З ініціативи громадськості міста Ковеля та відповідно до вимог Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні і заборону пропаганди їх символіки" в сесійному залі Будинку рад відбулися громадські слухання щодо перейменування ряду міських вулиць. І хоч інформація про проведення обговорення була оприлюднена в засобах масової інформації заздалегідь, проте висловити свої пропозиції прийшла досить незначна кількість ковельчан.
Секретар міської ради Михайло Гетьман озвучив звернення, що надійшло на ім'я міського голови Олега Кіндера, у якому йдеться про перейменування вулиць, що носять назви "героїв" тоталітарного окупаційного режиму та інших московських імператорських діячів: Ватутіна, Чапаєва, Смирнова, Суворова, Кутузова, Гвардійської, 40-років Перемоги, Тимошенка, Бенделіані, Жукова, 1-го Травня. Також було звернення депутата Ковельської міської ради Леоніда Панчука щодо зміни назви вулиці Ватутіна.
Під час двох засідань топонімічної комісії ряд запропонованих до зміни назв вулиць було відхилено та прийнято рішення винести на розгляд громадськості пропозиції щодо зміни назв тих вулиць, які підпадають під дію Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні і заборону пропаганди їх символіки". А саме: Боженка, Бойка, Жукова, Рокосовського, Руднєва, Перовської, Чапаєва, Ватутіна та провулків Ватутіна.
Головний архітектор міста Людмила Мурай повідомила, що для вивчення думки громадськості з даного питання оголошення було розміщене в засобах масової інформації, проте жодних пропозицій на адресу виконавчого комітету не надходило.
Відповідно до вказаного Закону перейменуванню підлягають назви областей, районів, населених пунктів, районів у містах, скверів, бульварів, вулиць, провулків, узвозів, проїздів, проспектів, площ, майданів, набережних, мостів, інших об'єктів топоніміки населених пунктів, підприємств, установ, організацій, у яких використані імена або псевдоніми осіб, які обіймали керівні посади в комуністичній партії (посаду секретаря районного комітету і вище), вищих органах влади та управління СРСР, УРСР (УСРР), інших союзних або автономних радянських республік, працювали в радянських органах державної безпеки, а також назви СРСР, УРСР (УСРР), інших союзних або автономних радянських республік та похідні від них, назви, пов'язані з діяльністю комуністичної партії (включаючи партійні з'їзди), річницями Жовтневого перевороту 25 жовтня (7 листопада) 1917 року, встановленням радянської влади на території України або в окремих адміністративно-територіальних одиницях, переслідуванням учасників боротьби за незалежність України у XX столітті (крім назв, пов'язаних з опором та вигнанням нацистських окупантів з України або з розвитком української науки та культури).
Запрошена на громадські слухання представник Українського інституту національної пам'яті на Волині Леся Бондарук повідомила присутнім про результати досліджень архівних та інших документів про діяльність ряду осіб, які боролись проти української державності та чинили злочини проти прав людини, й іменами яких названі вулиці. Зокрема, й у місті Ковелі.
Це – Боженка, Бойка, Чапаєва. Щодо особистості Ватутіна Леся Бондарук зауважила, що історики ще не мають єдиного і остаточного висновку про його діяльність. Також вона зупинилась на окремих статтях Закону про декомунізацію. Роз'яснення щодо перейменування вулиць містяться на офіційному веб-сайті Українського інституту національної пам'яті (http://www.memory.gov.ua/) в рубриці "Декомунізація".
Присутні на засіданні взяли активну участь в обговоренні. Висловлювали свої думки щодо партійних діячів колишнього Радянського Союзу, представників військового командування часів Другої світової війни та інших осіб, чиї імена свого часу були увічнені у назвах міських вулиць.
Під час дискусії ковельчанам не вдалося знайти спільного рішення щодо питання, які саме вулиці підлягають перейменуванню. Адже історики та дослідники роблять неоднозначні висновки щодо діяльності та ролі тих чи інших осіб, на честь яких названі вулиці не лише у Ковелі, а й ряді інших міст України. Крім того, дехто з учасників громадських слухань, посилаючись на складну суспільно-політичну та економічну ситуації в державі, висловив думки щодо несвоєчасності розгляду даного питання.
Враховуючи важливість питання щодо перейменування вулиць міста Ковеля та виконання Закону про декомунізацію, було вирішено провести інформаційно-роз'яснювальну роботу серед населення, вивчити думки дослідників та істориків, долучити місцевих краєзнавців до участі в засіданнях топонімічної комісії. Рекомендувати мешканцям міста до 10 вересня 2015 року подати письмові пропозиції щодо вулиць, які, на їх думку, необхідно перейменувати або утриматись від перейменування, у відділ містобудування та архітектури виконавчого комітету Ковельської міської ради (каб. 104).
Згодом буде проведено громадські слухання, на яких прийматиметься рішення щодо вулиць, які підлягають перейменуванню, та присвоєння ним інших назв.
Відділ внутрішньої політики, організаційної роботи та зв'язків з громадськістю виконавчого комітету міської ради.
Залишити коментар