Ми вже неодноразово у нашій газеті розповідали про розмаїття городніх культур, які вирощує ковельчанка Тамара Ігнатюк.
Обійстя господарів в Городищі з ранньої весни і до пізньої осені потопає в квітах, а коли приходить пора збирати городину, то смачною, свіжою продукцією ласують і рідні, і близькі, й друзі досвідченої господині. Пані Тамара разом з невісткою Тетяною залюблені у працю на землі, їх натруджені руки плекають кожну квіточку й рослинку і втішаються ними.
Нині настав сезон збору помідорів, тож на грядках Тамари Ігнатюк – справжній рай. Десятки сортів соковитих, ароматних томатів потішили господарів рясним врожаєм. Кожен має свій неперевершений смак, забарвлення і розмір. Різнокольорова томатна колекція дивує й відвідувачів особистої сторінки пані Тамари у Фейсбуці.
– Цього року вирощую 61 сорт томатів, – поділилась у нашій розмові Тамара Євгенівна. – Високорослі сорту «Де барао» різних кольорів, середньорослі екзотичні помідори. Це чорні, сині, біколори, зелені, бордові з чорними і оранжевими смугами. Є низькорослі гноми. Їх колірна гама також дуже різна – від світло-рожевих до темно-бордових, а також смугасті різних відтінків.
– А який Ваш улюблений сорт?
– Мої улюблені томати – це «Де барао». Вони найменш пошкоджуються як хворобами, так і комахами. Завжди урожайні за будь-яких погодних умов, найкращі для консервування і соління. Звичайно, є свої мінуси – вони дуже високі (більше двох метрів) і на смак звичайні, на відміну від екзотичних.
Для споживання (я їх їм, як яблука) неперевершені гном «Пурпурове серце», рожевий «Волове серце», «Абрикосовий джем», «Банан золотий» і «Жовтий 1884».
Дуже смачні й екзотичні сорти, у них всіх обов’язково присутній запах якогось фрукта. А томат «Мрія Аліси» для мене найдорожчий, бо в мене внучка Аліса, яка зараз далеко від мене.
– Які ще культури ростуть на Ваших грядках, Тамаро Євгенівно?
– Та це треба цілий вечір перелічувати! (сміється, – авт.). Вирощую все. Гарно вродили баклажани, огірки, кабачки, патисони, шпарагівка, часник, цибуля. Маємо різноманітну зелень – салат, базилік, руколу, кріп. На підході перець солодкий і гіркий, кукурудза цукрова і звичайна, квасоля різних сортів, горох, капуста. Вже є чималенькі кавуни. Добре вродила картопля, її у мене п’ять сортів, зокрема, «Карелія», «Скарб», « Вінета», «Санібель». Ще є солодкі гарбузи «Хоккайдо», столові буряки «Моніка», морква «Королева осені», цвітна капуста.
– Дякую Вам за цікаву розповідь! Щедрих і багатих Вам завжди врожаїв й втілення всіх омріяних планів!
Світлана ЛЯШУК.
Залишити коментар