У холодну пору року, з початком опалювального сезону, як свідчить статистика, зростає кількість випадків отруєння чадним газом. Окис вуглецю – чадний газ СО – безбарвний, без запаху і смаку, не має дратівних властивостей. Утворюється при горінні речовин, які містять вуглець, без достатньої кількості кисню. Головна небезпека полягає в тому, що він через легені швидко проникає в клітини крові, заміняє кисень, що міститься в еритроцитах. Унаслідок цього в організмі виникає кисневе голодування (гіпоксія).
Отруєння може статися під час роботи бензинових двигунів, при згорянні природного газу, при пожежах та на деяких промислових підприємствах. Велика кількість смертельних випадків стається в закритих приміщеннях без вентиляції, наприклад, у гаражах.
При незначній концентрації чадного газу виникають головний біль, нудота, блювота, задуха, загальна слабкість, червоний колір обличчя, непритомність. Тяжкій ступінь гострого отруєння характерезується розвитком коматозного стану з порушенням серцевої діяльності й дихання. Іноді з'являються еритематозні плями з пухирцями, токсична пневмонія, набряки легень, інфаркт міокарда. При концентрації чадного газу в повітрі 0,5 % через 20-30 хвилин настає смерть.
Застереження отруєння чадним газом
Конфорки й духовки призначені тільки для приготування чи підігріву їжі! У жодному разі не можна їх вмикати для обігріву приміщення!
Колонку не можна залишати без нагляду.
Необхідно ретельно перевіряти тягу в димоходах! Для цього потрібно піднести запалений сірник чи смужку паперу до тягоприпинювача в газовій колонці, в ємнісних водонагрівачах або до оглядового отвору в газопальникових приладах. Якщо полум'я або смужка паперу втягуються усередину, – це свідчить про наявність тяги; якщо залишається нерухомою, – тяга відсутня; якщо відхиляється від газового приладу у бік приміщення, – тяга зворотна. При відсутності або зворотній тязі, а також під час сильного вітру, дощу, різкому перепаді температури зовнішнього повітря користуватися газовими приладами з відводом продуктів згоряння в димохід категорично забороняється. Якщо тяги немає, треба звернутися в ЖЕК чи до спеціалістів, які займаються прочищенням димохідних та вентиляційних каналів.
Газові конвектори також можуть бути небезпечними: якщо немає тяги – продукти згоряння також можуть проникати в приміщення.
У зв'язку з тим, що проточні газові водонагрівачі (колонки) та ємнісні малометражні котли і печі мають велику теплопродуктивність у порівнянні з газовими плитами і, відповідно, під час їх роботи виділяється значно більша кількість продуктів згоряння газу, вони повинні обов'язково відводитися в окремі димові канали.
Важливою умовою безпеки при користуванні газовими приладами є також контроль за повнотою згоряння газу. При повному згорянні полум'я має блакитно-фіолетовий колір, при неповному – темно солом'яний. Неповне згоряння газу викликає інтенсивне виділення у приміщення чадного газу, який діє на організм як отрута.
Якщо при включених конфорках чи колонці починає боліти голова і з'являються подібні симптоми отруєння, потрібно негайно виключити всі нагрівальні прилади, відчинити вікна й двері для протягу, вийти на свіже повітря.
Регулярно запрошуйте спеціаліста й ретельно перевіряйте всі системи опалення. Особливу увагу слід звернути на справність системи виведення продуктів згоряння.
Печі й кухонні вогнища на ніч потрібно виключати!
Не залишайте дітей без нагляду при ввімкнених нагрівальних приладах!
Перша допомога при отруєнні чадним газом
Постраждалого негайно слід винести на свіже повітря. Якщо він не дихає самостійно, починають робити штучне дихання, при зупинці кровообігу – непрямий масаж серця.
Негайно викликати «швидку» медичну допомогу, або доставити постраждалого у лікарню.
Сергій КУРИШЕВ,
старший майстер виробничого навчання курсів цивільного захисту
м. Ковеля.
Залишити коментар