Ковельщина – чудовий, мальовничий куточок нашої славної України. Проносились над нашим краєм суворі вітри історії, лишаючи в живій пам'яті поколінь відбитки про події давнини.
Але наша земля багата не тільки пам'ятниками та пам'ятками архітектури. Вона приваблює ошатністю природи, вабить чистими, прозорими, глибокими озерами, водоймами, річками, котрих напувають цілющі джерела. Одне з них знаходиться на землях с. Мельниці. Саме тут біля джерела, знаного з сивої давнини, відбулася нещодавно не зовсім звичайна подія, яка викликала великий інтерес в багатьох людей.
Але спочатку хотілося б трішки історії. Легенди про цілющі властивості джерела передаються в селі з покоління до покоління, як і про саме джерело. Перекази свідчать, що колись воно "било" з надзвичайною силою, вода затоплювала поля, село. Рятуючись, люди насипали вали, а саме джерело загачували всім, чим можна було.
Відтоді і пішла назва урочища – "загаття". Були часи, коли дошкуляли засухи. Тож люди приїздили з навколишніх сіл, набирали воду, навіть напували худобу. Всі знали: скільки існує джерело, вода в ньому цілюща, лікувальна.
До речі, саме село Мельниця багате своєю прадавньою історією. Перша про нього згадка датується 1245 роком. До Першої світової війни село мало статус "містечка" (старші люди і нині так говорять). У 1897 р. в "містечку" мешкало 2588 осіб, з них – 1599 євреїв. Тут, крім православної церкви, діяли 2 єврейські молитовні будинки, православна та католицька каплиці, поштова станція, аптека, школа, багато магазинів, корчми, гостиний двір, три постояльні будинки, водяний і вітряний млини. Щотижня відбувався великий базар. А в передсвяткові дні проводилися великі ярмарки, куди з'їжджалися не тільки з навколишніх, але й далеких сіл.
А ще вони брали цілющу джерельну воду, і черга з підвід сягала сотень метрів. З історичних джерел відомо, що саме цю місцину облюбувала королева Бона, яка бажала побудувати саме тут великий замок.
В селі спорудили надзвичайно оригінальної архітектури костел в стилі ампір, в якому перебувала чудодійна ікона мельницької Божої Матері, яка приваблювала багатьох прочан (нині ікона перебуває в Холмі).
Про історію села, цілюще джерело розповів у той день заступник начальника Волинського регіонального офісу водних ресурсів Ростислав Кравчук:
"Джерело вперше почистили в 2004 році. Відтоді на теренах області оновлено 87 природних джерел, і у всіх вода чиста, якісна, яку треба цінувати, бо це – наше національне багатство. Жителям Мельниці пощастило: вода надзвичайно корисна, має в собі багато цінних елементів. При аналізі виявлено, що за своїми смаковими та лікувальними властивостями вона перевищує показники води знаменитих оконських джерел.
Після того, як почистили джерело, викиди води збільшились у 6 разів, тобто за 1 годину джерело викидає з надр землі 21 кубометр води, котра іде в меліоративний канал і є притокою р. Стохід".
Останнім часом тут проведені значні роботи із збереження водойми. Почистили саме джерело, провели благоустрій, огородили територію, обладнали зручний і красивий місток через меліоративний канал. Тепер до джерела зручно дійти. І все це – завдяки старості села та його жителям.
Роман Штоцький щиро вдячний своїм жителям, а також добрим спонсорам, які в той чи інший спосіб допомагали провести потрібні роботи: Волинському регіональному офісу водних ресурсів Р. Кравчуку та М. Тимощуку, начальнику Ковельської дільниці цього офісу В. Грижуку, агрофірмі "Волинь-нова", піщаному кар'єру "Волиньсервістехбуд" і всім мешканцям села, які долучилися до відновлення цілющого джерела. А я особисто щиро вдячна В. Яромчук і М. Якименку і тому щасливому випадку, що привів нас до джерела рік тому.
Добра справа завжди починається зі служби Божої. Оновлене джерело освятив отець Василь Павлович, настоятель Нужельського храму Різдва Пресвятої Богородиці.
Організатори подбали, щоб дійство пройшло на високому рівні: все було продумано – хористи, дітки у вишиванках, та й сама обстановка приємна, спокійна, духовно багата.
І ось освячується вода… Так велично і гарно навкруги: чарівна природа, колоситься стиглий колос і на хвилину забуваєш, що сьогоднішньому мирному дню ми завдячуємо тим, хто на Сході несе бойову вахту. Тож, перш за все, звертаємось до Всевишнього із молитвою захистити нашу країну, землю, зберегти мир.
Згодом, староста села запросив усіх бажаючих набрати води, для чого люди підготували різні ємності. Далі ділились враженнями, згадували перекази, що стосувалися цілющих властивостей води.
– Нашу воду п'ють не тільки жителі села і навколишніх сіл, але й далеко за межами Волині, – каже колишній сільський голова, очільник Мельницької ветеранської організації Сергій Невірко. – Про її цілющі й оздоровчі властивості знають з давніх-давен. Добру справу зробили ми. Спасибі всім!
Так, цілюще джерело отримало "друге дихання". Мені б дуже хотілося, аби тут згодом висадили скверик, встановили лавочки для відпочинку розмістили вказівник на трасі – "Цілюще джерело".
Валентина Січкар,
громадський кореспондент "Вістей Ковельщини".
На світлинах: під час освячення "цілющого джерела" поблизу села Мельниці.
Фото автора.
Залишити коментар