Заключним акордом святкування 150-річчя від дня народження Лесі Українки та паралельно –всеукраїнської акції Держлісагентства «Створимо ліси разом» на Волині стало відкриття виставки живопису «Лесиним шляхом» та посадка дванадцяти яблунь, груш і туй у музеї-садибі Лесі Українки у с. Колодяжному.
Це місце вибрано не випадково. Тут розпочинала свій життєвий шлях Леся Українка, готувалася до друку її перша збірка поезій та було написано багато поетичних творів, які увійшли до скарбниці української та світової літератур. А її крилаті фрази: «За правду, браття, єднаймось щиро» або ж: «Хто визволиться сам, той вільний буде, хто визволить кого, в неволю візьме» і багато інших вже стали гаслами, не втративши своєї актуальності до сьогодні.
Цей рік є роком Лесі Українки. Тому з ініціативи Волинського обласного відділення Українського Фонду культури спільно з ДП «Ковельське лісове господарство» в Колодяжненському літературно-меморіальному музеї Лесі Українки 26 листопада ц. р. відбулось відкриття виставки творів живопису малярів України з тематикою візуалізації творчості генія літературної думки.
«Лесиним шляхом» – так назвали цю виставку як і попередню, що експонувалася у галереї Волинської обласної ради весною цього року. Адже під час відкриття відбулася презентація каталогу виставки в облраді, який вийшов друком у видавництві «Редакція газети «Доля». Презентував каталог цих виставок голова Волинського обласного відділення Українського фонду культури Геннадій Сарапін.
В рамках державної програми «Зелена країна» та програми Волинського ОУЛМГ «Створимо ліси разом» Ковельське державне підприємство ДП «Ковельське ЛГ» підготувало до посадки 6 декоративних туй та шість фруктових дерев.
Разом з директором «Ковельського лісового господарства» Віктором Данилюком на відкриття виставки були запрошені голова Ковельської районної державної адміністрації Ольга Черен, голова Ковельської районної ради В’ячеслав Шворак, Колодяжненський сільський голова Віталій Кашик, голова Ковельської філії «Союзу Українок», голова громадської ради при Ковельському міському голові Лілія Єгорова та інші. Відкрив виставку Геннадій Сарапін, який акцентував увагу присутніх на творах живопису, які символічно перегукуються з мотивами і візуалізують образність драми-феєрії «Лісова пісня» члена НСХУ Світлани Костукевич, Світлани Орловської.
Також були представлені роботи Народного художника України Валентина Колосова, Євгена Панагайби, Валентина Віднікевича, Івана Бойко, Геннадія Сарапіна, Володимира Шандиби, Сергія Носка, Сергія Ліпича, Людмили Бірук, Сергія Максимчука, Федора Матейчука. Окрасою виставки стала знакова картина Василя Королюка – портрет Лесі Українки (у зрілому віці).
На відкритті виставки та під час самої акції присутні висловили свої думки щодо творчості Лесі Українки і того, як вона зуміла своїми творами привернути увагу митців до переосмислення їх, але вже – у живопису, піснях, музиці. Окрасою цього мистецько-природничого заходу став виступ юної скрипальки, учениці класу скрипки Ковельської школи мистецтв, Вероніки Чабан (викладач Алла Завірюха).
Директор музею-садиби Лесі Українки Ольга Бойко зазначила, що саме подібні мистецькі заходи наповнюють музей життям, що не втрачається зв’язок з тогочасною передовою інтелектуальною думкою, яка своєї актуальністю наповнює простір творчістю. Заслужений працівник культури України, науковий співробітник музею-садиби Самійла Підгірського Іван Сидорук розповів про співзвучні події і головне про те, що час плине, а внутрішня культурно-політична ситуація аж ніяк не змінилася, що і досі воюємо проти того самого ворога, що і тоді – російської імперії.
На завершення виступів куратор виставки Геннадій Сарапін зробив алегоричне порівняння, назвавши «дядьком Левом» директора ДП «Ковельське ЛГ» Віктора Данилюка, а «Мавкою» –інженера лісових культур цього підприємства Марійку Марощук. Згодом всі присутні учасники заходу долучилися до акції, висадивши саджанці фруктових дерев у садку, на подвір’ї біля «сірого» і «білого» будиночків та туй – у парку біля музею-садиби. Долучились до садіння дерев члени Ковельської філії «Союзу Українок» Наталія Козоріз, Олена Місюра, Людмила Лимар. А у молодої музики Вероніки – це перший в житті саджанець, символічно висаджений саме в садибі Лесі Українки. Можливо, ця знаковість не випадкова.
Світлана СЛОБОДЯНЮК.
Залишити коментар