У Ковельському історичному музеї розгорнута святкова виставка «Писанковий дивосвіт», яка діятиме до кінця травня.
Здавна волиняни святкують Великдень, вітаючи відродження Матері-природи, повернення Сонця на літо. Після запровадження християнства це свято, як відомо,пов'язують із біблійною легендою про Воскресіння Ісуса Христа.
Однією з прадавніх Великодніх традицій у краї є виготовлення крашанок і писанок, орнаменти яких донесли до нас відгук уявлень пращурів про природу, небо і землю. Звичай розписувати писанки у системі народної обрядовості є одним із найбільш яскравих і живучих. Навіть у часи занепаду чи заборони національної культури не згасала свічечка генетичної пам'яті українців, які стійко дотримувались традиції.
Маючи таке глибоке коріння, волинська писанка у наш час отримала нове життя. Вона воскресла і заграла усіма барвами веселки завдяки зусиллям писанкарів, мистецтвознавців, популяризаторів народної культури. На мініатюрній писанці у символах-кодах — весь світ: небесні світила, навколишня природа в різні пори року, тварини і квіти, знаряддя праці і храми, орачі за плугом і віруючі з пасхальними кошиками по дорозі до церкви, великодні натюрморти й українська національна символіка.
Нині волинська писанка — не лише символ свята, а й потужний, самодостатній напрямок декоративного мистецтва.
На виставці представлені писанки з фондів міського музею. Також доповнюють експозицію вітальні поштові листівки — як наших видань, так і зарубіжних. Зокрема, можна побачити листівки з Польщі, Австралії, Канади.
Мирослава МОРОЗ,
головний зберігач фондів Ковельського історичного музею.
Залишити коментар