Червона калина –
це краса і врода нашої країни, нашого народу
Червона калина – це краса і врода нашої країни, нашого народу
Коли відступають хвороби
Калина може позитивно впливати на всі ділянки людського організму, включаючи імунну, судинну, статеву і травну системи.
1. З метою профілактики гіпертоніки можуть заварювати настій:
- розтерти в ступі 5 ложок калини і залити їх окропом (3 склянки). Після чого залишити на 4 години. Приймати слід 2-3 рази на добу по півсклянки.
2. Лікувати застуду можна, якщо заварити в термосі напій з квітів калини (1 ст. л) і склянка окропу.
3. При стійкому кашлі готують чай з ягід рослини:
- ягоди калини (ст. ложка) заливають окропом (1 стакан) і настоюють 2 години в термосі. П'ють разом з медом не менше трьох разів на день.
4. Квіти калини можна використовувати при зниженій кислотності з гастритом:
- суцвіття (ст. ложка) заливають окропом (один стакан) і витримують півгодини. Або ж дають постояти 3 хвилини на водяній бані. Відвар проціджують і приймають по столовій ложці 3 рази на добу.
5. Допомагає калиновий відвар і при менструальних болях. Щоб його приготувати, використовують суху кору (10 г) і склянку окропу. Все це потрібно витримати на водяній бані 30 хвилин. Відвар виходить концентрований, тому перед застосуванням його розбавляють водою. Вживають по столовій ложці три рази на добу. Можна замінити кору плодами, не змінюючи дозування.
6. Знайшла калина застосування і в косметології. Її квітки наділяють шкіру тонусом і пружністю. Ягоди здатні допомогти прибрати прищі і зморшки.
7. Щоб шкіра не втрачала пружності, беруть жменю калинових квіток і заливають окропом (1 склянка). Після чого настоюють 20 хвилин і протирають обличчя. Даний лосьйон можна заморозити в кубики льоду і замість вмивання використовувати вранці.
8. Прекрасним відбілюючим засобом може стати свіжовичавлений сік калинових ягід. З метою очищення шкіри ним протирають обличчя, тим самим забираючи запалення, вугрі, фурункули.
9. Калинова маска зміцнює волосся. Для цього сік ягід розбавляють з червоним вином (беруть по 2 ст. ложки) і додають ст. ложку рисової або оливкової олії. Отриману суміш наносять на волосся за 30-40 хвилин перед миттям голови.
Корисні властивості калини
Цінність калини зумовлена насиченим вітамінно-мінеральним складом, який зберігається навіть з переробленої ягоди. Її використовують не тільки в кулінарії – для приготування десертів і різних консервів на зиму, – але й в народній медицині. Поряд з плодами в лікувальних рецептах затребувані інші частини рослини – кора, листя, суцвіття. З них роблять відвари, настої для вживання всередину і застосування зовнішньо.
Ягоди в лікувальних і профілактичних цілях вживають переважно в свіжому або перетертому вигляді, з додаванням цукру або меду. Користь червоної калини полягає в наступному:
- нормалізує серцеву діяльність;
- заспокоює;
- благотворно впливає на судини, запобігаючи інфарктам та інсультам;
- позбавляє від безсоння;
- зміцнює імунітет;
- очищає кишечник від шлаків і токсинів;
- налагоджує роботу шлунково-кишкового тракту;
- тонізує і заряджає енергією.
Перекручена ягода з цукром або медом допомагає при простудних захворюваннях, а також: знижує артеріальний тиск, знімає судинні спазми, сприяє відходженню мокротиння при кашлі, знімає запалення горла. Не менш дієва калина при різних патологіях печінки і підшлункової залози. Калиново-медовий сік ефективний, як профілактичний засіб від онкології.
Протипоказана червона калина при вагітності, гіпотонії, високій кислотності шлунка і захворюваннях крові.
Магія калини
Калина – начебто звичайна рослина, яка росте в лісах, у багатьох городах, садах або на присадибних ділянках. Однак слов'яни ставилися до калини з особливою повагою. Травниці дбайливо збирали її, зберігали, виготовляли настоянки і зілля. Взагалі, калина вважається рослиною магів і чаклунів.
Вживання плодів цієї рослини, або зілля, яке з нього виготовляється, можуть дати надзвичайну ясність розуму, раптове осяяння, розуміння вирішення проблеми, а також знайти відповіді на запитання.
Калина діє подібно блискавки Бога Перуна – потужним ударом вганяючи в людину потрібні Велесові знання і мудрість. Маги використовують спеціальні намиста, які робляться з гілочки калини, розрізаної на частини і нанизані на нитку. Такі намиста надягають під час магічних сеансів. Намисто з калини здатне дати людині ясновидіння, яснослухання і розуміння того, що відбувається в даний момент. Крім того, такі калинові намиста можуть носити ті, хто мріє стати ясновидцем і бачити те, чого не бачать інші.
Намисто з калини в давнину носили не тільки люди, близькі до чаклунства, а й ті, хто просто хотів відлякати від себе злі сили, недобрих людей, лихо, а також побоюються отруєння. Як амулет вони можуть допомогти і гравцям бути постійно у виграші.
Шматочки кореня калини можуть допомогти згладити проблеми і знайти те, що хочеш, наприклад, якусь річ, потрібну людину або навіть хорошу роботу. Для того, щоб шматочок кореня почав діяти, його потрібно покласти в посудину, який наповнений спиртним напоєм, найкраще домашнім пивом або медовухою. Коли потрібна сила або допомога, потрібно витягнути корінь і натерти ним руки, або взяти з собою в кишені, гаманець або покласти в інше місце, залежно від ситуації.
Рецепти на будні і свята
З калини можна приготувати безліч смачних страв, але частіше роблять стандартні заготовки на зиму – варення, джеми, пастилу, сік, кисіль. Подібні десерти стануть вагомою підмогою в холодний період, коли організм особливо потребує вітамінної підтримки. Таких рецептів безліч і всі вони прості у виконанні. Тому варто розглянути незвичайні варіанти.
Щоб ягоди не гірчили рекомендується збір починати після перших заморозків або помістити урожай на годину в морозилку. Тоді калина набуває приємну солодкість в смаку.
Кава з ягідних кісточок
Оскільки в калині всі складові приносять користь, то кісточки не є винятком. З них можна зробити не тільки відвар, який допомагає зупинити діарею і усунути будь-які розлади травлення. В переробленому стані це стане корисною альтернативою звичайної кави. Випивши чашку цього чудодійного напою, ви відразу відчуєте приплив бадьорості і підняття настрою. Також він благотворно впливає на обмінні процеси, стабілізує тиск, і виводить з шлунка шкідливі речовини.
Рецепт приготування калинової кави:
1. Попередньо просушене насіння засипають в розпечену сковороду. Постійно помішуючи, його обсмажують до золотистого вигляду.
2. Після його охолодження, перемелюють в кавомолці і зсипають в скляну банку або іншу тару, а тоді герметично закривають кришкою.
3. Заварюють ягідну каву в окропі – 1 ч. ложка на склянку окропу. Потім прикривають і чекають близько 5 хвилин.
Зберігається такий порошок в сухому і темному місці досить тривалий період.
Залишити коментар