надання безоплатної вторинної правової допомоги Василь КОВАЛЬЧУК.
Наш співрозмовник – очільник Ковельського центру надання безоплатної вторинної правової допомоги Василь КОВАЛЬЧУК
– Василю Сергійовичу, у Ковелі вже декілька років поспіль діє місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги, керівником якого є Ви. Хотілося б знати про основні напрямки діяльності центру.
– Так, в липні цього року Ковельському місцевому центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги виповнюється 5 років, з нагоди якого плануємо велику презентацію досягнень в рамках публічного звіту перед громадою. Пригадую, коли відкривав центр 1 липня 2015 року, мав лише позичений стілець та ноутбук на колінах, принесений з дому (сміється – авт.). Не дивлячись на це, в перший день роботи вже прийняли та проконсультували двох чи трьох людей.
Напрямки діяльності центру усі ці роки незмінні: правопросвітництво та правороз’яснювальна робота серед населення, надання безоплатної первинної та вторинної правової допомоги.
Згідно із Законом України “Про безоплатну правову допомогу” право на безоплатну первинну правову допомогу мають всі без винятку громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства. Всі – якщо йде мова про “первинну” допомогу. Первинна правова допомога включає в себе набір “базових послуг”: консультація, роз’яснення, витяг із законодавства, письмова заява, скарга, претензія тощо.
Якщо ваш середньомісячний дохід менший за 4204 гривні (дорівнює 2 прожитковим мінімумам; з 1 січня 2020 року прожитковий мінімум складає 2102 гривні, однак буде змінюватися ще двічі на рік), або ж якщо ви належите до окремих вразливих категорій (діти, учасники бойових дій, постраждалі від домашнього насильства тощо), – ви маєте право на безоплатну вторинну правову допомогу.
«Вторинна правова допомога» – за аналогією з медициною – більш складний набір юридичних послуг: представництво у суді, інших органах влади, складання позовних заяв, інших процесуальних документів.
Загалом, наша місія – захист прав людини шляхом забезпечення рівного доступу до правової інформації та правосуддя, посилення правових можливостей і правової спроможності представників соціально вразливих груп, територіальних громад та спільнот.
Ми віримо, що гідне життя безпосередньо залежить від того, наскільки людина знає свої права, має бажання та можливості їх реалізовувати, тому пропонуємо людям засоби для вирішення життєвих проблем у правовий спосіб на противагу узвичаєній у суспільстві корупції.
– Чому Ви надаєте лише вторинну правову допомогу?
– Насправді, тут криється певне непорозуміння. Центр в повному обсязі забезпечує надання і первинної правової допомоги (консультації, роз’яснення, витяги з законодавства, заяви, скарги, претензії), і вторинної правової допомоги (захист від кримінального та адміністративного обвинувачення, складення процесуальних документів, представництво в суді). Однак в силу того, що на законодавчому рівні за центром закріплена назва “Місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги”, це нерідко викликає плутанину — як термінологічну, так і фактичну.
В робочому порядку та поза межами офіційного ділового листування центр вже давно носить спрощену та зрозумілу для людей назву — «Центр правової допомоги», «Безоплатна правова допомога» або «Безоплатка».
– Які міста, райони, об’єднані територіальні громади входять в зону, так би мовити, Вашої опіки?
– До юрисдикції Ковельського місцевого центру входить місто Ковель та Ковельський район, а також Турійський, Старовижівський, Ратнівський, Камінь-Каширський і Любешівський райони. У вищеперелічених районних центрах (окрім Ковеля) функціонують відокремлені структурні підрозділи місцевого центру – бюро правової допомоги. Загальне адміністративно-територіальне охоплення населення — понад 300 000 мешканців. Велика місія і водночас — велика відповідальність.
Ви дуже влучно сформулювали запитання: ми направду відчуваємо та усвідомлюємо, що ці люди перебувають під нашою опікою, адже ми – єдина державна установа в історії незалежної України, яка у спорі громадянина з владою (державною чи місцевою) стає на бік людини і забезпечує цій людині безоплатний юридичний супровід аж до переможного кінця.
Насправді, активна участь в житті громади, моніторинг її правових проблем, а також зворотний зв’язок з громадою є нашими стратегічними пріоритетами, адже ми виконуємо не лише суто правову чи правопросвітницьку, але й до певної міри соціальну функцію – тримаємо “руку” на пульсі проблем громади.
– Цікаво, з якими питаннями до Вас найчастіше звертаються люди?
– Спектр питань, з якими звертаються до нас люди, доволі широкий: приватизація землі, оформлення спадкового майна, розірвання шлюбу, стягнення аліментів, встановлення юридичних фактів тощо.
Левову частку звернень займають звернення з соціальних питань – люди з інвалідністю, “чорнобильці”, учасники бойових дій, діти-сироти, жертви домашнього насильства. Для таких категорій громадян нерідко ми стаємо останньою надією на відновлення справедливості, останнім бастіоном, оскільки до нас вони приходять, як правило, уже добряче пооббивавши пороги чиновницьких кабінетів, відчувши на собі байдужість, формалізм, бездушне та бюрократичне ставлення органів державної чи місцевої влади.
Тож вважаємо своїм святим обов’язком вирішувати проблеми таких людей без надмірної тяганини та максимально неформально. Оскільки нескладна, з юридичної точки зору, проблема, може стати проблемою всього життя для соціально вразливих категорій громадян, які в силу свого статусу, віку, стану здоров’я чи майнового стану, а також незграбної соціальної політики держави, є викинутими на узбіччя соціальних процесів та позбавлені реальної можливості реалізувати та захистити свої права.
Цифри говорять самі за себе – за неповних 5 років функціонування Ковельського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги його поріг переступили майже 30 000 громадян. І всі вони отримали відповіді на свої запитання та безоплатну правову допомогу. Нас знають, нам довіряють, бо ми завжди поруч.
– Наскільки високим є фаховий рівень працівників центру? Який їх кількісний і якісний склад?
– Штатний розпис Ковельського місцевого центру – 29 штатних одиниць. Фактично сьогодні працює 14 фахівців включно зі мною. В штаті центру є і адвокати, є й звичайні юристи. Окрім того, центром укладено контракти з 15-ма «позаштатними» адвокатами, які надають клієнтам центру вторинну правову допомогу на безоплатній основі та отримують за свою роботу винагороду з Державного бюджету.
Фаховий рівень працівників центру, на моє переконання, найвищий серед юристів державного сектора. Поясню, чому: професійні знання, вміння та навички формує практика, а мої фахівці мають сотні судових справ на рік, тисячі консультацій. І це не вузькоспеціалізований досвід, бо справи різних категорій – тут і соціальне, і земельне, і спадкове, і сімейне, і адміністративне. Окрім того, законодавство стрімко змінюється, тож юристи системи мусять постійно бути «в формі», моніторити та вивчати усі зміни та судову практику.
Хотів би окремо зупинитися на принципах формування своєї молодої та енергійної команди. Моя управлінська філософія проста – наріжним каменем діяльності всієї команди Ковельського місцевого центру є клієнтоорієнтованість. Першоосновою нашої роботи є повага до гідності людини та прагнення створити умови, за яких люди мають рівний доступ до права і правосуддя – незалежно від рівня їх матеріальних статків чи ступеня соціальної вразливості.
Ми діємо доброчесно, зорієнтовані на клієнта і сповідуємо рівне ставлення до всіх. Окрім того, цінуємо довіру наших клієнтів, адже люди звертаються за допомогою лише до тих, кому вони довіряють. Суспільна довіра є необхідною умовою для розвитку системи безоплатної правової допомоги.
– Чи не відчувають конкуренцію з Вашого боку працівники інших юридичних установ та організацій, які займаються правовим захистом громадян? Як налагоджена співпраця з ними?
– Здорова конкуренція стимулює якість – такими є закони ринку, і юридичний ринок тут не є винятком. З одного боку – юристи багатьох державних органів та установ Ковельський місцевий центр недолюблюють (сміється – авт.), бо частенько отримують прочухана від нас в судах за свої незаконні дії. Як не парадоксально, але, до прикладу, територіальні органи соціального захисту населення або пенсійного фонду нерідко самі порушують права громадян, хоча й покликані такі права захищати і відстоювати.
З іншого боку, це неминуче впливає на якість роботи органів влади, дисциплінує та «тонізує» чиновника, стимулює його виконувати свою функцію якісно та без порушень прав громадян – Боже, збав, бо ж «безоплатка» потім по судах затягає (знову сміється – авт.).
Що стосується партнерів – маємо підписані меморандуми про співпрацю з центром зайнятості, органами соціального захисту населення та соціальними службами, службами у справах дітей, пенітенціарною службою, національною поліцією, центрами надання адміністративних послуг тощо. З партнерами працюємо комплексно та пліч-о-пліч за конкретними напрямками – робота з дітьми, правовий супровід одиноких громадян (так звана «адресна правова допомога»), правопросвітницька робота з маломобільними групами населення, заходи з протидії насильству в сім’ї та булінгу, відновне правосуддя тощо.
Хочу скористатися нагодою та подякувати за мудрість та далекоглядність керівникам відповідних установ, з якими маємо плідну співпрацю, що побудована на спільних пріоритетах – забезпеченні законних прав та інтересів наших громадян.
– Ваші послуги справді безкоштовні чи людям доводиться все-таки за них щось платити? За рахунок яких коштів забезпечуєте функціонування центру?
– Ковельський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги є неприбутковою організацією, створеною Міністерством юстиції України, та фінансується за рахунок коштів Державного бюджету. Оскільки фінансуємося коштом платників податків, маємо безпрецедентний рівень прозорості – як системи управління, так і системи оплати праці.
Весь спектр правових послуг, які надаються системою безоплатної правової допомоги, повністю безоплатний для людини, яка переступила поріг центру. Тобто первинна правова допомога (консультації, роз’яснення, витяги з законодавства) та вторинна правова допомога (складання процесуальних документів та представництво в суді) апріорі буде надана на безоплатній основі.
Водночас витрати, пов’язані із розглядом справи в суді – судовий збір, оплата вартості судових експертиз тощо, ляжуть на плечі особи, яка є отримувачем безоплатної правової допомоги. Принаймні, поки що – парламентом розглядається проєкт змін до Закону щодо звільнення таких осіб і від цих витрат.
Варто зауважити, що в окремих випадках нам вдається шляхом подання до суду відповідних клопотань звільняти осіб від сплати судового збору в силу їх матеріального стану чи соціального статусу – суди нерідко йдуть нам назустріч.
Це важливо, оскільки навіть мінімальний розмір судового збору, який станом на 1 січня 2020 року складає 840 гривень 80 копійок, може стати непідйомним тягарем для людини, бо складає фактично половину її місячної пенсії, наприклад, або й цілий розмір місячної державної соціальної допомоги на дитину.
– Як організовано у центрі прийом громадян і що потрібно для того, щоб на нього потрапити?
– Ковельський місцевий центр та його структурні підрозділи в районних центрах працюють з понеділка по п’ятницю з 09.00 до 18.00 год. без перерви на обід. Люди часто дивуються, почувши, що не маємо обідньої перерви – це не схоже на середньостатистичних українських чиновників. Але ми не чиновники, ми – «сервісмени». Громадян приймаємо за принципом «живої черги», ніяких попередніх записів чи неприйомних днів – молоді, енергійні фахівці центру всім дають раду, і нікому довго чекати не доводиться.
Окремо хочу зупинитися на такому інструменті, як адресна правова допомога – це надання безоплатної правової допомоги одиноким людям, особам похилого віку, з обмеженими фізичними можливостями за місцем їх проживання чи перебування.
Це – один із пріоритетних напрямків роботи Ковельського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Якщо людина потребує поради чи консультації з правового питання, має намір чи необхідність звертатися до суду за захистом своїх прав, однак в силу об’єктивних обставин не може особисто звернутися за отриманням безоплатної правової допомоги, спеціалісти місцевого центру виїжджають за адресою проживання (перебування чи лікування) такої особи для особистого спілкування.
Створення належних умов для забезпечення доступу усіх членів громади до безоплатної правової допомоги – це крок назустріч реальним проблемам людей.
– Наша газета на своїх шпальтах регулярно висвітлює діяльність Ваших колег. Ми готові й надалі зміцнювати цю корисну співпрацю, адже нині звичайній людині досить складно самостійно розібратися у всіх тонкощах сучасної юриспруденції. В чому Ви готові їм допомогти, враховуючи реалії сьогодення?
– Для нас теж дуже важливий зворотний зв’язок з громадою. Як організація, що фінансується коштом платників податків, ми підзвітні перед суспільством за все, що робимо, тому відкриті до співпраці з усіма зацікавленими сторонами та активно розвиваємо партнерство, насамперед – на рівні громади. В тому числі – із засобами масової інформації, «четвертою» владою.
Користуючись нагодою, хочу звернутись до шановних читачів: якщо Ви потребуєте поради чи консультації з правового питання, маєте намір чи необхідність звертатися до суду за захистом своїх прав у спорі з фізичною особою або органами місцевої чи державної влади, набули статусу підозрюваного, свідка чи потерпілого в кримінальному провадженні, або відповідача в цивільній справі, – не зволікайте, скористайтесь своїм конституційним правом на безоплатну правову допомогу від держави.
Як не парадоксально, але структура українського суспільства та державного управління вибудувана у такий спосіб, що основним порушником прав та свобод громадян стають ті, хто покликаний ці права та свободи захищати – представники державної або місцевої влади.
Закликаю читачів не боятися ставати на захист своїх порушених прав та інтересів. Вашим помічником та союзником у нерівній боротьбі з протиправними діями суб’єктів владних повноважень стане система безоплатної правової допомоги.
Моє кредо: «Благо народу – найвищий Закон».
– Дякую за розмову і бажаю від імені читачів газети подальших успіхів у роботі Вам і Вашим колегам!
Розмову вів Микола ВЕЛЬМА.
Залишити коментар