Історія міста Ковеля невід'ємна від історії українського народу, який упродовж століть виборював право бути господарем на своїй землі.
Сьогодні Ковель – це охайне та привітне місто в українському Поліссі, яке має розвинену сучасну інфраструктуру, квітучі парки. Тут мешкають талановиті і працьовиті люди. Яскравим свідченням того, що місто розвивається, є стабільна демографічна ситуація.
День міста – це свято усіх, хто тут народився і виріс, хто приїхав колись, щоб залишитися назавжди у місті з особливим колоритом, традиціями і славною історією.
День міста – завжди хвилююча подія для його мешканців. Це свято улюблене і шановане усіма ковельчанами. Разом з тим, це величне свято є даниною пам'яті наших предків, які упродовж століть будували Ковель і заповіли нам берегти його та розвивати.
Вітаючи зі святом, дякую усім мешканцям Ковеля, а особливо представникам старшого покоління, мудрим наставникам, тим, хто пройшов війну, голод, розруху, але не зломився, не втратив віри, а продемонстрував приклад безкорисливого служіння малій батьківщині, змінюючи своєю працею кожен день життя на краще.
6 липня громада Ковеля відзначає 69-у річницю визволення від фашистських загарбників. Минають роки. Події стають історією. Проте ми маємо згадувати тих, хто наближав світлий день Перемоги.
Щороку в цей день особливі слова звучать на адресу ветеранів, які визволяли Ковель і сьогодні мешкають поряд з нами. Нині їх лише троє: Іван Трохимович Сорока, Микола Федорович Шматко та Федір Васильович Васейко.
Шановні ветерани! Ви усі достойні звання героїв. Від імені ковельчан я низько схиляю голову перед Вами і щиро вітаю зі святом. Нехай земля ще багато років радує Вас щедрими врожаями, а чисте, мирне небо – сонячними погожими днями.
Вклоняємося доземно солдатським вдовам, «дітям війни» усім, хто пройшов фронтовими дорогами. Ми пишаємося тим, що зробили для визволення міста Ковеля, для Перемоги над фашизмом наші земляки. А тим, хто сьогодні поряд з нами, зичу міцного здоров'я, довголіття, добра і мирного неба!
Вітаю також молоде покоління, яке буде визначати долю нашого міста в майбутньому. Дуже хочеться бачити нашу молодь цілеспрямованою, здоровою, перспективною, освіченою, з активною життєвою позицією.
Ковель може пишатися тим, що в ньому народжуються і зростають талановиті і працелюбні люди.
Разом ми – єдина і велика родина, яка прагне створити зручні й комфортні умови для життя. Усі досягнення, якими багате місто, складаються з щоденної праці, знань і талантів його мешканців.
За п'ять місяців 2013 року до міської казни надійшло майже 125 млн. грн., з них до загального фонду бюджету надходження від податків, зборів та інших платежів склали 27,5 млн. грн., до спеціального фонду – 10,8 млн. грн.
За п'ять місяців цього року з Державного бюджету отримано офіційних трансфертів в сумі 83 млн. грн. В порівнянні з відповідним періодом минулого року обсяг фінансових ресурсів міста зріс на 10 млн. грн.
Основною складовою фінансового забезпечення бюджету міста є податок на доходи фізичних осіб, який сплачується кожним працюючим ковельчанином. Протягом січня-травня до бюджету міста зараховано цих коштів в сумі 20,5 млн. грн. Найвагоміші внески податку на доходи фізичних осіб, як і у попередні роки, належать підприємствам Львівської залізниці.
Незважаючи на труднощі із наповненням бюджету, заробітна плата працівникам бюджетної сфери, разом зі всіма передбаченими законодавством надбавками, виплачується в повному обсязі та без будь-яких затримок.
Регулярно проводяться розрахунки за спожиті бюджетними установами комунальні послуги та енергоносії. За 5 місяців 2013 року з міського бюджету виплачено заробітної плати на суму 53,7 мільйонів гривень та 12,4 мільйона гривень сплачено за спожиті енергоносії.
Задоволенню матеріальних, соціальних і культурних потреб мешканців сприяє розвиток економічної сфери міста. За січень-травень 2013 року промислові підприємства міста реалізували продукції на 94,6 млн. грн. Обсяг реалізації промислової продукції в розрахунку на одного жителя міста склав 1375 грн.
За обсягами реалізованої продукції лідирують підприємства ПрАТ "Ковельський хлібокомбінат" (директор В.М. Римарчук), ТОВ "Волинь-Кальвіс" (директор А.М. Понікарчук).
Спеціалізованими підприємствами сфери послуг протягом січня-травня 2013 року реалізовано послуг на 197,7 млн. грн., в тому числі населенню – на 76,3 млн. грн.
Основну частку реалізованих послуг в місті формують підприємства транспорту (близько 93 відсотків). Зокрема, ВП "Експлуатаційне вагонне депо Ковель" (начальник В. М. Пустовий), ВП "Пасажирське вагонне депо Ковель" (начальник О. І. Стречен), ВП "Ковельська дистанція колії" (начальник В. А. Стужук).
Лідируючі позиції з реалізації послуг займає ТОВ "Негабарит-Сервіс" (директор Н. О. Мірчук), з перевезення пасажирів по місту – ТОВ "Галактика-Авто" (директор С. С.Корсак).
Серед підприємств торгівлі помітно вирізняється ТзОВ "К.П. «Верес» (директор Ю.М. Шлюєв), основним видом діяльності якого є торгівля будівельними товарами.
Найвагоміший внесок в розвиток будівельної галузі в місті роблять будівельники ТзОВ "Ідея", компанії "Калина" ТзОВ, МПП "Інвестбуд". У січні-травні 2013 року підприємства виконали будівельних робіт на суму 5,3 млн. грн., що становить 3,6 % до загального обсягу виконаних робіт по області.
Найкращими платниками податків у місті Ковелі серед підприємств є ПрАТ "Ковельський хлібокомбінат" і ТОВ "Волинь-Кальвіс", серед підприємців - Олена Лисакова та Олег Козел.
Підприємства міста за січень-березень 2013 року експортували товарів на 3,5 млн. грн., що на 3,7 % більше, ніж за відповідний період минулого року, та імпортували товарів на 4,4 млн. грн., що на 22,9 % менше, ніж торік.
Найбільші експортні поставки здійснювались у Німеччину, Росію, Польщу, Литву, Італію, Сербію, Білорусь. Імпорт надходив, в основному, з Німеччини, Польщі, Нідерландів, Франції, Китаю, Італії, США.
У 2012 році Ковель вкотре став переможцем Всеукраїнського конкурсу "Населений пункт найкращого благоустрою і підтримки громадського порядку".
Актуальним для нашого міста є питання капітального ремонту та реконструкції міських доріг. Цього року для таких потреб виділено майже 20 мільйонів гривень. За ці кошти буде відремонтовано вулиці Незалежності, Симоненка, Володимирську, Брестську, Грушевського, Боровця, 1-го Травня, Миколайчука. На кожну з них буде використано близько мільйона гривень.
Завершується капітальний ремонт моста через річку Турія, що по вулиці Незалежності, кошторисною вартістю майже мільйон гривень. З часу його введення в експлуатацію минуло понад 60 років, а капітальний ремонт робиться вперше.
На благоустрій території міста у 2013 році заплановано 8 млн. грн. На влаштування освітлення на 13-ти вулицях Ковеля буде використано 232 тисячі гривень. Також буде проведено реконструкцію освітлення у парках імені Лесі Українки і Тараса Шевченка.
Передбачено понад мільйон гривень на придбання двох нових сміттєвозів для РЖКП №1 та №2, а також іншої техніки для КП "Добробут".
На капітальний ремонт житлового фонду, який знаходиться в комунальній власності, з бюджету буде виділено 1 мільйон 300 тисяч гривень. Продовжуються роботи з влаштування водовідведення на вулицях, які впродовж тривалого часу потерпають від підтоплень.
Цього року водовідведення буде влаштовано в районі вулиць Курбаса, Брестської, Левицького, Князя Романа, Княгині Ольги, Холмської та ін. Введено в експлуатацію каналізаційно-насосну станцію на вулиці Князя Романа. Наразі тривають підготовчі роботи з влаштування КНС на вулицях Старицьких, Коновальця і Драй-Хмари.
Тож комунальні підприємства та підрядні організації працюватимуть упродовж усього року, аби ковельчани мали комфортні умови проживання.
На постійному контролі міської влади перебуває питання соціального захисту ковельчан.
Вчасно виплачується державна соціальна допомога пільговим категоріям громадян.
Впродовж багатьох років вдається зберегти місцеві соціальні програми: щомісячні доплати реабілітованим особам, громадянам, які мають державні нагороди з часів війни 1941-1945 років, членам Ковельської станиці Братства колишніх вояків ОУН-УПА та сім'ям батьків, які втрати дітей у Афганській та Іракській війнах. На це з місцевого бюджету в 2013 році виділено 40,6 тис. грн.
Крім того, проводиться фінансова підтримка громадських організацій: міської ради ветеранів війни, праці і Збройних Сил, "Реабілітаційного центру", Ковельської міськрайонної організації ветеранів Афганістану "воїнів-інтернаціоналістів", Ковельського осередку "Союз Чорнобиль України".
Здійснюється надання додаткових пільг інвалідам І і ІІ груп по зору з 25% знижкою за житлово-комунальні послуги. Сума коштів на їх відшкодування становить 80 тис.грн., яка виділяється з міського бюджету за Програмою соціального захисту.
Цього навчального року відзначилися своїми досягненнями освітяни.
В обласному конкурсі-захисті науково-дослідницьких робіт взяли участь 25 учнів, десять з них стали переможцями та призерами. Троє ковельчан представлятимуть Волинь на фінальному етапі конкурсу у м. Києві. Управління освіти Ковеля нагороджене за зайняте ІІ місце в обласному огляді художньої самодіяльності і за ІІІ місце в обласній виставці декоративно-ужиткового мистецтва серед учнівської молоді.
Ряд призових місць посіли ковельські школярі в обласному конкурсі "Срібні дзвіночки", у конкурсі фольклорних колективів та екологічних агітбригад, у фестивалі-конкурсі "Молодь обирає здоров'я". Також наші учні стали переможцями обласного етапу Всеукраїнського конкурсу винахідницьких та раціоналізаторських проектів еколого-натуралістичного напряму, переможцями обласного конкурсу української народної іграшки та обласного конкурсу "Рятувальники очима дітей".
Перше місце у юних ковельчан – в обласному етапі другого Міжнародного литовсько-українського конкурсу "Дружать діти на планеті". В обласній виставці-конкурсі науково-технічної творчості "Наш пошук і творчість – тобі, Україно" було визнано найкращими вихованців Ковельської станції юних техніків.
Успіхами учні завдячують професійності і майстерності педагогів, які своєю самовідданою працею зробили вагомий внесок у їх навчання і виховання.
Триває літнє оздоровлення дітей. В МДЦ "Артек" та ДЦ "Молода гвардія" уже побувало двадцятеро дітей. На потреби пришкільних таборів з бюджету міста цього року було виділено 220 тис. грн., що дало можливість оздоровити значно більше дітей, ніж торік. З обласного бюджету 230 тисяч гривень виділено на придбання путівок для оздоровлення дітей пільгових категорій.
190 дітей з числа сиріт, позбавлених батьківського піклування, з багатодітних та малозабезпечених сімей, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи оздоровлюються в Німеччині, Болгарії.
У нашому місті з року в рік збільшується чисельність матерів, які отримують статус "Мати-героїня". Їх сьогодні 320. Цього року це почесне звання присвоєно ще 62 ковельчанкам. Зростає й кількість багатодітних родин. Зараз у Ковелі мешкає понад 850 сімей, в яких виховується троє і більше дітей.
Значна увага як з боку міської влади, так і громадськості приділяється розвитку та реабілітації дітей з особливими потребами.
Ковель має достатньо хорошу матеріальну базу та фахових спеціалістів. Найменші ковельчани із вадами здоров'я мають можливість відвідувати дитячий садок, де вони не ізольовані від дітей з груп загального розвитку, а навпаки – перебувають в одному навчальному закладі, де є усе необхідне для їх виховання, розвитку та відпочинку.
Сьогодні у ДНЗ №7 – 9 дошкільнят. Є тут і початкова школа для неповносправних дітей. 19 школярів 1-4 класів відвідують заклад впродовж навчального року. Наступність у здобутті освіти дітей з особливими потребами забезпечує ЗОШ № 8 – базовий навчальний заклад з інклюзивним навчанням. Уже шостий навчальний рік поспіль 13 неповносправних дітей навчаються разом з іншими, незалежно від стану їх фізичного здоров'я.
На суспільну інтеграцію дитини спрямована робота Центру соціальної реабілітації дітей-інвалідів, який працює у Ковелі другий рік. Спеціалісти Центру проводять організаційну роботу із родинами, яким необхідна кваліфікована допомога. Зараз реабілітацію проходять 36 дітей та підлітків.
Дозвіллям та розвитком творчих здібностей інвалідів міста впродовж 15-ти років займається громадська організація "Реабілітаційний центр", яка об'єднує 65 родин, де є інваліди.
Досить успішно у Ковелі працює й громадська організація спортивного спрямування "Спарта". 17 вихованців займаються адаптивним спортом, беруть участь у змаганнях різного рівня. Ще понад 30 вихованців приходить до спортзалу на реабілітацію.
Славою спортивної столиці Волині місто зобов'язане багатьом боксерам, веслувальникам, футболістам, волейболістам, борцям, кікбоксерам, легкоатлетам, які є гордістю України і захищають честь нашого міста, області, держави на змаганнях різних рівнів.
Неодноразова паралімпійська призерка, учасниця національної збірної команди України Юлія Батенкова-Бауман цього року виборола "золото" на чемпіонаті світу з лижних видів спорту у Швеції серед спортсменів з ураженням опорно-рухового апарату.
Майстер спорту міжнародного класу Тетяна Коб вкотре стала чемпіонкою України з боксу. Майстри спорту України міжнародного класу Андрій Рибачок і Юрій Вандюк стали чемпіонами України та Європи з веслування на байдарках і каное серед юнаків і дівчат. Також вони здобули золоті медалі на чемпіонаті світу з веслування серед студентів.
Майстер спорту міжнародного класу Юрій Зубчук став срібним призером чемпіонату Європи з кікбоксингу. Олександр Головницький посів шосте місце на чемпіонаті світу з бігу на 100 км. Максим Кожан став чемпіоном України з вільної боротьби серед юнаків, Аліна Новосад посіла п'яте місце на молодіжних іграх України з вільної боротьби.
Команда місцевих волейболісток "Континіум-Ковель" вперше здобула золоті медалі на чемпіонаті України. У чемпіонаті Волині з футболу юнацька та доросла команди "Ковель-Волинь" посіли перші місця. Команда "Апперкот" у чемпіонаті України з міні-футболу серед команд І ліги (західна зона) зайняла почесне третє місце.
Високих здобутків вдалося досягти завдяки професіоналізму тренерів. Серед них – Заслужені тренери України Анатолій Мілєхін, Федір Семенюк, Віктор Рогатін, Валерій Дружинович. Хороших успіхів досягли й вихованці тренерів Олега Стуса, Ігоря Верчука, Віталія Тимофєєва, Романа Лиса, Анатолія Ворони, Тетяни Максимчук, Едуарда Фреймана, Олени Черняк та інших.
За останній рік вдалося значно зміцнити матеріально-технічну базу спортивних закладів міста. Після реконструкції успішно працює комплексна дитячо-юнацька спортивна школа імені Євгена Кондратовича. Відкрито новий спортивний зал єдиноборств.
У міському центрі фізичного здоров'я населення "Спорт для всіх" відремонтовано спортивний зал та стадіон. При ЗОШ №1 побудовано легкоатлетичний стадіон. Крім того, всі школи міста забезпечено новими комплектами спортивної форми та інвентарем.
В місті напрацьовано великий досвід проведення культурно-мистецьких заходів, налагоджено зв'язки на міжнародному рівні, збережено мережу і кадровий потенціал установ культури, стабільною є робота аматорських колективів.
Ковель пишається культурно-просвітницьким центром, який став місцем проведення багатьох заходів, виставок, презентацій, концертів, зустрічей. Нещодавно завершено ремонтні роботи у виставкових залах. Міська влада й надалі робитиме все, аби цей унікальний мистецький заклад продовжував функціонувати й розвиватись.
Успішно працює Ковельська школа мистецтв, яка поступово з невеликого навчального закладу переросла в культурний осередок міста. Гідно працюють й дитяча художня школа ім. Андроника Лазарчука, Народний дім "Просвіта", історичний музей.
Традиційним у Ковелі є свято танцю. Фестиваль "Танцююче місто" сьомий рік поспіль пройшов в Палаці культури імені Тараса Шевченка. Учасники прагнули вразити глядача своїми оригінальними хореографічними постановками, номерами, костюмами. Нинішній мистецький форум був особливо велелюдним. Концерт, зітканий із танців, зібрав аншлаг.
Уже двадцять другий рік поспіль Ковель приймав виконавців народної музики на обласному огляді-конкурсі "Калинова сопілка", присвяченому 142-й річниці від дня народження Лесі Українки.
Ковельські колективи – оркестр народних інструментів школи мистецтв (керівник Ніна Самусік), народний аматорський ансамбль народної музики "Награш" (керівник Віталій Зіньчук), оркестр народної музики (керівник Олексій Кіпень) зайняли два перших та друге місце відповідно.
За вагомий особистий внесок у розвиток національної культури, багаторічну творчу діяльність, високу професійну майстерність ковельському скрипалю, викладачу школи мистецтв Михайлу Тлумаку нещодавно присвоєно поч
Залишити коментар