23 липня у Ковелі в Публічній бібліотеці відбулася презентація книги Валентини Клюнтер "Доля синьоокого романтика". Як пише автор книги, це – присвята художнику, скульптору, члену НСХУ Валентину Данилюку, Митцю, котрий своєю натхненною працею і неймовірною любов’ю до отчої землі возвеличив волинський край, міцним квітучим пагоном прикрасив родове дерево України.
Захід талановито підготувала і провела Ольга Бичковська. На ньому із спогадами виступили друзі, колеги, шанувальники таланту Митця. Важливою присутністю та виступами на заході були його донька Надія та сестра Євгенія.
Справжньою окрасою дійства став виступ Народної артистки України Світлани Мирводи, яка особисто була знайома з художником. Вона передала цього дня до фондів музею Ковеля та Луцька свої портрети, написані Валентином Данилюком.
Загалом родина Митця передала до фондів Валинського художнього музею 40 його робіт безкоштовно, про що повідомила, виступаючи на заході, директор Волинського художнього музею п. Зоя Навроцька. Чимало робіт є у фондах Ковельського історичного музею та у приватних колекціях.
На завершення дійство було перенесено до садиби художника, створеної ним за власним проектом і власноручно збудованої на місці родинного гнізда, землі його діда, де стояв будинок, зруйнований війнами і часом, поблизу с. Секунь.
З особлимим трепетом заходимо у "святая святих" Митця. Відчуваємо особливий дух; тут творив і зустрічав своїх гостей художник. Картини, скульптури, полички, книги… і легкий аромат димку віл каміна. Враження, що Валентин Данилюк щойно тут був.
Галявина перед будинком, пахне скошеними травами, доповнена велетенськими каменями і природніми скульптурами з лісових дерев, перетворилася на майданчик спогадів, пісні, спілкування і нових знайомств шанувальників художника. Тут особлива аура і атмосфера. Вже надходило надвечір’я, а присутнім не хотілося покидати це особливе місце.
Цей день був особливим спогадом, пам’яттю, доторком до високого мистецтва, освяченого великою любов’ю до рідного краю і України.
Маю на серці втіху, що БФ Івана Омелянюка "Майбутня Волинь-Україна" долучився до створення цієї книги коштами, а Валентина Клюнтер талановито втілила свій задум, велику працю у пошануванні пам’яті про вірного сина своєї землі, України І Митця Валентина Данилюка.
Галина Голубович,
голова БФ Івана Омелянюка "Майбутня Волинь-Україна".
l
В культурному житті нашого краю, в мистецькому просторі України відбулась визначна подія – вихід у світ книги Валентини Клюнтер «Доля синьоокого романтика», присвяченої творчості члена Національної спілки художників України Валентина Данилюка.
Десять років тому завершилося земне життя митця, але він живе у своїх роботах та у світлій і вдячній пам’яті всіх, кому пощастило його знати. Краєзнавець Валентина Клюнтер, як і художник Валентин Данилюк, народилася у прадавньому волинському селі Секунь, про історію якого написала декілька книг.
Не інакше, як сама доля обрала її для виконання важливої місії – увічнити в книзі пам’ять про художника, навіть дала їм однакові імена! А не так давно вона посприяла тому, щоб його родина передала майже чотири десятки творів майстра (скульптур та картин) до Волинського краєзнавчого музею. Тепер його творчість належить історії, Україні, і не розпорошиться у часі та просторі, як праця багатьох талановитих людей, чиї імена, на жаль, загубилися і забулись. На цьому наголосила директор художнього відділу Музею Зоя Навроцька, мистецтвознавець, заслужений працівник культури України, член Національної спілки майстрів народного мистецтва.
Ім’я Валентина Данилюка збирає довкола себе сузір’я яскравих особистостей, які освітлюють мистецький простір нашого краю. Він ніби притягував до себе споріднені душі, духовність, витонченість, благородство, шляхетність. Таке спілкування було насолодою і потребою. Це була його духовна родина.
Атмосферу чудового родинного свята у нашій залі створили непересічні особистості, які поділилися теплими спогадами – поетична берегиня Волині Ніна Горик, творець співочого тріо «Райдуга» Оксана Мулярчук, художник-вітражист Віктор Бурчак, донька художника Надія Дзьоник, директор Ковельської художньої школи імені Андроника Лазарчука Олена Цьомик, науковий співробітник Ковельського історичного музею Мирослава Мороз. З великим задоволенням ми вітали нашу гостю зі столиці, нашу землячку і гордість, королеву українського романсу, народну артистку України Світлану Мирводу.
Вона розповіла про незабутні зустрічі з художником та подарувала свої портрети його роботи музеям – Ковельському історичному та Волинському краєзнавчому. Чудові пісні в її виконанні додали присутнім світлого настрою та незабутніх вражень.
Свято продовжилося на мальовничому хуторі "Круха", де на місці дідової хати, спаленої у війну, Валентин Данилюк збудував собі казковий будинок-майстерню. Колись він був свідком натхнення Майстра і народження нових творів, а ще – теплих зустрічей у дружньому колі. Нині він знову радо гостив усіх, хто береже пам'ять про художника і надихається його творчістю.
Ольга БИЧКОВСЬКА,
бібліотекар Публічної бібліотеки.
Залишити коментар