Важливу роль у вивченні і пропаганді історико-культурної спадщини для сучасників та збереженні її для майбутнього відіграють музейні установи. Володіючи художніми та історико-культурними реліквіями, вони дають унікальну можливість відчути дух часу, епохи, в ході вміло побудованої екскурсії стати співучасниками історичних подій, відчути і оцінити місце та роль особи в ній. Визнаним науково-дослідницьким центром зі збору, збереження, дослідження та популяризації пам’яток історико-культурної спадщини Ковельщини є Ковельський історичний музей.
Його відкриття співпало зі створенням незалежної Української держави. У 1989 році згідно з наказом управління культури виконкому Волинської обласної ради народних депутатів було засновано Ковельський історичний музей на правах відділу державного Волинського обласного краєзнавчого музею. У 1992 року музей передано у підпорядкування відділу культури Ковельського міськвиконкому. З 2016 року заклад є комунальним.
Сьогодні експозиція музею розгорнута в шести музейних залах і складається з понад 20 експозиційних розділів у яких висвітлено історію Ковеля і Ковельського району від найдавніших часів до сьогодення.
Фонди музею нараховують більше 7 тисяч експонатів, понад 30 з яких мають вміст дорогоцінних металів. Нині на обліку музею – речі природничого, художнього, етнографічного, історичного характеру.
У музеї подана цікава колекція геологічних порід, є рештки кісток найдавніших тварин.
Археологічна збірка представлена зразками зброї та знарядь праці II тисячоліття до н.е. Часи Київської Русі – різноманітними предметами: перснями, сережками, нагрудними прикрасами, фібулами, зброєю та ін.
Період Речі Посполитої знайомить з цілим рядом предметів ковальського ремесла.
У експозиції музею відтворена кузня XIX століття. Основним стаціонарним обладнанням кузні є ковальський міх, горно, наковальня, набір ковальських інструментів.
Музей має колекцію оригінальних писемних пам’яток, яку, зокрема репрезентують стародруки. Чимало друкованих матеріалів представляють розділ освіти. Надзвичайно цікавими експонатами є особисті речі ковельчан. Це піаніно київської фабрики «A.Strobl», годинники кінця XIX – початок ХХ ст., дзеркало початку ХХ ст., срібне та мідне кухонне начиння, чимала нумізматична колекція почотку ХІХ ст. Музей презентує колекцію самоварів, скляний, керамічний та металевий посуд починаючи з початку ХХ ст.
Гордістю музейної збірки є колекція фотокарток відомих ковельських фотосалонів кінця ХІХ ст.- 1939 pp.
Територія Ковельщини впродовж віків була місцем бойових дій. У відділі «Перша світова війна» представлені зброя, унікальні фотографії, особисті речі солдат. Ряд матеріалів висвітлює міжвоєнний період «Ковель у складі II Речі Посполитої»: предмети побуту та ужиткового мистецтва, карти, фотографії, писемні джерела. Є інформації про знаних постатей краю - членів культурно – освітніх організацій «Просвіта», «Союз Українок».
У експозиції музею відтворені події Другої світової війни на Ковельщині. Серед унікальних речей – радянський бронежилет-панцир, німецький міномет, гвинтівки, кулемети, контейнер для мін, особисті речі німецьких, радянських солдат, вояків УПА, волинських керівників партизанського руху, політв’язнів засуджених за зв’язок з ОУН-УПА, карти боїв, нагороди. Відображено в експозиції і післявоєнний радянський період. Представлено види міста, особисті речі ковельчан, реконструкцію інтер’єру міської кімнати.
ххх
Окремий розділ музею розповідає про політичне життя, економічний і культурний розвиток міста в часи незалежної України. Широко висвітлено тему війни на сході України. У музейній залі розміщені військові речі, привезені з зони проведення АТО: бойові прапори 299-ї бригади танкової авіації Національної Гвардії України та 4-ї аеромобільної десантної роти 95-ї ОАМДБ «Ведмеді», стяг 2-го аеромобільного десантного батальйону розвідувального взводу, шеврони. В експозиції представлена і атрибутика «ДНР» та «ЛНР» (стяги, агітаційні листівки, карти, частина вази нашпигованої металевими предметами, яка здетонувала, тощо), чимало фрагментів сучасної зброї ( ручний бронетанковий гранатомет «Муха», ПЗРК «Ігла», снаряди реактивних систем залпового вогню «Смерч» та «Град», автомат Калашникова, саморобний міномет, військове спорядження (шоломи, бронежилети). Є кольорові листи бійцям Української армії зі всієї України та з-за кордону і дитячі малюнки військовим, які перебувають у зоні бойових дій на Сході держави.
У музеї представлена багата збірка етнографічних речей, яка відтворює господарський та побутовий розвиток Ковельщини кінця ХІХ - початку ХХ століть. Серед них – зразки ткацтва, вишивки; вироби з дерева, заліза, лози, соломи, шкіри та глини. Розділ образотворчого мистецтва наповнений картинами 1960- 1990-х років і сучасності.
Поряд із постійним оновленням діючої експозиції у музеї триває робота щодо організації цілого ряду тематичних і персональних виставок з приватних колекцій та фондів музею. Чимало їх експонують у Галереї мистецтв, виставкові зали якої з 2012 року знаходяться у віданні Ковельського історичного музею. За період діяльності музею було відкрито понад 450 виставок. Його відвідало більше 150 тисяч людей.
Ковельський історичний музей проводить активну масово-науково-освітню та популяризаційну роботу. Його наукові розвідки є у ряді збірників матеріалів Всеукраїнських та обласних наукових історико – краєзнавчих конференцій. На базі експозицій та виставок проходять екскурсії, вікторини, уроки з народознавства, тематичні вечори, майстер-класи, лекції, семінари тощо.
ххх
За свою 30- літню історію музей став справжнім центром духовного та естетичного виховання у Ковелі. Його матеріали широко використовують для поглибленого вивчення історії краю. Все більше ковельчан відзначають зусилля музейників, спрямовані на збереження і популяризацію культурної спадщини міста та району, знають про свій музей, скеровують до нього туристів. «Дружелюбний» і незаангажований, він дедалі більше стає популярним. Місту є чим пишатись.
Проте музей давно потребує реконструкції (в т.ч.вирішення побутових проблем), або ж адаптації для нього нового приміщення. Нинішня будівля музею не пристосована до сучасних вимог . У таких умовах вести дослідницьку, реставраційну, наукову роботу – справжнє подвижництво. Проте музею щастить – у ньому працюють фанати своєї справи, для яких музей є частиною їх життя. Вони збирають, опрацьовують величезний об’єм етнографічного, мистецького, історичного матеріалу. Однак, щоб вижити в умовах навали індустрії розваг, музею необхідно йти в ногу з часом, покращити «якість» життя, створити максимальний комфорт для відвідувачів.
Я вважаю, що сьогодні музею вкрай необхідно надати всебічну підтримку, мобілізувати зусилля влади, громадськості, спонсорів і меценатів для цього. Адже все, що робиться для музею, це своєрідна інвестиція в майбутнє.
ххх
23 серпня Ковельський історичний музей відзначає своє 30-ліття. З нагоди свята запрошуємо ковельчан та гостей міста відвідати заходи:
11.30 год.– відкриття фотовиставки «Ковельському Історичному музею – 30»; перегляд фільму про музей; квест-вікторина «Пізнання історії мовою експонатів» (історичний музей ).
14.00 год. – відкриття виставки живопису та графіки «Палітра рідного краю» (Галерея мистецтв).
Маргарита МАТВІЙЧУК, директор Ковельського історичного музею.
Залишити коментар