Газета "Вісті Ковельщини" досить часто друкує поради, рекомендації, які мають допомогти нашим читачам в різних житейських справах. Тому тематична сторінка "Господар", яка періодично з'являлася на шпальтах нашого видання, користувалася і користується популярністю у шанувальників друкованого слова і міста, і району.
Від сьогодні ми дещо змінюємо назву добірки. Причин на те декілька. По-перше, ми всі живемо в такий час, коли із своїми проблемами самотужки справитися може далеко не кожен.
По-друге, криза в економіці і фінансах боляче вдарила по наших сімейних "бюджетах". Доводиться рахувати кожну гривню раніше, аніж купити щось із харчів, одягу чи взуття.
По-третє, "шок без терапії", як справедливо назвала різке підвищення комунальних тарифів відома в Україні політичний лідер, робить надзвичайно актуальною проблему: як навчитися економити і виживати в цих екстремальних умовах українцям, переважна більшість яких – люди незаможні, якщо не сказати бідні?
Хочеться сподіватися, що уряд реформаторів-"камікадзе", врешті-решт, схаменеться і вживе заходів щодо виправлення своєї недолугої соціальної політики. Ну, а поки що руку допомоги Вам, шановні читачі "Вістей Ковельщини", простягають журналісти.
Вчимося бути дбайливими і ощадливими господарями!
В кожній сім'ї для того, щоб вижити, не кажучи вже про якесь збагачення чи процвітання, необхідно визначити, образно кажучи, стратегію і тактику своєї життєдіяльності.
Звичайно, про стратегію, коли невідомо, що нам день грядущий готує (в плані заробітної плати, пенсійного забезпечення, девальвації та інфляції), говорити не доводиться. А от про тактику мову вести варто.
З чого почати?
Перш за все, добре поміркуйте над тим, які питання потребують вашої найбільшої уваги. Цілком очевидно, що сьогодні – це:
- організація харчування сім'ї;
- потреба у взутті, одязі, послугах;
- оплата вартості газу, електроенергії, тепла, води;
- утримання підсобного господарства (якщо для того є умови);
- підтримання здоров'я, профілактика захворювань, можливе лікування.
Почнемо з першого і найголовнішого – харчування сім'ї. Статистика засвідчує, що в переважної більшості громадян це – основна "стаття витрат". Бо їсти і пити хочеться кожен день.
Проблему слід розглядати в двох ракурсах: перший – ви маєте підсобне господарство і другий – ви живете "з базару" і "магазину". Оскільки про підсобне господарство маємо намір говорити далі, то зараз кілька порад з приводу того, як найдешевше скупитися в закладах торгівлі.
Перед "шопінгом" радимо вам скласти список того, що необхідно купити з продуктів і приблизно визначити необхідну суму коштів. Не рекомендуємо (особливо жінкам!) брати із собою багато грошей, бо іноді, побачивши якийсь смачний продукт, ви тут же захочете його придбати, забувши про все інше.
Коли ви віддаєте перевагу магазинам, то доцільніше скуплятися в гуртівнях, яких у Ковелі є чимало – там ціни трохи нижчі. Бажано придбати в кожному із закладів "картку покупця", завдяки якій матимете як постійний клієнт деякі знижки.
Маючи кошти на рахунках у банках (зарплатні, пенсійні та інші), можна розраховуватися за товар безготівково. Так зручніше та безпечніше. Коли вирушаєте на ринок ("Брестський" чи "Привокзальний"), попередньо довідайтеся, де нижчі ціни на потрібний вам товар. Іноді вони різняться досить суттєво. Найвищі вони, на жаль, на міні-ринку, що в мікрорайоні "Ковельсільмашу".
Тепер про те, як скупитися дешевше
М'ясні продукти. Сьогодні якісне м'ясо доступне за ціною небагатьом із нас. Але не впадайте в розпач. Смачний суп або борщ можна приготувати із свинячих кісток (раніше їх переважно брали власники домашніх тварин, але тепер, виявляється, і бідному пенсіонеру не варто від них відмовлятися). Окрім того, у різного роду "М'ясних точках", відділах супермаркетів є спеціальні набори для бульйону, борщу, тож не цурайтеся при потребі і їх.
Поживні страви (пиріжки, вареники, налисники) можна виготовити із свинячого або телячого ліверу. До речі, свинний дешевший, але не менш корисний. Порівняно недорогі свиняча і куряча печінка (теляча дорожча).
Гарний холодець можна зварити із свинячих лап з додаванням яловичих або телячих. Ці ж лапи (так звані "гольонки") дехто запікає в духовці або печі, використовує їх до перших або других страв.
Для спритних і умілих домогосподарок завжди знадобиться свиняча голова (обрізна або необрізна),з якої виходить прекрасний салтисон. Він не йде ні в яке порівняння з так званим "зельцем", якого можна хіба що давати невибагливим домашнім тваринам.
В господарстві знадобляться й різноманітні субпродукти.
Молочні продукти. Звичайно, з міркувань санітарії і гігієни їх безпечніше купувати у магазинах, але, враховуючи, що ціни на них зростають буквально кожного дня, багато видів не виготовляють з натуральної сировини, а із додаванням різноманітних добавок (назви самі про себе говорять – "Сметанка", "Сирний продукт", "Спред" тощо), ми б радили вам отоварюватися на ринку.
Нині там величезний вибір молочних продуктів. Але, на нашу думку, не варто їх купувати "із землі", а краще завести взаємовигідне знайомство із кимось із села, хто довозить масло, сир, сметану в Ковель поїздом чи "маршруткою", щоб купувати продумки винятково в одного і того ж "постачальника". З ним можна домовитися і про прийнятну ціну.
Якісне молоко реалізують і деякі фермерські господарства (за ним завжди вишиковуються черги). ТзОВ імені Лесі Українки продає його на прохідній хлібокомбінату. Наскільки нам відомо, тут думають про відкриття спеціалізованого магазину, де продаватимуть споживачам молоко справжньої європейської якості.
Риба. Найкраща та, яка спіймана своїми руками у чистій водоймі, але таку розкіш дозволити собі може далеко не кожен із нас. Тому доводиться користатися послугами рибних кіосків, розміщених на "привокзалці", або спеціалізованих відділів у деяких супермаркетах міста. Щоправда, ціни на рибу по-справжньому "кусаються" – 50 і більше гривень за кілограм. Найдешевші – товстолобики, з них можна зварити і жирну юшку, і зробити гарну смажанку. Дехто полюбляє карасики, які теж порівняно недорогі.
Морожена риба тепер теж "в ціні" – 55-65 грн., а то й дорожче за кілограм. Найдешевше – нототенія. Деякі господині купують морожені оселедці, з яких пізніше виготовляють смачні страви (смажать, тушкують, маринують).
Овочі і фрукти. Вони, безперечно, не для бідних людей. Однак ми не рекомендуємо захоплюватися заморськими апельсинами, яблуками, мандаринами і грушами навіть заможним людям з ряду причин, про які ви й самі добре знаєте. Не завжди безпечні свіжі огірки і помідори.
Що можна порадити? Зелень дуже потрібна – особливо навесні. Навчіться вирощувати її просто на підвіконні у кімнаті або на грядках, якщо є така можливість.
Аби зварити смачний зелений борщ, не полінуйтеся піти на найближчий луг і пошукати там "дикий щавель". Він містить більше поживних речовин, аніж домашній. Можна додати до борщу і молоденької кропиви, листочків лободи. Ну, а про бульйон ми вам говорили вище – він смачним виходить і з дешевих та доступних за ціною кісток чи супових наборів.
Гадаємо, що на перший раз наших рекомендацій вам вистачить. Про інші "секрети" економного господарювання розповімо наступного разу.
Микола Кмітливий.
Залишити коментар