Сьогодні розповідати про всі події у всіх країнах, де стався коронавірус, практично неможливо, вірус переможно крокує світом. Не залишилося жодного континенту, крім Антарктиди, вільного від коронавірусу. Але в Китаї реально відступає. І ця новина є найголовнішою.
За оцінками китайських фахівців, пік епідемії у них пройдено. Китайці навіть встигли налагодити виробництво масок, якими тепер готові ділитися.
Прості правила. Як стримати коронавірус в Україні?
Хотів би звернути увагу на терміни ізоляції й інкубаційний період. Навколо цієї теми чимало розмов, оскільки з’явилося припущення, що 14 днів мало і потрібно 28.
Проаналізуйте ситуацію самі. Сьогодні величезна кількість випадків, коли встановлюється діагноз коронавірусної інфекції, але взагалі незрозуміло, звідки людина взяла цей вірус. Наприклад, є хтось, хто каже: у мене був контакт 28 днів тому, робиться висновок, що інкубаційний період потрібен 28 днів. Але що, коли ця людина взагалі не була в контакті? Тоді який у нього інкубаційний період? Нескінченний? Тобто, коли людина 28 днів тому контактувала з кимось, а потім захворіла, то, найімовірніше, в цьому проміжку вона теж з кимось контактувала, просто це не змогли встановити.
Тому, що б там не казали про тривалість інкубаційного періоду, в усьому світі термін ізоляції контактних — два тижні. І за межі цієї цифри ніхто не намагається виходити.
Що варто знати про перший випадок коронавірусу в Україні
Зупинюся також на цікавих фактах, що характеризують інтенсивність обстеження і встановлення діагнозу. У багатьох мають відкритися очі на реальну статистику. Ось дивіться: Південна Корея. Інфікованих — 4812 осіб. Загиблих — 28. Це високорозвинена країна, яка обстежує всіх, хто ворушиться, і в ній нема проблем з тест-системою. Тому там такий відсоток. Інший приклад. Іран. Захворіли 1507, загинули 66 людей. А тут, який відсоток? Тепер зрозуміло, так? В одних умовах обстежують набагато більше людей і ставлять діагноз особам з дуже легкими формами захворювання. В інших — виявляють лише тяжкохворих.
Це я до чого? Коли в країні не виявлено випадки захворювання або їх мало, це свідчить, можливо, не стільки про кількість постраждалих, скільки про якість тест-систем і про те, як їх використовують, кого реально обстежують. Чудес не буває.
Тому ми маємо розуміти, що ворог — поруч. Але що втішає? Ставлення до коронавірусної інфекції у всьому світі поступово змінюється — від паніки і криків люди переходять до конкретних запитань: що робити, що можу зробити особисто я, що потрібно вимагати від уряду країни, щоб реально все це пережити?
Для початку хочу звернути увагу: всюди, де вимовляють слово «загиблі», йдеться переважно про літніх людей з фоновою патологією легень, серця, цукровим діабетом. Зберігається тенденція до того, що діти хворіють вкрай легко або не хворіють зовсім.
І ще один момент: коли виникає спалах будь-якої інфекції (а я прекрасно пам’ятаю, як це було 10 років тому зі свинячим грипом), одразу величезна кількість людей починає любити вакцинацію. Противники щеплення, як миші, сидять по норах, але всі кричать, коли ж буде вакцина, і чимало шарлатанів намагаються грати на цьому і запевняють: мовляв, ось вже у них вакцина є і її можна купити.
Однак нині вже є кілька десятків випадків повторного захворювання коронавірусною інфекцією. Людина захворіла, видужала, виписалася і знову захворіла. То вірус продовжує змінюватися, адаптуватися, пристосовуватися до людської популяції. З огляду на це, незрозуміло, яким буде вірус, з яким ми маємо справу зараз, через півтора року. Тому ефективність вакцини вже зараз викликає сумнів.
І ще один момент: ви маєте розуміти, що оголосити про те, що у тебе є вакцина, може хто завгодно. І вона дійсно може бути десь у пробірці і в лабораторії, але для того, щоб вона потрапила до людей, вакцина має пройти три фази клінічних випробувань, і на це ніяк не може піти менше, ніж рік-півтора. Змиріться з тим, що в найближчий рік вакцини не буде. Якщо ви чуєте десь, що є вже вакцина, просто поцікавтеся: а яка фаза випробувань? Якщо третя — тоді нормально. Клінічні випробування з першою-другою фазою найрідше доходять безпосередньо до пацієнта.
Оскільки коронавірусна інфекція із загальнотеоретичної проблеми, яка була десь у Китаї, перетворилася для нас в абсолютно реальну, виникають запитання, на які я хотів би дати зараз відповідь.
Чи може коронавірус мутувати у важчі форми, ставши загрозою
для всіх людей?
Це вкрай малоймовірно. Якщо вірус мутує у важчі форми, то людина, до якої потрапив вірус — гине. А отже, вірус не може поширюватися. Загальна тенденція подібних вірусів навпаки — вони стають все легшими і легшими. Чим легше форма хвороби, тим активніше людина її поширює.
Чи може шарфик або хустка на обличчі бути заміною маски?
Зараз поширюється інформація про те, що нібито вірус дуже великий, тому маска його затримує. Шановні, смішно такі речі читати!
Маска покликана зупинити соплі і слину хворої людини. Повітря, яке ви вдихаєте (і вірус, якщо він міститься в цьому потоці), маска зупинити не може. Природно, якщо хтось на вас безпосередньо кашляє або видихає, то маска зможе захистити від частини слизу. Але не більше того.
Коли кожна людина розглядається, як потенційне джерело вірусу, влада може вимагати від усіх ходити в масках, оскільки незрозуміло, хто хворий, а хто здоровий. Але якщо випадки захворювання поодинокі, то надворі, принаймні, перебувати в масці безглуздо. Звісно, якщо ви в переповненому вагоні метро зіткнулися з кимось ніс в ніс, і гадки не маєте, хвора людина чи ні, то маска вас заспокоїть. Але тоді той, хто без маски, — буде підозрілим.
Інше питання — медпрацівники. У них дійсно особливий вид маски — спеціально фільтруючі респіратори, які мають можливість зупинити частинки вірусу, але це особливий клас FFP2 і FFP3.
Чи можливо заразитися поряд з людиною в масці, просто подихавши з ним одним повітрям?
Якщо ви довгий час перебуваєте в замкненому задушливому просторі, то, звичайно, можете. Тому що хвора людина постійно видихає вірусні частки в повітря. Якщо повітря замкнене, ви перебуваєте в одній камері, в одній кімнаті, де немає вентиляції, звісно, концентрація в повітрі досягне такої кількості, що ви можете захворіти. Але якщо є відкрита кватирка, якщо є повітрообмін, то ви не захворієте.
Чи допоможуть старі методи захисту — такі, як оксолінова мазь, соляні розчини і полоскання для горла?
Будь-які противірусні засоби не мають жодного стосунку до профілактики коронавірусної інфекції. Все це не працює. Полоскання горла і зволоження горла за допомогою сольових розчинів — підтримує місцевий імунітет. І це реальний ефективний засіб профілактики. Повернулися додому після перебування там, де багато людей, — однозначно потрібно сполоснути рот, не завадить.
Найпростіші основи профілактики
Джерело вірусу — людина і лише людина. Якщо на вас не будуть кашляти люди, вам ніде взяти коронавірус, так само, як і грип. Чим менше людей, тим менше шансів захворіти. Тому пройтися зайвий раз пішки, не піти в супермаркет, чи не піти в поліклініку, а поговорити з лікарем по телефону — це мудро. Працювати з дому — мудро. Якщо ви керівник і можете частину співробітників відпустити працювати по домівках — це мудро. Попередьте всіх — не потрібно геройствувати і приходити з соплями на роботу. Зберігайте дистанцію з іншими людьми мінімум півтора-два метри.
Всім, хто працює в супермаркетах, банках, готелях — там, де постійно контактують з людьми — нескладно зробити так, щоб між вами і тим, хто прийшов по консультацію або товар, була відстань хоча б півтора метра.
Головний спосіб передачі інфекції — це руки. Тому пам’ятайте: щоразу, коли людина кашлянула і поправила маску, її рука — це потужний розповсюджувач інфекції. Якщо вона взялася за дверну ручку або потиснула вам руку — можете інфікуватися. Кашляйте або чхайте в лікоть, або ж у спеціальні серветки, а потім утилізуйте їх. Протирайте руки спеціальними антибактеріальними засобами. Припиніть вітатися за руку. Всім начальникам рекомендую ввести наказ — припинити рукостискання до 1 травня. Користуйтеся кредитними картками. Паперові гроші — джерело поширення вірусу. Замовляйте в разі можливості товари онлайн.
Підчепити вірус під час прогулянки — нереально. Дихайте на повні груди, якщо поруч нікого немає. Не треба ось цього показового ходіння в масці. Але якщо вийшли на прогулянку — жодних місць масового скупчення людей.
Ще раз нагадую про місцевий імунітет. Наше найважливіше завдання — не допустити пересихання слизових оболонок. Підтримуйте параметри температури і вологості в приміщенні. Оптимально температура повинна бути близько 20 градусів, вологість — 40-70%. Контролюйте термометром і гідрометром. Обмін повітря — чи не найефективніший спосіб профілактики інфекції.
Зволожуйте ніс сольовими розчинами. Якщо дорого купувати, використовуйте найпростіший рецепт — чайна ложка звичайної кухонної солі на літр кип’яченої води. Капайте в ніс, полощіть цим розчином горло. Це дуже допомагає.
Ще раз прошу зрозуміти: коронавірус у переважній більшості випадків протікає легко. Однак, він реально небезпечний для людей похилого віку. Особливо старших 70 років. Великий відсоток загиблих — це люди старші 70 років. У нас, до речі, дуже малий відсоток пенсіонерів, які активно мігрують містами, подорожуючи. Тому в нас як для пенсіонерів, так і для коронавірусу не дуже хороші умови.
Які перші симптоми?
Це не соплі, це температура, сухий кашель і утруднене дихання. Але за перших симптомів не потрібно одразу мчати в поліклініку. Перше, що потрібно зробити — ізолюватися. Нікуди не виходьте. Зателефонуйте лікарю. Обговоріть з ним ситуацію. Головне — літрами пийте рідину, підтримуйте оптимальні параметри температури і вологості. За таких умов організм молодої людини впорається з інфекцією самотужки. Якщо ж людина немолода, має патології, то їй повинні допомогти медпрацівники. Потрібно до них звертатися.
Пам’ятайте: оптимізм — головний спосіб перемоги над коронавірусом!
Підготувала до друку Ірина МАРЧУК.
Залишити коментар