Проект головного фінансового документа області на 2014 рік, як ніколи за попереднє десятиліття, є збалансованим і дієздатним за видатками. Згідно із задекларованими Президентом України Віктором Януковичем національним планом розвитку та пріоритетом Держбюджету на розбудову регіонів, в обласному бюджеті будуть закладені значно більші видатки на соціально значимі галузі, зокрема, освіту та медицину. Скажімо, для медичних закладів Волині в нинішньому обласному бюджеті закладено на 18 відсотків більше коштів, аніж торік.
За словами голови облдержадміністрації Бориса Клімчука, обласний бюджет-2014 вирізняється передусім перспективними параметрами, які дозволять нарощувати фінансування започаткованих програм і завершити розпочате в попередні роки.
«Нічого не вилучаємо, лише додаємо, — констатує губернатор. — Але це не означає, ніби ми не оптимізуємо зайві витрати. Що «обрізаємо» — все залишаємо в галузі або в даній установі. Враховані ті речі, які декларував Президент Віктор Янукович наприкінці року, презентуючи Держбюджет на 2014 рік: підвищення заробітних плат, усі без винятку надбавки й доплати по галузях, по різновидах робіт… Тобто, ми таких спокійних, добре збалансованих бюджетів, як нинішній, по галузах та установах ще не мали.
Я не готовий сказати, яка загальна цифра вимальовується. Але для обласних установ охорони здоров'я ми прогнозуємо 12 мільйонів гривень додаткового ресурсу — на дослідження, медичне обладнання, апаратуру… Це актуальні питання, які декларувалися не вперше, однак раніше бюджету бракувало коштів.
Сьогодні маємо можливість виділити ці гроші. Одне слово, це питання дієвого реформування медицини. Що таке реформування? Це — поліпшення ефективності надання послуг, наближення їх до людей, доступність найсучаснішого лікування та оздоровлення».
Фахівці-медики, що працюють з бюджетними коштами і знають принципи бюджетної політики, одностайні: нинішнє забезпечення волинської медицини — це значний крок вперед, серйозний ресурс, зважаючи на збільшення фінансування медичних закладів у середньому до 18 відсотків.
«Бюджет галузі дозволяє працювати нормально, враховуючи всі обов'язкові соціальні виплати. До всього, є досить значний фінансовий ресурс на розвиток, — зазначає начальник управління охорони здоров'я ОДА Ігор Ващенюк. — Ми врахували і майже 4 мільйони гривень на обласну програму "Волинькард", і співфінансування до проекту Світового банку — це теж 4 мільйони гривень.
Більшість закладів знайшла можливість запланувати кошти на придбання найнеобхіднішого обладнання. До речі, бюджет набагато ліпший, ніж минулорічний, зокрема й з урахуванням державних програм…
Головний проект цього року — добудова перинатального центру. Плануємо відкрити його вже нинішнього року. В бюджеті будуть передбачені кошти на зарплати працівникам центру, на придбання медикаментів, щоб це було безкоштовно і доступно для всіх жителів області».
Принцип невідкладності задоволення нагальних потреб, що закладений у бюджеті-2014, стосується усіх без винятку медичних закладів.
Наприклад, за словами головного лікаря Волинського обласного онкодиспансеру Ореста Андрусенка, торік вийшов з ладу їхній пересувний мамограф. Як наслідок — майже на третину зменшилася кількість виявлення патологій у жінок. Влада відреагувала блискавично: в бюджеті закладено кошти на придбання цього обладнання. Більше того, за обласні кошти буде придбано одразу три стаціонарні та один пересувний мамографи.
«Терміново ухвалили рішення — нам треба докупити, бо страждають волиняни, пацієнти. І не може бути жодних відмовок чи зволікань, - розповів голова ОДА Борис Клімчук. — В області складається чудова практика, яка започаткована в Любомльському медичному окрузі. Прийшла жінка в поліклініку зі скаргою на біль, скажімо, в коліні. Але спочатку мусить обстежитися на мамографі. А вже потім її приймають інші лікарі. Що би не боліло — голова чи нога — передусім треба пройти мамографію. Це мусить бути як обов'язок.
Привчимо — будемо мати сотні врятованих жінок, де буде рак виявлятися на ранніх стадіях і вдало лікуватися без жодних наслідків. Торік нам вдалося додатково обстежити 5 тис. 200 жінок. Як результат, статистика раннього виявлення онкозахворювань молочної залози на Волині поліпшилася на 70%.
Ми цю практику вводимо, купуємо апаратуру для обласного онкодиспансеру, обласної клінічної та Луцької міської лікарень. На цю справу треба 2,7 млн. грн. Ото і є реформа на практиці — конкретне поліпшення на ділі, не на словах та обіцянках».
Подібне поліпшення матеріальної бази очікує й Волинський обласний госпіталь для інвалідів війни.
Нинішнього року тут продовжать капітальний ремонт та масштабне оновлення медичної апаратури. За словами головного лікаря закладу Тетяни Масікової, за бюджетні кошти відремонтують дах і зроблять реконструкцію хірургічного корпусу, придбають новий автотранспорт та апаратуру.
«На 2014 рік нам заклали хороший бюджет — 7,7 процента росту. Це попри значні ремонтні роботи, виконані торік, — каже керівник госпіталю. — Окрім того, на виконання доручення Президента, будуть й надалі продовжуватися ремонтні роботи… Сподіваємося, що цей рік буде успішним. Тим паче, що 2014-й є роком учасників бойових дій на території інших держав. А 2015-й – рік ветеранів Великої Вітчизняної війни".
«Ми задоволені проектом обласного бюджету, якщо взяти чесно і відверто, — зізнається головний лікар Волинської обласної клінічної лікарні Іван Сидор. — Чому задоволені? Бо в порівнянні з минулим роком бюджет зросте на 8 мільйонів. Це — суттєве збільшення. На заробітну плату — 4 мільйони гривень. На 15% зросло фінансування на лікування і харчування хворих.
Цього року передбачено півмільйона на ендопротезування ключових і колінних суглобів. На кардіохірургію виділено 250 тисяч. Загалом на "Волинькард" десь буде 2,5 мільйона — то це чудово».
Про значну фінансову підтримку з обласного бюджету засвідчив і генеральний директор Волинського обласного протитуберкульозного медичного об'єднання Олег Яковенко.
Гроші вкрай необхідні, бо очолювана ним служба готується до реорганізації, внаслідок якої до об'єднання ввійдуть реабілітаційні заклади — дитячий санаторій у Згоранах і санаторій для дорослих пацієнтів у Колках.
«Чому так? Бо, на жаль, рівень захворюваності на туберкульоз і смертності в Україні загалом і на Волині зокрема доволі високий, — каже гендиректор об'єднання. — У порівнянні з минулим роком фінансування з бюджету значно збільшилося. А відповідно, ми зберегли доплати за шкідливість, за престижність професії. Бо не таємниця, що протитуберкульозна служба є непопулярною в медицині. Не всі хочуть іти працювати до нас.
І влада створює умови, щоб поліпшити мотивацію праці, а заодно — лікування для хворих. Це вирішення не особистих інтересів, а загальнодержавної проблеми».
Підсумовуючи, варто зазначати: мова йде виключно про ресурси обласного бюджету. А є ще державні капіталовкладення - це близько ста мільйонів гривень на розбудову, розвиток медичних об'єктів регіону.
Ще 50 млн. грн. закладені Фондом регіонального розвитку. Ці кошти зазвичай спрямовують на ремонти та реконструкції дрібніших медичних закладів. Отож, з урахуванням збільшення видатків обласного бюджету, нинішнього року медична галузь краю почуватиметься фінансово комфортніше, ніж торік.
«Остаточна цифра вільного інвестиційного ресурсу обласного бюджету поки не затверджена, — каже голова облдержадміністрації Борис Клімчук. — Однак: якщо торік ми мали 46 млн. грн., то нинішнього року матимемо на порядок більше. Частина цих грошей уже пропонується для використання. Ще частина ввійде в інвестиційні програми на доповнення до державних програм. Отож, дотримуємося плану соціально-економічного розвитку регіону — доконаного документа в межах спокійної виваженої роботи».
Володимир МИХАЛЬЧУК.
Залишити коментар