В середині осені на городників чекає багато робіт, зокрема, збирання врожаю та підготовка до майбутньої зими. Звичайно, все залежить від регіону та погодніх умов. Але варто запам'ятати, які осінні роботи в саду і на городі проводять в жовтні.
У саду
Починаємо готувати сад до зими, а тому дуже важливо:
1. Забезпечити вологозарядне поливання (при потребі) – щоб чагарники та дерева добре перезимували, особливо за сухого літа та осені, та потім подарували хороший врожай. В кінці жовтня під рослину виливають велику кількість води. Так ви "промочите" всю її кореневу систему, що допоможе запобігти її висушуванню в промерзлій землі.
2. Побілити дерева – насамперед, важливо зрозуміти, для чого саме ви робите цю процедуру. Якщо ви використовуєте вапно, то білити дерева восени немає сенсу. Краще це зробити наприкінці зими – початку весни. А ось, якщо ви користуєтесь сучасними садовими фарбами, то можна починати вже зараз. Існує ще один доволі простий та перевірений спосіб вберегти дерево від морозу: купити садовий бинт (або розрізати біле агроволокно) та обмотати ним стовбур зі скелетними гілками. Так ви зможете захистити їх від палючого весняного Сонця і гризунів.
3. Провести мульчування пристовбурних кіл – якщо рослина утворила неглибоку кореневу систему, вона буде підмерзати. Щоб уникнути цього, підходить мульчування (шар повинен бути не менше 5-8 см). Для мульчі можна використовувати різні матеріали: скошені сухі бур'яни, солому, кору, перепрілу стружку, жовте листя, колючу хвою чи торф.
4. Вкрити рослини на зиму – деяким рослинам потрібне додаткове укриття на зиму (троянди, гортензії, рододендрони). Звісно, в жовтні їх повністю вкривати ще зарано, але потрібно підготуватися до цього процесу. Придбайте агроволокно потрібного розміру та щільності. Навколо теплолюбних рослин потрібно встановити дуги чи каркаси – на які потім ви натягнете агроволокно. Замість агроволокна також можна використовувати хвойні гілки.
5. Обрізати – обрізання ягідних кущів та плодових дерев також починають в жовтні. Проводять ці роботи лише за плюсової температури. Обріжте всі поламані та хворі гілки.
6. Застосувати викорінююче обприскування (лише в північних регіонах країни). Рослини вже перебувають в стані спокою, тому можна використовувати навіть міцні розчини. Наприклад, візьміть до 7% сечовини, до 5% залізного купоросу, до 3% мідного купоросу та бордоської рідини.
7. Пересадити і посадити дерева – це найкращий час для висаджування та пересаджування листопадових дерев. Тому заздалегідь приготуйте підходяще місце. За місяць до висаджування в підготовлену яму додайте родючу суміш з мінеральними добривами.
8. Розмножити – саме в жовтні можна спробувати розмножити свої рослини. Для цього потрібно нарізати живці плодових та декоративних кущів і багаторічних рослин, посадити їх в контейнери, накрити прозорим ковпаком, а потім виставити на сонячне підвіконня.
9. Підстригти живоплоти – в жовтні останній час, коли можна підстригти живопліт з листяних і хвойних культур. Тоді вони будуть виглядати ошатно навіть взимку. Ліани та кучеряві чагарники варто зафіксувати на опорах.
10. Зібрати насіння – якщо ви плануєте розмножити якісь рослини.
Підготувала Наталія РОМАНОВСЬКА.
Залишити коментар