В Україні близько 11 мільйонів громадян отримують від держави пенсійні виплати за віком та інших причин. При цьому половині одержувачів пенсії держава платить менш, ніж три тисячі гривень на місяць.
Серед питань, які порушують люди, звертаючись до нашої газети, чимало таких, що стосуються пенсійного забезпечення. До уваги відповіді на найпоширеніші запитання читачів "Вістей Ковельщини".
Від чого залежить розмір пенсії за віком?
За новими правилами, призначення пенсії за віком визначається залежно від накопиченого людиною страхового стажу. Оновлені вимоги до страхового стажу діють з весни 2021 року,
У 2022 році у 60 років оформити пенсію за віком зможуть люди, які матимуть страховий стаж від 29 років. Якщо людина не має такого стажу, то у 2022 році піти на заслужений відпочинок у 63 роки зможуть люди зі страховим стажем від 19 до 29 років. У 65 років – зі страховим стажем від 15 до 19 років.
У Мінсоцполітики порахували, що до 2028 року лише половина українців зможе вийти на пенсію у 60 років. 5% будуть змушені працювати до 65 років, а 40% – до 63 років.
Пенсійний вік в Україні залишиться на рівні 60 років. Але тепер головну роль відіграватиме накопичений страховий стаж.
А що коли страхового стажу не вистачає?
Люди, які не мають 15 років стажу залишаться без пенсійних виплат. Вони зможуть розраховувати лише на соціальну пенсію і лише після досягнення 65 років. Ця сума буде нижчою за прожитковий мінімум.
Усі, кому стажу бракує, можуть його докупити. Нині рік обійдеться майже у 32 тисячі гривень.
Скільки перерахунків заплановано на 2022 рік?
За словами Міністра соціальної політики Марини Лазебної, у 2022 році заплановано 12 етапів підвищення пенсій для різних категорій, а на початку року середня пенсія становитиме 4 тисячі гривень.
З 1 січня перерахують пенсії для ліквідаторів і постраждалих від Чорнобильської катастрофи. Таких в Україні майже 40 тис. осіб. Розміри пенсії з інвалідності, що настала внаслідок Чорнобильської катастрофи, не можуть бути нижчими: для I групи інвалідності – 6000 грн, для II групи – 4800 грн, для III групи – 3700 грн. Ці пенсії будуть обраховувати на основі п'ятикратного розміру мінімальної зарплати (6500 грн).
Також з 1 січня встановили 9% підвищення до пенсії за віком жінкам, які народилися у 1962 році. Із 1 березня пенсії знову перерахують відповідно до середньої зарплати та інфляції. Індексація пенсій стосуватиметься державних службовців, науковців, журналістів, військових.
У березні також проіндексують щомісячні доплати для пенсіонерів старшого віку. Люди від 80 років і старше будуть отримувати щомісячну доплату до пенсії – 500 грн. Пенсіонери віком 75-80 років – 400 грн. Зростуть також мінімальні пенсії для старших людей: за наявності страхового стажу 20 для жінок і 25 років для чоловіків пенсіонери старше 80 років отримуватимуть мінімум 2600 грн., віком 75-80 років – 2500 грн.
У квітні для працюючих пенсіонерів автоматично перерахують пенсії, враховуючи стаж роботи та чинну зарплату.
Із 1 липня знову зросте прожитковий мінімум, тому знову перерахують мінімальні пенсії. Цього разу вони зростуть із 1934 грн. до 2027 грн. Також зростуть пенсійні надбавки, які розраховують за показником прожиткового мінімуму.
Із жовтня для пенсіонерів віком 70-75 років до пенсій щомісяця доплачуватимуть до 300 грн., а мінімальна пенсія зросте до 3000 грн. при страховому стажі 30 років для жінок і 35 років для чоловіків. Для людей цього віку, але з меншим стажем пенсійні виплати становитимуть від 2500 грн. до 3000 грн. Мінімальну пенсію за віком для пенсіонерів від 65 років зі стажем 30 років для жінок і 35 років для чоловіків підвищать з 2600 грн. до 2680 грн.
Із 1 грудня мінімальні пенсії знову зростуть: із 2027 до 2093 грн. Для непрацюючих пенсіонерів віком 60-70 років зі стажем 30 років у жінок і 35 років у чоловіків встановлять мінімальну пенсію 2500 грн. Якщо їхній стаж становить 20-30 років для жінок і 25-35 років у чоловіків, пенсію встановлюватимуть диференційовано й, залежно від стажу, вона становитиме від 2093 грн. до 2500 грн.
Щодо виплат для працюючих пенсіонерів?
Працюючі пенсіонери мають право на перерахунок виплат. Зокрема, якщо людина продовжувала працювати не менш як 24 місяці й після призначення (попереднього перерахунку) пенсії минуло не менше двох років. Якщо громадянин подав заяву до 15 числа включно, то пенсію перерахують із першого числа місяця, коли звернувся. Якщо пізніше, то з наступного. Також щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок таких виплат.
Накопичувальна пенсійна система: як і коли працюватиме?
Цілком ймовірно, що на початку 2022 року Верховна рада ухвалить черговий етап пенсійної реформи – запустить у дію другий рівень обов'язкового пенсійного накопичення для громадян.
Діятиме система паралельно із солідарною та стане таким собі "містком" до запуску повноцінної системи добровільного накопичувального пенсійного забезпечення, яка вже, фактично, існує з 2005 року, проте нею користується всього 7% працездатних українців, або близько 900 тисяч осіб.
Запуск системи обов'язкового пенсійного накопичення зумовлений важливим фактором – стрімким старінням населення та постійним зростанням дефіциту Пенсійного фонду, який із року в рік доводиться компенсувати із Державного бюджету. Нині це вже рекордні 10% всього бюджету держави. Йдеться про десятки мільярдів гривень, які держава зобов'язана виплачувати пенсіонерам. Втім реальної проблеми такий шлях також не вирішує – більшість пенсіонерів отримують невеликі пенсії у 3000-3500 тисяч гривень, яких явно не вистачає для повноцінного і якісного життя.
Тож нова система покликана поступово виправити такий дисбаланс та створити умови як з боку держави, так і з боку громадян для створення ефективної та справедливої системи пенсійних накопичень.
Відрахування будуть накопичуватися у спеціально створеному державою пенсійному фонді, завдання якого встановити довіру між громадянами та державою на період до кінця 2025 року. Після чого кожен учасник системи може обрати для себе будь-який авторизований недержавний пенсійний фонд, або залишатися клієнтом державного фонду.
Найбільшою відмінністю від солідарної системи для громадян є те, що вони зможуть розпоряджатися своїми накопиченнями ще до того, як настане пенсійний вік. Закон передбачає можливість достроково забрати свої кошти у разі хвороби чи виїзду за кордон, а також – передавати у спадок.
Підготувала Вкторія Зінчук.
Залишити коментар