Сучасний ринок праці є одним з основних і найскладніших елементів ринкової економіки, на якому тісно переплітаються інтереси роботодавців та найманих працівників. Результативність діяльності служби зайнятості, яка забезпечує додержання державних гарантій зайнятості та соціального захисту громадян від безробіття, в значній мірі залежить від налагодження конструктивної співпраці з роботодавцями. Адже у ході реалізації державної політики у сфері зайнятості населення роботодавці є найважливішими партнерами для служби зайнятості.
Сьогодні пріоритетними завданнями служби зайнятості є: підвищення результативності у співпраці з роботодавцями; здійснення профілактичних заходів з метою збереження трудового потенціалу та запобігання значному вивільненню працівників; організація професійного навчання зареєстрованих безробітних на замовлення роботодавців та сприяння розвитку їх підприємницьких ініціатив; розширення видів громадських робіт, посилення співпраці з органами місцевого самоврядування для забезпечення тимчасової зайнятості громадян; оперативне реагування при загрозі зростання безробіття; жорстка економія коштів Фонду державного соціального страхування на випадок безробіття.
Механізмами реалізації визначених пріоритетів стануть уже адаптовані на ринку праці освітні проекти "Зимова агрошкола", "Школа підтримки культури та туризму", "Школа безпеки та порядку", а також робота з розширення мережі, методів та форм діяльності центрів кар'єри, дослідження відповідності професійно-освітніх послуг до кадрових потреб роботодавців, виявлення перспективних вакансій, зайнятих працюючими пенсіонерами, формування бази даних про можливості неформальної зайнятості громадян, пропагування успішних історій працевлаштування безробітних та ін.
Служба зайнятості пропонує роботодавцям широкий спектр різноманітних соціальних послуг, зокрема: надання послуг з добору працівників; організація професійного навчання безробітних з урахуванням поточної та перспективної потреб ринку праці під конкретні замовлення роботодавців і сприяння в організації перепідготовки, спеціалізації, підвищення кваліфікації працівників за професіями та спеціальностями для пріоритетних видів економічної діяльності шляхом видачі ваучера; підбір працівників на тимчасові робочі місця шляхом організації проведення громадських та інших робіт тимчасового характеру; стимулювання роботодавців до працевлаштування зареєстрованих безробітних на нові робочі місця шляхом компенсації фактичних витрат у розмірі єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за кожну працевлаштовану особу; оперативне укомплектування вакансій шляхом організації проведення ярмарків та міні-ярмарків вакансій, а також різноманітні консультаційні та інформаційні послуги тощо.
Слід зазначити, що центром зайнятості проводиться системна робота з вивчення поточних та перспективних кадрових потреб підприємств, установ та організацій міста Ковеля і району.
1. Підбір персоналу на замовлення роботодавців
Упродовж п'яти місяців поточного року в напрямку підбору персоналу співпрацювали з Ковельською міськрайонною службою зайнятості 413 підприємств, установ та організацій.
В центрі зайнятості розміщувалася інформація про 1338 вакансій, укомплектування яких здійснюється за сприяння служби зайнятості. Це дозволило забезпечити роботою 1135 шукачів роботи, з них – більше 360 зареєстрованих безробітних.
Так, ТОВ "Укрдорс", "Волинь Кальвіс", “К.П.Верес", Рома Транс, "ІВС Транс" "Волма", ВП Ковельської дистанції колії, ВП "Локомотивного депо", Волинська дирекція "Укрпошта", СТзОВ "Дружба", СТзОВ "Зоря", СТзОВ "Вежа", ПрАТ "Ковельмолоко" та інші – далеко не повний перелік підприємств, які зверталися за послугами з укомплектування вільних робочих місць до місцевого центру зайнятості. Середня тривалість укомплектування вакансій – 6 днів.
Службою зайнятості приділяється чимала увага роботі щодо пошуку вакансій та вільних робочих місць. Інформація про вакансії постійно уточнюється шляхом спілкування з роботодавцями, їх представниками та кадровими службами. На замовлення підприємств, організацій, установ інформація про вакансії розміщується на сторінках WEB-порталу служби зайнятості, у газетах, на телебаченні.
Також з метою оперативного укомплектування вакансій міськрайонним центром зайнятості для роботодавців у поточному році організовано та проведено більше 30 ярмарків та міні-ярмарків вакансій, у яких взяло участь понад 900 шукачів роботи.
2. Стимулювання роботодавців до створення нових робочих місць
Новим Законом України "Про зайнятість населення" передбачено стимулювання роботодавців до створення нових робочих місць та працевлаштування на них громадян, недостатньо конкурентоспроможних на ринку праці.
Важливим нововведенням є також стимулювання суб'єктів малого підприємництва до створення нових робочих місць у пріоритетних галузях економіки. Так, суб'єкт малого підприємництва, який створює нові робочі місця та працевлаштовує на них безробітних на два роки, протягом року може отримувати щомісячну компенсацію в розмірі єдиного внеску. При цьому працівники, які були прийняті на роботу з виплатою компенсації, не можуть бути звільнені з ініціативи роботодавця.
Протягом січня-травня цього року на нові робочі місця з компенсацією роботодавцям єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування працевлаштовані 17 безробітних. Усього створено нових робочих місць, за даними служби зайнятості, 326.
3. Організація громадських та інших робіт тимчасового характеру
Службою зайнятості забезпечується й тимчасова зайнятість, зокрема шляхом організації і проведення громадських та інших робіт тимчасового характеру.
Варто зазначити, що проведення таких робіт є вигідним для всіх, у т.ч. й для територіальних громад, адже виконуються роботи, що мають суспільну користь та сприяють їх соціальному розвитку. А для безробітних громадян участь у таких роботах дозволяє отримувати додатковий заробіток, зберегти мотивацію до праці, працювати в колективі, відчувати себе потрібними іншим, активізувати свої прагнення до зміни соціального статусу та пошуку постійної зайнятості.
Зацікавленість підприємств в організації робіт тимчасового характеру за власні кошти також має неабиякий сенс, насамперед, дозволяє роботодавцеві залучити робочу силу для виконання нагальних другорядних робіт та не відволікати основний персонал від робочого процесу. Наприклад, благоустрій територій підприємств, упорядкування складських приміщень, проведення поточного ремонту, підготовка до польових робіт сільськогосподарської техніки і реманенту та інші роботи.
Плідно працюють у цьому напрямку такі підприємства міста і району: ТОВ "Укрдорс",ТОВ "Ідея", СТзОВ "В. Прометей", СТзОВ "Вежа", СТзОВ "Дружба", ПП "Ковель- вапно", ПрАТ "Ковельмолоко", ДП "Ковельське лісове господарство" та ін.
Завдяки співпраці служби зайнятості з селищними, сільськими радами та роботодавцями створено умови тимчасової зайнятості для 196 зареєстрованих безробітних. Зайнятість у громадських роботах отримали 16 безробітних із Голобської селищної ради, Поворської, Поповичівської, Велицької, Радошинської та Старокошарівської сільських рад. Безробітні, як правило, виконували роботи з благоустрою та озеленення території населених пунктів; впорядкування приміщень соціальної сфери (будинку культури с. Брухович); упорядкування меморіалів, Братських могил, місць поховань загиблих захисників Вітчизни, кладовищ у сільській місцевості та меліоративних каналів.
Отож, громадські та інші тимчасові роботи – це користь для громади, для роботодавців і для незайнятого населення.
4. Професійне навчання, перенавчання, підвищення кваліфікації
Сучасна економіка вимагає від працівників постійного професійного удосконалення. Служба зайнятості співпрацює з роботодавцями у напрямку організації професійного навчання кадрів під їхні замовлення.
Забезпечення підприємств кваліфікованими кадрами, приведення професійних якостей шукачів роботи у відповідність до постійно змінюваних потреб економіки є одним із основних напрямів діяльності служби зайнятості. Так, у січні-травні 243 безробітних громадян за направленням Ковельського міськрайонного центру зайнятості проходили професійне навчання за різними професіями та спеціальностями.
На підприємствах навчання безробітних проводиться за індивідуальними планами та програмами шляхом стажування та проведення курсів цільового призначення на конкретних робочих місцях. Так, підготовка кадрів здійснюється за професіями, актуальними на ринку праці, зокрема: слюсар з ремонту автомобілів, тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва, верстатники деревообробних верстатів, столяр, продавець продовольчих товарів, кондитер, кухар, офіціант, вишивальниця, швачка, перукар. Це далеко не повний перелік професій, за якими було організовано цей вид послуг служби зайнятості.
У Ковельському міськрайонному центрі зайнятості для підтримання конкурентоспроможності осіб старших 45 років пройшли навчання 9 осіб, з них 7 – за професією тракториста-машиніста сільськогосподарського виробництва, 2 – електрогазозварника.
Ковельський міськрайонний центр зайнятості співпрацює з роботодавцями й щодо сприяння зайнятості громадянам, які не здатні на рівних конкурувати на ринку праці. Відповідно до діючого законодавства про зайнятість населення роботодавці самостійно розраховують квоту з ура
Залишити коментар