Як правильно діяти у надзвичайних ситуаціях
З метою поширення серед населення знань з безпеки та алгоритму дій на випадок кризових ситуацій інформуємо, як правильно діяти у надзвичайних ситуаціях (початок — у номері газети від 10 лютого ц.р.):
Дії під час артобстрілу:
- Якщо ви почули свист снаряда (він схожий більше на шурхіт), а через 2-3 секунди — вибух, відразу падайте на землю. Не панікуйте: вже те, що ви чуєте сам звук польоту, означає: снаряд пролетів досить далеко від вас, а ті секунди перед вибухом лише підтвердили достатньо безпечну відстань.
- Проте наступний снаряд полетить ближче до вас. Тому швидко і уважно озирніться навколо: де можна надійно сховатися?
- У випадку, якщо обстріл застав вас у маршрутці, тролейбусі або трамваї, слід негайно зупинити транспорт, відбігти від дороги в напрямку "від будівель та споруд" і лягти на землю. Озирніться і візуально шукайте більш надійне укриття неподалік. Перебігати слід короткими швидкими кидками відразу після наступного вибуху.
- Якщо перші вибухи застали вас в дорозі на власному автомобілі — не розраховуйте, що на авто ви зможете швидко втекти від обстрілу: ви ніколи не будете знати, в який бік перенесеться вогонь і чи не почнеться обстріл далі, скажімо, з мінометів. Крім того, бензобак вашого авто збільшує ймовірність загорітись. Тому негайно зупиняйте машину і швидше шукайте укриття.
Якщо стався вибух:
- Переконайтесь в тому, що ви не отримали значних травм.
- Заспокойтесь і уважно огляньте все навколо, чи не існує загрози наступних обвалів і вибухів, чи не звисає з руїн розбите скло, чи не потрібна комусь ваша допомога.
- Якщо є можливість — спокійно вийдіть з місця події. Якщо ви знаходитесь у завалі — періодично подавайте звукові сигнали.
Пам'ятайте, що при низькій активності людина може протриматись без води п'ять діб.
Після закінчення обстрілу (бомбардування):
- Залишаючи місце укриття після бомбардування, не розслабляйтеся: тепер вся ваша увага має бути сконцентрована собі під ноги!
- Не піднімайте із землі жодних незнайомих вам предметів. Авіабомба, ракета або снаряд, міна-"ловушка", міна-"сюрприз" можуть бути касетними! Бойові елементи часто розриваються при падінні, але можуть вибухнути пізніше, в руках — від найменшого руху або дотику.
- Особлива увага — дітям і підліткам: не дозволяйте їм піднімати що-небудь з-під ніг!
Як вберегтися від теракту на транспорті:
- У транспортному засобі (салон автобуса, вагон) переконайтеся у відсутності підозрілих осіб і предметів (валізи, коробки тощо).
- Запам'ятайте, де знаходяться вогнегасник, молоток для розбиття скла та аварійні виходи.
- Якщо є можливість, — сідайте, це зменшить ймовірність ураження при можливих вибухах або захопленні транспортного засобу.
- Намагайтеся не веcти розмов із незнайомцями на релігійні, національні та політичні теми.
- Уникайте використання при поїздках воєнізованого одягу.
- Надягайте якомога менше ювелірних прикрас.
Ковельський міськрайвідділ управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області.
Залишити коментар