Сьогодні, 20 березня – весняне рівнодення, тобто день, коли починається астрономічна весна. У Північній півкулі планети Земля природа пробуджується від зимового сну, а день і ніч стають майже рівними за тривалістю.
Для нас, українців, рівнодення має не тільки, так би мовити, астрономічне значення, а й культурне, релігійне і навіть світоглядне. Справа в тому, що для наших далеких предків весняне рівнодення було однією з найважливіших дат у тогочасному календарі. Вони сприймали його як символ пробудження природи та оновлення життєвої енергії, початок нового року.
Про це доводиться нагадувати сьогодні, оскільки багато хто з нас забув традиції рідного народу, водночас відзначаючи дати й події, які ніякого стосунку не мають до України – наприклад, так званий китайський новий рік, символом якого є Змія. За древньослов'янською традицією, нині розпочинається 7534 рік, який носить назву Оси (Шершня).
Надзвичайно цікавими були тодішні обряди, пов'язані головним чином з настанням весни, початком польових робіт. Їх важко було уявити без традиційних пісень – веснянок та гаївок, забав для дітей, які чи не найбільше раділи приходу тепла. Також не варто забувати, що дата Воскресіння Христового у православ'ї тісно пов'язана з цією подією – Пасху відзначають у першу неділю після першого повного Місяця після весняного рівнодення. Нинішнього року – це 20 квітня.
Нагадаємо, що у свято рівнодення варто старанно прибрати у будинку чи квартирі, викинути все зайве, непотрібне. Кілька гілок верби, якщо ви їх зріжете і принесете до хати, захистять оселю та її мешканців від злих сил, прикрощів і смутку. Добре буде, якщо ви знайдете спільну мову та помиритеся з тими, з ким раніше не мирилися, аби розпочати новий період життя без негативу. Закоханим обов'язково цілий день бути разом, якщо є така можливість.
Але найголовніше, звичайно, у тому, щоб новий рік Оси (Шершня) приніс благословенний мир на українську землю. Дай, Боже, щоб так сталося!
Залишити коментар