весна тихенько
стукає у двері...
Весна тихенько стукає у двері...
В очікуванні весни: як підготувати організм
Незабаром — весна. Усі ми очікуємо від весни чогось неймовірного, пробудження життя, нових можливостей.
Але не встигнеш зрадіти, як раптом починаєш шморгати носом, боротися з болем у горлі та неприємним кашлем. Адже весна — найбільш підступна для здоров’я пора року. За сонячним теплом ховаються холодні вітри, які призводять до застуд. Тому потрібно якнайкраще зміцнити організм до приходу весни, щоб насолоджуватися прогулянками, а не лікуватися. Підготовка імунітету відбувається у кілька етапів.
Харчування
Найперше, що потрібно, — збалансувати харчування,наголошують імунологи. 80% імунної системи розміщується у кишківнику, тому харчування відіграє фундаментальну роль! Важливо, щоб воно було збалансоване: від його якості залежить самопочуття, заряд сил та енергії. Важливо, щоб організм щодня отримував білок, складні вуглеводи, корисні жири, вітаміни та мінерали.
Наша імунна система залежить насамперед від білкової їжі. Її можна знайти у нежирному м’ясі, рибі, яйцях.
Складні вуглеводи є у зернових продуктах: гречці, рисі, пшоні, ячмені.
Корисні жири містяться в рослинному та риб’ячому жирі.
Важливо отримувати Омега-3 приблизно тричі на тиждень із риби. Можна також вживати Омега-3 в капсулах.
Фізичні вправи
Важливо не забувати про спорт, і займатися ним не лише навесні. Фізичні вправи допомагають тримати організм у тонусі, зміцнюють м’язи, нормалізують внутрішню температуру тіла, що допомагає у боротьбі з вірусами. Крім того, заняття спортом покращують кровообіг, добре впливаючи на роботу мозку.
Зайнятися спортом — це зовсім не означає ходити на годинні тренування у спортзал. Можна почати з десятихвилинної зарядки, і згодом помітити позитивні зміни.
Стрес
Постійний стрес та перевтома ослаблюють наш імунітет. Тому потрібно стабілізувати режим сну. Оптимальний час сну становить 7–9 годин на добу.
Варто менше перебувати в негативних ситуаціях, уникати конфліктів та того, що псує настрій. Коли організм людини переживає стрес, він виробляє кортизол. Цей гормон впливає на роботу буквально всіх систем нашого організму.
Вітаміни та мінерали
Навесні настає авітаміноз, і багато людей біжать до аптеки по вітаміни. Але їх потрібно приймати лише після консультації з лікарем. Адже передозування вітамінами може мати серйозні наслідки.
Вітаміни — важливий харчовий фактор. Вони потрібні людині не через свою енергетичну цінність, а через здатність регулювати перебіг хімічних реакцій в організмі, наголошують медики. Потрібно приймати не лише вітаміни D, C, а й інші.
Вітаміни всі потрібні щодня у раціоні. Без вітамінів і мінералів організм погано функціонує, і виникає захворювання.
Мінеральні речовини також важливі для нашого організму. Вони є важливими компонентами скелета, біологічних рідин та сприяють передачі нервових імпульсів.
Пам’ятайте, що піклуватися про свій організм потрібно завжди, а не лише у конкретну пору року. Це допоможе протистояти багатьом хворобам і вірусам.
Перепади погоди. Що робити, щоб краще почуватися?
Вплинути на погоду ми не можемо, але здатні уникати "провокаторів": головного болю, безсоння, стресу, алкоголю, натуральної кави, жирних, солоних та гострих страв.
Хто піддається негативним впливам частіше? Це літні люди, хворі, перевтомлені трудоголіки і маленькі діти.
Найбільше від перепадів погоди страждають люди з хронічними захворюваннями серцево-судинної і дихальної систем, опорно-рухового апарату, пацієнти з вегетативною дисфункцією і психоемоційними порушеннями.
Якщо ви входите до групи ризику, ретельно стежте за прогнозом погоди на найближчі дні і заздалегідь готуйтеся до її перепадів. Обов'язково приймайте призначені лікарем препарати, які стабілізують ваше самопочуття, слідкуйте за артеріальним тиском.
Різкі перепади температури повітря та атмосферного тиску викликають погіршення самопочуття навіть у практично здорових людей.
Через коливання атмосферного тиску рівень кисню у крові змінюється. Кровоносні судини, що забезпечують кров'ю наш головний мозок, реагують на перепади погоди звуженням або розширенням. Крім того, різкі перепади температури впливають на баланс нейромедіаторів у больових центрах головного мозку. Саме тому у багатьох людей на погоду болить голова.
Представники молодого покоління можуть потрапити в групу ризику і відчути нездужання через знижений тиск, підвищену стомлюваність, слабкість і головний біль.
Іноді в період перепаду температур починають боліти старі рани, загострюються хронічні захворювання.
Щоб перепади погоди не викликали погіршення самопочуття, слід дотримуватись простих правил:
- забезпечити повноцінний сон,
- пити більше чистої води, трав'яного чаю, відвару шипшини, непересолоджених фруктових компотів,
- гуляти на свіжому повітрі,
- активно рухатися, але не виснажуватися,
- намагатися не перепрацьовувати,
- провітрювати робоче приміщення чи помешкання,
- убезпечитися від емоційних навантажень,
- робити легкий масаж лобних, скроневих та потиличних м'язів, а також м'язів шиї.
Передвесняне “меню”
Після зими людський організм часто виснажений, йому бракує сил та енергії. Нестача вітамінів, сонячного світла, фізичного навантаження, а цього року й постійні стреси та тривоги у зв'язку з війною, призводять до головного болю, частих проявів застуди та інших ознак весняного авітамінозу.
На дефіцит вітамінів одразу реагує волосся та шкіра, людина стає дратівливою та невдоволеною, страждає безсонням. Порушуються зір та координація рухів.
Зарадити цьому та зміцнити імунітет допоможуть продукти, багаті корисними вітамінами та мікроелементами:
Фрукти та овочі, що містять вітамін С.
Ківі, мандарини, апельсини, лимони та грейпфрути, які багаті вітаміном С, Р, каротином, калієм і амінокислотами. Їх плоди відмінно тонізують і підвищують працездатність.
Квашена капуста
Це — "швидка" від усіх бід. Вона є джерелом вітамінів В, А, С, РР, Е, Н (біотин) амінокислот, пробіотиків, флавоноїдів. Ці сполуки позитивно впливають на роботу мозку, стимулюють утворення еритроцитів, нормалізують обмін речовин і забезпечують безперебійну роботу всіх органів. Окрім того, капуста багата на макро- і мікроелементи: натрій, калій, кальцій, фосфор, магній, залізо. Її сік нормалізує рівень холестерину, поліпшує стан судин при атеросклерозі, що своєю чергою, поліпшує діяльність всієї серцево-судинної системи.
Квашена капуста допомагає знизити рівень тривоги, адже у процесі квашення виробляється речовини, що мають заспокійливу дію.
Часник та цибуля
Допомагають впоратися з вірусними захворюваннями.
Коли починається сезон ГРВІ та грипу, варто частіше вживати в їжу цибулю для профілактики. Крім того, цибулину можна просто нарізати на шматочки і розкласти на тарілках у приміщенні. Фітонциди, що виділяються, будуть дезінфікувати повітря, вбиваючи віруси і мікроби.
Позбутися кашлю допоможе цибулевий сироп, що володіє відхаркувальною дією.
Вчені довели користь цибулі в усуненні запалення та болю у суглобах.
Цибуля — найдоступніший засіб від безсоння. Просто покладіть скибочки цибулі в банку з кришкою, що щільно закривається, і вдихайте пари перед сном.
А часник завдяки високому вмісту калію і заліза знижує рівень холестерину та глюкози в крові й має антисептичну дію.
Часник ефективно нормалізує мікрофлору кишечника, вбиваючи шкідливі мікроорганізми, допомагає позбутися дисбактеріозу, частих запорів та запалень товстої кишки. Рекомендують щодня вранці з'їдати по одному зубчику часнику та запивати водою.
Горох
Поповнює нестачу вітамінів у весняний період. Він — замінник м'яса. Це малокалорійний продукт, і його часто використовують в дієтах. При цьому організм не страждає від браку білків. Горох багатий на вітаміни групи В, вітамін А, С, РР містить так само марганець, залізо, фосфор, кальцій, цинк, калій.
Кисломолочні продукти
Кефір, сир та інші кисломолочні продукти підтримують наш організм у весняний час. Додавайте корицю, курагу, мед, кардамон й смакуйте на здоров'я.
Горіхи
Це справжня комора всього, що необхідно людині. Ядра горіхів - найбагатше джерело вітамінів і мінеральних солей. Марганець і фосфор забезпечують нормальну роботу мозку і серця, сірка, мідь, цинк, йод, селен і молібден активізують імунні сили організму, підвищують стійкість до радіації, підтримують функції щитовидної і вилочкової залоз, стимулюють діяльність статевих залоз і охороняють наш мозок.
Мед
Мед застосовують при захворюваннях, які викликають бактерії, віруси або грибки. Він сприяє нормалізації метаболізму і зміцненню імунітету. Цей чудодійний продукт добре загоює рани, порізи та опіки.
Корисні речовини, які в ньому містяться, допомагають нормалізувати кислотність шлункового соку і поліпшити травлення.
Мед позитивно впливає на нервову систему і сприяє поліпшенню якості сну.
Мед є природним енергетиком, тому його варто вживати хворим, спортсменам і всім, хто себе фізично навантажує.
Лютий в саду і на городі
Вважаєте, що роботи на садово-городній ділянці починаються виключно з приходом теплих квітневих днів? Ні, насправді є чим зайнятися і в останні дні зими.
Що ж робити в саду в лютому?
Білимо стовбури дерев. Побілка в лютому не менш важлива, ніж в квітні, і для цього є очевидні причини.
Через різницю температур в денний і нічний час, на корі з`являються мікротріщини, які згодом стануть осередком інфекційних захворювань. Побілений стовбур менше нагрівається, а тому практично немає різниці температури, і кора не тріскається.
Захищаємо кореневу систему дерев від промерзання, підгортаючи до стовбурів сніг з міжрядь. Якщо снігу недостатньо, застосовуємо тирсу.
Ущільнюємо сніговий покрив у міжрядді. Такий захід зупинить мишей, які пробираються до дерев в товщі пухкого снігу. Важливо: сніг для боротьби з гризунами витоптувати тільки в міжрядді на відстані не менше 1 метра від стовбурів дерев.
З початку лютого до догляду за садом слід “залучати” птахів. Ціна такого заходу мінімальна, а між тим птиці з приходом весни нададуть неоціненну послугу, знищуючи комах-шкідників. Коли зійде сніг, годівниці потрібно буде прибрати.
Готуємось до
робіт на городі
Складаємо список того, що сіяти в лютому на розсаду, і відповідно до переліку приступаємо до роботи. Відбираємо власноруч насіння і перевіряємо посадковий матеріал на схожість. Насіння з характерними ознаками цвілі і механічних пошкоджень в якості посадкового матеріалу не використовуємо.
У другій декаді лютого готуємо ґрунт під посадку розсади. Засипаємо ґрунт в квіткові горщики, пластикові стакани та інші ємкості, які підбираються відповідно до типу розсади.
Починаючи з середини місяця, висаджуємо петрушку, кріп, цибулю на перо, салат та шпинат. Посадковий матеріал розміщуємо на підвіконнях з сонячної сторони будинку.
Матеріали підготували Галина ЦЮРА, Аліна РОМАНЮК, Наталія РОМАНОВСЬКА.
Залишити коментар