Все менше часу залишається до зимових холодів, все частіше дошкуляють нам пронизливі вітри, проливні дощі, вранішні заморозки в повітрі й на грунті.
Осінь і зима не лише засмучують погодою, а й «екзаменують» кожну сім’ю на вміння виживати в складних умовах, забезпечити рідних достатком продовольства, теплом і затишком.
Сьогодні на прохання читачів друкуємо деякі поради, що стосуються заготівлі овочів та фруктів, їх консервування, збереження. Заодно пропонуємо увазі рекомендації щодо квашення, а також приготування домашніх закруток, якими дбайливі господині зможуть поділитися із захисниками України, які нині боронять рідну землю зі зброєю в руках і продовжать це робити восени та взимку.
Все менше часу залишається до зимових холодів, все частіше дошкуляють нам пронизливі вітри, проливні дощі, вранішні заморозки в повітрі й на грунті.
Осінь і зима не лише засмучують погодою, а й «екзаменують» кожну сім’ю на вміння виживати в складних умовах, забезпечити рідних достатком продовольства, теплом і затишком.
Сьогодні на прохання читачів друкуємо деякі поради, що стосуються заготівлі овочів та фруктів, їх консервування, збереження. Заодно пропонуємо увазі рекомендації щодо квашення, а також приготування домашніх закруток, якими дбайливі господині зможуть поділитися із захисниками України, які нині боронять рідну землю зі зброєю в руках і продовжать це робити восени та взимку.
Консервування
Салат «закусочний»
Інгредієнти:
0, 5 олії;
5 кг капусти;
1 кг моркви;
1 кг цибулі;
300 г цукру;
3 ст. л. солі;
300 г оцту.
Пошинковану капусту спочатку перетерти з сіллю, а потім вимішати з іншими інгредієнтами.
На дно банки покласти:
2 шт. гвоздики; 2 шт. духм. перцю; 1 лавровий листок.
Стерилізувати в духовці 1 год.
Вихід – 14 банок по 0.5 л.
Баклажани пікантні
Інгредієнти:
Перекрутити на м’ясорубці:
300 г часнику; 1 кг болгарського перцю; 1-3 шт. гіркого перцю.
Додати:
200 г олії; 200 г цукру; 200 г оцту; 1 ст. л. солі.
Баклажани порізати брусочками, посолити і залишити на 1 год.
Промити, відтиснути і підсмажити на сковорідці.
Скласти в банки і залити заливкою.
Тушкувати в духовці 20 хв.
Вихід — 8 банок по 0.5 л.
Паштет грибний
Інгредієнти:
Відро грибів відварити і перекрутити на м’ясорубку.
На пательні обсмажити:
1,5 кг цибулі;
2 кг моркви;
700 г томату;
750 г олії;
сіль, перець – за смаком.
Далі все змішати та тушкувати в каструлі 2 год. Розкласти і закатати в стерилізовані банки.
Паштет м’ясний
Інгредієнти
2 кг м’яса;
2 кг печінки;
4 кг сала (щоковина);
15 цибулин;
15 яєць;
сіль та перець – за смаком (вважайте, що готовий паштет буде солоніший, ніж сирий).
Вихід — 20 банок по 0.5 л.
Випікати в духовці 4 години при 130-150 градусах.
Сало в розсолі
Інгредієнти:
грудинка свиняча – 3,700 кг; сіль – на 1 л води 150 г.
У кожну банку:
часник – 3 зубки;
перець запашний горошком – 3 шт.;
перець чорний горошком –10 шт.;
лавровий лист – 1 шт.
Підходить будь-яке свіже сало (навіть найтонше, як з м’ясними прошарками, так і без). Розрізати його на порційні шматки (шириною близько 5 сантиметрів). Розкласти по чистих банках, попередньо поклавши у них зазначені спеції.
Маринаду слід варити 2 л і 300 г солі відповідно. Як закипить – розлити в банки та накрити прокип’яченими кришками.
У каструлю на дно кладемо рушничок і ставимо банки заливши їх гарячою водою (по плічка банок). Під кришкою стерилізуємо 2 години з моменту закипання води на невеликій потужності.
Закручуємо банки, перевертаємо та залишаємо до повного остигання. Охолоджені банки ставимо у холодильник. Через деякий час на поверхні утвориться шар жиру – це ознака правильної консервації.
Вихід — 5 літрових банок.
Салат асорті (не варити)
Інгредієнти:
5 кг капусти;
1 кг моркви;
1 кг цибулі;
1 кг болгарського перцю;
350 г цукру;
4 ст. л. солі;
350 г оцту;
400 г олії.
Все порізати і скласти у велику миску, посипати цукром і сіллю, полити олією та оцетом. Вимішати (акуратно, щоб не сильно м’яти капусту, аби вона залишилась хрумкою). У чисті сухі баночки, добре втрамбовуючи, вкладаємо салат.
Споживати можна наступного дня. А зберігати такий салат слід у холодному місці.
Капуста-пелюстка з буряком (не варити)
Інгредієнти:
1 кг капусти;
2 середніх столових буряки;
2-3 корені хрону;
150 г цукру;
85 г оцту;
1 ст. л. солі;
1 ст. л. олії;
Спеції за смаком: лавровий лист, перець духмяний, коріандр в зернах, часник.
Капусту нарізати великими квадратними шматочками та викласти в банку.
Буряк з хроном потерти на мілку тертку. Додати спеції. Залити капусту і добре потрясти.
Орієнтовно на 3 л банку потрібно 3 кг капусти.
ЗБЕРІГАННЯ
Зібрати урожай – лише половина справи. Зберегти його – не менш важливо.
Традиційно урожай фруктів та овочів зберігають в підвалі, де взимку підтримується постійна температура трохи вище 0оС. Важливо було добре просушити приміщення й побілити.
Слід «подбати» й про гризунів, які можуть зіпсувати весь урожай та розносять різні інфекції, небезпечні для людини. Щоб не допустити появи щурів і мишей, густою сіткою завішують вентиляційні отвори, розкладають отруєні приманки у вигляді зерняток і пластівців (поїдаючи їх, гризуни, які все ж проникли у підвал, не встигнуть розмножитися).
Загальні правила:
- Зберігати фрукти та овочі потрібно окремо. Фрукти виділяють газ етилен, який прискорює дозрівання і провокує псування овочів.
- Картоплю, томати й баклажани варто зберігати окремо від інших овочів, тому що вони можуть зіпсувати смак своїх “сусідів”.
- Не набивати контейнер або пакет, де зберігаються плоди, під зав’язку. Відсутність нормального потоку повітря може запустити процеси гниття.
- Фасуйте плоди в дерев’яні ящики, плетені кошики або інший посуд з дірками, аби забезпечити вентиляцію повітря.
- Регулярно перевіряйте стан овочів і видаляйте пошкоджені або зіпсовані екземпляри.
Картоплю не можна зберігати в холодильнику. Під дією низьких температур крохмаль буде перетворюватися на цукор. Краща температура для зберігання картоплі +5-7 градусів в сухому темному місці.
Основний урожай картоплі найкраще зберігати в дерев’яних ящиках або засіках, що пропускають повітря. Ящики бажано поставити на невелику підставку. Якщо температура повітря на балконі опускається нижче нуля – урожай слід укутати.
Щоб картопля в мішку чи ящиках не проростала, покладіть туди кілька яблук. Можна також перекласти свіжим листям горобини, сосновими або ялиновими гілками. Ці рослини виділяють фітонциди, які довше зберігають її.
Ідеально картопля зберігається з буряком, він добре вбирає зайву вологу.
Буряк та морква добре зберігаються в холодильнику або ж біля балконних дверей чи в сховищі. Термін їх придатності за низьких температур – до 3 тижнів. Рекомендують зберігати ці овочі в дерев’яному або картонному ящику, пересипавши їх піском або цибулевим лушпинням. В таких умовах вони менше зсихаються і добре зберігаються.
Цибуля і часник вимагають більш високої температури (15-25 градусів). В холодильнику вони швидко втратять свої корисні якості та аромат. Тому комора, кухонна шафа або льох – для них найкращі місця.
За кімнатної температури найкращий спосіб зберігання часнику – в мішечках, зшитих із щільної тканини. Перед цим мішок слід вимочити в насиченому розчині солі й просушити. Сіль вбирає в себе зайву вологу та згубно діє на шкідників.
Цибулю можна зберігати як в кухонній шафі, так і в сітчастому мішку або панчосі.
Гарбузи і кабачки краще зберігати в обігрітій коморі чи підвалі, аби не промерзли. Передивляйтесь їх стан, аби не допустити загнивання.
Зберегти яблука та груші теж просто. До 2 тижнів без проблем можна й у холодильнику чи заскленому балконі. Якщо ж урожай більший, то слід обрати місце, де температура є близькою до 0 градусів.
Дерев’яні чи пластикові ящики попередньо дезінфікують, застеляють папером. Для підтримки вологості та запобіганню грибка, тару з яблуками можна засипати спилом листяних порід дерев.
Укладати плоди потрібно в одну сторону. Плодоніжки у яблук і груш повинні розташовуватися так, щоб не пошкодити «сусідів». При укладанні шаховим способом їх слід направити вбік. Якщо в приміщенні є вікна, то слід накрити ящики щільною тканиною.
Без доступу світла, при постійній вологості й температурі ці фрукти зберігаються практично без втрат до весни.
КВАШЕННЯ
Квашенина – це не лише смакота, а й безсумнівна користь для нашого здоров’я. Лише 200 г продукту на день достатньо, аби поповнити організм вітамінами.
Наприклад:
- квашені огірки – джерело вітамінів групи В і йоду.
- квашена капуста – лідер за вмістом вітаміну С.
- квашені помідори – багаті на вітаміни групи А, В, С, РР, магній…
Після такої обробки ці продукти втрачають лише половину вітамінів. Тож взимку їхня користь очевидна.
Квашений болгарський перець
Його можна начиняти фаршем, і робити голубці, можна додавати в борщ, салати або рагу. Смак такого перцю додасть кислинку і пікантність страві, зробивши її незвичайною і яскравою.
Для квашення перець зазвичай не чистять, але якщо ви плануєте використовувати перець для приготування голубців, плодоніжку з насінням краще видалити.
Візьміть зубочистку і проколіть кожен перчик в 5-6 місцях. Не використовуйте для цього металеві предмети, перець може окислюватися при контакті з металом і потемніти.
На розсіл з розрахунку на 3 кг перцю потрібно: 3 л. води; 6 ст. л. солі; 2 головки часнику; парасольки кропу, перець горошком за смаком.
Розведіть сіль в холодній воді й додайте в неї дрібно нарізаний часник. Складіть підготовлений перець у відерце, і залийте розсолом, щоб він покривав перець не менш, ніж на 5 см.
Прикрийте перець перевернутою тарілкою, і зверху поставте гніт.
Тримайте так 5-6 днів при кімнатній температурі. Далі перекладіть в банку і залийте тим же розсолом. Така заготовка зберігається в холодильнику чи в погребі близько 6 місяців.
Квашені баклажани з морквою
Інгредієнти:
2 кг баклажанів; 2 головки часнику; 3 цибулини ріпчастої; 500 г моркви; 2 л води; 2-3 ст. л. солі; 2 ч. л. меленого чорного перцю; 5-6 шт. лаврового листа; 30 мл соняшникової олії; 1 пучок петрушки.
Відварити баклажани в підсоленій воді протягом 3-5 хвилин після закипання. Перекласти у друшляк, щоб вода стекла і дати охолонути. Подрібнити дві головки часнику. Натерти моркву і цибулю на тертці.
Баклажани розрізати вздовж, але не до кінця, щоб підготувати їх до начинки. Всередину додати трохи подрібненого часнику, цибулі та моркви, поперчити. Скласти баклажани в посудину, щільно притискаючи один до одного, покласти зверху гілочки петрушки.
Для розсолу: закип’ятити 2 л води, додати сіль, перець горошком і лавровий лист. Кип’ятити 10-15 хвилин.
Залити овочі гарячим розсолом і залишити на три дні при кімнатній температурі. Далі зберігати в холодильнику.
Капуста квашена
За цим рецептом капуста довго зберігається, а головне не перекисає і не темніє.
На 40 л нашаткованої капусти:
10 л кип’яченої води;
0.5 л солі.
Перекип’ятити та залити капусту гарячим маринадом. Залишити на 3 дні в теплому місці під легким пресом, щоб капуста вквасилась. Потім викласти у велику миску і залишити на 30-40хв., щоб вийшла гіркота. Щільно викласти в банки і закатати. Зберігати в холодному місці.
Квашені помідори
На 10 л відро помідор:
200 г солі; 200 г цукру; зелень – різна.
На дно відра викласти листя (смородини, вишні та інш.), шматочки кореня хрону, кріп, часник. Зверху помідори теж накрити зеленню й, обов’язково, листям хрону – саме воно перешкоджає появі плісняви.
Якщо проставити до прохолодного й темного місця такі помідори будуть готові через місяць і стоятимуть у холоді довго, якщо потрібно швидше, то на 4 дні у тепле місце.
На трилітрову банку:
2-2,5 кг капусти;
3 лаврові листи;
1 морквина;
2 ст. л. солі;
1,5 л води.
Можна додати ще зерна кропу.
Пошинкувати капусту, потерти моркву та вимішати. Додати 3 лаврові листки. Перекласти все у банку, втрамбовуючи, щоб не було пустот.
В окремому посуді змішати 1,5 л окропу та 2 ст. л. солі. Перемішати. Після охолодження залити ним капусту. Банку поставити в глибоку миску (на випадок, якщо розсіл почне витікати) і в тепле місце. Накрити марлею або кришкою із дірками, аби капуста дихала.
Через добу проколоти капусту ножем, щоб випустити гази. Піну на поверхні розсолу слід теж ретельно збирати, допоки не закінчиться процес бродіння (розсіл у банці стане прозорим).
Куштувати квашену капусту можна вже через добу. Повністю готова вона буде через три доби. Продукт зберігати щільно закритим у холодильнику.
Сторінку підготувала Аліна РОМАНЮК.
Залишити коментар