Коронавірус: це варто знати
Як “відновитися” після хвороби
Коронавірус: це варто знати
Як “відновитися” після хвороби
Коронавірус не проходить безслідно, і радісний момент отримання на руки негативного результату ПЛР-тесту – половина подоланого шляху.
Хоча загалом недуга має різний перебіг: від безсимптомних форм до ушпиталення та реанімації. А на те, чи захворіє людина, чи ні, впливають певні фактори: отримання дози вірусу та рівень захисту організму –стан місцевого (слизові оболонки) та загального імунітету (забезпечується оптимальним функціонуванням всіх систем організму, включаючи нервову систему).
Але лікарі кажуть, що в будь-якому разі після цього захворювання необхідна реабілітація.
Легені, серце, судини, печінка і кишківник – це органи, які за даними лікарів найчастіше вражає covid-19. Та найбільше після хвороби страждає нервова система. За дослідженнями американських вчених протягом понад семи місяців після зараження можуть виникати порушення пам’яті, втома та депресія. Аби прийти в норму, медики радять розв’язувати кросворди, вчити вірші та складати пазли.
А от як повернути нюх після коронавірусу? Відповідь на це питання знайшли науковці з університету Східної Англії. Вони випробували краплі для носа з вітаміном А. У результаті дослідження вчені з’ясували, що ретинол чи вітамін А забезпечує антиоксидантний захист організму і сприяє боротьбі з аносмією (втратою нюху).
Британські науковці з’ясували й те, що прискорити одужання можна за допомогою харчування. Вони склали відповідне меню, в якому мають бути чорна смородина, броколі, апельсини, варені яйця. Також треба регулярно приймати вітаміни групи В.
Та й загалом потрібно правильно і регулярно харчуватися. Краще взагалі відмовитися або хоча б менше вживати цукру, глютену, смажених та копчених продуктів, жирного та червоного м’яса.
За час пандемії змінилися рекомендації лікарів і щодо фізичної реабілітації. Якщо раніше вони радили починати займатися спортом майже відразу після одужання, то тепер все інакше: навіть у професійних спортсменів хвороба нерідко вражає серце, нирки і спричиняє утворення тромбів. Нині відновлювати фізичну активність медики пропонують після отримання негативного ПЛР-тесту (і це за умови легкого перебігу інфекції), за місяць – у випадках середньої тяжкості, у разі підключення до апарату ШВЛ починати робити вправи варто не раніше, ніж за півроку після одужання.
Іспанські дослідники довели, що covid-19 – сезонна інфекція, подібна до грипу. Її поширення залежить від температури і вологості повітря. А тому заходи профілактики та реабілітації після зараження мають бути схожими.
Реабілітація після коронавірусу – це детоксифікація, управління запаленням, контроль харчування, водного балансу та сну (відновлення нервової системи). Отож, пийте багато води. Адже за детоксифікацію в організмі відповідають нирки, печінка, кишківник, легені та шкіра. Кожен із цих організмів просить води, щоб ефективно працювати – токсини повинні розчинитися у воді, інакше вони не вийдуть з організму.
Потрібно висипатися. Сон відновлює як нормальну роботу постраждалого від covid-19 головного мозку, так і інших систем. Під час сну включаються ефективні механізм детоксифікації, зниження запалення та регенерації.
Слід залишити шкідливі звички. Наприклад, алкоголь є найсильнішим токсином та провокатором запалення. Негативно впливає на стан травної системи, погіршує живлення органів.
І менше нервуйте. Негативні емоції призводять до викиду в кров абсолютно конкретних нейромедіаторів та гормонів (кортизол, адреналін, норадреналін), котрі провокують запалення, погіршують засвоєння організмом корисних речовин та порушують процес виведення токсинів.
Валентина ОЛІЩУК.
Як зберегти психічне здоров’я?
Не перший рік весь світ живе в умовах нової реальності, коли пандемія COVID-19 вплинула на всі сфери суспільного життя. Вона також впливає і на тих, хто не хворів на COVID-19.
Втома від карантину, втрата рідних та друзів, зміна формату роботи, поширення фейків та негативно забарвленої інформації чинять вплив на психічний стан людей. Реакція на пандемію COVID-19 з боку психічної системи людини є цілком нормальною.
До наслідків впливу пандемії на людину відносять депресію, тривожність, безсоння, психічні розлади, невпевненість, фрустрацію, страх.
Психологічні реакції на пандемію можуть відрізнятись, залежно від тих наслідків, які COVID-19 спричинив для конкретної людини.
Найбільш поширеними є неконтрольований страх, тривожність, розчарування, нудьга та самотність.
Неконтрольований страх – одна із найбільш поширених реакцій на пандемію. Кілька досліджень вже свідчать, що ті люди, хто переніс коронавірус, можуть мати постійний страх за своє здоров’я, страх інфікувати інших, зокрема членів родини. Ті, хто вже перехворів, більш вразливі до прояву страху та занепокоєння навіть через кілька місяців після хвороби. Деякі дослідження також говорять, що особливо йдеться про жінок, які мають дітей та переживають за їхнє життя.
Підвищена тривожність, зокрема, через карантин може спричинити відчуття невпевненості у майбутньому, страх перед іншими інфекціями, подальшу депресію та посттравматичний стрес.
Розчарування, нудьга та самотність. Соціальна ізоляція та фрустрація пов’язані із карантином, зменшенням соціальних контактів та втратою щоденних звичок. Це все може стати причиною поганого фізичного та психічного благополуччя людини. Доведено, що тривалі періоди соціальної ізоляції та самотність можуть стати також причиною депресії, суїцидальної поведінки та мати негативні наслідки для психічного благополуччя. Водночас, це не вичерпний перелік реакцій на пандемію, а лише найбільш поширені стани та реакції.
Всесвітня організація охорони здоров’я надає низку рекомендацій для піклування про психічне здоров’я:
– Користуйтесь порадами офіційних органів влади. Слідкуйте за надійними джерелами інформації. Це можуть бути офіційні канали МОЗ (Telegram/Facebook чи сайт) або місцевих органів влади.
– Не полишайте щоденні заняття та справи. Йдеться про дотримання розпорядку дня або створення нового: лягайте та прокидайтесь в однаковий час, дотримуйтесь особистої гігієни, їжте здорову їжу, займайтесь спортом, знайдіть час на відпочинок та хобі.
– Мінімізуйте споживання кількості новин. Спробуйте зменшити кількість переглядів та прочитань новин, які викликають у вас тривогу. Шукайте найновішу інформацію один-два рази на день, якщо потрібно.
– Якщо не маєте змоги підтримувати соціальні контакти в умовах карантину, регулярно зв’язуйтесь із родичами та друзями по телефону чи в онлайн-каналах.
– Не вживайте алкоголь і наркотики. Пам’ятайте, безпечної дози не існує, а алкоголь та наркотики не є способом боротьби із нудьгою та страхом. Так само вони не можуть захистити вас від вірусу, а навпаки можуть лише погіршити результати лікування, якщо ви раптом інфікуєтесь.
– Зверніть увагу на те, скільки часу проводите перед екраном гаджетів щодня. Переконайтесь, що робите регулярні перерви.
– Не присвячуйте багато часу відеоіграм. Дотримуйтесь балансу із онлайн та офлайн-розвагами.
– Використовуйте соцмережі для отримання позитивних новин. Повідомляйте про дезінформацію, якщо раптом десь її бачите.
– Допомагайте іншим. До прикладу, якщо ви можете допомогти літнім людям купити продукти, щоб не наражати їх на ризик інфікуватись, зробіть це.
– Будьте добрим, не дискримінуйте людей через свої страхи щодо поширення COVID-19. Також не дискримінуйте медиків, їм зараз якомога більше потрібні наша подяка та вдячність.
З повагою – пресслужба Міністерства охорони здоров'я.
Залишити коментар