Доброго дня, шановні працівники газети "Вісті Ковельщини"! Газети, що завдяки Вам, професійним і талановитим журналістам, з кожним новим випуском стає все цікавішою і привабливішою!
Дякуючи Вам за постійну співпрацю, радію з того, що маю змогу поділитися з Вами ще однією доброю новиною з життя нашої шкільної літстудії "Пурпурові вітрила", вихованки якої - Едіта Гнатюк, учениця 7-А класу, та Анастасія Дем’янчук, учениця 6-А класу, – зайняли ІІІ місце в обласному літературному конкурсі "Юні літератори Волині", а Яна Буряк, учениця 9-А класу, стала його лауреатом.
Пропоную Вам для друку на сторінці "Джерело натхнення" їхні конкурсні роботи і маю надію, що творчі доробки моїх талановитих конкурсанток, оригінальні й по-своєму захопливі, сподобаються і дорослим, і юним читачам Вашої газети, яка нещодавно значно розширила свою "географію".
учитель зарубіжної літератури та основ християнської етики ОНЗ "Люблинецька ЗОШ І-ІІІ ступенів", керівник шкільної літстудії "Пурпурові вітрила".
Доброго дня, шановні працівники газети "Вісті Ковельщини"! Газети, що завдяки Вам, професійним і талановитим журналістам, з кожним новим випуском стає все цікавішою і привабливішою!
Дякуючи Вам за постійну співпрацю, радію з того, що маю змогу поділитися з Вами ще однією доброю новиною з життя нашої шкільної літстудії "Пурпурові вітрила", вихованки якої - Едіта Гнатюк, учениця 7-А класу, та Анастасія Дем’янчук, учениця 6-А класу, – зайняли ІІІ місце в обласному літературному конкурсі "Юні літератори Волині", а Яна Буряк, учениця 9-А класу, стала його лауреатом.
Пропоную Вам для друку на сторінці "Джерело натхнення" їхні конкурсні роботи і маю надію, що творчі доробки моїх талановитих конкурсанток, оригінальні й по-своєму захопливі, сподобаються і дорослим, і юним читачам Вашої газети, яка нещодавно значно розширила свою "географію".
Теплий літній вечір поволі огортав землю, розімлілу за день. Оленка, дівчинка тринадцяти років, середнього зросту, з довгим русявим волоссям та гарними зеленими очима, які завжди впевнено дивилися вперед, полола від зілля квітник.
Вона дуже любила квіти, яких у неї було багато: флокси, маки, іриски, троянди, мальви, папороть… Але все ж таки особливе місце займали лілії, надзвичайно ніжні й тендітні квіти, що пахнуть чимось незвичним і незбагненним. Їхній духмяний аромат і словами не описати!..
Насолоджуючись красою квітів, дівчинка якраз роздивлялася бджілку, яка сиділа на кульбабці та, мабуть, смакувала солодким нектаром. Але раптом почувся знайомий голос.
– Оленко! Оленко! – хтось гукав.
Дівчинка відразу виринула зі своїх думок:
– Що?.. О, це ти, Андрію! Привіт!
– Привіт, привіт... – дещо невпевнено проговорив хлопець. – Я ось що хотів сказати… Тут таке діло: ми завтра хочемо сходити до лісу.
– То йдіть! Мені що до цього?
– Та ж ми хотіли, аби й ти з нами пішла.
– У мене на завтра є запланована робота, – почала відмовлятися Оленка.
– Ой, робота й почекати може, потім зробиш, – наполегливо вмовляв Андрій.
Але дівчинка не хотіла йти в ліс, бо у неї реально були інші плани.
– Ну, як знаєш, – спроквола мовив хлопець. – А з нами Катя піти хоче, – додав він через хвильку.
І тут Оленка відразу передумала: якщо йде її найкраща подруга, то сумно чи нудно не буде.
Катя – вища за неї зростом, бо старша на рік. Довге чорняве волосся спадало дівчинці на плечі, а великі чорні очі захоплювали своєю загадковістю. Багато хто не любив її погляд, бо коли на когось дивилася, то їм здавалося, що вона бачить їх наскрізь і заглядає просто в душу…
– Але чому про похід в ліс мені розповів Андрій, а не Катя? – подумала раптом Оленка. – Не знаю, не знаю… Це якось дивно, але нічого... Не буду на цьому зациклюватися.
І, замислена, вголос – Андрієві:
– Я піду, тільки у мами відпрошусь. І домовлюся з Катею.
– Добре, – задоволено посміхнувся Андрій. – Ми з Миколкою будемо чекати вас завтра на узліссі близько 11 години.
– Гаразд, домовилися!
Наступного дня до Оленки прийшла Катя. Дівчатка, перемовляючись, збиралися в ліс, і тут Катя заявила:
– А, може, нікуди не підемо?
– Чому ж це? – неабияк здивувалася подруга.
– У мене погане передчуття, – тихо, але стривожено мовила Катя.
– Та ну тебе, з твоїми передчуттями! Не придумуй! – відповіла їй Оленка. – Тим більше, я вже зібрала сумку.
– Можливо, й так. Я завжди така застережлива.
– Та знаю, знаю! Але я так довго маму й тата впрошувала! І не йти?
– Що ж, добре, я вже зрозуміла, – з якимось невимовним смутком погодилась Катя. – Ходімо тоді...
Хлопці зустріли дівчат біля великого дерева на узліссі, й вони всі разом пішли в ліс.
Була спекотна днина. Сонце пекло безжалісно, як і комарі та оводи, яких гаряче небесне світило не лякало. Через шум вітру не чутно було, як вони підлітають та впиваються в шкіру. Час від часу раптово зривалися пориви такого сильного теплого вітру, що й маленьких, тендітних комарів зносило. Та навіть це їх не зупиняло. Виявляється, комахи дуже наполегливі у досягненні своєї цілі, тому раз по раз діти зойкали, били себе долонями по ногах і руках, намагаючись їх відігнати. Від спраги друзі не страждали, бо взяли вдосталь води.
Але тут Оленка не витримала:
– Слухайте, хлопці! Я, звісно, все розумію, але навіщо йти так далеко?
– Чесне слово, – підтримала її Катя, – ніби не можна було зупинитися десь на початку лісу. Так ні: ми кудись сунемось, і я навіть не знаю, куди!
Дівчатка й справді розсердилися, бо йдуть уже невідомо скільки, втомилися, та ще «краще», що навіть не знають, куди йдуть. А ті вреднючі хлопчиська нічого не кажуть…
– Ой, дівчата, що ви починаєте? Ми вас до озера ведемо.
– А ще далеко? – тихим голосом запитала змучена Катя.
– Ні, недалеко, – заспокоїв її Миколка.
– Не дуйся, Катюшо, ми майже дійшли, – мовив Андрій.
– Нарешті, – з полегшенням скрикнула Оленка, коли побачила блакитне плесо.
– А ви все бубніли, куди ми вас ведемо, і пішло-поїхало, – якось зверхньо сказав Миколка.
Але Катя вже не звертала на його мову увагу, із захватом дивлячись на озеро, яке мерехтіло попереду, переливаючись якоюсь особливою блакиттю.
– А тут і справді дуже гарно! До речі, спекотно не один день, тож можна скупатися в озері. Воно, здається, чисте.
– О, так, – підтримала її Оленка і радісно посміхнулася.
– А де постелимо покривало? – запитали хлопці.
– Давайте, можливо, ближче до води? – через хвильку запропонувала Оленка.
Андрій засміявся:
– Отакої! Думала ти, певне, недовго. Та тебе за п’ять хвилин комарі геть з’їдять!
– Підтримуємо, – водночас промовили Катя і Миколка.
– Та добре, добре! Я вже зрозуміла, що не подумала. Так де ж все-таки постелимо покривало?
– Давайте краще тут, – показав рукою між деревами Андрій. – Ходіть усі мерщій сюди, – гукнув він, пройшовши між двома деревами, що були неймовірно схожими на римську цифру п’ять.
У Каті миттю пішов холод по всьому тілу: відчула щось не те, але нікому не сказала. Вона навіть почала розкладати речі, коли раптом від сонячного, гарного дня не лишилося нічого.
– Боже милий! Що з небом? Гляньте вгору! – перелякано крикнула Оленка.
– Що сталося з погодою? Подивіться, ми в колі дерев! – прокричав і Андрій, збліднувши.
– Ми в колі не просто дерев! Ці дерева означають римські цифри! – тепер Катя зрозуміла, що за погане передчуття було в неї.
– Дивіться: I, II, III, IV, V, VI, VII, VIII, IX, X, XI, XII! – рахував, заїкаючись, Миколка, показуючи на цифри-дерева точної форми.
– Це годинник!!! – прокричали в один голос діти.
– Боже милий, а де ж поділося озеро? Де озеро? – питав наче у всього світу Андрій, наляканий до смерті, немов заєць, що побачив мисливця.
Миколку мучила думка, що це вони, хлопці, винні у всьому, що з ними трапилося, адже це він з Андрієм наполіг на тому, аби зупинитися між деревами і взагалі піти в ліс. Тому вирішив підбадьорити друзів:
– Та не хвилюйтеся ви так, виберемося ми звідси!
Але це нікого не підбадьорило.
– Ха-ха-ха! Дуже смішно, – саркастично відказала Оленка.
– Так, досить стояти, мов завмерлі, – рішуче мовила Катя. – Моя інтуїція підказує, що якщо ми підемо по колу, тобто – за годинниковою стрілкою, то потрапимо у майбутнє, а…
– Ага, – в’їдливо перервав її мову Андрій. – А якщо підемо проти годинникової стрілки, то – у минуле? Ха-ха-ха, мені здається, що ти фентезі перечитала і дуже-дуже помиляєшся!
Андрій вчився поганенько і до книжок ставився скептично, бо не читав їх. Катю це зачепило настільки, наче її назвали божевільною, але вона стримала свій гнів:
– Так, я згодна, ми дуже-дуже помилилися. І це тому, що послухали тебе й пішли з тобою в ліс! Якщо ти такий розумний та насмілився кинути мені виклик, то на тобі…
І вона без остраху рушила проти годинникової стрілки й миттю зникла.
– Ні-і-і-і! – закричав, плачучи, Андрій. – Ні, моя Катюшо!..
Він уже намірився бігти за нею, але Миколка його стримав. Оленка ж плакала так, що здавалося, ніби весь світ плакав разом з нею.
– Чому, чому, ну чому ми пішли з вами? – раз по раз схлипувала вона. – Нічого цього не сталося б, якби я тоді сказала «ні» та нікуди не пішла б. Тоді й Катя не пішла б… Це все через мене, – розмазуючи по щоках сльози, не вгавала дівчинка.
Хлопці не знали, що й казати.
– Але в нас є шанс, – вигукнув з радісною усмішкою, яка зараз була зовсім недоречна, Миколка, – в нас є шанс! Так як вийти в теперішнє ми звідси не можемо, то в нас є лише два варіанти: або – в майбутнє, або – в минуле. Але в минуле, мені здається, якщо й потрапимо, то не факт, що в ту ж епоху, що й Катя.
– Ми потрапимо в майбутнє, зустрінемося із самими собою, якщо ми там будемо. І, можливо, нам допоможуть знайти Катю та вибратися самим, – мало не співав радісний Андрій.
В Оленчиних очах блиснула надія:
– Тоді швидше ходімо!
Діти взялися за руки й пішли в небуття…
…Тим часом, Катя лежала непритомна. Вона наче з неба падала, дуже вже забилася. Опритомнівши, застогнала:
– Ой-ой-ой, як усе болить! Де ж це я?
Озирнувшись навколо себе, дівчинка побачила, що знаходиться на тому ж самому місці, де була разом з друзями, тому вирішила йти в напрямку, звідки вони прийшли, адже думала, що нічого не трапилося, що вона в своєму світі. Хотіла стати на ноги, але, як виявилося, – ще й ногу підвернула.
– Але ж я і везуча, – мало не плачучи, мовила Катя і помаленьку, накульгуючи, рушила.
Дівчинка, пересилюючи біль у нозі, йшла дуже довго і невдовзі побачила чийсь город, на якому заклопотана жінка щось сіяла. Побачивши її, Катя дуже зраділа і, слабким голосом попросивши допомогти, впала.
Коли опритомніла, побачила перед собою жінку, приблизно років сорока, одягнену в лляну сорочку, темну широку спідницю і зеленкувату жилетку, а на голові в неї була зав’язана хустина. І тоді дівчинка підсвідомо зрозуміла, що потрапила якраз у минуле, у XIX століття, мабуть.
– О, нарешті прокинулася, – мовила радісно жінка українською мовою, рідною для Катрусі.
– Де ж це я? – кволим голосом запитала дівчинка.
– Та у Радинівці ти! Тільки от звідки така взялася? Бо ж одягнута так непристойно, як хлопчисько, мов синок якогось пана. Це просто жах! На, одягнися в тутешній одяг.
Катя подякувала і, тримаючи в руках, розглядала незвичне для неї вбрання.
– Що ж, розповідай, звідки ти тут, як звати? – запитувала нетерпляче, з великою цікавістю жінка.
– Катею мене звати, а от звідки я тут – не пам’ятаю…
Звісно, дівчинка добре все пам’ятала, але якби розповіла своїй рятівниці про сучасне їй життя, досягнення світу, то ця жінка точно посивіла б…
– Видно, ти надто сильно головою вдарилася, – засміялася жінка. – Мене Ольгою звати.
– Дуже приємно, тітонько Олю.
– І мені, Катрусю! Ти ще трішки полежи й уставай, одягайся. Треба ж щось і поїсти. Їжа не панська, звичайно, але хоч щось, – голодною не будеш.
Через кілька хвилин Катя встала й, одягнувшись, роздивлялася хату. Хатина – невелика, з піччю, від якої йшов духмяний аромат свіжоспеченого хліба. Дерев’яні столи, лави… Та найбільше Катю вразило те, що скрізь висіли, прикрашаючи дім, вишиті прекрасними візерунками рушники.
– Тітка Оля, без сумніву, – справжня господиня! – подумала дівчинка.
Вона вийшла надвір, де різнобарв’ям буяла весна. Побачивши тітоньку, запитала у неї, який сьогодні день і рік.
– 1841 чи 1842… – відповіла та.
Катя не могла відійти від шоку.
…Андрій, Оленка та Миколка опам’яталися теж у лісі, але, пройшовши трохи, побачили височезні багатоповерхівки. До однієї великої будівлі чудернацької форми вела червона доріжка, на якій було багато людей, зокрема, й фотографів і журналістів, котрі дуже хотіли взяти в когось інтерв’ю чи хоча б сфотографувати. Діти непомітно пройшли поміж ними та побачили двох молодих чоловіків та вродливу жінку, що стояли на сцені.
– Боже милий, гляньте! Та це ж викапаний Андрій! І родимка на лобі, як у тебе! Це ти! – ледь стримавшись, щоб не крикнути, впівголоса сказала Оленка, штурхаючи Андрія та Миколку.
– А це – я! – мовив здивований і не менш задоволений Миколка. – Правда, дуже схожий на мене?
– Так! – в один голос ніби проспівали Андрій та Оленка.
– І Катя! Це вона, вона! – знову стиха заголосила дівчинка.
– Так, вона! Значить, ми її… Ми її врятуємо! – весь засяяв від щастя Андрій.
– Лише мене тут немає, – спохмурніла Оленка.
Та тут почалася промова. Йшлося про те, що двоє відомих лікарів-бізнесменів придумали дещо надзвичайно дивовижне… На сцену тим часом вийшла красива дівчина, у котрої, за її словами, була вроджена вада: ноги не ходили. Тож вона довгий час пересувалася в інвалідному візку і тому дуже страждала. Але ці лікарі винайшли від недуги ліки: їй у голову вшили спеціальний чіп, і завдяки йому вона вперше, вперше в своєму житті пішла власними ногами!
Після цього виступу шоковані друзі наважилися зустрітися з самими собою. Щойно діти переступили поріг офісу, почули привітне:
– А ми вас чекали.
– Справді?!
– Так, адже рівно 15 років тому ми стояли на вашому місці, – озвалася доросла Катя, усміхнувшись. – Ну, окрім мене…
– То якщо ви тут, як же вибралися тоді звідси? – запитав Миколка.
– Та все дуже просто! Йдіть туди, звідки прийшли, та лягайте спати. Але думками летіть додому, – інструктувала Катерина.
– А де ж Оленка? – запитав стривожено Миколка, прочитавши німе запитання в очах дівчинки.
– Олени тут немає, тому що вона вже давним-давно живе в Америці, – розповів дорослий Микола.
– А як же Катя? – занепокоївся Андрій.
– Катя?! А Катя – розумниця! Книжки читає – здогадається, – весело підморгнувши, відповів йому його дорослий двійник.
Оленка побачила обручки в дорослих Андрія та Каті й дуже здивувалася, але змовчала.
– Думаємо, хлопці й дівчата, вам сподобалося таке майбутнє. У вас ще є час виправитися, аби воно було саме таким. Тому старанно вчіться, читайте книги, змінюйтеся лише на краще та наполегливо йдіть до своєї мети! А тепер – біжіть!
Діти так і зробили. А коли прокинулися, то побачили знайоме лісове озеро, але ніяких дерев-цифр не було. І взагалі – пройшло всього лише п’ять хвилин. Погода була сонячною, і все на світі наче знову ожило…
Влітку діти призабули цей випадок. А коли прийшли у вересні в школу, то побачили нову однокласницю. Гарну, добру, чуйну дівчинку на візочку, з якою вони потоваришували і яку через якийсь десяток років вилікують…
Едіта Гнатюк, учениця 7-А класу ОНЗ «Люблинецька ЗОШ І-ІІІ ступенів», вихованка шкільної літстудії «Пурпурові вітрила».
Залишити коментар