Міжнародний експерт
із залучення інвестицій приїхав у Ковель
Міжнародний експерт із залучення інвестицій приїхав у Ковель
Василь Байцим — фахівець із професійного управління проєктами місцевого розвитку, координатор проєктів ЄС, який ініціював і реалізував десятки програм транскорднонної співпраці для розвитку Волині. Має досвід державної служби, двічі був заступником голови обласної державної адміністрації, стільки ж — заступником Луцького міського голови. За фахом інженер-економіст. Має кілька вищих освіт та науковий ступінь доктор економічних наук. Займається науковою та викладацькою діяльністю. Очолює обласний осередок партії Зелених України, яка є членом Європейської Зеленої Партії та на сьогодні єдиною національною партією, що є безпосереднім членом європейської парламентської партії.
Дізнавшись про приїзд Василя Федоровича, наш кореспондерт поспілкувався про мету візиту та подальші плани.
— Розкажіть, чому Ви сьогодні у Ковелі?
— Бо "зелені" завжди там, де треба, як каже одна моя "зелена" колега з Європарламенту (сміється — ред.). А якщо без жартів, то мене запросив мій студент, один із кандидатів на посаду Ковельського міського голови Олег Уніга, з яким я співпрацюю понад 15 років. Перший проєкт ми підготували та реалізували з ним ще в Луцьку у 2004-2005 р.р., коли він був активним студентом ВНУ, а я викладав на кафедрі державних фінансів цього ж університету.
Багато років пролетіло з тих пір. Ми реалізували понад 20 проєктів, в основному у Луцьку та у Волинській області. Останні 5 років Олег став уже самостійним проєктним лідером, сформував свою команду, реалізовував проєкти та працював над залученням інвестицій у Ковелі.
Я приїхав, тому що з Олегом та Сергієм Бідненком останні 2 роки ми на партнерських умовах маємо можливість долучати школярів та молодь із Ковеля до міжнародних освітніх проєктів у рамках програми "Erasmus+".
— Як Ковель може залучати міжнародні інвестиції і які проєкти будете реалізовувати завдяки міжнародній співпраці?
— Я пропоную Вам запитати це у мого учня Олега Уніги, бо він вже краще мене знає, як залучати кошти і підтримувати малий бізнес саме у місті Ковелі, адже він сам пройшов цей шлях: і в приватному бізнесі, і в громадських проєктах, і в міжнародних проєктах, де партнером є Ковель.
Якщо ви, ковельчани, хочете мене запитати, як конкретно у Ковель залучити інвестиції з Києва, Варшави, Австрії чи Штатів, то проголосуйте за Олега Унігу — і це буде ваша найбільша конкретна інвестиція в своє місто на наступні 5 років — я в цьому переконаний, адже Олег має підготовлену проєвропейську молоду та вже досвідчену команду, і, надавши йому кредит довіри, ковельчани за 5 років отримають вагомі девіденди у вигляді нових робочих місць, безпеки, соціального захисту, розбудови інфраструктури міста та загального підвищення комфорту і якості життя у Ковелі.
Чому так кажу? Бо роками спостерігаючи за реальними діями, конкретними справами нинішніх кандидатів на посаду Ковельського міського голови, а особливо після ретельного аналізу їхніх програм та їхнього бачення розвитку міста, я бачу Олега як найбільш щирого, чесного та підготовленого кандидата. Уніга у своїй передвиборчій кампанії хоче почути кожного, а я б рекомендував ковельчанам почути Олега. Якщо ви хочете, щоб ваші сини та ваші дочки, ваші діти залишились жити у Ковелі, то дайте можливість молодому поколінню, молодим людям, а конкретно команді Олега Уніги змінити Ковель та створити місто, яким його бачать та у якому хочуть жити молоді люди, поважаючи старших.
Я особисто переконаний, що старше покоління, в тому числі й нинішні кандидати в мери, зобов'язані допомогти молодим, активним та креативним людям зробити місто таким, в якому молодь хоче жити, навчатися, працювати та народжувати своїх дітей. І тільки таким шляхом ми повернемо своїх рідних, своїх дітей з-за кордону, і наші школярі не будуть мріяти виїхати у Польщу, Австрію чи до Німеччини на постійне місце проживання.

А що ми, старше покоління, можемо зараз запропонувати молоді в Україні? 2-3 олігархи в області, 9-12 в Україні, які приватизували всі потужні підприємства, провели своїх людей в центральну законодавчу і виконавчу владу та продовжують проводити своїх маріонеток на місцевих виборах, створивши умови для більшості громадян України на своїх підприємствах, як рабам на плантаціях, та платять їм в середньому по 1 євро за годину їхньої праці. Це при тому, що в сусідній Польщі отримують 5 євро за годину, а в Німеччині тільки мінімальна зарплата — 9 євро за годину. Олігархи через свої приватні ЗМІ: телеканали, газети, радіо, інтернет-видання, — продовжують маніпулювати інформацією, безсоромно обманювати простих людей та закликати молодь бути патріотами і залишатися в Україні, разом з тим не допускаючи їх до реальної влади на місцях. Як наслідок, думаючі, активні молоді люди замість того, щоб розвивати свої міста, свою країну, турбуватися про пенсіонерів, — їдуть в інші країни шукати кращої долі. Заробляють там наші молоді люди досить непогано, навчаються, подорожують, і вже повернути їх нам буде не так просто, а це чиїсь діти, чиїсь сини, чиїсь дочки, в тому числі й мої, в тому числі, може, й ваші.
— Які проєкти, крім освітніх, плануєте все-таки реалізовувати у Ковелі?
— Багато. Так, наприклад, над проєктом сміттєпереробного комплексу з Олегом Унігою, Наталією Оксенюк та іншими членами нашої команди ми працюємо вже декілька років. Були в багатьох польських містах, вивчаючи закордонний досвід і те, як організовує міська влада вирішення питання утилізації сміття в своїх містах та навколишніх територіях. Були і в Холмі, і в Любліні, і в Ілаві, і в Торуні, і в Каліші, і в Острові-Великопольському, і в Орлиному Ставі. Тому маємо конкретних партнерів і конкретний план реалізації цього проєкту в Ковелі. Хочу сказати, що він передбачає участь у ньому як наших іноземних партнерів, так і участь міста Ковеля та всіх навколишніх сіл для того, щоб на теренах Ковельської об'єднаної територіальної громади можна було прогулюватись, не спотикаючись об гори сміття, яке збільшується в геометричній прогресії з кожним місяцем.
Маємо також напрацювання створення міжнародного медичного центру в Ковелі та написаний проєкт із експертною оцінкою професійних фахівців з країн ЄС. Проєкт дасть можливість створити нові робочі місця, придбати надсучасне медичне
обладнання та продовжувати впроваджувати новітні інноваційні технології в медицині Ковеля.
Третій проєкт: маємо підписану угоду з Таврійським національним університетом про створення навчально-дослідницького інституту в Ковелі, і вже в наступному році плануємо розпочати набір абітурієнтів та активно інтегруватися в європейський освітній простір. Зокрема, в рамках міжнародньої освітньої програми "Erasmus+" ми вже декілька років тому розпочали відповідну роботу з директорами та учнями усіх ковельських шкіл і активно продовжуємо реалізацію започаткованих раніше проєктів.
Маємо також досвід і всю необхідну проєктну документацію створення притулку для тварин при співфінансуванні з коштів програми добросусідства Польща-Білорусь-Україна. Аналогічно тому, як ми це зробили по проєкту “Транскордонний центр діалогу культур на базі стадіону "Локомотив" у Ковелі.
Щодо очистки річки Турії та створення екопарку поряд зі стадіоном "Локомотив", то маємо партнера у Любліні та велике бажання у Ковелі. Готовність цього проєкту ще не висока, але протягом 5 років зможемо вийти на конкретний результат.
Щодо створення та розвитку у Ковелі туристичного кластеру "Полісся", то маємо конкретну стратегію та план розвитку екотуризму на Поліссі. Створена відповідна юридична структура "Волинський туристичний кластер", яка зараєстрована у місті Ковелі і головний офіс якої буде також у Ковелі — тобто усі податки від діяльності туристичних агенцій на Поліссі будуть сплачуватись у місті
Ковелі.
— І найбільш актуальне питання: що б Ви побажали ковельчанам напередодні виборів?
— Я закликаю, особливо молодь, проявити відповідальність і так само відповідально, як старше покоління, прийти на ці місцеві вибори та проголосувати заради своєї перспективи, заради європейської перспективи своїх дітей та онуків. Прошу: не крадіть у них безпечне майбутнє та не зраджуйте їх. Не закликаю за когось конкретно голосувати — ми демократична країна і я поважаю думку й вибір кожного: в яку церкву ходити, якому Богу молитися та за кого голосувати… Свою точку зору та про свій особистий вибір я вам розповів, але, голосуючи, просто пам'ятайте, що люди, які голосують за злодіїв, зрадників, пройдисвітів і шахраїв не є їх жертвами, вони є їх співучасниками. Здається, про це Джордж Орвелл сказав, але для ковельчан і українців ця теза сьогодні є дуже актуальною.
Наш кор.
Залишити коментар