Щорічно в усьому світі 1 грудня відзначають Всесвітній день боротьби зі СНІДом.
Проблема поширення ВІЛ-інфекції/СНІДу залишається актуальною для всього людства. У світі кількість ВІЛ-інфікованих перевищує 50 млн. чоловік, померлих від СНІДу — більше 20 млн.
За період епідемічного нагляду за ВІЛ-інфекцією (1987 р.) в Україні офіційно зареєстровано 234257 ВІЛ-інфікованих громадян, 62288 хворих на СНІД. Померло від захворювань, зумовлених цією хворобою, — 30575 чоловік. За період епідемії в області виявлено 353 ВІЛ-інфіковані.
В подальші роки слід очікувати зростання кількості хворих на СНІД, оскільки епідемія триває, і у все більшої кількості інфікованих хвороба переходить у кінцеву стадію.
Найсерйознішою асоційованою хворобою у ВІЛ-інфікованих і найбільш частою причиною їх смерті став туберкульоз. Несприятливим фактором є швидкий темп зростання поєднаної патології ВІЛ-туберкульоз.
ВІЛ-інфекція передається трьома шляхами (парентеральним, статевим і від матері до дитини). Нині спостерігається зменшення частки парентерального шляху інфікування в середовищі ін'єкційних наркоманів (з 39% в 2005 році до 12% в 2013 році), хоч він і залишається рушійною силою розповсюдження інфекції.
Щорічно ВІЛ-інфекція поширюється на благополучні прошарки населення за рахунок зростання статевого шляху інфікування. Це свідчить про несприятливу тенденцію розвитку епідемії, збільшення кількості вагітних інфікованих жінок та народжених ними дітей. Інфікуються переважно люди у віці 18-49 років – 72%.
В області здійснюються заходи з профілактики передачі ВІЛ-інфекції від матері до дитини. Показники передачі ВІЛ-інфекції від матері до дитини в області становлять 4,08%, в Україні – 4,7%.
Щорічно збільшується кількість дітей, народжених від ВІЛ-інфікованих матерів. За період епідемії у м. Ковелі та Ковельському районі народилось 45 дітей. Діагноз ВІЛ-інфекції встановлено двом дітям.
Діти, народжені ВІЛ-інфікованими матерями, до одного року безоплатно забезпечені молочними сумішами за рахунок місцевого бюджету.
З травня 2005 року у Волинській області впроваджена безкоштовна антиретровірусна терапія для лікування хворих на ВІЛ/СНІД. 53 хворих мешканці Ковельщини отримують антиретровірусну терапію.
Для поліпшення якості проведення антиретровірусної терапії в області здійснюється обстеження імунного стану ВІЛ-інфікованих, а також безкоштовно проводяться обстеження на гепатити А, В, С, опортуністичні інфекції, ультразвукова діагностика.
У Ковельській поліклініці функціонує кабінет "Довіра", де можна отримати консультування та безкоштовне обстеження на ВІЛ-інфекцію, за бажанням пацієнта – анонімно.
Людмила МОРОЗ,
лікар-інфекціоніст Ковельської райполіклініки.
Залишити коментар