Пройшло вже майже 68 років, як відгриміли останні бої Великої Вітчизняної війни. Але і досі багатостраждальна українська земля зберігає в собі страшні залишки тієї пори – бомби, міни, гранати, патрони. Все це називається вибухонебезпечними предметами (ВНП).
З появою весняного потепління розпочинаються польові, земляні, будівельні та інші роботи. Як показує статистика минулих років, саме в цей період зростає можливість виявлення небезпечних знахідок бойових дій, неправильне поводження з якими може призвести до вкрай неприємних наслідків.
Завдяки громадянам, які вчасно повідомили про свої знахідки, а також злагодженим та професійним діям особового складу групи піротехнічних робіт жодний вибухонебезпечний предмет не «виконав» свого прямого призначення: вбивства та руйнації. Слід зазначити, що не про всі випадки виявлення вибухонебезпечних предметів повідомляють, а навіть навпаки – розглядають їх в ракурсі заробітку, колекційного експонату чи навіть забави, що надзвичайно небезпечно!
Лихо трапляється ще й внаслідок несанкціонованого пошуку, збору та нелегальної реалізації елементів боєприпасів як металобрухту, з подальшим використанням.
Тому необхідно, щоб усе населення, особливо діти, мали чітке уявлення про грізну силу, що зберігається у вибухонебезпечних предметах, і чітко знали правила поведінки при їхньому виявленні.
Під час земляних робіт будьте пильними та обачними, адже вибухонебезпечні предмети можуть знаходитись всюди, де проходили бойові дії: на полях та городах, у лісах та парках, у річках та ставках, будівлях та підвалах, на території колишніх полігонів.
Особливо слідкуйте за дітьми, попередьте їх про небезпеку, яку становить собою звичайний, на перший погляд, шматок застарілого металу.
- при виявленні вибухонебезпечного (потенційно вибухонебезпечного) предмету, жодним чином не чіпати його і тим більше не намагатися розібрати;
- негайно повідомити в найближче відділення міліції, у військкомат, органи місцевого самоврядування, підрозділ ДСНС за телефонами "101", "102".
- позначити місце знахідки небезпечних предметів;
- виставити тимчасову охорону;
- попередити присутніх, що торкатися до небезпечних предметів не можна – це загрожує життю;
- негайно сповістити в місцеві органи влади, міліцію, службу порятунку про знахідку;
- до прибуття працівників міліції взяти місце і предмет під нагляд;
- не допускати до місця знахідки інших людей, особливо дітей.
- визначити місце знахідки;
- не торкатися знахідок самому і не дозволяти це робити нікому іншому;
- про знайдені підозрілі предмети негайно сповістити дорослих (в школу, міліцію,
найближчу установу);
- не розводити багаття поблизу знахідки;
- запам'ятати дорогу до того місця, де була виявлена знахідка, і поставити пам'ятну віху.
ПАМ'ЯТАЙТЕ! Правильно і безпечно знешкодити вибухонебезпечні предмети здатні лише досвідчені фахівці.
Ні в якому разі не намагайтеся робити це самі, адже то може призвести до трагічних наслідків!
Юрій Дідковський,
начальник відділу з питань надзвичайних ситуацій
та цивільного захисту населення
виконавчого комітету міської ради.
Залишити коментар