Автографи з минулих століть
Зовнішні стіни замку Любарта, що в Луцьку, рясно вкриті старовинними написами різних людей із різних століть.
Найбільша кількість написів знаходиться на стіні між Владичою і Стировою вежами. Там цегла просто всипана ними. Мабуть, тому, що ця частина замку завжди дивилася на поле, де було болото і ніколи не жили люди. Тож ніхто не міг побачити, як хтось щось видряпує на стінах.
Цікаво, що кириличних написів до другої половини ХХ століття майже немає. Геть мало – з ХІХ століття. Все інше – польське і старіше. Як правило, люди видряпували свої ініціали і рік. Інколи точну дату. Цікаві й шрифти. Місцями трапляються дуже гарні написи. Нецензурних і зневажливих повідомлень не існує.
Найстарішим можна вважати знайдений напис від 1602 року.
Існують й написи відомих людей. Наприклад, є напис сестри Лесі Українки Ольги Косач від 1891 року.
За матеріалами Інтернет-видання "ВолиньPost".
Цікавий календар
29 січня 1978 року Швеція першою у світі офіційно заборонила використання аерозольних балончиків через їх руйнівний вплив на озоновий шар Землі.
3 лютого 1815 року у Швейцарії засновано першу в світі фабрику з виробництва твердого сиру.
3 лютого 1863 року в місцевій газеті містечка Вірджинія (штат Невада) опубліковано гумористичне оповідання 27-літнього журналіста Семюеля Ленгхорна Клеменса, підписане псевдонімом Марк Твен. Через два роки це ім'я стало відомим у США, а згодом – і в усьому світі.
31 січня – Всесвітній день ювеліра.
Знайомтесь: світлофор
Перший світлофор був винайдений Джеєм Найтом і був встановлений в 1868 році у Лондоні біля будівлі Британського парламенту. Управлявся він вручну, мав два семафорних крила, а у темний час доби підсвічувався газовим ліхтарем.
На початку 1869 року ліхтар пристрою вибухнув і поранив поліцейського, що керував світлофором, тож така ідея регулювання руху була реалізована згодом, лише через 40 років. У 1910 році в Чикаго Ернстом Сирріном була розроблена і запатентована перша автоматична система світлофора без участі людини. У його пристрої використовувалися написи "STOP" і "Proceed" без підсвічування.
Попередник сучасних пристроїв був встановлений 5 серпня 1914 року в США у місті Клівленді. Він мав червоний і зелений сигнали, а при перемиканні видавав звуковий сигнал. Системою керував поліцейський, який сидів у скляній будці на перехресті.
Триколірні світлофори з використанням сигналу жовтого кольору з'явилися в Детройті та Нью-Йорку в 1920 році. З часом світлофори отримали широке поширення в Америці та Європі.
В Україні перший світлофор був встановлений у 1936 році в Харкові.
У скарбничку життєвих мудростей
Одного разу жителі села вирішили помолитися за те, щоб пішов дощ. У день запланованого молебню всі люди зібралися разом, але тільки один хлопчик взяв з собою парасольку. Це ВІРА.
Коли батько підкидає однорічну дитину в повітрі, вона сміється, бо знає, що тато піймає її. Це ДОВІРА.
Кожного вечора, коли ми лягаємо спати, у нас немає гарантії, що наступного ранку ми прокинемося, але ми завжди заводимо будильник на завтра. Це НАДІЯ.
А ви знали, що…
n в Японії не прийнято давати "на чай". Японці, в силу своїх вікових традицій і менталітету, вважають, що добре обслуговувати гостей – це їх обов'язок, і пропозицію "чайових" в розрахунку на те, що послуга буде надана краще, сприймають як образу. Подібне ставлення до "чайових" і в Австралії. Більше того, спроба дати "чайові" у цій країні може викликати негативну реакцію з боку продавця, офіціанта або таксиста;
n у Греції не рекомендується хвалити в гостях якусь вазу або картину, інакше господареві доведеться її вам подарувати;
n для гармонійного розвитку обох півкуль мозку японських школярів вчать писати обома руками;
n одна рідкісна лікарська рослина в Болівії чекає своїх квіток від 80 до 150 років.
Посміємось!
– За законом, прийнятим міжнародними організаціями, не можна їсти істот, IQ яких перевищує твій власний.
– І що?
– Поклади мандарин на місце!
Дві санітарки розмовляють в пологовому будинку:
– Хто це так голосно плаче? Чи не та трійня, що народилася сьогодні вночі?
– Ні, це їхній батько в коридорі.
– Миколко, а ти який добрий вчинок сьогодні зробив?
– А я проводжав тата і побачив, як дядечко біжить за потягом, що відходив. То я відпустив свою собаку-пітбуля Рекса і дядечко встиг на потяг.
Рубрику веде Зоряна ВОЛИНЕЦЬ.
Залишити коментар