими овочами заготовки завжди гарні.
Додамо також і зелень, серед якої виявився базилік. Петрушка, в свою чергу, відмінно прикрасить нашу заготовку.
До речі, щоб мариновані помідори на зиму були яскравими і красивими, можна в банку покласти овочі різних кольорів. Ось, наприклад, як у даному випадку, помідори червоні, а перець зелений.
Можна також додати в банку жовтих помідорів. це значно поліпшить зовнішній вигляд заготовки. Отож, приступаємо до роботи:
Інгредієнти на літрову банку:
- помідори — скільки увійде в банку
- цибуля ріпчаста — 1 шт.
- перець болгарський — 1 шт.
- петрушка — 2 гілочки
- базилік — 3 листочка
- духмяний перець — 4-5 шт.
- цукор — 1,5 ст. ложки
- сіль — 1 ст. ложка
- оцет 9% — 2 ст. ложки.
Рецепт приготування
1. Перець і цибулю чистимо і нарізаємо великими шматками. Петрушку і базилік промиваємо.
2. Літрові банки промиваємо і стерилізуємо. Кришки теж необхідно прокип’ятити. На дно кожної банки укладаємо потроху цибулі і перцю. Туди ж – листочки петрушки і базиліка.
3. Тепер кладемо помідори. Варто вибирати плоди не дуже м’які і не великі, приблизно рівного розміру. Залишаємо трохи місця в банці, щоб додати зелені, перцю і цибулі.
4. Укладаємо овочі до верху банки. Ставимо на вогонь воду і доводимо її до кипіння.
5. Заливаємо окропом помідори. Накриваємо кришкою і даємо прогрітися 20 хвилин.
6. За допомогою пластмасової кришки з отворами ми зливаємо воду в каструлю. З цієї води приготуємо маринад.
7. Воду злили, і тепер додамо в банку оцет.
8. У воду додаємо сіль, цукор і перець запашний. Ставимо її на вогонь. Доводимо до кипіння.
9. Залишається повторно залити помідори киплячим маринадом. Ллємо до самого верху літрової банки.
10. Закриваємо.
Ось так просто і досить швидко можна маринувати помідори з болгарським перцем і цибулею на зиму.
На замітку господиням:
n Для приготування цієї заготовки варто вибирати сорт помідорів з щільною шкіркою, яка не лопне при нагріванні.
n До речі, шанувальники гострих страв цілком можуть додати до рецепту маринованих помідорів на зиму пекучий перець.
Підготувала Орися ФІЛІПЧУК.
Оригінальні легкі страви
Літній пиріг
із помідорами
6 шт. томатів, 500 г листкового тіста (з магазину чи приготувати самому), 200 г жирної сметани, два зубки часнику, зелена цибуля, два яйця, дві гілочки базиліку, сіль за смаком.
Базилік вимити, розібрати на листочки і дрібно нарізати, часник подрібнити. Помістити базилік і часник у ступку й розім’яти товкачем до
однорідної маси. Збивачкою збити сметану з яйцями, додати пасту з базиліка і часнику. Приправити сіллю і перцем та добре перемішати. Помідори вимити і нарізати кружальцями (завтовшки приблизно півсантиметра).
Тісто розкачати у формі великого прямокутника. Викласти його у змащену маслом (не олією) або маргарином прямокутну форму для випікання так, щоб були закриті дно і боки. Зробити в тісті часті проколи виделкою. Влити у форму яєчно-сметанну суміш. Зверху розкласти нарізані помідори, присмачити сіллю і перцем. Поставити в розігріту до 200ОС духовку на 20 хв. Зеленою цибулею (її можна замінити петрушкою, кропом) посипати гарячий пиріг і дати охолонути.
Куряче філе
у вершковому соусі
1 кг курячого філе, 200 мл вершків, 1 ч. ложка гірчиці, три зубки часнику, три гілочки чебрецю, 100 г твердого сиру, олія для смаження, сіль, перець.
Посолити і поперчити заздалегідь промите філе. Обсмажити його з двох боків до рум’яної скоринки на сковороді. У вершки вичавити часник, додати гірчицю і листочки чебрецю, посолити і поперчити, перемішати. Перекласти обсмажене філе у форму для запікання. Залити вершковим соусом. Посипати натертим сиром і поставити в духовку на 20-25 хв. при 200ОС.
Домашні глазуровані сирки
Плитка темного шоколаду, 300 г домашнього сиру, 50 г вершкового масла, три столові ложки згущеного молока, силіконові формочки. Плитку шоколаду розламати на шматочки і розтопити на водяній бані. Якимсь саморобним помазком нанести шоколад на дно і бічні частини силіконових формочок (залишити трохи для верхньої частини сирка). Поставити їх на 15-20 хв. у холодильник, аби шоколад застиг. Сир розтерти з маслом на однорідну масу, додати згущене молоко і перемішати. Заповнити формочки із застиглим шоколадом сирною масою. Викласти поверх сиру шар шоколаду і поставити ємності в холодильник на 15-20 хв. Вийняти сирки і подавати (про переваги силіконових форм для випікання та іншого ми вже писали, нині вони продаються майже в усіх господарчих магазинах).
Юлія ЛИТВИНЮК.
Залишити коментар