Усім відомо, як тяжко сьогодні молоді знайти гідну роботу. Роботодавці здебільшого віддають перевагу фахівцям із досвідом.
Як наслідок, понад 40% молодих людей в Україні після закінчення університету або технікуму не можуть знайти роботу за спеціальністю. Рівень безробіття осіб віком 15-24 років у 2011 році становив 18,6 відсотка, що вдвічі вище, ніж загалом серед населення працездатного віку. У 2012 році рівень безробіття серед молоді скоротився до 17,3%, однак порівняно із загальним показником (7,5%) залишається високим.
Тому Президент України Віктор Янукович доручив усім представникам центральної виконавчої і місцевої влади активізувати роботу щодо сприяння працевлаштуванню випускників вишів.
На виконання соціальних ініціатив Президента, проголошених 7 березня 2012 року, Верховна Рада ухвалила нову редакцію Закону України "Про зайнятість населення", який набув чинності з 1 січня 2013 року.
У зв'язку з цим уже спостерігається певна динаміка: чисельність безробітних за березень поточного року скоротилася майже на 18 тисяч осіб, за квітень – ще на 37 тисяч.
•
Переглянувши вакансії на вітчизняних веб-сайтах пошуку роботи, помічаємо цікаву тенденцію. Спеціалісти всім потрібні молоді, віком від 21 року, але з досвідом роботи. А де ж його взяти, якщо юнак чи дівчина навчаються на стаціонарі і зобов'язані відвідувати заняття?
Саме тому у новій редакції Закону "Про зайнятість населення" передбачено, що студенти останніх курсів професійно-технічних та вищих навчальних закладів мають право до півроку стажуватися у роботодавців на умовах строкового трудового договору. Відтак, до їхньої трудової книжки роботодавців зобов'язали вносити відповідний запис.
Це нововведення надає молоді додаткові гарантії для працевлаштування. Навіть у разі, якщо стажування роботодавець не оплачуватиме, для молодих фахівців таке нововведення позитивне. Адже записане в трудову книжку стажування не тільки враховуватиметься у загальний трудовий стаж працівника, а й буде офіційним підтвердженням досвіду роботи.
У Законі також закладено інші механізми сприяння працевлаштуванню неконкурентоспроможних на ринку праці громадян. Це, зокрема, стосується молоді, яка закінчила або припинила навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних і вищих навчальних закладах і яка вперше приймається на роботу, а також осіб, які мають дітей до 6 років, самотніх громадян, у яких є діти віком до 14 років або діти-інваліди.
Відповідно до Закону, в компанії зі штатом від 20 працівників має бути не менше, ніж 5% таких категорій. За недотримання встановленої квоти роботодавців штрафуватимуть.
•
Закон "Про зайнятість населення" стимулюватиме молодих спеціалістів, які вирішили поїхати працювати у сільську місцевість.
Молодому працівнику, який уклав трудовий договір на термін не менше, як три роки з підприємствами, установами та організаціями, розташованими в селах і селищах, буде надано із Держбюджету одноразову адресну допомогу в десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати. На період роботи держава забезпечить його житлом.
Якщо ж молодий працівник попрацює в такому населеному пункті не менше, ніж десять років, житло передається йому у власність.
Позитивним є й те, що держава не тільки зобов'язує суб'єктів господарювання брати на роботу молодих, але й вводить для роботодавців певні стимули.
Вона законодавчо гарантує, що для тих, хто візьме у штат людей з ринку праці, протягом року щомісяця компенсуватимуть фактичні витрати в розмірі єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Одна умова: безробітні мають працювати на підприємстві не менше, як 2 роки.
•
Новий Закон розкриває широкі можливості для вирішення економічних питань, створення умов для залучення інвестицій.
Адже в ньому передбачено сприяння створенню високотехнологічних і, як правило, добре оплачуваних робочих місць.
Так, роботодавцю, який протягом року забезпечував створення робочих місць та виплачував працевлаштованим на нові робочі місця заробітну плату в розмірі не нижчому, ніж 3 мінімальні заробітні плати, надається право на зменшення протягом наступного року розміру єдиного соціального внеску на 50% за кожного працевлаштованого на таке робоче місце у попередньому році.
Варто звернути увагу на ще два суттєві нововведення, які закладені в Законі "Про зайнятість населення". Відтепер фірмам, які допомагають українцям працевлаштуватися (кадрові агентства, рекрутингові компанії), заборонено брати плату за свої послуги з пересічних громадян. Їхню роботу з підбору персоналу оплачуватимуть виключно компанії-роботодавці.
Тому, якщо вам хтось пропонуватиме роботу, вимагаючи за це плату, знайте, що це – спроба шахрайства, й сміливо звертайтеся до правоохоронців.
Крім того, поза Законом стали оголошення на кшталт "потрібен спеціаліст віком до 30-35 років". Відтепер роботодавцям заборонено обмежувати вік кандидатів в оголошеннях про вакансії, а також пропонувати роботу тільки чоловікам або тільки жінкам.
Звісно, таке нововведення може ускладнити суб'єктам господарювання пошук потрібного працівника. Але це не проблема. Роботодавець або рекрутингові агентства будуть підбирати кандидатів, ґрунтуючись на надісланих резюме. Іншого виходу в них не буде, адже якщо вони порушать цю норму, їх оштрафують на 10 мінімальних зарплат, установлених на момент виявлення порушення.
Тут варто нагадати, що з 1 січня 2013 року розмір мінімальної зарплати в Україні становить 1147 грн.
•
Хоч новий Закон "Про зайнятість населення", як уже було сказано, набув чинності у січні цього року, не всі його положення наразі виконуються.
Нині триває розробка підзаконних нормативних актів, аби він запрацював на повну силу. Завершення цієї роботи створить механізм для скорочення реального безробіття.
"Створення робочих місць – це не самоціль, а засіб реалізації масштабної національної стратегії модернізації країни", – зазначив Президент України Віктор Янукович на засіданні Комітету з економічних реформ.
На переконання Президента, із завершенням реорганізації служби зайнятості у центральний орган виконавчої влади, запуском на повну потужність її додаткових розширених повноважень і можливостей громадяни повинні відчути нову якість роботи у цій сфері.
Віктор Янукович зазначив, що в листопаді 2012 року ухвалено Закон про формування держзамовлення на підготовку фахівців, який передбачає ув'язку освітньої системи держави з потребами ринку праці. "У цьому році державне замовлення на підготовку фахівців збільшено майже на 6%. На це буде спрямовано найбільшу за часи незалежності суму – 25 мільярдів гривень", – сказав Президент.
Отже, молодим людям, перш, ніж обрати майбутню спеціальність, нині варто добре подумати. Адже, погодьтеся, краще мати високооплачувану роботу за спеціальністю, затребуваною у реальному секторі економіки, бути висококласним робітником, аніж безробітним із дипломом популярного факультету.
Семен ІВАНЮК.
Залишити коментар