5 вересня, одночасно із самітом НАТО у Великій Британії, в Києві відбулися збори громадян, що є першим кроком на шляху до проведення референдуму про вступ України до цього міжнародного оборонного альянсу. Ініціатором проведення таких зборів стала наймасовіша політсила країни – ВО "Батьківщина".
"Загрози нашій державі існуватимуть доти, доки ми не визначимось, де ми і з ким ми, – сказала, відкриваючи народні збори, лідер "Батьківщини" Юлія Тимошенко. – Наше місце – в західній цивілізації, наше місце – в Євросоюзі і в НАТО".
За її словами, Північноатлантичний альянс – це "не війна, як нас багато десятиліть учила радянська пропаганда, а мир". Справді, від 1949 року, коли було засновано цей оборонний союз, жоден агресор не наважився напасти на країну-члена НАТО. Нині до цієї військово-політичної організації входить 28 держав Північної Америки і Європи. Всі вони сповідують спільні цінності, а напад на одного з учасників НАТО є нападом на всі країни альянсу.
"У майбутньому лише НАТО зможе захистити Україну від зазіхань Кремля", – наголосила Ю. Тимошенко.
Звісно, після ініціативи "Батьківщини" провести всенародний референдум п'ята колона Москви зчинить бучу, наполягаючи на позаблоковості України. Проте зараз уже всім очевидно, що горезвісна позаблоковість тільки заохочує агресора. До речі, до 2010 року Україна хоча й повільно, проте невпинно рухалась до союзу з НАТО.
Цей процес зупинив Янукович, підписавши Закон "Про засади внутрішньої і зовнішньої політики", ухвалений у Верховній Раді агентами Кремля з депутатськими значками. Так Україна зупинила свій євроатлантичний шлях.
У березні 2014 року фракція "Батьківщина" намагалась змінити законодавство, внісши в парламент документ про скасування позаблокового статусу України. Проте у ВР і досі засідають “єфремови” та “симоненки”, тому законопроекту не дали ходу.
Виступаючи на народних зборах, у яких взяло участь майже 3 тисячі чоловік, Ю. Тимошенко дала відповідь скептикам, котрі кажуть, що нас у НАТО не чекають. Колись там "не чекали" країни Балтії, а тепер їхня участь у НАТО позитивно впливає на всі процеси в суспільстві.
"Велика помилка думати, що НАТО – це лише військовий блок. НАТО – це демократичні стандарти, це розумна організація суспільства, це привабливий інвестиційний клімат, це свобода, спокій і мир", – зауважила лідер "Батьківщини".
За словами Ю. Тимошенко, вступ України до НАТО має бути вибором усього народу, а не рішенням окремих політиків. "Мусимо звикати, що доленосні, історичні рішення мусять прийматися не в кабінетах політиків, а на всенародних референдумах".
Останні соціологічні дослідження засвідчують, що після вторгнення російських військ на нашу територію думка українців щодо приєднання до НАТО різко змінилася. За різними оцінками, вступ України до Північноатлантичного альянсу підтримують від 50 до 70% громадян. "Люди зрозуміли, що не мають права ризикувати життям своїх дітей", – констатувала Ю. Тимошенко.
Двічі міністр закордонних справ, Надзвичайний і Повноважний посол України Борис Тарасюк, який головував на зборах, назвав членство України в НАТО і в Євросоюзі "безальтернативним цивілізаційним вибором українців". "Коли бракує волі українській владі, слово має брати український народ", – сказав він.
За вступ до НАТО на зборах висловився відомий громадський активіст Ігор Луценко, який днями повернувся з передової з-під Донецька – він служить у батальйоні "Азов".
"Та Україна, яка воює на Сході, вже давно в НАТО", – заявив він і додав, що із російського на Донбасі – тільки автомати Калашникова. Ігор Луценко також нагадав про славетну перемогу об'єднаних литовсько-польсько-українських військ під Оршею над майже втричі більшою московською армією. Агресію Москви на Європу тоді було зупинено спільними зусиллями – 500-літній ювілей тієї блискучої перемоги відзначають на початку вересня.
"Ми продовжимо цю історичну традицію і обов'язково переможемо", – переконаний боєць "Азова" Ігор Луценко.
Професор, Надзвичайний і Повноважний посол України Володимир Василенко, виступаючи на підтримку євроатлантичного курсу України, заявив, що референдум потрібен, передусім, для того, щоб позбавити українських політиків можливості спекулювати на темі НАТО.
Сергій Джердж, голова Громадської ліги "Україна-НАТО", яка об'єднує близько 75 неурядових організацій, наголосив на важливості започаткованого "Батьківщиною" процесу, адже досі політичні партії лише говорили про необхідність вступу до НАТО.
На зборах сформували ініціативну групу, яка збиратиме підписи для подання до ЦВК, затвердили запитання, яке буде винесено на референдум.
Тепер своє слово мають сказати українці: щоб провести загальнодержавний референдум, потрібно зібрати не менше 3 млн. підписів.
Прощаючись із учасниками зборів, Юлія Тимошенко висловила впевненість, що активісти зроблять це швидко, адже після пережитого люди знають, хто для них ворог, а хто – друг.
Лариса ПЕТРЕНКО.
Залишити коментар