Протидія ВІЛ-інфекції/СНІДу залишається одним з пріоритетних завдань держави. Незважаючи на досягнуте зниження інтенсивності епідемічного процесу ВІЛ-інфекції, зросли ризики щодо поширення ВІЛ в умовах існуючої гуманітарної кризи та бойових дій на Сході України.
У Волинській області за період епідемії 1996-2015 р.р.виявлено 4513 осіб з антитілами до ВІЛ (433,86 на 100 тис. населення), з яких станом на 1.10.15р. живе в області 2514 осіб (241,68 на 100 тис. населення). З них перебуває під медичним наглядом 1899 осіб — 75,54% мешканців області.
ВІЛ-інфекція передається трьома шляхами. На Волині зменшується частка парентерального шляху інфікування в середовищі ін'єкційних наркоманів (з 39,5% в 2005 році до 10,2% за 9 місяців 2015 року).
Щорічно ВІЛ-інфекція поширюється на благополучні прошарки населення за рахунок зростання статевого шляху інфікування (з 31,2% в 2005 р. до 65% за 9 місяців 2015 року). Щорічно збільшується кількість дітей, народжених від ВІЛ-інфікованих матерів. За період епідемії (1996-2015 роки) народилось 566 дітей, встановлено діагноз ВІЛ-інфекція 41 дитині. Перебуває в стадії спостереження до виповнення 1,5 річного віку 97 дітей.
В області й на Ковельщині здійснюються заходи з профілактики передачі ВІЛ-інфекції від матері до дитини. Всі вагітні забезпечені антиретровірусними препаратами для профілактики вертикальної трансмісії за рахунок Державного бюджету. Діти до одного року, народжені ВІЛ-інфікованими матерями, забезпечені молочними сумішами на безоплатній основі за рахунок коштів місцевого бюджету.
З травня 2005 року у Волинській області впроваджена антиретровірусна терапія (далі — АРТ) для лікування хворих на ВІЛ/СНІД. Як результат, станом на 01.10.2015 року отримують антиретровірусну терапію 842 хворих, з них 626 осіб — за кошти Державного бюджету, 216 — за кошти 10 раунду Глобального фонду по боротьбі з ВІЛ/СНІД, туберкульозом та малярією. Антиретровірусну терапію отримують 35 дітей та 3 підлітків. Частка дітей, які забезпечені безперервною антиретровірусною терапією з числа потребуючих становить 100%.
В області здійснюється лабораторний супровід антиретровірусної терапії та моніторинг перебігу ВІЛ-інфекції у хворих на ВІЛ-інфекцію/СНІД.
В обласному центрі СНІДу, центральних та міських лікувально- профілактичних закладах області функціонують кабінети «Довіра», де можна отримати консультування та безкоштовне тестування на ВІЛ-інфекцію, за бажанням пацієнта — анонімно.
Сьогодні Україна знаходиться на складному етапі у визначені подальших кроків у боротьбі з поширенням ВІЛ-інфекції. В умовах соціально- економічної кризи та ускладнення ситуації у східних регіонах країни необхідно посилити профілактичні заходи щодо поширення ВІЛ-інфекції/СНІДу, над чим працюють медики, активісти Товариства Червоного Хреста, волонтери.
Людмила МОРОЗ, лікар-інфекціоніст Ковельської райполіклініки.
Щорічно першого грудня відзначається Всесвітній день боротьби зі СНІДом, започаткований з 1988 року після того, як на зустрічі міністрів охорони здоров'я ряду країн світу прозвучав заклик до соціальної терпимості і розширення обміну інформацією щодо ВІЛ/СНІДу.
Згідно з даними кабінету "Довіра" Ковельського МТМО, за поточний рік у Ковельському районі виявлено 27 ВІЛ-інфікованих осіб. Із них 3 — вагітних, 5 дітей, які народилися від ВІЛ-інфікованих матерів, 2 особи — носії інфекцій, що передаються статевим шляхом. Станом на 1 жовтня 2015 року на диспансерному обліку перебуває 225 ВІЛ- інфікованих, із них хворих на СНІД (клінічно виражена ВІЛ-інфекція) — 43 особи. В 2015 році від СНІДу померло 4 хворих — і це тільки за офіційними даними!
Як правило, впродовж листопада - грудня щороку у Ковелі проводяться різноманітні заходи, присвячені Всесвітньому дню боротьби зі СНІДом. Цьогоріч, напередодні першого грудня, студенти Ковельського медичного коледжу провели власне експрес-опитування серед ковельчан стосовно їхньої обізнаності щодо ВІЛ/СНІДу.
Згідно з результатами опитування, лише 18, 5% ковельчан достеменно знають про шляхи передачі ВІЛ-інфекції. Решта губляться у відповідях, вживаючи слова: "напевно", "більше всього", "мабуть", "не знаю".
Також було виявлено, що більшість опитаних, переважно особи чоловічої статі (76,6%), ніколи не проходили тест на ВІЛ-інфекцію. Обстежувались лише 15,6% респондентів, а 7,8% опитаних не змогли дати конкретної відповіді на дане запитання.
Більше половини ковельчан (58,1%) толерантно та зі співчуттям ставляться до ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД. Деякі з них (4,6%) готові допомогти ліками та матеріально. 19% опитаних негативно та з острахом ставляться до даної категорії людей, що, в свою чергу, призводить до ворожості, морального насилля та осудження. Така ж кількість респондентів займає позицію нейтрального ставлення до хворих на ВІЛ/СНІД.
На запитання: "Чи готові особисто спілкуватися і регулярно перебувати поруч із людьми, які живуть з цією хворобою?", 87,5% ковельчан дали ствердну відповідь і лише 12,5% висловили намір припинити усілякі контакти з ними.
Студенти медичного коледжу також цікавились, чи знають жителі нашого міста, де можна обстежитись на ВІЛ-інфекцію? Лише 10,9% опитаних позитивно відповіли на поставлене запитання.
Результати експрес-опитування спонукали студентську молодь до подальшої роботи. Лікарем-інфекціоністом, викладачем медколеджу І. О. Мизовець за сприяння студенства та товариства Червоного Хреста проведені цікаві інтерактивні лекції на тему: "1 грудня — Всесвітній день боротьби зі СНІДом" серед працівників Ковельської поліції та школярів старших класів ЗОШ № 7.
На думку студентів, потрібно пожвавити інформаційно-роз'яснювальну роботу серед населення. Це сприятиме подоланню страху, хибних стереотипів і упередженого ставлення до людей, які живуть з ВІЛ.
Сьогодні в усьому світі ВІЛ-інфекцію визнано хронічним захворюванням, особливістю якого є своєчасне призначення пацієнту пожиттєвої високоактивної антиретровірусної терапії. Специфічні препарати здатні призупинити процес руйнування імунної системи, що дозволяє людині продовжувати повноцінне життя та залишатися соціально активною у суспільстві.
Є надія, що проведені заходи привернуть увагу ковельчан до проблем епідемії ВІЛ-інфекції та її масштабів.
Інформація для всіх: у Ковелі працює кабінет "Довіра" (анонімне і безкоштовне обстеження на ВІЛ/СНІД), що знаходиться у поліклінічному відділенні Ковельського МТМО по вул. Театральній, 16.
Інна Третяк, педагог-організатор Ковельського медичного коледжу, волонтер товариства Червоного Хреста.
Залишити коментар