В’ячеслав Лесик: “Робота – це моє життя”
В’ячеслав Олександрович Лесик народився 1961 року в селі Мала Глуша Волинської області. Свій трудовий шлях розпочав у місцевому колгоспі. Після закінчення школи працював інструктором Любешівського районного комітету ЛКСМУ.
1987 року закінчив Харківський юридичний інститут. Деякий час працював слідчим Горохівського райвідділу внутрішніх справ. В 1990-2009 р. р. – голова Ратнівського районного суду Волинської області, у 2009-2010 р. р. – суддя Ковельського міськрайонного суду. З лютого 2011 року – його голова.
Одружений, має двох синів, трьох онуків. Сини Олександр та В’ячеслав також здобули вищу юридичну освіту.
Сьогодні пропонуємо увазі читачів розмову нашого кореспондента з паном В’ячеславом Лесиком.
l
– Ваша честь! Як бачимо з короткої біографічної довідки, наведеної вище, минулого року Ви відзначали три важливих ювілеї – 60-річчя від дня народження і 10-річчя перебування на посаді голови Ковельського міськрайонного суду та 30-річчя на посаді судді. А якщо врахувати Ваш загальний трудовий стаж і пройдений життєвий шлях, можна впевнено сказати: прожито і пережито чимало. Скажіть відверто: Ви задоволені тим, чого досягли?
– Зазвичай посаду судді вважають п’єдесталом юридичної кар’єри. Але за престижем і соціальною значимістю посади стоїть величезна відповідальність, пильна увага суспільства, необхідність контролю за власною поведінкою не тільки в професійному, а й у повсякденному житті.
Безумовно, суддя має бути висококваліфікованим професіоналом. Але цього замало. Для судді важливим є набір особливих якостей: він має бути життєво мудрим, але відкритим для пізнання нового, рішучим, але поміркованим, співчутливим, але мужнім, справедливим, але милосердним, терплячим і ввічливим. Звичайно, я задоволений досягнутим, адже робота – це моє життя.
– Я особисто знав багатьох голів суду і суддів Ковельщини. З приємністю, зокрема, згадую співпрацю з Петром Івановичем Лагодою, Іллею Герасимовичем Мирончуком, Володимиром Миколайовичем Стрільцем, Сергієм Миколайовичем Крисюком, Олександром Федоровичем Лапіним, їх колегами-суддями. Вони зробили вагомий внесок у вдосконалення судочинства в нашому краї. На мою думку, Ви гідно продовжуєте традиції своїх попередників, вміло організовуєте діяльність суддівського корпусу. Що вважаєте тут найголовнішим особисто для себе?
– Більшість людей в судовій системі – високоосвічені професіонали своєї справи та порядні люди. Найголовніше особисто для мене – це людяність та почуття справедливості. В нашому суді працюють хороші спеціалісти, фахівці своєї справи. У нас чудовий колектив, і саме його підтримка є для мене найголовнішим.
Хочеться відзначити, що у рамках Проєкту Європейського Союзу «Право-Justice» Ковельський міськрайонний суд Волинської області визначений одним із шести пілотних модельних судів України. Основною метою даного проєкту є розвиток верховенства права в Україні у відповідності до європейських стандартів та кращого порівнювального практичного досвіду.
Тому ми стараємося удосконалювати роботу суду відповідно до європейських стандартів, впроваджувати уніфіковані стандарти обслуговування відвідувачів та судового адміністрування.
Варто зауважити, що в 2020 році за рекомендацією експертів Проєкту ЄС «Право-Justice», Ініціативи «Модельні суди» в приміщенні суду спеціально обладнана дитяча кімната, яка виконує подвійну функцію – як місце очікування для найменших відвідувачів суду, так і для допиту, що дозволяє уникнути повторної віктимізації дітей, потерпілих у кримінальних провадженнях. В суді частково впроваджується модельне рішення «Інтегрована рецепція суду». Також в межах реалізації Ініціативи «Модельні суди» в нашому суді здійснено ознакування відповідно до стандартної операційної процедури «Ознакування приміщень у суді» та «Візуальної системи навігації для українських судів (Ґайдлайн)» інформаційними табличками зі шрифтом Брайля, які були надані суду Проєктом.
Це досить позитивно, оскільки полегшує пошук місця проведення судового засідання, підвищує загальний рівень безпеки в будівлі суду та підсилює відчуття довіри до системи правосуддя серед учасників судового процесу. Тобто суд змінюється в кращий бік, стає більш клієнтоорієнтованим відповідно до європейських стандартів.
Також слід зазначити, що більше року тому в Ковельському міськрайонному суді Волинської області забезпечує громадський порядок Служба судової охорони. Це є важливим і необхідним державним органом у системі судової влади країни. Присутність судової охорони в суді спрямована на надійне забезпечення безпеки системи правосуддя. Співробітники Служби охорони – перші, з ким зустрічаються відвідувачі. Це –професіонали, здатні запобігти виникненню загрози для всіх без винятку учасників судового процесу. Значно зменшилося емоційне напруження учасників процесів під час розгляду резонансних справ.
Задля безпеки працівників суду та учасників судового процесу співробітники Служби судової охорони щодня перевіряють у громадян які відвідують суд, наявність заборонених до пронесення предметів й виявляють їх. Протягом 2021 року відвідувачі до приміщення суду намагалися пронести значну кількість заборонених предметів.
– Сьогодні тільки лінивий не говорить про необхідність судової реформи в Україні. Як цю реформу бачите Ви – людина, яка більшу частину свого свідомого життя присвятила служінню Феміді?
– Судова реформа у нашій державі триває найдовше з усіх реформ. Із здобуттям Незалежності України судова система реформується постійно. Прийнята величезна кількість нормативних актів, переважно – для зміни структури суду (мова не про матеріальне і процесуальне право). Чого варті лише зміни назв судів! Важко погодитися з твердженням, що відбулися «значні покращення». Ламати завжди легше, ніж будувати.
Звичайно, судова система повинна змінюватися і розвиватися відповідно до потреб суспільства. За час реформування відбулися і позитивні зміни. Але, швидше за все, вони відбулися завдяки новітнім інформаційним технологіям – змінилися судові процеси, розширено доступ до суду, створено реєстр судових рішень, впроваджується система «Електронний суд», що дало змогу учасникам судових процесів подавати позови, клопотання, не виходячи з дому. Є можливість проведення засідань за допомогою відеоконференцзв’язку тощо.
Причина такої тривалої і не завжди результативної реформи, мабуть, у тому, що самі судді, навіть найбільш досвідчені, не беруть участі у ній. А недовершеність реформування судової системи суспільство несправедливо покладає саме на суд.
Три гілки влади, а не дві, повинні розбудовувати сильну, незалежну, демократичну державу, у якій панує верховенство права. Кожен державний орган має свої повноваження і свою відповідальність, тому повинен виконувати свою роботу.
Нестача кадрів – це болюче питання сьогодення. За всі роки реформ такого не було. Із судової влади йдуть судді до досягнення граничного віку перебування на посаді. Це, як правило, досвідчені судді, які пройшли кваліфікаційні оцінювання, мають великий творчий потенціал. Але вони йдуть з посад, бо втомилися від цих перипетій, постійної критики з боку влади, суспільства, зростаючої кількості справ.
Досить суттєва проблема – недостатнє фінансування та забезпечення працівників апарату суду.
Як на мене, поспіху в судовій реформі не можна допускати – мають бути обдумані, обмірковані професійно кроки….
– Хотілося б дізнатися про головні підсумки роботи Ковельського міськрайонного суду за 2021 рік. Які справи доводилося розглядати найчастіше?
— Протягом 2021 року в провадженні суду перебувало 9592 справи. В середньому у провадженні одного судді Ковельського міськрайонного суду перебувало 1370 справ. Левову частку їх складають справи в порядку кримінального провадження (найбільше – клопотання з досудового провадження). Щодо видів кримінальних правопорушень, то переважають кримінальні правопорушення проти власності та проти життя і здоров’я особи.
Значний відсоток справ становлять справи про адміністративні правопорушення. Щодо різновидів правопорушень, то найпоширенішими є справи про порушення ПДР, що спричинили ДТП; керування транспортним засобом в стані алкогольного сп’яніння; дрібне хуліганство та вчинення насильства в сім’ї. Щодо справ в порядку цивільного судочинства, то переважають позовні заяви до фізичних осіб про стягнення позики, розірвання шлюбу та стягнення аліментів на утримання дітей, спадкові справи та інші.
– Як бачимо, справ розглянуто надзвичайно багато. Як вдається суддівському складу Ковельського суду з ними впоратися? Адже працює, коли не помилюся, у вас всього 5 чи 6 суддів. Навантаження величезне! А, враховуючи, що нині громадян, котрі звертаються до суду, значно побільшало, чи не впливає це на якість прийнятих рішень? Наскільки вони обґрунтовані і бездоганні у правовому відношенні?
—Протягом 2017-2019 років у відставку за власним бажанням звільнилося 7 суддів. На протязі 2019, 2020, першого кварталу 2021 року правосуддя здійснювали 5 суддів. Судове навантаження на одного суддю було в середньому до 1800 справ в рік. У 2021 році наш суддівський корпус поповнився двома відрядженими тимчасово до нашого суду суддями. На сьогоднішній день правосуддя здійснюють 7 суддів, коли штатна чисельність становить 13 суддів. Звичайно, надмірне навантаження негативно впливає на якість та строки розгляду справ.
– В Україні гостро стоїть проблема боротьби з корупцією. Яка ситуація у зв’язку з цим на Ковельщині? Чи багато «корупційних» справ розглянуто і які вироки винесені?
– Протягом 2021 року в провадженні суду перебувало 30 кримінальних справ про корупційні злочини. З загальної кількості справ, що перебували в провадженні суду, 18 справ розглянуто, з них 17 – з винесенням вироку. За результатами розгляду вищевказаних справ до різних мір покарання засуджено 19 осіб.
– Успіх роботи будь-якого суду, великою мірою, залежить від чіткої, злагодженої співпраці з прокуратурою і поліцією. Наскільки задовольняє Вас як голову суду ця співпраця?
– Стараємося злагоджено співпрацювати з прокуратурою і поліцією. Адже готовність кожного з нас до конструктивного діалогу у напрямку вирішення професійних проблем, бажання почути один одного є пріоритетом у нашій роботі.
– Чим любите займатися у вільний час? Чи вдається хоча б зрідка нормально відпочити?
– Завжди має бути баланс між особистим і професійним. Принаймні я до цього прагну. За стільки років я навчився розмежовувати, де робота, а де дім і звичайне життя.
На жаль, у зв’язку з таким великим судовим навантаженням протягом останніх трьох років вільного часу практично не маю. У святкові дні проводжу дозвілля в колі сім’ї та друзів.
– Дякую за розмову! Щиро бажаю Вам особисто, всьому колективу суду успіхів у важливій та відповідальній роботі, боротьбі за торжество правосуддя у нашому краї!
– Щиро Вам дякую! Вітаю з Новим роком та Різдвом Христовим всіх читачів газети! Бажаю, щоб Новий рік приніс радість, щастя і зміни тільки на краще, а величне Різдво Христове наповнило душу радістю, спокоєм, щастям, позитивною енергією і благословило на нові добрі справи!
Розмову вів
Микола ВЕЛЬМА.
В’ячеслав Олександрович Лесик народився 1961 року в селі Мала Глуша Волинської області. Свій трудовий шлях розпочав у місцевому колгоспі. Після закінчення школи працював інструктором Любешівського районного комітету ЛКСМУ.
1987 року закінчив Харківський юридичний інститут. Деякий час працював слідчим Горохівського райвідділу внутрішніх справ. В 1990-2009 р. р. – голова Ратнівського районного суду Волинської області, у 2009-2010 р. р. – суддя Ковельського міськрайонного суду. З лютого 2011 року – його голова.
Одружений, має двох синів, трьох онуків. Сини Олександр та В’ячеслав також здобули вищу юридичну освіту.
Сьогодні пропонуємо увазі читачів розмову нашого кореспондента з паном В’ячеславом Лесиком.
ххх
– Ваша честь! Як бачимо з короткої біографічної довідки, наведеної вище, минулого року Ви відзначали три важливих ювілеї – 60-річчя від дня народження і 10-річчя перебування на посаді голови Ковельського міськрайонного суду та 30-річчя на посаді судді. А якщо врахувати Ваш загальний трудовий стаж і пройдений життєвий шлях, можна впевнено сказати: прожито і пережито чимало. Скажіть відверто: Ви задоволені тим, чого досягли?
– Зазвичай посаду судді вважають п’єдесталом юридичної кар’єри. Але за престижем і соціальною значимістю посади стоїть величезна відповідальність, пильна увага суспільства, необхідність контролю за власною поведінкою не тільки в професійному, а й у повсякденному житті.
Безумовно, суддя має бути висококваліфікованим професіоналом. Але цього замало. Для судді важливим є набір особливих якостей: він має бути життєво мудрим, але відкритим для пізнання нового, рішучим, але поміркованим, співчутливим, але мужнім, справедливим, але милосердним, терплячим і ввічливим. Звичайно, я задоволений досягнутим, адже робота – це моє життя.
– Я особисто знав багатьох голів суду і суддів Ковельщини. З приємністю, зокрема, згадую співпрацю з Петром Івановичем Лагодою, Іллею Герасимовичем Мирончуком, Володимиром Миколайовичем Стрільцем, Сергієм Миколайовичем Крисюком, Олександром Федоровичем Лапіним, їх колегами-суддями. Вони зробили вагомий внесок у вдосконалення судочинства в нашому краї. На мою думку, Ви гідно продовжуєте традиції своїх попередників, вміло організовуєте діяльність суддівського корпусу. Що вважаєте тут найголовнішим особисто для себе?
– Більшість людей в судовій системі – високоосвічені професіонали своєї справи та порядні люди. Найголовніше особисто для мене – це людяність та почуття справедливості. В нашому суді працюють хороші спеціалісти, фахівці своєї справи. У нас чудовий колектив, і саме його підтримка є для мене найголовнішим.
Хочеться відзначити, що у рамках Проєкту Європейського Союзу «Право-Justice» Ковельський міськрайонний суд Волинської області визначений одним із шести пілотних модельних судів України. Основною метою даного проєкту є розвиток верховенства права в Україні у відповідності до європейських стандартів та кращого порівнювального практичного досвіду.
Тому ми стараємося удосконалювати роботу суду відповідно до європейських стандартів, впроваджувати уніфіковані стандарти обслуговування відвідувачів та судового адміністрування.
Варто зауважити, що в 2020 році за рекомендацією експертів Проєкту ЄС «Право-Justice», Ініціативи «Модельні суди» в приміщенні суду спеціально обладнана дитяча кімната, яка виконує подвійну функцію – як місце очікування для найменших відвідувачів суду, так і для допиту, що дозволяє уникнути повторної віктимізації дітей, потерпілих у кримінальних провадженнях. В суді частково впроваджується модельне рішення «Інтегрована рецепція суду». Також в межах реалізації Ініціативи «Модельні суди» в нашому суді здійснено ознакування відповідно до стандартної операційної процедури «Ознакування приміщень у суді» та «Візуальної системи навігації для українських судів (Ґайдлайн)» інформаційними табличками зі шрифтом Брайля, які були надані суду Проєктом.
Це досить позитивно, оскільки полегшує пошук місця проведення судового засідання, підвищує загальний рівень безпеки в будівлі суду та підсилює відчуття довіри до системи правосуддя серед учасників судового процесу. Тобто суд змінюється в кращий бік, стає більш клієнтоорієнтованим відповідно до європейських стандартів.
Також слід зазначити, що більше року тому в Ковельському міськрайонному суді Волинської області забезпечує громадський порядок Служба судової охорони. Це є важливим і необхідним державним органом у системі судової влади країни. Присутність судової охорони в суді спрямована на надійне забезпечення безпеки системи правосуддя. Співробітники Служби охорони – перші, з ким зустрічаються відвідувачі. Це –професіонали, здатні запобігти виникненню загрози для всіх без винятку учасників судового процесу. Значно зменшилося емоційне напруження учасників процесів під час розгляду резонансних справ.
Задля безпеки працівників суду та учасників судового процесу співробітники Служби судової охорони щодня перевіряють у громадян які відвідують суд, наявність заборонених до пронесення предметів й виявляють їх. Протягом 2021 року відвідувачі до приміщення суду намагалися пронести значну кількість заборонених предметів.
– Сьогодні тільки лінивий не говорить про необхідність судової реформи в Україні. Як цю реформу бачите Ви – людина, яка більшу частину свого свідомого життя присвятила служінню Феміді?
– Судова реформа у нашій державі триває найдовше з усіх реформ. Із здобуттям Незалежності України судова система реформується постійно. Прийнята величезна кількість нормативних актів, переважно – для зміни структури суду (мова не про матеріальне і процесуальне право). Чого варті лише зміни назв судів! Важко погодитися з твердженням, що відбулися «значні покращення». Ламати завжди легше, ніж будувати.
Звичайно, судова система повинна змінюватися і розвиватися відповідно до потреб суспільства. За час реформування відбулися і позитивні зміни. Але, швидше за все, вони відбулися завдяки новітнім інформаційним технологіям – змінилися судові процеси, розширено доступ до суду, створено реєстр судових рішень, впроваджується система «Електронний суд», що дало змогу учасникам судових процесів подавати позови, клопотання, не виходячи з дому. Є можливість проведення засідань за допомогою відеоконференцзв’язку тощо.
Причина такої тривалої і не завжди результативної реформи, мабуть, у тому, що самі судді, навіть найбільш досвідчені, не беруть участі у ній. А недовершеність реформування судової системи суспільство несправедливо покладає саме на суд.
Три гілки влади, а не дві, повинні розбудовувати сильну, незалежну, демократичну державу, у якій панує верховенство права. Кожен державний орган має свої повноваження і свою відповідальність, тому повинен виконувати свою роботу.
Нестача кадрів – це болюче питання сьогодення. За всі роки реформ такого не було. Із судової влади йдуть судді до досягнення граничного віку перебування на посаді. Це, як правило, досвідчені судді, які пройшли кваліфікаційні оцінювання, мають великий творчий потенціал. Але вони йдуть з посад, бо втомилися від цих перипетій, постійної критики з боку влади, суспільства, зростаючої кількості справ.
Досить суттєва проблема – недостатнє фінансування та забезпечення працівників апарату суду.
Як на мене, поспіху в судовій реформі не можна допускати – мають бути обдумані, обмірковані професійно кроки….
– Хотілося б дізнатися про головні підсумки роботи Ковельського міськрайонного суду за 2021 рік. Які справи доводилося розглядати найчастіше?
— Протягом 2021 року в провадженні суду перебувало 9592 справи. В середньому у провадженні одного судді Ковельського міськрайонного суду перебувало 1370 справ. Левову частку їх складають справи в порядку кримінального провадження (найбільше – клопотання з досудового провадження). Щодо видів кримінальних правопорушень, то переважають кримінальні правопорушення проти власності та проти життя і здоров’я особи.
Значний відсоток справ становлять справи про адміністративні правопорушення. Щодо різновидів правопорушень, то найпоширенішими є справи про порушення ПДР, що спричинили ДТП; керування транспортним засобом в стані алкогольного сп’яніння; дрібне хуліганство та вчинення насильства в сім’ї. Щодо справ в порядку цивільного судочинства, то переважають позовні заяви до фізичних осіб про стягнення позики, розірвання шлюбу та стягнення аліментів на утримання дітей, спадкові справи та інші.
– Як бачимо, справ розглянуто надзвичайно багато. Як вдається суддівському складу Ковельського суду з ними впоратися? Адже працює, коли не помилюся, у вас всього 5 чи 6 суддів. Навантаження величезне! А, враховуючи, що нині громадян, котрі звертаються до суду, значно побільшало, чи не впливає це на якість прийнятих рішень? Наскільки вони обґрунтовані і бездоганні у правовому відношенні?
—Протягом 2017-2019 років у відставку за власним бажанням звільнилося 7 суддів. На протязі 2019, 2020, першого кварталу 2021 року правосуддя здійснювали 5 суддів. Судове навантаження на одного суддю було в середньому до 1800 справ в рік. У 2021 році наш суддівський корпус поповнився двома відрядженими тимчасово до нашого суду суддями. На сьогоднішній день правосуддя здійснюють 7 суддів, коли штатна чисельність становить 13 суддів. Звичайно, надмірне навантаження негативно впливає на якість та строки розгляду справ.
– В Україні гостро стоїть проблема боротьби з корупцією. Яка ситуація у зв’язку з цим на Ковельщині? Чи багато «корупційних» справ розглянуто і які вироки винесені?
– Протягом 2021 року в провадженні суду перебувало 30 кримінальних справ про корупційні злочини. З загальної кількості справ, що перебували в провадженні суду, 18 справ розглянуто, з них 17 – з винесенням вироку. За результатами розгляду вищевказаних справ до різних мір покарання засуджено 19 осіб.
– Успіх роботи будь-якого суду, великою мірою, залежить від чіткої, злагодженої співпраці з прокуратурою і поліцією. Наскільки задовольняє Вас як голову суду ця співпраця?
– Стараємося злагоджено співпрацювати з прокуратурою і поліцією. Адже готовність кожного з нас до конструктивного діалогу у напрямку вирішення професійних проблем, бажання почути один одного є пріоритетом у нашій роботі.
– Чим любите займатися у вільний час? Чи вдається хоча б зрідка нормально відпочити?
– Завжди має бути баланс між особистим і професійним. Принаймні я до цього прагну. За стільки років я навчився розмежовувати, де робота, а де дім і звичайне життя.
На жаль, у зв’язку з таким великим судовим навантаженням протягом останніх трьох років вільного часу практично не маю. У святкові дні проводжу дозвілля в колі сім’ї та друзів.
– Дякую за розмову! Щиро бажаю Вам особисто, всьому колективу суду успіхів у важливій та відповідальній роботі, боротьбі за торжество правосуддя у нашому краї!
– Щиро Вам дякую! Вітаю з Новим роком та Різдвом Христовим всіх читачів газети! Бажаю, щоб Новий рік приніс радість, щастя і зміни тільки на краще, а величне Різдво Христове наповнило душу радістю, спокоєм, щастям, позитивною енергією і благословило на нові добрі справи!
Розмову вів Микола ВЕЛЬМА.
Залишити коментар