Як я згадував у попередній публікації, харчування в житті пересічного українця займає першорядне значення. І не тільки тому, що наша національна "традиція" – щедро накритий стіл і смачні страви. Сьогодні, в час масового зубожіння людей і дорожнечі продуктів, левова частка сімейного "бюджету" йде саме на харчі.
Але я переконаний: при бажанні і вмінні економія можлива! Почати, очевидно, слід із того, щоб виключити з вашого раціону ті продукти, які вам не по кишені. Звичайно, коли у сім'ї є діти або хворі, то в такому випадку економити важкувато. Однак якщо таких проблем немає, то не потрібно ні переїдати, ні захоплюватися заморськими делікатесами, які не завжди такі безпечні, як про них розповідають у пресі чи на телебаченні.
От і нещодавно, як повідомили ЗМІ, в одному з найпрестижніших київських ресторанів масово отруїлися близько півсотні людей. Не думаю, що їли вони картоплю із квашеними огірками, а, мабуть, ласували "вишуканими" стравами. На жаль, результат виявився плачевним. Як кажуть, не все золото, що блищить.
Зараз весна, на порозі – літо. Тож моя порада: вживайте – більше зелені! Є десятки, сотні рецептів смачних вітамінних страв, які можна досить легко приготувати. Для цього не потрібні екзотичні овочі і фрукти, а все те, що росте на грядці, городі або продається не так вже й дорого на ринку.
Отож, що сьогодні можна приготувати, аби було дешево і "сердито"?
Холодний борщ (або окрошка). Його не потрібно ані варити, ані тушкувати, а просто слід підібрати необхідні складові. Передусім, варто визначитися, на якій основі готуватимете. Це може бути березовий сік (найкращий варіант!), кефір або сироватка, вода з додаванням лимонної кислоти або яблучного оцту (в розумних пропорціях) тощо. Зрозуміло, що рідина має бути дещо кислуватою і в міру посоленою.
На каструлю у 2-3 літри потрібні 1-2 тепличних огірка, 3-4 невеликі картоплини (зварені і почищені), 1-2 зварених морквини, пучок редиски, зелена цибуля, кріп, петрушка. Можна додати 2-3 густо зварених яйця, а також 15-процентну сметану (жирнішої не варто). Щоправда, сметана доречна тільки при використанні березового соку, але не кефіру!
Додасть смаку грамів 200 недорогої вареної ковбаси або нежирної телятини (це, коли ви маєте таку можливість). Зрештою, можна обійтися й без цього.
Все з чого плануєте приготувати холодний борщ, поріжте на дрібні кубики-шматочки, залийте березовим соком або іншою рідиною, посоліть, поперчіть і перемішайте. Добре на деякий час поставити у холодильник, щоб борщ настоявся і захолонув. У жарку погоду – це неперевершена страва!
Весняний салат. При його приготуванні меж для фантазії немає. В хід іде все, що зелене: салат листовий і "кучерявий", цибуля, редиска, різноманітні "трави", молода кропива тощо. Готувати можна як із сметаною, так і з олією та з додаванням оцту або розведеної у воді лимонної кислоти (в невеликій кількості). До речі, оцет доцільно розтерти з невеликою кількістю цукру (2-3 чайні ложечки), а тоді вже вносити у страву. Не забути посолити і при бажанні – поперчити.
Борщ зелений. Купіть на ринку або в магазині порубані кістки (краще – свинячі) або суповий набір. Можна кістки використовувати й цілими – головне, щоб вмістилися у вашій каструлі. Приготуйте бульйон (варіть доти, доки м'ясо на кістках не стане м'яким).
У бульйон додайте порізані картоплю, щавель (можна луговий), іншу зелень (петрушку, кріп, молоду кропиву тощо). Варіть до готовності картоплі. При подаванні на стіл вкиньте ложку 15-процентної сметани, подрібнені 1-2 курячі яйця.
Борщ із свіжої капусти. Свіжа капуста нині не дуже дорога, тому придбати одну її "головку" цілком можливо. На 2-літрову каструлю вистачить половину, а з другої половини можна приготувати салат (рецепт читайте нижче).
Бульйон готуйте в такий спосіб, як написано вище. Потім додайте подрібнену картоплю, згодом – порізану капусту. Коли овочі будуть майже готові, вкиньте кілька ложок борщової заправки (продається готовою не дуже дорого) або томатної пасти, посоліть. Коли любите борщ кисліший, можна додати трохи оцту (але небагато!) або розведеної лимонної кислоти.
При подавання на стіл покришіть в тарілку зелень (подрібнені цибулю, кріп або петрушку). Їсти можна і без сметани.
Салат із свіжої капусти. Із половинки головки свіжої капусти, яка у вас залишилася, можна приготувати смачний салат. Для цього капусту пошинкуйте (ножем або невеликою шатківницею), додайте порізані дрібно зелену цибулю, кріп, петрушку, один середнього розміру огірок.
Все перемішайте рукою так, щоб капуста пустила сік, додайте сіль (за смаком), олії і трохи оцту з перетертим у склянці або чашці цукром. Знову перемішайте і дайте салату настоятися хвилин 15-20.
Смачного!
Микола КМІТЛИВИЙ.
Залишити коментар