Нарешті прийшла весна! А це означає, що незабаром розпочнеться сезон заготівлі березового соку, котрий здавна славиться своїми цілющими властивостями.
Свіжий березовий сік зберігається не більше, ніж два дні. Однак ви можете продовжити цей термін, законсервувавши корисний напій, приготувавши з нього квас, вино і навіть сироп.
Березовий сироп
З березового соку готують сироп, який згодом можна додавати в напої. Для цього рідину випарюють на повільному вогні при відкритій кришці, поки вміст не загусне до консистенції меду. Потім сироп треба злити в банку і зберігати в холодильнику.
Рецепт березового квасу
Щоб зберегти березовий сік, з нього готують квас: нагрівають до 35 градусів, додають по 15-20 г дріжджів і 3 родзинки на 1 літр, на смак можна додати лимонну цедру. Після цього банку або пляшку щільно закривають і залишають на 1-2 тижні. Вийде дуже смачний, газований, підбадьорливий напій!
Березовий квас з медом та лимонами
До 10 л березового соку додають сік 4 лимонів, 50 г дріжджів, 30 г меду або цукру, родзинки з розрахунку 2-3 штуки на пляшку. Розчин слід розлити по пляшках і тримати 1-2 тижні в темному прохолодному місці. Квас може бути готовий вже й через 5 днів, але від того, що він простоїть довше, напій не зіпсується і його можна зберегти на все літо.
Березове вино
Сто років тому з березового соку готували вино. В одному відрі соку розчиняли 200 г цукру й уварювали його на малому вогні на третину, збираючи піну. Потім сік фільтрували через густе сито чи полотно і додавали нарізаний шматочками лимон. Коли сік охолоджувався до температури 30-35°С, до нього додавали ложку дріжджів. Коли з'являлася піна, її знімали ложкою, а сік розливали в пляшки, закупорювали, ставили в холодне темне місце. Через 2-3 місяці вино готове до вживання.
Березовий сік з апельсином
Інгредієнти: 5 л березового соку, 1 апельсин, 1 склянка цукру, 3 ст. ложки лимонного соку (або 0,5 ч. ложки лимонної кислоти).
Приготування: березовий сік процідіть через марлю, поставте на вогонь і закип'ятіть.
Апельсин зі шкіркою наріжте кружечками, обшпарте окропом і розкладіть по підготовлених стерилізованих банках.
Додайте у сік цукор, лимонну кислоту або сік лимона. Знову доведіть березовий сік до кипіння, перелийте у банки і закатайте.
Переверніть банки догори дном і вкутайте ковдрою до повного охолодження.
Освіжаючий березовий сік з м'ятою
Інгредієнти: 7 л березового соку, 3 гілочки сухої м'яти, 0,5 ч. ложки лимонної кислоти.
Приготування: проціджений березовий сік поставте на вогонь, доведіть до кипіння і при появі піни зніміть її.
Додайте у сік цукор, лимонну кислоту і м'яту.
Дайте соку покипіти 5-7 хвилин і розлийте по підготовлених стерилізованих банках.
Банки закатайте, переверніть догори дном і вкутайте ковдрою до повного охолодження.
Березовий сік із сухофруктами
Інгредієнти: 10 л березового соку, 300 г сухофруктів, 3 ст. ложки ізюму.
Приготування: зібраний сік процідіть і перелийте у великий бутиль.
Додайте у березовий сік сухофрукти та ізюм, зав'яжіть бутиль марлею і залиште у темному місці при кімнатній температурі бродити, періодично помішуючи.
Приблизно за тиждень березовий сік перетвориться на квас із характерним запахом і різким смаком. Процідіть березовий квас через кілька шарів марлі, розлийте по пляшках і поставте у прохолодне місце.
Медовуха на березовому соку
ІНГРЕДІЄНТИ: 3 л березового соку, 0,5 кг рідкого меду, 100 г житнього хліба.
Приготування: сік процідіть, додайте мед, помішуючи, доведіть до кипіння і поваріть на повільному вогні близько години, знімаючи піну, що утворюється. Потім остудіть суміш до кімнатної температури, додайте поламаний на шматочки хліб і залиште на ніч. За цей час на поверхні повинні з'явитися пухирці. Якщо цього не відбулося, додайте 1 ч. л. сухих дріжджів. Прикрийте каструлю з сумішшю марлею і помістіть в тепле місце на пару днів. Після закінчення бродіння розлийте рідину по чистих пляшках, закупорте і витримайте в погребі протягом 1-3 місяців. Чим довша витримка, тим міцніший готовий напій.
Валентина ДОБРОТА.
Залишити коментар