Щорічно 15 грудня відзначають Міжнародний день чаю. Легенда свідчить, що чай був вперше винайдений в Китаї імператором Шень-Нун у 2737 році до н. е. Під час подорожі слуги скип'ятили імператору воду, щоб її очистити і в посудину з кип'ятком випадково впало кілька листочків чаю. Напій так сподобався імператору, що згодом став національною гордістю.
Після води, чай є другим найбільш вживаним напоєм у світі, його п’ють в десятках різних країн.
Щорічно у світі виробляється більше 3 мільйонів тонн чаю. При цьому майже 1,3 мільйона тонн видобувається в Китаї, трохи менше мільйона — в Індії. Основними промисловими виробниками і експортерами чаю є також Шрі-Ланка, Кенія, Японія, Індонезія.
Найпопулярніший вид чаю в світі — чорний, він займає близько 75% всього світового споживання чаю. Примітно, що на батьківщині чаю — Китаї — чорний чай майже не п’ють, віддаючи йому всілякі різновиди зеленого.
До речі, в Індії, другій країні світу з виробництва чорного чаю, корінне населення більше віддає перевагу каві.
У 100 грамах чорного чаю без добавок міститься близько 3-5 калорій, а в 100 грамах зеленого чаю без добавок – 1 калорія.
І зелений, і чорний чай отримують з листя одного і того ж чайного куща, але різними способами. Зелений чай попередньо фіксується парою температури 170-1800С; окислення продовжується не більше двох днів, після чого зазвичай припиняється нагрівання. Чорний чай піддається повній ферментації (окисленню) від двох тижнів до місяця.
Незважаючи на існування більше 1500 сортів чаю, всі вони поділяються на шість основних видів: чорний, зелений, білий, червоний (улун), жовтий і пост-ферментований (наприклад, пуер).
Чай в пакетиках був винайдений в Сполучених Штатах в 1904 році купцем Томасом Салліваном. Примітно, що, як і багато великих відкриттів, це сталося випадково — Томас відправив замовникам зразки чаю в мініатюрних шовкових мішечках. Ті, не розібравшись, заварили його, не виймаючи з упаковки. Пізніше вони почали вимагати у Саллівана саме таке фасування товару.
Цікаво, що і холодний чай теж був придуманий в цьому ж році і теж в Америці — чайним плантатором Річардом Блечинденом.
Чай – дорогий продукт, тому що його досі збирають і сортують вручну. Чай машинного збирання використовують або для виробництва чаю нижчої категорії, або для виділення з листя кофеїну, який використовується в косметології та фармакології.
Підготувала Світлана ЛЯШУК.
Чим небезпечна відмова від сніданку?
Підвищується рівень поганого холестерину, можливі стрибки артеріального тиску.
Можливий розвиток ожиріння. Через неправильний режим харчування людина відчуває потребу в перекусах, які можуть містити велику кількість жиру, цукру та калорій.
Апатія, нестача енергії та безсоння. Пропускаючи сніданок, доводиться заповнювати потребу організму у їжі ввечері, а сон «на повний шлунок» не можна назвати якісним.
У ранковому меню повинні бути фрукти, овочі, цільнозернові продукти, куряче м'ясо та риба. А ось від червоного м'яса, солодощів та продуктів з високим вмістом солі краще відмовитись.
Про користь ківі...
У середньому ківі міститься 92,7 мг аскорбінової кислоти. Це потужний антиоксидант, який допомагає боротися зі втомою та зміцнює імунітет.
Вітамін В, який чудово співпрацює з вітаміном С, посилює їх загальну дію, сприяє нормальній роботі нервової системи та обміну речовин.
Ківі запобігає розвитку анемії та захищає слизові оболонки, так як у ньому міститься фолієва кислота.
Калій, який важливий для серцево-судинної системи, присутній у ківі в кількості 3 г (а на добу його потрібно близько 4 г!).
А з'ївши 100 г ківі, ви покриєте половину добової норми магнію.
Підготувала Ольга СТЕБЛЕВЕЦЬ.
Хурма – ягода довголіття
Сонячна ягода хурма є багатим джерелом вітамінів та важливих мікроелементів, які живлять організм.
Хурма – відмінне джерело пантотенової кислоти, вітаміну А й бета-каротину, вітаміну С, біотину. А також таких елементів, як йод, залізо, калій, магній, кобальт, марганець, хром, мідь та молібден. Завдяки цьому збалансоване її вживання благотворно впливає на наше здоров’я. Хурму нерідко рекомендують вживати в терапевтичних цілях.
Бета-каротин і вітамін А в плодах хурми сприяють збереженню гостроти зору, особливо сутінкового. Зменшують шанс розвитку ракових пухлин, а також захищають наші шкірні покриви від сухості, тріщин і згубного впливу ультрафіолетових випромінювань.
Завдяки наявності в хурмі вітаміну С і пантотенової кислоті ваш імунітет буде більш міцним.
Залишити коментар