У час великої війни жіноцтво села Грабове Сереховичівської громади, що на Ковельщині, стало як одна родина: спільно розділяють радість, тривоги і горе. Бо біда нині у всіх одна, тому і дівчата, і молодиці, і жіночки поважного віку об’єдналися задля допомоги українським захисникам.
– Наше село маленьке, тож чи не з кожної родини хтось воює: син, брат, племінник, чоловік, сусід чи просто знайомий – навіть якщо він уже й не живе у Грабовому, – так розпочала розповідь про початок волонтерства місцева жителька Олена Онищук, яка найчастіше кидає клич у соціальних мережах, гуртуючи місцеве жіноцтво.
Щоб підтримати українських захисників, ставши для них надійним тилом, з осені 2022 року вони спершу взялися за виготовлення окопних свічок. Завідувачка клубом Тетяна Романюк запропонувала збиратися у приміщенні закладу культури. Землячка грабівчан Лідія Мороз забезпечила бляшанками. Їх також збирали і через соціальні мережі, як і кошти на парафін. Далі були розпалювачі, які допомагають хлопцям на фронті швидше розводити багаття.
– Тих, хто постійно витрачає свій час, зусилля і кошти на підготовку передач на фронт, небагато: 10-15 дівчат і молодичок, – продовжує Олена. – Внесок кожної особливо цінний, бо вони не тільки підхоплюють ідею, а й доповнюють її своїми пропозиціями.
Разом із нею добру справу починали сестри Марія, Іванна та Вікторія Созоніки. Згодом до них приєдналися Любов Хлуд, Людмила Трофимчук, Антоніна Зубчик, Оксана Грушко, завідувачка ФАПом Людмила Савлук, Валентина Сагаль, у якої один син воює, а другий потрапив у полон.
Винахідливості грабівського жіноцтва можна позаздрити. Вони плетуть маскувальні сітки, роблять окопні свічки та восково-олійну мазь, що загоює навіть опіки, виготовляють зігрівальні суміші із меду, імбиру та лимонів, енергетичні перекуси, перетирають із цукром обліпиху, журавлину, малину, смородину, варять аджику та гострі соуси, засолюють щавель, а перед відправкою передачі на фронт ще й печуть домашні смаколики. Цієї зими Людмила Онищук, Валентина Сагаль, Тетяна Васковець, Ольга Сагаль взялися за плетіння теплих килимків.
Енергія невтомних грабівчанок зворушує користувачів соцмереж, які відгукуються на заклик про допомогу, хто чим може: Олександр Талашко передав їм мед, Галина Балабан, Тетяна Шура, Ірина Бондарчук – яблучну сушку і горіхи.
Кошти на витратні матеріали грабівським волонтеркам надходять не тільки завдяки пожертвам добродійників. Так, значна сума надійшла завдяки новорічній лотереї, коли розігрували спеціальні призи: іграшки та ялинкові прикраси ручної роботи, солодощі. Виручені гроші пішли на закупівлю спанбонду та основи для маскувальних сіток. А в часі новорічних свят пішли колядники селом і зібрали більш як 13 тисяч у волонтерську скарбничку – теж для фронту, для нашої перемоги над окупантом.
Можна лише подивуватися енергії і винахідливості тутешнього жіноцтва. Так, для розфасування захисної мазі-бальзаму волонтерки зібрали і використали найрізноманітнішу тару: від баночок з-під крему, лоточків, соусників до упаковок від кіндер-сюрпризів. Олена Онищук не втомлюється дякувати добровільним благодійникам, котрі миттєво відгукуються на її прохання: пану Володимиру з Ковеля, який оплатив три рулони агроволокна для маскувальних сіток, ліцеїстам села Вербка, Ірині Царік, Олені Пожарчук, Валентині Савлук, Олені Олексюк та іншим – за тару для фасування мазі, добродійникам – за чималу (5 кілограмів!) порцію меду, лущені горіхи, малину, смородину, сушенину.
– Завжди дякую кожному, хто нам допомагає. Незважаючи на труднощі, торік нам вдалось зробити багато – принаймні, все, що в наших силах та можливостях, – так підсумувала зроблене Олена Онищук. – Хоч і не дуже у великих обсягах, але старались долучитись до кожної поїздки до наших наших захисників. Адресно відправляли посилочки. Намагались допомогти всім, хто просив підмоги. Звісно, масштаби нашої роботи порівняно з волонтерами більших сіл чи міст не надто великі, але, як в народі кажуть, з миру по ниточці... Головне – не сидіти на місці, не зупинятись, хоч і маленькими кроками, але йти вперед!
Валентина БЛІНОВА.
х х х
НА СВІТЛИНАХ: в центрі – Людмила Онищук майстерно плете теплі килимки; вгорі праворуч – Олена Онищук, Людмила Трофимчук та Валентина Сагаль із добровільними помічниками; внизу – Оксана Грушко, Тетяна Романюк та Олена Онищук відправляють допомогу на фронт.
Фото з архіву автора.
Залишити коментар