Ні для кого не секрет, що будь-яка економічна нестабільність позначається, насамперед, на жінках. Становище жінки на ринку праці залишається хитким і незахищеним. Незважаючи на всі законодавчі заходи для забезпечення їх працевлаштування, найчастіше саме вони стають жертвами скорочення штату, дискримінації при прийомі на роботу, нерівності в оплаті праці.
Працевлаштування жінок, які мають професію, залишається однією з актуальних проблем. Це пов'язано, насамперед, з недостатньою кількістю та якістю робочих місць. Дедалі важче знайти роботу за фахом, змінюється престижність професій, збільшуються вимоги до особистісних якостей та професійних вмінь людей при прийнятті на роботу.
На Ковельщині кількість жінок, які шукають роботу за сприяння державної служби зайнятості, складає майже 60 відсотків у порівнянні з чоловіками, а тому їм набагато важче працевлаштуватись. Протягом 2013 року на обліку в Ковельському МРЦЗ перебувало облікованих та зі статусом безробітного 4190 жінок, отримали роботу – понад 1600 жінок.
Працевлаштуватися жінкам надто складно. І це зрозуміло, адже вони через соціальну спрямованість і навантаження, зумовлене материнством, є менш конкурентоспроможними на ринку праці. Жінкам з дітьми найважче підшукати собі роботу. Ще один фактор, який негативно впливає на їх працевлаштування, – низький рівень знання своїх прав і можливостей захисту. Та навіть обізнані із законодавством жінки іноді не знають, що є норми міжнародного права, які забезпечують рівні умови для жінок і чоловіків на ринку праці.
Надати допомогу в цьому покликана служба зайнятості. Жінкам, які втратили роботу і заробітну плату та звернулись до центру зайнятості, надаються профінформаційні та профконсультаційні послуги з питань подальшого працевлаштування, вибору або зміни професії з урахуванням потреб ринку праці, а також консультації з актуальних питань працевлаштування.
Лише торік фахівцями центру зайнятості було організовано понад два десятки семінарів – "Жінка – на ринку праці", "Жінка і праця" , "Семінар з гендерних питань", залучивши до участі в них 286 безробітних краянок. Цьогоріч теж практикуємо проведення тематичних семінарів. Особливо акцентуємо увагу на положеннях, що стосуються недопущення проявів дискримінації у сфері зайнятості населення. Адже тепер працедавцям забороняється в оголошеннях про вакансії зазначати обмеження щодо віку претендентів, надавати переваги чоловікам або жінкам, а також вимагати від осіб, котрі працевлаштовуються, подання відомостей про особисте життя.
Одним із напрямів соціального захисту незайнятого населення є організація оплачуваних громадських та інших робіт тимчасового характеру. На таких роботах упродовж 2013 року працювало 255 жінок. Проводились підсобні роботи на об'єктах соціальної сфери, на підприємствах торгівлі, промисловості та у фізичних осіб-підприємців.
Служба зайнятості постійно сприяє адаптації жінок до ринкових умов шляхом організації професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації і надає реальну можливість жінкам отримати професію або підвищити кваліфікацію з метою подальшого працевлаштування. Представниці прекрасної статі прагнуть не лише робити, а й професійно самореалізуватися, маючи на це моральне право й законні підстави.
Упродовж 2013 року професійним навчанням було охоплено 292 безробітні жінки, що складає 51 відсоток до загальної кількості безробітних громадян, які проходили навчання. Професійне навчання безробітних жінок здійснювалось переважно з урахуванням потреб ринку праці за професіями: кравець, кухар, маляр, манікюрник, продавець продовольчих та непродовольчих товарів.
Як показує життєвий досвід, для успішного й прибуткового підприємництва необхідні мобільність, гнучкість, вдало обрана стратегія, а ще – увага до клієнтів, вміння передбачити їхні наміри тощо. Реалізувати ці нові потреби найкраще вдається жінкам завдяки природним талантам. Такі якості, як любов і чуйність, добре розвинена інтуїція, чудово спрацьовують у сфері послуг.
Лише торік стати на самостійну стежину підприємництва відважились 22 жінки, що перебували на обліку в центрі зайнятості. За скеруванням фахівців Ковельського МРЦЗ вони були направлені на курси підприємців-початківців, склали і успішно захистили бізнес-плани та отримали одноразову допомогу по безробіттю для організації підприємницької діяльності. Нині вони є власницями крамниць, торгових точок на ринку та відмінними майстрами перукарень.
Сучасна жінка є не лише активною учасницею суспільних процесів, а й виступає в ролі дружини, матері, хранительки "домашнього вогнища". Враховуючи фізіологічні особливості жіночого організму, законодавство про працю передбачає деякі обмеження у виконанні жінками певних робіт та встановлює їм пільги й переваги. Для держави соціальні функції жінки – робота в суспільному виробництві і материнство – є важливими. Яку з них виконувати – має вирішувати сама жінка.
Шановні жінки! Якщо у Вас часто виникає питання "що робити?", – займіться своєю професійною кар'єрою. А допомога і підтримка спеціалістів служби зайнятості стануть надійними помічниками в пошуках роботи, допоможуть Вам знайти себе у період професійного самовизначення.
Ковельський міськрайонний
центр зайнятості.
Залишити коментар