Наш співрозмовник – директор ПТМ “Ковельтепло” Володимир БОЙКО.
– Володимире Івановичу, підприємство теплових мереж "Ковельтепло" – одне з провідних у комунальній сфері міста. Читачів газети цікавить, яка ситуація тут сьогодні в час нелегких випробувань, котрі переживає нині країна?
– ПТМ "Ковельтепло" продовжує працювати в штатному режимі. Звичайно, з початком повномасштабної війни було вжито ряд заходів щодо посилення безпеки на наших об'єктах та їх охорони. Нині ситуація залишається стабільною. Завершили опалювальний сезон. Наразі тривають роботи з підготовки теплового господарства до нового опалювального періоду. Тож, незважаючи на складність роботи в умовах воєнного стану, колектив ПТМ "Ковельтепло" робить усе можливе, аби ковельчани були з гарячою водою, а взимку – з теплом.
– Наскільки успішно колектив "пройшов" випробовування осінньо-зимовими холодами, як справився із завданнями, що стояли перед ним?
– Перші осінні холоди 2021 року ковельчани зустріли в теплих оселях. Ми завжди своєчасно дбаємо про підготовку котелень та мереж до роботи в осінньо-зимовий період. Мали достатній запас паливних ресурсів. Тож цей опалювальний сезон пройшов успішно, без аварійних ситуацій. Поривів мереж гарячого водопостачання чи теплопостачання не було. Тимчасові перебої з постачанням тепла та гарячої води траплялися лише у зв'язку з неплановими відключеннями енергопостачання.
За результатами минулорічної діяльності ми попрацювали з незначними прибутками. При тому, що тарифи на тепло для населення затверджувалися ще у 2017 році і вони не змінювалися упродовж трьох років. Лише у 2018 році проводилося їх коригування у зв'язку із зростанням вартості природного газу. Важливо, що кошти з прибутку спрямовуються у фонд розвитку підприємства, на модернізацію та оновлення матеріально-технічної бази.
– В народі кажуть: "Готуй сани влітку". Чи вже приступили у ПТМ "Ковельтепло" до підготовки роботи в новому опалювальному сезоні? Які заходи вживаєте, щоб не допустити будь-яких непередбачуваних ситуацій?
– Літо для теплоенергетиків – це не період відпочинку, а час посиленої підготовки до нового опалювального сезону. Наше підприємство проводить усі заплановані роботи відповідно до розроблених графіків. Ремонтуємо котельні та трубопроводи, проводимо гідравлічні випробовування теплових мереж і мереж гарячого водопостачання. Наразі завершуємо планові ремонти трьох котелень, замінено майже один кілометр мереж. Роботи тривають.
– Хотілося б почути Вашу думку про використання альтернативних видів палива підприємством. Чи економічно вигідно використовувати дрова, інші види твердого палива? І які тут є, образно кажучи, "підводні" камені і ризики?
– Варто зауважити, що ПТМ "Ковельтепло" одним з перших в Україні скоротило споживання природного газу на 30% завдяки програмі встановлення котлів, які працюють на альтернативних видах палива. Тож продовжуємо використовувати дрова, обрізки, тирсобрикети та щепу. Минулого року близько 35% загальної теплової енергії було вироблено на альтернативних видах палива. У 2020-му – 40%.
Ризики, звичайно, є. Сировина дорожчає. У зимовий період значно зросла ціна на дрова. Вона становила понад 1200 грн. за м куб. Для того, аби заощадити кошти, ми проводили заготівлю дров влітку за ціною 1000 грн. за м куб. (за оборотні кошти підприємства). Це, звичайно, вигідно, проте є один недолік: вклавши гроші сьогодні, результат отримуємо через 6-10 місяців.
– З Вашої точки зору як досвідченого господарника-комунальника, що може чекати Україну в цілому і Ковель зокрема у новому опалювальному сезоні? Чи достатньо будемо забезпечені природним газом, іншими видами палива? Які шляхи розв'язання паливної проблеми бачите Ви особисто?
– Дати відповідь на це запитання сьогодні досить складно. В одному можна бути певним – ситуація з газом буде напруженою, але ми до цього готуємося. Уже маємо заготовлених на наступний опалювальний сезон 8 тис. м куб. дров, майже 2 тис. м куб. обрізків, понад 400 тонн тирсобрикетів. Маємо намір заготовляти самостійно щепу, замовили подрібнювач дерев'яних відходів. Тож чекаємо на нову техніку. Звичайно, стовідсотково забезпечити виробництво теплової енергії за рахунок альтернативних видів палива ми не зможемо. А от на 45% – це можливо.
– Наскільки ефективно допомагає міська влада у вирішенні назрілих питань ПТМ "Ковельтепло"? В чому колектив відчуває найбільшу потребу нині, коли загострилася фінансова й економічна кризи в країні, триває війна?
– Багато питань ПТМ "Ковельтепло" вирішує спільно з міською владою. Про забезпечення теплом і гарячою водою мешканців Ковеля дбаємо разом. Тож і ефективність від такої співпраці є очевидною. Це стосується, перш за все, модернізації підприємства. Торік ми отримали 3 млн. грн. на реконструкцію котельні по вул. Володимирській, 85. Цього року в міському бюджеті передбачено 7 млн. грн. на реконструкцію котельні по вул. Володимира Кияна, 82. Майже 2 млн. грн. ми вже отримали та провели авансові платежі за виготовлення газорегуляторної установки, твердопаливних та газових котлів. У зв'язку з воєнним станом нам, можливо, не вдасться провести реконструкцію у нинішньому році через певні обмеження у використанні коштів. Тому зробимо це у наступному.
Щодо нагальних потреб, які зараз існують, то це проблема з пальним: бензином та дизпаливом. Вона загальнодержавна. Для виконання різного роду робіт, підготовки теплового господарства до зими, у нас задіяна спецтехніка. Але ми ці питання вирішуємо, роботи не зупиняються.
– Чи задовольняє Вас рівень оплати послуг, які надаєте ковельчанам? Що порадите споживачам, які, можливо, в силу різних причин не мають можливості ці послуги оплатити в повному обсязі?
– Так, задовольняє. Станом на 1 травня 2022 року мешканці Ковеля боргують за теплопостачання та гарячу воду 42 млн. грн. З них – нарахування за квітень становлять майже 15 млн. грн. Якщо поточні платежі будуть сплачені, залишиться заборгованість в сумі 27 млн. грн.
Усім, хто не має сьогодні можливості розрахуватися з боргами, радимо укладати договори на реструктуризацію. Або ж звертатися у відповідні служби для оформлення субсидії.
– Сьогодні кожного з нас хвилюють події, що пов'язані з ходом неоголошеної, але цілком реальної російсько-української війни. Наскільки торкнулися ці події Вашого колективу, як змусили перебудувати свою роботу? Яку допомогу надаєте Збройним Силам України, волонтерським організаціям?
– Ще починаючи з 2014 року, ми активно допомагали бійцям з ремонтом техніки. Зараз також ремонтуємо автомобілі, які були пошкоджені на фронті. Крім того, військовим ми передали дві одиниці вантажної техніки нашого підприємства. Виготовили “буржуйки” для обігріву приміщень та приготування їжі. На одному з об'єктів тероборони зробили реконструкцію системи опалення та запустили котельню. Долучаємося до підтримки ЗСУ і й фінансово.
Для потреб армії у лютому перерахувати 20% місячної заробітної плати, у березні – 10%, у квітні – одноденний заробіток. Загалом ця сума сягнула 1 млн. 170 тис. грн. За ці кошти було придбано для потреб ЗСУ і для терборони 20 тонн дизпалива, а також комп'ютер і автомобіль для військових.
П'ятеро наших працівників пішли захищати Україну до лав Збройних Сил. Решта колективу ПТМ "Ковельтепло" продовжує свою роботу на місцях, в тилу, аби ковельчанам й переселенцям, які зараз мешкають в нашому місті, було тепло і комфортно в оселях. Тож, працюємо спільно для Перемоги.
– Дякую за розмову!
Розмову вів Микола ВЕЛЬМА.
Залишити коментар