Ім'я Анджея Вавринюка добре відоме мешканцям Волині. Працюючи на різних відповідальних посадах у Люблінському воєводстві Республіки Польща, він багато зробив для розвитку і зміцнення українсько-польських відносин в багатьох сферах життєдіяльності обох країн, налагодження ділової співпраці між органами влади, засобами масової інформації, громадськими організаціями.
Ось як про пана Анджея написав я ще 2006-го року у книзі "Минуло двадцять літ…": "Редакторська доля звела мене із закордонним колегою – польським журналістом, а тепер відповідальним працівником ради Єврорегіону "Буг" Анджеєм Вавринюком. Важко переоцінити зініційовані ним добрі справи для зміцнення і розвитку українсько-польської співпраці взагалі і волинсько-люблінської конкретно.
Це – людина вродженої інтелігентності, високої ерудиції і, насмілюсь сказати, патріот як рідної Польщі, так і близької йому за духом України. Пан Анджей – зачинатель Надбужанських журналістських дебатів, які почергово відбувалися в Ковелі і Холмі, організатор закладання садів українсько-польської дружби на Волині. Він доклав чимало зусиль для того, щоб у парку імені Тараса Шевченка в місті залізничників була алея Люблінського воєводства.
Зрештою, хіба все перелічиш і все згадаєш? Я із чистою совістю голосував би за те, щоб шановному Анджею Вавринюку присвоїли звання "Почесний громадянин Волині". За сприяння Анджея Вавринюка редакція нашої газети неодноразово виходила переможцем в міжнародних творчих конкурсах, а її редактор брав участь у престижних громадсько-політичних акціях на Люблінщині. І то досить символічно, бо, як я зазначив в одному із своїх репортажів, шлях України в Європу лежить через Польщу. Одним з провідників на цьому шляху є наш добрий польський приятель Анджей Вавринюк”.
Ці слова написані мною у часи, коли я ще був депутатом Волинської обласної ради третю каденцію поспіль. Однак згодом ситуація змінилася, до керівництва волинським "парламентом" прийшли нові люди, помер мій колега і товариш, головний редактор газети "Волинь" Степан Сачук, який теж тісно співпрацював з паном Анджеєм, тож свою ідею мені не вдалося втілити в життя. Та й пан Анджей дещо відійшов від журналістики, зосередивши свої головні зусилля на науковій діяльності – як на Люблінщині, так і Волині.
Але зв'язки між нами не обірвалися. І ось не так давно Анджей Вавринюк зателефонував і поділився радісною новиною: йому присвоєно високе звання Почесного доктора Волинського національного університету імені Лесі Українки. Я був щиро потішений цією звісткою і тепло привітав пана професора із такою гоноровою відзнакою, пообіцявши йому, що неодмінно повідомлю читачам "Вістей Ковельщини", членом первинної журналістської організації якої він є, про таку непересічну подію.
Ось що з цього приводу сповістив інтернет-сайт факультету міжнародних відносин ВНУ:
"Анджеєві Антоні Вавринюку ще 2021 р. присвоєно звання "Почесний доктор Волинського національного університету". Через довготривалу пандемію та війну в Україні офіційну церемонію вручення було відкладено на довгий час, але нарешті на початку березня пан професор отримав свою відзнаку.
Урочисту церемонію вручення провели у Почесному консульстві України в Холмі кандидат географічних наук, доцент кафедри міжнародних відносин і регіональних студій Наталія Романюк і керівник бюро консульства Ельжбета Байкевич-Каліщук. Також учасниками урочистості досягнуто домовленостей щодо підписання угоди про співпрацю з консульством із можливістю проходження практики для студентів.
Завідувач кафедри міжнародних відносин і регіональних студій Наталія Коцан зазначила: "Анджей Вавринюк, доктор габілітований суспільних наук у галузі історії, професор кафедри міжнародних відносин Вищої державної професійної школи в Холмі (Польща), уже понад 15 років плідно співпрацює з Волинським національним університетом імені Лесі Українки, передусім із факультетом міжнародних відносин.
На кафедрі міжнародних відносин та регіональних студій він читав лекції і проводив практичні заняття з таких навчальних дисциплін: "Геополітичне середовище та геополітична орієнтація країн регіону", "Проблеми нерозповсюдження зброї масового знищення", "Проблеми
національної та регіональної безпеки”. Активно науковець долучається до проведення публічних лекцій із проблематики міжнародних відносин і польсько-українського співробітництва.
Анджей Вавринюк досліджує актуальні суспільно-політичні проблеми, цілеспрямовано займається науковою роботою і в Польщі, і в Західному регіоні України. За його сприяння викладачі й студенти факультету міжнародних відносин ВНУ імені Лесі Українки – активні учасники міжнародних науково-практичних конференцій, симпозіумів і конгресів. Чимала заслуга пана Анджея в тому, що багато юних волинян здобувають вищу освіту в Польщі. Із його ініціативи у більш як десяти селах області закладено сади польсько-української дружби. Він часто виступає гідом наших земляків під час їхніх поїздок за Буг, допомагає налагоджувати взаємовигідне українсько-польське співробітництво на різних рівнях".
Як бачимо, науковці одного з найпрестижніших волинських вишів гідно оцінили багаторічну співпрацю з польським колегою – паном професором Анджеєм Вавринюком. Думаю, це звання – переконливе свідчення високого авторитету нашого друга і колегу з-за Бугу і як журналіста, і як науковця, і як громадського діяча, вагома частина праці якого є у налагодженні українсько-польського співробітництва, що сьогодні, в час кровопролитної боротьби з російськими окупантами, набрало особливого розвитку і значення.
Дякуємо, пане професоре! Ви, як і багато громадян Республіки Польща, конкретними справами довели й доводите вірність традиціям дружби й приязні між нашими великими європейськими державами. Тож миру, добра, благополуччя всім нам!
До речі, про цю важливу подію – присвоєння Анджею Вавринюку звання Почесного директора ВНУ повідомив цілий ряд друкованих і електронних ЗМІ Люблінщини та Волині:
https://vnu.edu.ua/uk/news/andzhey-vavrynyuk-doctor-honoris-causa-lesynoho-universytetu
https://chelm. naszemiasto.pl/andrzej-wawryniuk-z-chelma-doktorem-honoris-causa-zostal/ar/c1-9237153 (portal che?mski)
https://www. supertydzien.pl/artykul/20119,chelmianin-doktorem-honoris-causa-docenila-go-uczelnia-w-lucku-foto
https://lublin. naszemiasto.pl/andrzej-wawryniuk-z-chelma-doktorem-honoris-causa-zostal/ar/c1-9237153 (portal lubelski).
Микола ВЕЛЬМА.
НА СВІТЛИНАХ: під час урочистої церемонії вшанування пана професора Анджея ВАВРИНЮКА в Почесному консульстві України в Холмі.
Фото з архіву редакції.
Залишити коментар