Наш співрозмовник — голова Ковельської районної ради сьомого скликання Андрій БРОЇЛО
— Андрію Петровичу, наближається до завершення каденція районної ради сьомого скликання, яку Ви очолюєте. Що вважаєте головним досягненням у роботі себе особисто і колег-депутатів?
— Найголовнішим досягненням я вважаю те, що районна рада сьомого скликання лишилася монолітною. Монолітною в плані дотримання демократичних процедур в ухваленні рішень. Всі питання, які розглядалися районною радою, були попередньо детально обговорені. Особливо те, що стосувалося бюджетних коштів, завжди розглядалося на засіданнях усіх постійних комісій за участю голови райдержадміністрації чи його заступників. Тут можна сказати так, що районна рада і райдержадміністрація працювали в унісон заради розвитку громад Ковельщини.
Я особисто ніколи не відчував зверхності виконавчої влади і, звісно, сам завжди намагався бути толерантним до колег по роботі. Досягненням можна вважати і те, що районна рада продовжила волонтерську традицію попереднього скликання і всіма силами намагалася надавати допомогу нашим бійцям на Сході України, які боронять нашу територіальну цілісність. Користуючись нагодою, хочу від імені райради висловити щирі співчуття родинам вояків, які віддали своє життя, боронячи країну від російського агресора. Сподіваюсь і вірю в те, що в Україні завжди буде проукраїнська влада, яка буде приділяти належну увагу учасника АТО/ООС та сім'ям полеглим військовослужбовців.
Напевно, варто згадати й те, що саме завдяки розумінню і сприянню районної влади у нас, починаючи з 2015 року, об'єдналися 23 сільських і селищних рад, утворивши 6 об'єднаних громад. За ці роки кожна із ОТГ може презентувати свою історію успіху. Сьогодні — це повністю незалежні органи місцевого самоврядування, з якими у районної ради збереглися хороші партнерські відносини. Ми завжди намагались надати нашим громадам організаційну підтримку та інформаційно-просвітницьке сприяння добровільному об'єднанню громад.
Тому, підсумовуючи, зазначу, що Ковельщина у питаннях децентралізації влади і фінансових ресурсів не "пасла задніх", а в числі перших в Україні пішла по цьому шляху.
— Як, на Вашу думку, працював депутатський корпус? Чи вдалося досягти консолідації зусиль народних обранців у вирішенні найголовніших проблем життєдіяльності Ковельського району? Яких саме?
— Всі депутати райради розуміли ту складну і непросту ситуацію, яка склалася в країні: продовження російсько-української війни, економічні негаразди, соціальні проблеми (в тому числі внутрішньо переміщених осіб), а ось уже більш, як півроку, ще й боротьба з коронавірусом. І саме тому, не дивлячись на політичні вподобання кожного із депутатів, вся районна рада спрямовувала зусилля на ефективне вирішення питань, які стосувалися спільних інтересів територіальних громад району.
Судіть самі. Завдяки спільним напрацюваннями двох гілок влади ми стали учасниками реалізації багатьох проєктів. Зокрема, саме за нашої каденції були замінені старі вікна на енергозберігаючі у всіх бюджетних установах спільної власності територіальних громад сіл і селищ району, відкрито нову школу в с. Білин, в с. Вербка, дошкільні навчальні заклади в с. Мощена, Уховецьк, Колодяжне, Радошин. Відремонтовані чи реконструйовані та приведені до сучасного вигляду абсолютно всі спортивні зали в школах району. Зокрема, і в рідному мені Доротищі.
В багатьох навчальних закладах проведено заміну шатрової покрівлі. Підходить до завершення будівництво нових сучасних амбулаторій в с. Тойкуті та с. Зелена, проведено тендер на будівництво амбулаторії в с. Білин.
Цей перелік можна продовжувати довго. Але основне, на чому я хотів би наголосити, що усе це стало можливим завдяки спільній позиції районної ради, райдержадміністрації, команди народного депутата С. Івахіва.
— Наближаються місцеві вибори, які мають відсудитися 25 жовтня ц. р. Чого від них чекаєте особисто Ви як людина, що має значний досвід в організації місцевого самоврядування, адже у свій час були Доротищенським сільським головою, працювали в апараті районної ради, а нині її очолюєте?
— 25 жовтня відбудуться вибори депутатів міських та обласних рад, а також сільських, селищних та міських голів на всій території України, окрім тимчасово окупованих територій Криму, міста Севастополя, окремих районів, міст, селищ та сіл Донецької та Луганської областей.
Важливо взяти до уваги такий факт: цього року в країні відбулося укрупнення районів, їхня кількість зменшилася з 490 до 136. Тому 25 жовтня в новоутворених територіальних громадах пройдуть перші вибори рад громад та депутатів в райради.
Якщо говорити про очікування, то я нічого незвичного не скажу — кожна людина очікує змін на краще. Але краще не може прийти саме по собі. Не варто обманюватись. Зміна облич при владі дає лишень короткотривалий поштовх для розвитку територій і то не завжди. А от саме зміна системи ухвалення рішень — це саме те, чого я очікую в ближчій перспективі. Це тільки у нас в районі, можна сказати, не було боротьби за те, хто головніший — райрада чи адміністрація, а в інших районах і регіонах відбувається зовсім інше. І ця тяганина за "владну ковдру", як правило, гальмує розвиток відповідної території. Тому я сподіваюсь, що в недалекій перспективі таке поняття, як дуалізм влади (принаймні на районному рівні) буде усунуто.
— Хотілося б дізнатися, як обиратиметься нова районна рада, скільки у ній буде депутатів, як людям дізнатися про всі нюанси виборчого процесу? На мою думку, тут для виборців багато незрозумілих моментів, адже далеко не в кожного в домі є інтернет, особливо в сільській місцевості, а можливості такої популярної газети, якими є "Вісті Ковельщини", використовуються слабо. Чи, можливо, це робиться спеціально, щоб люди, як-то кажуть, менше мали потрібної інформації?
— Відповідно до Виборчого кодексу України число депутатів сільської, селищної, міської, районної та обласної рад визначається відповідно до числа виборців, які проживають у громаді. Так, громади із населенням:
- до 10 тисяч осіб матимуть 22 депутати;
- від 10 до 30 тисяч виборців — 26 депутатів;
- якщо виборців у громаді від 30 до 50 тисяч, вони мають обрати 34 депутати;
- від 50 до 100 тисяч — 38 депутатів;
- від 100 до 250 тисяч осіб у громаді — 42 депутати.
Оскільки у новоутвореному Ковельському районі число виборців становить близько 200 тисяч, то до Ковельської районної ради обиратиметься 42 депутати. Обирати їх будуть у шести територіальних виборчих округах:
ТВО №1 — м. Ковель та приєднані до нього Тойкутська, Доротищенська, Білинська, Зеленська та Ружинська сільські ради.
ТВО № 2 — межі колишнього Ковельського району без вищеназваних сільських рад.
ТВО № 3 — населені пункти колишніх Шацького і Старовижівського районів без сіл, що входять до складу Смідинської ОТГ.
ТВО № 4 — в межах колишнього Ратнівського району.
ТВО № 5 — населені пункти колишнього Турійського району, але зі Смідинською ОТГ.
ТВО № 6 — межі колишнього Любомльського району.
У кожному з територіальних виборчих округів політичної партії подали кандидатами у депутати від 5 до 12 осіб. Тому у виборчому бюлетені треба буде обирати і партію, і кандидата від цієї політсили.
Я погоджуюся з Вами, що ці місцеві вибори складні, а інформаційна кампанія проведена слабо. Можливо, це й на руку окремим політичним силам. Турбує і те, що на виборчі дільниці може прийти рекордно низька кількість виборців.
— Як Ви уявляєте майбутні відносини між районною радою і об'єднаними територіальними громадами, в т. ч. Ковельською? Чи достатньо виписаний механізм їх співпраці у правовому полі?
— Реорганізація районів розпочнеться після місцевих виборів. Для цього Верховна Рада має прийняти низку законів про розмежування повноважень і ресурсів між областями та районами, між районами та громадами тощо. Очікується, що буде і перехідний період до середини 2021 року, щоб процес зміни адміністративно-територіального устрою був максимально непомітним для людей, а якість і доступність послуг, що надавалися на районному рівні, не знизилася.
Районні ради нових районів будуть обрані на виборах 25 жовтня. Вони будуть правонаступниками районних рад старих районів. Райони виконуватимуть лише ті функції, які не зможуть виконувати громади.
— Яких заходів вживає влада, в тому числі представницька, органи правопорядку району для того, щоб наступні вибори пройшли чітко, організовано, демократично?
— Як Ви знаєте, у нас недавно відбувся "круглий стіл" за участю голів депутатських фракцій райради нинішнього скликання. Оскільки представники цих фракцій є учасниками виборчого процесу-2020, всі домовились, що будуть через свої виборчі штаби та політичні партії слідкувати за тим, аби вибори пройшли на нашій території без грубих порушень законодавства. Сподіваюсь, що учасники "круглого столу" будуть не тільки слідкувати, а й самі дотримуватимуться Закону.
Відповідно до своїх повноважень районна рада забезпечує районну територіальну виборчу комісію всім необхідним для її роботи, в тому числі протиепідемічними засобами індивідуального захисту (масками, рукавичками, антисептиком тощо). Окрім цього, у нас є налагоджена взаємодія з нашими сільськими, селищними радами, райдержадміністрацією та правоохоронними органами, аби вибори пройшли без порушень, а результати волевиявлення були захищені.
— Сила будь-якої гілки влади — в опорі на громадськість. Як Ви оцінюєте ситуацію на Ковельщині? В чому досягнуто результативності у співпраці з громадськими організаціями району?
— Ефективна взаємодія держави і громадянського суспільства є однією з важливих передумов розвитку демократії. Саме ця обставина зумовлює партнерство та діалог органів влади і громадськості. Загалом у нас хороші відносини з усіма громадськими організаціями. Але хотілося б відзначити такі, як Ковельська районна організацієя Товариства Червоного Хреста України, Ковельська районна організація ветеранів України, ГО "Члени родин загиблих в АТО "Віра", ГО "Храм надії" , ГО "Асоціація осіб з інвалідністю "Добродія і дії", Спілка ветеранів Афганістану та ін. Разом з ними ми зробили багато хороших справ.
Окремо хочу подякувати нашому діловому партнеру — редакції громадсько-політичної газети "Вісті Ковельщини" та особисто її редактору Миколі Вельмі за об'єктивне подання інформації про суспільно-політичну ситуацію, яка була в районі.
— Сьогоднішня наша розмова з Вами як головою районної ради, судячи з усього, — остання в нинішній каденції. Що б Ви побажали у зв'язку з цим нашим читачам, майбутнім депутатам і всім мешканцям Ковельщини?
— Найперше, користуючись на нагодою, зазначу, що, завдячуючи спільній роботі з депутатами різних рівнів, селищними, сільськими головами, керівниками підприємств, установ, організацій, інститутами громадянського суспільства забезпечено стабільне функціонування систем життєдіяльності району та першочергові потреби мешканців, збережено стабільну ситуацію в основних галузях економіки та соціальної сфери.
За це їм — велика подяка! Зичу всім миру, добра, злагоди і достатку. Бажаю знайти своє покликання, знайти себе, відчути свою необхідність іншим. У цьому — сенс життя. Бажаю мати свою справу, виплекати сад, бачити здоровими рідних, дітей, читати щастя в очах коханих — це ж радість! Нехай ця радість тільки примножується. Головне для нас усіх — плекати в собі бажання до життя, любові і поваги до місця, де працюєш, до людей, які поряд.
Розмову вів Микола ВЕЛЬМА.
Залишити коментар