В Ковельській центральній бібліотеці нещодавно відбулася презентація нової повісті волинського письменника, перекладача, журналіста, науковця, засновника книжкового видавництва "Поліграфічно-видавничий дім "Твердиня" Миколи Мартинюка.
Гостя представила методист бібліотеки Ольга Бичковська, яка коротко розповіла про творчість автора.
– Треба відзначити, – сказала вона, – що книга, яку написав автор, крім того, гарно оформлена, проілюстрована майстерним художником, що віддзеркалює події нашої минувшини.
Перед тим, як надати слово автору повісті "Під мурами твердині", Ольга Бичковська запропонувала усний конкурс на краще і найцікавіше запитання письменнику.
Микола Мартинюк, який не вперше презентує свої книги у Ковелі, зупинився на окремих моментах написання повісті. Юним читачам, що прийшли на цю зустріч, було цікаво дізнатися, як автор творив книгу, сам процес творчості, переживання і сумнів. З розповіді письменника, повість писалася не один рік. Автор прискіпливо вишукував факти, досліджував події часів, коли на Волині князював Данило.
Микола Іванович далі зазначив, що 6 (19) грудня 1227 року, на "зимового Миколу", в селище Жидигин, що під Луцьком, приїхав на прощу двадцятишестилітній князь Данило. Цей факт зафіксований в літописі.
– Отже, навколо цього я зміг багато поміркувати, творчо пофантазувати, – сказав письменник. – Але книга, в основному, побудована на достовірних історичних фактах.
За всіма канонами історико-пригодницького жанру, реальних і вигаданих персонажів твору щоразу підстерігають несподіванки. Тож твір, на думку автора, сподобається юним читачам.
У повісті також йдеться й про кохання і зраду, щирість і підступність, впертість і сумніви, біль і спокуту, здобутки, втрати, радість і розчарування, словом - усе, що здатне задовольнити сподівання, смаки й уподобання найвибагливішого читача. Перипетії цього твору, адресованого передусім читачам середнього та старшого шкільного віку, розгортаються якраз напередодні епохальних подій на території Волині.
Як зазначив письменник Микола Мартинюк, історична повість "Під мурами твердині" є першим твором трилогії "Мій суддя – Бог", про другу злуку Волинсько-Галицького князівства Данилом Романовичем у 1227-1238 роках.
Присутні в залі юні шанувальники художнього слова цікавилися, як письменник працював над книгою. Адже у повісті багато застарілих висловів, фраз, окремих слів, якими розмовляли наші предки. Наприклад, "частина" – поляна на узліссі, або серед лісу галявина. Або ще: "кокот"-півень, "жмури" – дрібні хвилі на воді, "тибель" – дерев'яний цвях і т. д.
Вживання таких слів, як пояснив письменник, цілком виправдане, якщо йде мова про давні часи, коли так розмовляли наші предки. До речі, у повісті майже на кожній сторінці є пояснення маловідомих старинних слів.
Під час презентації учасники її мали змогу переглянути на слайді окремі епізоди із книги "Під мурами твердині".
Приємним сюрпризом для присутніх був виступ юних артистів драматичного гуртка "Дивослово" Палацу учнівської молоді, які досить вміло, дохідливо зіграли уривки із повісті. Відчувалося, що юні пройнялися життям героїв. Від районної центральної бібліотеки було вручено подяку гуртківцям (керівник Руслана Чарнюк) за активну участь у культурно-мистецьких заходах установи.
Письменник Микола Мартинюк з вдячністю подякував учасникам презентації за увагу до його творчості і подарував юним книги з автографами.
Степан СКОКЛЮК, член Національних спілок письменників і журналістів України.
Залишити коментар