Безоплатна вторинна правова допомога: що це таке?
1 липня 2015 року набрали чинності норми Закону України «Про безоплатну правову допомогу», відповідно до яких безоплатну вторинну правову допомогу надаватимуть не лише у кримінальних провадженнях, а й у цивільних та адміністративних справах.
З метою забезпечення надання якісної вторинної правової допомоги Міністерством юстиції України ухвалено рішення про утворення місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Саме тому з 01.07.2015 р. по всій території України запрацювали 100 місцевих центрів, які забезпечують організацію надання безоплатної вторинної правової допомоги соціально незахищеним громадянам у цивільних та адміністративних справах, а також потерпілим і свідкам у кримінальних провадженнях. На Волині відкрито 3 місцеві центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги і зокрема у Ковелі, Володимирі-Волинському та Луцьку.
Про систему БВПД в Україні розповів директор Ковельського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Василь Ковальчук.
– Що ж таке безоплатна вторинна правова допомога?
– Безоплатна вторинна правова допомога відповідно до статті 13 зазначеного Закону – це вид державної гарантії, що полягає у створенні рівних можливостей для доступу осіб до правосуддя.
Безоплатна вторинна правова допомога включає такі види правових послуг: захист; здійснення представництва інтересів осіб, що мають право на безоплатну вторинну правову допомогу, в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами; складення документів процесуального характеру.
Говорячи простими словами, якщо людина відноситься до певної вразливої категорії і потребує допомоги у вирішенні того чи іншого питання, де необхідне залучення адвоката, вона звертається до нас і тоді ми приймаємо звернення з пакетом необхідних документів, за результатами перевірки ми приймаємо рішення про надання чи відмову в наданні безоплатної вторинної допомоги (тобто призначення чи відмова у призначенні адвоката).
– Хто може стати клієнтами Вашого центру?
– Нашими клієнтами ми вважаємо усіх відвідувачів, які завітають до місцевого центру за отриманням безоплатної правової допомоги, спілкуванню з якими приділяють свій робочий час працівники центру. В разі, якщо клієнт за результатами перевірки не належить до категорій, що мають право на БВПД, за направленням нашого центру є можливість отримати доступ до безоплатної первинної правової допомоги. Ті, які пройшли перевірку належності до категорій, що мають право на безоплатну вторинну правову допомогу, стануть її отримувачами.
– Про які вразливі категорії йдеться?
– Ковельський місцевий центр з надання БВПД надає безоплатну вторинну правову допомогу особам, визначеним пунктами 1,2,8-12 статті 14 Закону України «Про безоплатну правову допомогу », а саме:
n малозабезпечені особи;
n інваліди;
n діти-сироти, безпритульні діти, діти, які стали або можуть стати жертвами насильства в сім’ї;
n учасники бойових дій (учасники АТО із статусом учасника бойових дій) та члени сімей загиблих (померлих) учасників бойових дій (учасників АТО);
n осіб, які мають особливі заслуги та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною;
n інші соціально незахищені категорії осіб.
– Які документи необхідно надати при зверненні до центру?
– Перелік документів, які необхідно надати разом із зверненням, визначений Методичними рекомендаціями щодо організації надання безоплатної вторинної правової допомоги місцевими центрами з надання БВПД, які затверджені Наказом Координаційного центру з надання правової допомоги від 26.06.2015 р., № 160. Для різних категорій пакет документів різний, хотілося б звернути увагу на перелік необхідних документів по основних категоріях:
1. Малозабезпечені особи – довідка про отримання соціальної допомоги (видається органами соціального захисту населення та підтверджує, що особа перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення, як малозабезпечена). В разі відсутності такої довідки наступні документи:
n паспорт;
n реєстраційна картка платника податків;
n довідка про склад сім’ї;
n довідка про доходи кожного члена сім’ї за останні 6 місяців;
n довідка з центру зайнятості;
n довідка про подану декларацію про майновий стан і доходи.
2. Інваліди, які отримують пенсію або допомогу, що призначається замість пенсії:
n паспорт;
n реєстраційна картка платника податків;
n пенсійне посвідчення або посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги, або довідка медико-соціальної експертної комісії (МСЕК) про встановлення інвалідності;
n довідка про розмір пенсії або довідка про розмір соціальної допомоги, що призначається замість пенсії.
3. Ветерани війни та особи, на яких поширюється дія ЗУ ”Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, до звернення додають:
n паспорт або інший документ, що посвідчує особу;
n ідентифікаційний код (крім фізичних осіб, які мають відмітку у паспорті про його відмову);
n посвідчення встановленого зразка.
4. Законні представники дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, безпритульних дітей, дітей, які можуть стати або стали жертвами насильства в сім’ї, до звернення додають:
n паспорт або інший документ, що посвідчує особу законного представника;
n ідентифікаційний код (крім фізичних осіб, які мають відмітку у паспорті про відмову від нього);
n документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника, крім випадків, коли законними представниками є батьки (усиновлювачі);
n ідентифікаційний код дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування, безпритульної дитини, дитини, яка може стати або стала жертвою насильства в сім’ї (крім фізичних осіб, які мають відмітку у паспорті про відмову від нього) (за наявності);
n рішення про надання статусу дитини-си
Залишити коментар