Тихо, трохи таємничо, шумить сосновий ліс, що біля с. Мощеної. Він наче береже спогад далеких років Другої світової війни. Ні, ці дерева не пам'ятають, коли тут гриміли бої, земля здригалась від вибухів бомб і снарядів, як падали убиті воїни, котрих не оминула фашистська куля. Вони повиростали на місцях окопів та воронок, могилах солдатів, і вже згодом, щоб бути вічною пам'яттю, оберігати спокій полеглих героїв.
Урочище "Мар’їне", "Мар'їна висота" – по-різному сьогодні називають священне місце, де в 2013 році було закладено меморіальне кладовище військових поховань. Нині тут уже знайшли вічний спочинок понад 300 воїнів. Рівні рядочки могил обкладені камінням, на кожній із них – каска як пам'ять про події далеких років війни.
Останки воїнів розкопували члени пошукового загону "Відродження", який багато років очолює учасник АТО/ООС, полковник Вадим Дорофеєнко.
Нещодавно відбулася траурна церемонія перезахоронення ще 35 воїнів, які загинули в 1944 р. у боях за Ковель. На жаль, їх прізвища не відомі.
Вдалось ідентифікувати лише двох. Це – росіяни Олександр Торгашов та Дмитро Раюшкін. Рідних цих солдат поки що розшукати не вдалось.
А скільки ще таємниць зберігає наша земля, де йшли неймовірно важкі, затяжні бої за наше місто, що тривали 127 днів і ночей! Втрати були надзвичайно великими. Тільки 6 липня радянські війська ввійшли у Ковель, хоча ще 2 тижні тривали бої. І не можна не згадати повоєнну газету "Радянську Волинь", яка у ті дні писала:
"В Краматорську і Полтаві збереглися лише околиці міст. На Хрещатику уціліли стіни. А тут нема нічого: ні провислих стін, ні околиць. Замість будинків лежать гори цегли і скручені листи заліза. Замість будинків – бліндажі, рови, доти. Замість дерев – пеньки і чорні попелища. І це був Ковель, це були знищені, спалені навколишні села…".
На траурну церемонію в урочищі "Мар'їне" зібрались представники районної влади, керівництво Ковельської і Люблинецької громад, представники військкомату, військові, ветерани, духовенство, члени пошукового загону "Відродження", члени клубу історичних реконструкцій "Вертикаль", жителі навколишніх сіл, щоб віддати шану тим, хто поліг в боях з Ковельщину.
На скорботному мітингу виступили: Ольга Черен – голова Ковельської РДА, Андрій Броїло – заступник голови райради, Наталія Сіховська – голова Люблинецької громади, Геннадій Гулько – голова обласної організації ветеранів, Вадим Дорофеєнко – керівник пошукового загону "Відродження".
Відслужив панахиду за упокій полеглих воїнів та освятив могили о. Василь.
Щира подяка – старшому благочинному Ковельської округи протоієрею Володимиру Ровінському, його священникам, які чимало старань доклали і надали посильну допомогу, щоб провести перезахоронення воїнів Другої світової війни, як належить. І не тільки в той день. Вони постійно доглядають могили, відправляють поминальні панахиди у визначені дні, вчать нас берегти історичне минуле України, нашого народу, бо жива пам'ять не старіє, не тьмяніє.
Квіти пам'яті, шани лягли – на кожну солдатську могилу.
...А над лісовою скорботною тишею жалібно плакала солдатська пісня у виконанні хору ветеранів "Червона калина" Голобського будинку мистецтв "А мати ходить на курган, синів ще досі виглядає…"
Валентина СІЧКАР, голова районної ветеранської організації.
НА СВІТЛИНАХ: під час траурної церемонії в урочищі "Мар'їне".
Фото Сергія Данилюка.
Залишити коментар