– Так, справді, минулий рік став серйозним випробуванням для кожного українця, в тому числі й для керівництва Ковельської районної ради, його депутатів.
Війна не увірвалась неочікувано в наш спільний український дім, бо вона була передбачуваною. Однак, на мою думку, більшість мешканців України не очікували, що наш північний сусід настільки цинічний і підлий, що розпочне широкомасштабну військову агресію з бомбардування та ракетних обстрілів не тільки наших військових об'єктів, а й критичної інфраструктури, шкіл, лікарень, дитячих садочків, помешкань мирних жителів. 24 лютого 2022 року стало для багатьох просто шоком. Однак війна – це той лакмусовий папірець, який дозволяє чітко проявитися кожному. Особливо, якщо від твоїх дій і рішень залежить доля не лише однієї особи чи однієї родини, а тисяч людей.
Наша Ковельська районна рада об'єднала у собі представників різних політичних сил. Але всі політичні амбіції були відкинуті після 24 лютого минулого року. У перші дні війни я скликав позачергове засідання сесії, 6 березня депутати одноголосно ухвалили Звернення до Президента США Джо Байдена, Президента Франції Емманюеля Макрона, Федерального канцлера Німеччини Олафа Шольца про необхідність закриття повітряного простору над Україною для ворожих літаків та ракет. Без перебільшення скажу, що в ті дні районна рада, військова районна адміністрація, наш батальйон територіальної оборони, військові та силовики, волонтери, підприємці, керівники установ та організацій, сільські, селищні та міські голови та все населення Ковельщини стали однією сім’єю. Всі працювали цілодобово, а тому я зараз не буду когось виокремлювати заради особливої відзнаки.
Про той величезний обсяг роботи, яка усіма нами виконувалася і виконується заради підвищення обороноздатності держави, дотримання правопорядку та допомоги внутрішньо переселеним особам та громадянам, що зазнали лиха від війни, напевно, сьогодні ще не час повністю розказувати. Хіба лишень за дорученням наших військових-захисників, до яких я неодноразово навідувався з гуманітарною місією на Південь та Схід нашої країни, потрібно передати подяку всім, хто докладає зусиль для спільної Перемоги.
– Часто говорять про те, що майбутня Перемога, в яку ми всі віримо, залежить не тільки від військових, а від кожного з нас. Адже коли буде міцною й дієздатною виконавча і представницька влада, коли ефективно вирішуватимуться питання господарського і соціального розвитку на місцях, коли, образно кажучи, кожен підставлятиме надійне "плече" фронту, то перемагати ворога буде легше. Ви з цим згодні?
– Абсолютно. Ось чому вважав і вважаю, що робота районної ради, незважаючи на воєнний стан, має бути чіткою, зрозумілою виборцям, які чекають не просто гарних гасел, а конкретних справ. Тому намагалися сесії районної ради готувати відповідально, а на розгляд виносити питання, які потребують якнайшвидшого вирішення.
За звітний період було проведено 8 пленарних засідань, на яких ухвалено 71 рішення, підтримано 7 депутатських запитів, заслухано та направлено до вищих органів влади 13 звернень. В основному, на сесії вносили питання, які були передбачені Планом роботи районної ради на 2022 рік. Вони стосувались і бюджетних проблем. Зокрема, було затверджено районний бюджет на 2022 рік. Вносились також зміни до головного кошторису району, деяких районних програм - наприклад, програм розвитку місцевого самоврядування, соціального захисту населення тощо.
Були питання, які стосувалися об'єктів комунальної власності, розпорядником яких є районна рада. Зокрема, затвердили умови продажу об'єктів малої приватизації спільної власності територіальних громад сіл, селищ району (комунальна власність) - приміщення адмінбудинку управління сільського господарства і продовольства райдержадміністрації. Нагадаю, що стартова ціна продажу цього об'єкта на аукціоні становила понад 2,5 мільйони гривень без урахування ПДВ. Мова йшла про безоплатну передачу майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ району, про визначення балансоутримувачів комунального майна і т. д.
Також розглядались питання, які стосуються розвитку територій та залучення інвестицій. Зокрема, про погодження надання спеціального дозволу на користування надрами з метою видобування корисних копалин сапропелю ділянки "Крушинецька" на території Головненської селищної ради; про затвердження проєкту землеустрою щодо встановлення (зміни) меж населених пунктів с. Старовойтове, с. Рівне, с. Гуща Рівненської сільської ради.
Традиційними для нашої районної ради є заслуховування інформацій прокуратури та правоохоронних органів про стан законності, боротьби зі злочинністю, охорони громадської безпеки і порядку на території Ковельського району, що має особливе значення в період воєнного стану. Тут варто зазначити, що депутати завжди активні при розгляді цих питань, особливо на засіданнях постійних комісій, де вони безпосередньо можуть почути відповіді від перших осіб устнов на запитання, які цікавлять їх та їхніх виборців.
Районна рада є виразником спільних інтересів громад. Але не всі питання громад можна вирішити на місцевому рівні, а тому депутати змушені звертатись за допомогою до вищих органів влади. Так, у звітному періоді було ухвалено 13 таких звернень, які стосувалися неприпустимості грубого наступу на фінансову спроможність місцевого самоврядування; термінового напрацювання механізму підтримки аграріїв через різке подорожчання природного газу; будівництва навчального корпусу Гірниківського ліцею Ратнівської селищної ради; збільшення видатків на оборону та зміцнення обороноздатності держави та багато інших.
Окрім цього, рішенням районної ради підтримані депутатські запити наших колег. Зокрема: Михайла Шлапая, Володимира Андросюка, Юрія Мельника, Івна Омельчука, Олени Копитко, Миколи Сушика. На всі запити надані відповіді та є відповідне реагування. Хоча, звісно, не завжди такі реагування рівноцінні вирішенню тієї чи іншої проблеми, яку порушує депутат у своєму запиті.
Регулярними є засідання Президії районної ради, до складу якої входять голови депутатських фракцій та постійних комісій. Як правило, на цих засіданнях голова районної ради погоджував з депутатами дату проведення сесійного засідання та порядок денний кожної сесії. Також всі питання та проєкти рішень, що вносилися на розгляд сесій, попередньо розглядалися у профільних постійних комісіях районної ради.
Варто відзначити, що завжди в роботі сесій чи робочих та дорадчих органів районної ради беруть участь начальник районної військової адміністрації Ольга Черен або її перший заступник Галина Коляда та представники відділів і управлінь райдержадміністрації, правоохоронних органів, інших підрозділів центральних органів виконавчої влади. Це зайвий раз підтверджує важливість злагодженої роботи усіх підрозділів виконавчої і представницької влади в умовах воєнного стану.
– Одне з болючих питань в діяльності районної влади – це наповнення районного бюджету. Недарма кажуть: у кого гроші, у того й влада. Хотілося б дізнатися, яка ситуація склалася на Ковельщині минулоріч.
– Ні для кого не є секретом, що "головні" кошти сьогодні – на рахунках об'єднаних громад. Районна ланка виглядає досить невтішно. Скажімо, доходи районного бюджету на звітний період були затверджені у сумі всього трохи більше як 2 мільйони гривень. Щоправда, за підсумками року бюджет виконано на 107,8 відсотка до уточнених річних призначень.
Я не буду детально зупинятися на джерелах наповнення бюджету, бо це зайняло б багато місця. Скажу лише одне: таких джерел нам потрібно більше, і над цим будемо наполегливо працювати.
До речі, останні суми коштів надійшли від реалізації приміщення адмінбудинку управління сільського господарства і продовольства, про що я вище згадував. Приватизоване воно було більш як за 3 мільйона гривень, з яких 2 мільйони спрямовано Луцькому прикордонному загону на заходи, спрямовані на зміцнення державного кордону. Як бачимо, війна диктує свої вимоги.
Видаткова ж частина районного бюджету профінансована у 2022 році з урахуванням змін на 89,8 відсотка. Вільний залишок коштів, що утворився в районному бюджеті, становив 1 мільйон 865 тисяч гривень. Певна сума цих залишків спрямована на виконання Програми матеріально-технічного забезпечення військових частин і установ, територіальної оборони та комплектування військових частин, мобілізаційної підготовки та мобілізації у Ковельському районі на 2021 – 2025 роки.
Підсумовуючи, можу сказати, що рівень фінансування видатків забезпечив своєчасну виплату заробітної плати працівникам бюджетної сфери, оплату спожитих енергоносіїв і комунальних послуг, проведення виплат соціального спрямування, капітальних видатків та ін.
– Цікаво знати, як в умовах воєнного стану вдається налагодити прийом громадян, розгляд скарг, звернень, прохань. Напевно, кількість їх у цей складний для мешканців району час зросла?
– Звісно, що, окрім "військових" питань, людей хвилюють звичайні життєво-побутові проблеми. Хоча зараз і не проводяться виїзні прийоми громадян за місцем їх проживання, як це було в попередні роки, але звернення, які надходять, перебувають на особливому контролі у виконавчому апараті районної ради. Питаннями та зверненнями, які надходять від ветеранів війни – чи то Другої світової, чи то російсько-української – завжди займаюсь або я особисто, або заступник голови райради Андрій Броїло.
Чи завжди стовідсотково позитивно вирішуються питання? Звісно ж, ні. Є на те й об'єктивні причини. Зокрема, коли це стосується звернень щодо надання допомоги на лікування (а таких звернень в порівнянні з минулими роками стає щораз більше), то бюджетні можливості (точніше - неможливості) не дозволяють повною мірою людині, що потрапила в скруту, "закрити" фінансовий бік проблеми. Як уже вище зазначалось, у нас в звітному періоді діяла Програма соціального захисту населення Ковельського району, відповідно до якої депутатами районної ради надавалась фінансова допомога жителям Ковельщини, які опинились в складних життєвих обставинах, за рахунок коштів районного бюджету. Такою допомогою скористались шістдесят дев'ять громадян, які звернулись до депутатів, надавши всі необхідні підтверджуючі документи.
Спільно з районною військовою адміністрацією та головами наших громад також постійно працюємо над зверненнями, які надходять від внутрішньо переселених осіб. Це – окрема, дуже важлива ділянка роботи, і ми завжди намагаємось знайти компромісні рішення, які б забезпечили нашим співгромадянам, що залишили свої домівки через війну, прийнятні умови проживання та побуту. Тут хочу подякувати особливо нашим християнським церквам, які в перші тижні війни приймали у свої домівки велику кількість тих, хто втікав від ненависного московитського сусіда.
Не можу добрим словом не згадати керівників наших найбільших лісогосподарських підприємств – Віктора Данилюка та Олександра Смаля, які завжди допомагають вирішувати питання тим, чиї домівки зазнали стихійного чи іншого лиха.
Доводиться часто зустрічатись із представниками громадських організацій, активістами ветеранських організацій, учасниками бойових дій, з представниками потужного волонтерського руху Ковельського району, з якими разом неодноразово відвідували наших вояків на передовій та жителів прифронтових територій України (на світлині), а також з журналістами, працівниками правоохоронних органів, жителями громад та їх керівниками.
Вдалося підтримати працівників пунктів екстреної медичної допомоги, які звертались за допомогою в облаштуванні приміщень, де вони проводять чергування, побувати у соціальних закладах, де проживають одинокі літні люди, а також в спеціальних школах для дітей, зустрічатися з освітянами, представниками бізнесу, аграріями. Разом з ними вирішували ряд звернень та нагальних питань життєзабезпечення району. Адже життя, незважаючи на війну, триває і потрібно завжди бути на його вістрі.
– У воєнний час, який нині переживає Україна, важливо дбати не лише про економіку, соціальну сферу, побут людей, а й про їх духовність, морально-психологічний настрій.
– Погоджуюсь із вами. Справді, війна йде у нас не лише на військовому фронті, а й на духовному. Ворог прагне підірвати єдність українського суспільства, викликати протистояння на релігійному грунті. Цьому ми намагаємося запобігти всіма силами. Шляхи досягнення мети різні. Це і зустрічі з вірянами різних конфесій, і постійний контакт з очільниками релігійних громад, і участь у спільних заходах.
Вже традиційними на Ковельщині стали так звані молитовні сніданки, ініційовані мною й підтримані колегами-однодумцями. Вони, як правило, відбуваються за участю керівництва міської і районної влади, силових структур, громадських організацій, військовослужбовців та духовних лідерів різних конфесій. Впродовж таких заходів відбувається щира розмова між їх учасникам, звучить спільна молитва за мир та перемогу, а також збір благодійних коштів на потреби Збройних Сил України.
Велику роль відіграють релігійні громади у волонтерській діяльності, створенні належних умов для життя і побуту вимушено переселених осіб, вихованні підростаючого покоління на засадах патріотизму, віри, любові, єдності, національної гідності і поваги один до одного.
– Ковельщина завжди славилася традиціями співпраці із зарубіжними партнерами. Наскільки успішно вдається продовжувати ці традиції сьогодні?
– Безперечно, наша майбутня Перемога неможлива без підтримки зарубіжних друзів і колег. Вони надають величезну допомогу Україні в боротьбі за незалежність і територіальну цілісність.
Усвідомлюючи це, наполегливо працюємо над залученням зарубіжних інвестицій в економіку району. Зокрема, разом із заступником голови ради брали участь в Конгресі місцевого самоврядування та форумі регіонів "ініціативи трьох морів", що проходив торік у польському місті Любліні. Захід відбувся під почесним патронатом Президента Республіки Польща Анджея Дуди.
Головними темами форуму були: енергетична безпека та ситуація на сільськогосподарських ринках у зв'язку з війною в Україні; співпраця з українськими регіонами; інвестиційний клімат тощо. Звичайно, багато місця на зустрічі було присвячено таким питанням, як гуманітарна криза, пов'язана з біженцями, економічна криза та питання відбудови України після війни.
Буквально цими днями делегація нашого району спільно з представниками Київщини побувала з робочим візитом в Республіці Польща (на світлині). Відбулася зустріч з керівництвом Любартівського повіту (Люблінське воєводство) та директорами професійних коледжів у Радомі та Дембліні. Досягнуто важливих домовленостей з питань розширення співпраці між навчальними закладами обох країн, посилення участі прикордонних територій в рамках Програми транскордонного співробітництва Interreg Next Польща-Україна 2021 - 2027. Узгоджено протокол про співпрацю між Любартівським повітом та Ковельським районом.
Користуючись нагодою, я висловив велику подяку сусідам з-за Бугу за ту безкорисливу допомогу, яку вони надають українському народу в його боротьбі проти агресора.
Також у складі депутатської групи "За рівні можливості" беру участь разом з колегами-депутатами в кількох гуманітарних проєктах, які мають на меті допомогти громадянам, що зазнали домашнього насильства.
Коротше кажучи: вживаємо всіх можливих заходів, аби активізувати міжнародну співпрацю. Такі можливості у Ковельщини є, адже район безпосередньо межує з Республікою Польща, особливо такі громади, як Шацька, Любомльська та інші.
– Що б Ви хотіли на завершення нашої розмови сказати читачам газети, які завжди виявляють інтерес до того, які події відбуваються на території великого Ковельського району, які рішення приймають органи виконавчої і представницької влади, як забезпечують їх виконання?
– Щиро вдячний і редакції "Вістей Ковельщини", і читачам видання за увагу до нашої роботи. Звичайно, час нині непростий. Ворог знищує підступно і жорстоко українські економіку, житло, соціальну інфраструктуру. На фронті гине цвіт нації. І все ж не втрачаймо надії та оптимізму. Перемога, яка є нашою спільною метою, неодмінно буде за нами.
На жаль, на місцевому рівні можна розв'язати далеко не всі проблеми. Але і районна рада, і районна військова адміністрація постійно намагаються удосконалити свою роботу, забезпечити ефективну взаємодію з депутатським корпусом, об'єднаними територіальними громадами, структурами різного підпорядкування заради задоволення нагальних потреб і запитів виборців.
Сподіваюся, що існуючі негаразди ми гуртом подолаємо, адже всі молимося Богу, надіємося на допомогу і підтримку Його.
Отож, разом – до Перемоги!
Розмову вів Микола ВЕЛЬМА.
Залишити коментар