Нещодавно у Ковелі відбулась обласна нарада, під час якої обговорювалось питання проведення шостої хвилі мобілізації на теренах міста і району.
Нараду провів радник голови облдержадміністрації Борис Кондратюк. Участь у ній взяли депутат обласної ради, голова РДА Віктор Козак, заступник голови райради Галина Коляда, в. о. обласного військового комісара Роман Кулик, начальник управління громадської безпеки УМВС України у Волинській області Володимир Солоненко, перший заступник голови райдержадміністрації В'ячеслав Сидорук, керівники структурних підрозділів райдержадміністрації, міськвиконкому, сільські і селищні голови, представники місцевих правоохоронних органів, військкомату та ЗМІ.
В ході тривалої конструктивної, хоч іноді надто емоційної розмови, було порушено цілий ряд проблем, котрі належить спільно вирішити і районній, і міській владі, і військкомату, і сільським та селищним головам. І хоч загалом ця робота є результативною, мають місце й недоліки, які треба оперативно усувати, адже шоста хвиля мобілізації наближається до завершення.
Свої думки, зауваження, пропозиції з приводу цього висловили Борис Кондратюк, Віктор Козак, Роман Кулик, Володимир Солоненко, військовий комісар Ковельського військового комісаріату Сергій Гладун, голова районної військово-лікарської комісії Валентина Басіста, громадські активісти Микола Печенюк, Наталія Боярина, Ігор Пініс – член виконкому міськради та інші.
Виступили також Кричевичівський сільський голова Володимир Кубський, Білинський сільський голова Ольга Лисюк, Дубівський сільський голова Павло Безека, на яких лежить надзвичайно велика відповідальність в ході мобілізації. Про все, що їх хвилює і непокоїть, вони відверто сказали на нараді. Важливо, щоб до них прислухалися і зробили правильні висновки, адже керівники сільських і селищних громад стоять найближче до людей, настрої й почуття, болі й переживання яких вони знають найкраще.
По завершенню наради ми мали розмову з військовим комісаром Ковельського ОМВК підполковником Сергієм ГЛАДУНОМ, попросивши його відповісти на декілька запитань.
– Сергію Андрійовичу, чому нарада відбулася саме в Ковелі?
– Такі наради пройшли і проходять в інших містах і райцентрах Волині. На них аналізують хід шостої хвилі мобілізації, відзначають позитивні і негативні моменти, визначають завдання на майбутнє. Це й зрозуміло, адже до закінчення процесу оповіщення військовозобов'язаних залишаються лічені дні, а питань до вирішення багато.
– Як Ви оцінюєте проведення шостої хвилі мобілізації на Ковельщині? Чи відрізняється вона від попередніх хвиль?
– Ми разом з органами міської і районної влади, сільськими і селищними радами, правоохоронними органами, громадськістю напружено працюємо над виконанням доведених завдань. Скажу відверто: виконувати їх складніше, аніж у період першої-п'ятої хвиль. На те є багато причин, які не завжди залежать від нас. Чи не найголовніше тут те, що впродовж останніх років Збройні Сили України цілеспрямовано знищували, їх авторитет упав, а сьогодні доводиться в багатьох випадках все починати з "нуля".
З огляду на це далеко не в кожної молодої людини виховане почуття поваги і любові до наших Збройних Сил, готовність зі зброєю в руках захищати рідну державу. Через те маємо випадки ухилення від військової служби, відмову від отримання повісток, неявки на обстеження до лікарсько-військової комісії тощо. Не завжди гідно поводяться батьки та рідні військовозобов'язаних, які приховують дані про місце їх перебування. Бажає кращого здоров'я багатьох мобілізованих.
Всі ми повинні пам'ятати, що за ухилення від військової служби законодавством передбачена сувора відповідальність. Для того, щоб її уникнути, потрібні дисципліна, відповідальність, організованість – і від самих призовників, і від їх рідних, і від керівників сільських і селищних рад, підприємств різних форм власності. Про все це і йшлося на нараді. Тепер справа за тим, щоб висловлені рекомендації втілити в життя, успішно завершити шосту хвилю мобілізації на Ковельщині. Адже хлопці на передовій у зоні АТО чекають на заміну.
– І все ж позитивні результати є?
– Безперечно. Ми бачимо, як змінилася на краще наша армія впродовж останнього року, які зразки мужності й героїзму демонструють українські воїни в зоні АТО. Серед них – багато наших земляків. На жаль, є убиті й поранені. Ми віддаємо данину шани загиблим, намагаємося разом із владою оточити увагою їх сім'ї, надавати постійну допомогу і підтримку тим, хто повернувся із зони АТО.
– В одному з попередніх номерів нашої газети було видрукувано статтю заступника обласного військового комісара підполковника Ігоря Підлісного під заголовком "Держава сьогодні вкрай потребує твого захисту!" Вона викликала великий інтерес у наших читачів. Зокрема, дехто із них просить поінформувати, чи й зараз можуть військовозобов'язані добровільно вступити до лав Збройних Сил і який в такому разі буде порядок їх матеріального забезпечення?
– Сьогодні військовим комісаріатам надано право здійснювати призов добровольців на військову службу незалежно від місць дислокації та підпорядкованості військових частин. Таким чином, людина, яка добровільно звернулася до військового комісаріату з проханням бути призваним на військову службу, має пріоритетне право на вибір військової частини, де вона має в подальшому проходити військову службу з відповідного переліку військових частин.
Цей перелік не обмежується лише підрозділами Збройних Сил України, а й доповнений частинами Національної гвардії України, Державної прикордонної служби та Державної спеціальної служби транспорту України. Слід зазначити, якщо доброволець має письмове клопотання командира тієї військової частини, де він має бажання проходити службу, то цей громадянин направляється безпосередньо до конкретного місця служби.
Звичайно, що після призову доброволець як і всі військовослужбовці, підлягає грошовому забезпеченню і користується усіма пільгами, що передбачені чинним законодавством для військовослужбовців Збройних Сил України та інших законних військових формувань нашої держави. Детально про це сказано у згаданій статті підполковника Ігоря Підлісного, надрукованій у "Вістях Ковельщини" 21 липня ц. р.
– Які гарантії соціального і правового захисту передбачає Закон для військовослужбовців, у тому числі й тих, хто погодився служити добровільно?
– Час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також стажу державної служби.
Держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне (продовольче, речове), грошове забезпечення (компенсацію за піднайом жилого приміщення), охорону здоров'я та безплатне лікування.
За всіма громадянами, які призвані під час мобілізації на військову службу, гарантовано зберігаються місце роботи, посада, середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, незалежно від підпорядкування та форм власності. Одночасно вони отримують грошове забезпечення як військовослужбовці.
Збережено право на підприємницьку діяльність приватних підприємців при їх призові на військову службу під час мобілізації. При цьому державна реєстрація підприємницької діяльності фізичних осіб-підприємців не припиняється.
Не припиняється виплата пенсій пенсіонерам у разі призову їх на військову службу під час мобілізації на особливий період на час такої служби.
Не допущено зменшення розміру пенсій офіцерам запасу, які призвані під час мобілізації. При демобілізації цим офіцерам пенсія буде збільшена з урахуванням нових посад, військових звань та додаткової вислуги років. Якщо ж новий розмір пенсії у офіцерів буде нижчим за розмір, який вони отримували в мирний час, виплата їм пенсії здійснюється у раніше встановленому розмірі.
Звільнено від нарахування штрафних санкцій військовослужбовців з боку підприємств, установ, організацій усіх форм власності, а також фізичних осіб у зв'язку з несвоєчасною оплатою фінансових зобов'язань (кредитів, іпотек тощо) на особливий період. Крім того, відсотки за користування кредитом не нараховуються.
– Що ж, дякуємо за розмову. А читачам газети хочу нагадати, що у випадку виникнення якихось запитань, що стосуються мобілізації-2015, можна звертатися безпосередньо у Ковельський об'єднаний міський військовий комісаріат, який знаходиться за адресою: м. Ковель, вул. Грушевського, 14.
Розмову вів Володимир ПЕТРУК.
Залишити коментар